Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nis projekti për vaksinimin e kafshëve të egra People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nis projekti për vaksinimin e kafshëve të egra People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nis projekti për vaksinimin e kafshëve të egra

Shko poshtë

Nis projekti për vaksinimin e kafshëve të egra Empty Nis projekti për vaksinimin e kafshëve të egra

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 0:02

Nis projekti për vaksinimin e kafshëve të egra 35mnkna


Prishtinë, 27 shkurt — Bashkimi Evropian ka financuar projektin për kontrollin dhe zhdukjen e sëmundjeve të shtazëve të egra, përkatësisht tërbimin dhe murtajën klasike të derrit, projekt ky që do të kushtojë 1,5 milionë euro. Këto mjete i janë dhënë Agjencisë së Veterinës dhe të Ushqimit të Kosovës (AVUK) si zbatues i projektit, ndërkaq, ndonëse përgatitjet kanë filluar qe një muaj, projekti ka nisur së zbatuari që nga dita e enjte dhe do të zgjasë 24 muaj.
Synim i këtij projekti është ndalimi i dy sëmundjeve të kafshëve të egra nga bartja prej tyre tek njerëzit dhe kafshët shtëpiake. Zyrtarë të Agjencisë së Veterinës dhe të Ushqimit kanë thënë se pikërisht sëmundjet e tërbimit dhe etheve vijnë nga kafshët e egra, ndërkaq, vaksinimi dhe ekzaminimi i tyre përmes këtij projekti do të pamundësojë një gjë të tillë.
“Tërbimi është sëmundje e cila përhapet te njerëzit”, ka thënë Bahtir Murati, shef i sektorit të shëndetësisë në Agjencinë e Veterinës dhe të Ushqimit.
Përveç ndihmës për të ulur rreziqet shëndetësore për njerëzit dhe kafshët, ky projekt po ashtu do të përmirësojë kontrollin veterinar të tregtisë me kafshë të gjalla dhe produktet e tyre në Kosovë.
Vaksinimi i kafshëve të egra do të bëhet parmes ajrit, apo në mënyrë orale, ndërkaq, për këtë do të përdoren edhe aeroplanë apo helikopterë, sikurse në vendet e rajonit.
“Njëherë do të bëhet marrja e mostrave dhe më pas do të bëhet vaksinimi përmes ajrit”, ka thënë Murati.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi