Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome

Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Fenomeni i rralle : Aurora e Jugut ne kulmin e stuhise diellore qe goditi token para disa ditesh

Shko poshtë

Fenomeni i rralle : Aurora e Jugut ne kulmin e stuhise diellore qe goditi token para disa ditesh

Mesazh nga Emona prej Wed 14 Mar 2012 - 0:30

Shumica e banorëve të hemisferës veriore janë të njohur me dritat e veriut – por një foto e kapur nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar javën e kaluar tregon se ‘drita e jugut’ mund të jetë po aq spektakolare.

Si aktivitet shpërtheu në sipërfaqen e diellit javën e kaluar, aurora shpërtheu në të dyja polet e Tokës – por astronauti Andre Kuipers i stacionit hapesinor ,kishte një pamje me të favorshme se shumica e fotografeve ne te gjithe boten.

Kuipers, një fotograf i talentuar, i kapi imazhet nga Stacioni Hapësinor duke përdorur një Nikon D3S më 10 Mars.
Ai tha se dritat shperthyen ne qiell ndermjet Australise dhe Antarktides.
Fotografët në mbarë botën fotografuan nga Toka pamjet e aurores te shkaktuara nga e njejta stuhi – e shkaktuar nga një valë e aktivitetit diellor që goditi fushen magnetike te Tokes, edhe pse pa shkaktuar deme serioze.

‘Aurorat jane nje shenje spektakolare qe tregon se planeti jone eshte i lidhur ne menyre elktro-magnetike me Diellin. Keto shfaqje dritash janë të provokuara nga energjia prej diellit dhe e nxitur nga grimcat e ngarkuara elektrikisht zënë në fushën magnetike të Tokës, ose magnetosferës “, thotë Nasa

‘Elektronet me shpejtesi te madhe bien ne kontakt me atmosferën e sipërme të Tokës, duke transferuar energjinë e tyre ne molekulat e azotit dhe te oksigjenit dhe duke i bërë ato kimikisht ‘te eksituara’.
Ndersa gazet kthehen ne gjendjen e tyre normale , ata clirojne me bresheri te vogla energjine e fituar ne formen e drites.
Ngjyra e drites , reflekton tipin e molekulave qe e clirojne ate , molekulat dhe atomet e oksigjenit kane tendence drejt jeshiles, të bardhës ose të kuqes ndersa ato te nitrogjenit shkojne drejt ngjyres blu ose vjollce.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fenomeni i rralle : Aurora e Jugut ne kulmin e stuhise diellore qe goditi token para disa ditesh

Mesazh nga Anakonda prej Thu 12 Apr 2012 - 5:21

me te vertet shum e rralle
avatar
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31648
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 23
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi