Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të Vërtetat e Fshehura

+5
dajti modh
Yll Qielli
exploreri
pexha
Alberti
9 posters

Faqja 3 e 11 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Mistere, por te verteta !

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 5:47

First topic message reminder :

Marr nga: ExplorerUnivers
Autori: Exploreri & estilen

Misteri i fshatit me 440 binjake

Një ekip mjekësh indianë janë duke u përpjekur për të zgjidhur misterin e fshatit Kodinhi, në Kerala të Indisë, ku ka 440 binjakë të lindur nga dy mijë familje.

Ekspertët e udhëhequr nga dr.Krishnan Sribiju kanë udhëtuar për në fshatin e largët tropikal, por pa gjetur për momentin shpjegimin e bumit të binjakëve, të paktën gjashtë herë më shumë se mesatarja kombëtare.

Vetëm në 2008, në këtë fshat janë lindur 15 çifte binjakësh.
Gjatë pesë viteve të fundit, janë lindur 60 çifte binjakësh, një shifër që rritet nga viti në vit.

Për më tepër, konsiderohet se ka njëmospërputhje në mes të regjistrimit të lindjeve dhe numrit aktual,gje qe con ne idene se numri i binjakeve mund te jete ende me i larte nga ai i raportuari.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Fshati_i_binjakeve


Edituar për herë të fundit nga BeLti në Fri 27 May 2011 - 8:47, edituar 3 herë gjithsej

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:15

Arti Budist i shprehur ne piktura (Thangkas)

Pikturat e artit Budist ishin vepra arti te nje shkalle te larte cilsore.Ato ne te shumten e heres beheshin ne pelhura te mendafshta.

Kur mendon se jane bere afersisht 1000 vjet me pare,mahnitesh e shtangesh perpara ketyre perlave artistike,te parriteshme per kohen dhe kulturen e njerzimit

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Nick_dudka_the_buddhist_art_of_thangka_3

Ombrellë e Taras se bardhe

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Nick_dudka_the_buddhist_art_of_thangka_1

.......Namsarai- - zot i pasurisë


Pikturat me figura thangkas përfshijnë portrete të Buddhas, histori nga jeta e shenjtorëve dhe mjeshtrave të madh
Thangkas janë zakonisht në formë drejtkëndëshe,dhe ato janë të rezervuara për mandalas.Pikturat thangkas jane me dimensione te ndryshme nga disa cm katore deri ne disa metra katrore.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Nick_dudka_the_buddhist_art_of_thangka_2
Milarepa (1052-1135) është një nga figurat më të famshme në
historine tibetiane

Per te ditur me shume per artin budist te THANGKASE mund te shrytezoni linkun
http:www.thangka.ru/photos/059e.html&rurl=translate.google.com&twu=1&usg=ALkJrhikOFVNDpLhh9LZX29uxqWlm14K2g

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:15

Nipi, babai e gjyshi te njenjten ditelindje

Nuk mund te quhet mister,por nje rastesi e rralle,qe shanset sipas perllogaritjeve kompjuterike dhe Bookmakersave thone se ndodh nje here ne 272 910 raste.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Article-0-09B6B7F6000005DC-991_468x577

Harry me djalin e tij dhe djalin Lee Lee's baby Beniamini
që të gjithë ndajnë të njëjtën ditëlindjen - 8 maj. .

Dhe kjo ka per protogoniste Benjamin Fox,kur ky i fundit erdhi në jete më 8 maj 2010,ai ndante ditëlindjen e njëjtë jo vetëm me te atin e tij Lee,por edhe Harry gjyshin i tij.

David Williams një zëdhënës për Ladbrokes tha: "Kjo është një gjë tepër e rrallë të ndodhë. Në qoftë se familja do kishte vënë një bast mbi të,para se të lind Beniamini ata tashti do të ishin shumë të pasuri."

Babai 35 vjecar,nje inxhinier i zoti dhe gjyshi Harry 62 vjecar nje sipermares krenar deklarojne se ne ardhmen ne familjen e tyre do te kete festa te rralla e te shkelqyera ne pervjetoret e ditelindjeve.

Gjyshi Harry ka lindur me 8 maj 1949
Babai ka lindur..........me 8 maj 1975
Nipi ka lindur ............me 8 maj 2010.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:16

Terheq aeroplanin me qepalla

Një ekspert i arteve marciale Kineze ka terhequr një aeroplan për pesë metra - me një litar i lidhur në qepallat e tij.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Dong_pulls_plane_quirky_china_news

Dong Changsheng, 50 vjecar,e ka kryer kete marifet në Qendrën Ndërkombëtare Changchun,Ekspozita në provincën Jilin, raporton gazeta e perditshme e qytetit.

Ai e terhoqi aeroplanin nga hangari 5 metra vetem me qepallat e tij

Dong ka qenë praktikuar ne kung fu për gati 40 vjet, dhe ka mbledhur disa çmime për aftësitë e tij.

"Unë kam terhequr një makinë me qepallat e mia me perpara, por kjo ishte hera e parë me një aeroplan," tha ai.

"Për të qenë i sinqertë, unë nuk e përdori fuqinë time të plotë dhe unë mendoj se ndoshta mund të tërheqë atë deri ne 15 metra..

"Unë kam pregatitur forcën e trupit për të bërë këtë, por kjo do të jetë shumë e rrezikshme për njerëzit e thjeshtë kështu që unë nuk dua qe dikush të me kopjoi mua."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:16

''Dele-derr''

Nje foto mister qe bredh ne faqet e webit..

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Mangalitsa

Disa e quajne krijesë të një specie të re, një hibrid i inxhinerise gjenetike ose një mister cryptozoological ....

por Mangalitsa është në të vërtetë një specie pak e njohur duket si derr por ne te vertete eshte e mbuluar me lesh si ai i deles.Koka dhe turinjt ngjasojne me ato te derrit

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:16

Ishulli i Paskeve, mister levizja e statujave gjigande

Ishulli i Pashkëve - një territor i veçantë i Kilit në Paqësor e Jugut - është e njohur për qindra Moai, apo statujat që përfaqësojnë paraardhësit e vdekur, te ndërtuar nga banorët e hershme polinezian.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 EasterIslandstatue
Pamje e statujes ne relacion me njeriun

Shume studiues kane verejtur se ne kete ishull shume nga keto Moaia,kane levizur nga vendi i tyre ku kane qene ngritur ne kujtim te shpirterave te vdekur dhe jane spostuar shume nga vendi fillestar.

Misteri qendron tek keto statuja gjigande me shpine nga toka e fytyre nga qielli, si eshte mundesuar levizja e tyre me qindra metra,kur dihej mundesite e transportit per kohen ishin primitive.

Nje tjeter mister qendron ne ate se te gjitha statujat kane levizur ne afersi te grykes se vullkanit,mbasi ky ishull eshte nje ishull vullkaqnik.

Askush nga shkencetaret,arkeologet,vullkanologet apo cdo vizitor i zakonshem,nuk mund te japi nje pergjigje te sakte per keto levizje te gjigandeve,levizje qe kane lene gjurme te nje forme ovale ne rruget e kalimit te tyre.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:17

Tempulli 11500 vjecar Göbekli Tepe

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Turkey-ruins-FE05-wide-horizontal

Te gjithe dime qe historia e zhvillimit njerzor leviz ne kufijte 6000-70000 vjecar.

Por vitet e fundit si rezulltat i perdorimit te teknikave moderne ne arkeologji si dhe mjetet datuese te sofistikuara, kane bere qe koha e shkeputjes se njeriut te akullit me ate punes bujqesore, te jete me e vjeter se koha e mesiperme.

Nje tempull 11.500 vjecar i quajtur Göbekli Tepe i gjendur ne Turqi, zhvlereson komplet kohen e evolucionit njerzor, e cila ka nevoje per nje rishikim teresor.

Ky tempull Göbekli Tepe i ngritur mbi nje kodër, pas relievit te butë, gjendet në Turqinë juglindore. Ne Lindje të kodrës shtrihet pllaja biblike e Harran, dhe në jug është kufiri sirian 20 kilometra larg, dhe në drejtim të tokave pjellore të Mesopotami, rajon që i dha rritje qytetërimit njerëzor.

Dhe nën këmbët tona, thote arkeolog Klaus Shmid, janë gurë që shënojnë vendin -e saktë,vendin ku njerëzit filluan ecjen perpara..

Në fakt, Schmidt mendon se tempulli vetë, eshte ndërtuar pas përfundimit të epokës së fundit te akullit nga gatherers-gjuetar, që u bëne shkëndija e pare nga ku njerzimi filloi drejt jetës bujqësore, urbane, dhe të gjitha ato që pasuan me pas.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:17

Skanim me lazer i vendbanimeve te Maya-ve

Pozicioni gjeografik i fisit te famshem Maya,skanim me lazer.


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Ancient-maya-city-belize-lidar-overall_20702_600x450

Ne Belizen perendimore ne pyjet me lageshtire te vazhdushme,atje ku fiset Maya kane pase vendbanime te hereshme,i gjith territori eshte skanuar me lazer,dhe si perfundim ne nje pamje tredimensionale shfaqen vendbanimi i hershem i ketyre fiseve.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Ancient-maya-city-belize-lidar-close-up_20701_600x450

Keto harta 3D po i japin mundesi arkeologeve dhe studiusve te 'futen'akoma me thelle ne studimin e ketij fisi kaq te mistershem,por njekohesisht dhe mjaft te famshem per zhvillimin ne kohen e tyre.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:17

Sekrete te varrosura

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Nazcalineballena

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 19450925

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 02-tree-lines

Mbi peizazhin hënor e te thatë te shkretëtirës jugore te Perus qëndron një nga misteret më të mëdha të njeriut; Lines Nasca.

Ne kete shkretetire jane zbuluar mbi 15000 modele gjeometrike,habia qendron se kush i ka ndertuar dhe kush eshte qellimi i tyre. Disa studiues thone se kane sherbyer si sinjale per ulje te qytetare nga hapsira,e disa te tjere mendojne se jane kalendare astronomik gjigand te lashtesise.

Gjithashtu ne Line Nasca jane zbuluar dhe shume varre njerzore,por shume misterioze per nga mynyra e gjetjes se skeleteve pa koke.

Arkeologu Christina Conlee kohët e fundit bëri një zbulim gjenial të jashtëzakonshëm:zbuloi skeletin e një mashkull të ri, ivarrosur me ceremoni por tregon fakte tronditëse per prerje te kokës se tij.

Prane ketej skeleti pa koke,u gjend nje vazo qeramike me imazhet e nje kryetari fisi,kuptohet qe ishte varrosur me ceremoniale,por te habit fakti sepse nje vdekje e varrim ceremonial shoqerohet me prerje koke....?!!!

Conlee e quan nje mrekulli që ky person ka qenë i varrosur me ceremoni. Pse eshte prer koka dhe varrosur me aq nder.? A ishte ai një rob i marrë në luftë, apo akti ishte një sakrificë ?

Zbulimin e ngarkesave të mëdha si dhe kokat e prera te njerezve shton peshën e frikshëm për teoritë ekzistuese te shpjegimit.Conlee ndihmon ne zbulimin fije-fije të mistereve të mëdha të njeriut.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:17

Nje foto enigmatike

Askush deri me sot nuk ka mundur me i dhene pergjigje se c'fare fenomeni ka ndodhur ne kete foto.

Eshte analizuar ne te gjitha laboratoret dhe rezulton te jete nje foto orgjinale,por askush nuk spjegon fenomenin e ndodhur...

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Beam

Fenomen i paspjegueshme e bere nga kamera e Dr Eileen Palmer, Angli

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:18

Foto qe nuk kane spjegim....nga BBC

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Plane_330_330x330

Eshte avion apo disk fluturues,ne se eshte avion a mund te fluturoi kaq ulet..?

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Ghost_boy_330_330x330

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Michelham_orb_330_330x330

Dhome e vezhguar 24 ore per anomali,si ajo qe shihet ne sfond

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Pevensey_castle_330_330x330

Gjate vizites ne nje keshtjelle

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Durrington_cemetery_2_330_330x330

Ne varreze

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Durrington_cemetery_1_330_330x330

Ne varreze

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Ufo_330_330x330

Disk fluturues apo nje loje..?

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:18

Veshkat vet rigjeneruese

Nje vajze 8 vjecare e shtuar ne nje spital te nje qyteti anglez,ishte ne grahmat e fundit te jetes se saj.Kete mendim kishin dhene dhe mjeket qe e kuronin,mbasi kishin pare qe te dyja veshkat kishin dale jasht funksionit.

Por fati e desh qe vogelushja 8 vjecare ti vet shpetoi vdekjes,mbasi organizmi i saj prane dy veshkave te vdekura,rigjeneroi 2 veshka te reja,qe e vune organizmin e vogelushes ne jete perseri

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 4-kidneys_1Tetë vjeçar Angel Burton është një nga rastet e rralla te rigjenerimit spontan te veshkave te saj për të arritur tek vëmendja e shkencës mjekësore. Mjekët janë ende në një gjendje mosbesimi për mënyrën se si ka ndodhur kjo 'mrekulli'.

Rinovimi është diçka që ndodh herë pas here në mbretërinë e kafshëve të llojeve të caktuara, si yll deti, por kjo mrekulli e pabesueshme,ishte diçka që askush nuk mund të ketë menduar ndonjëherë të ndodhte tek qeniet njerëzore. sikur të mos ishte dokumentuar tërësisht nga kirurgët që punonin me Angel,kete fenomen nuk do ta besonin as ata vet.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:19

Spiralja misterioze mbi Kanada

Kanadaja ka vërejtur një dukuri te cuditeshme në mes të 22 dhe 23 maj të këtij viti, rreth mesnatës afërsisht në zonën qe përfshin të famshmin Rixh,Bazen e Forcave ajrrore të Vandenberg .

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 52210a

Disa dëshmitarë panë dhe fotografuan një objekt të panjohur që levizte në qiell ne bregun perëndimor të vendit, përgjatë një trajektore te lakuar për t'u bërë një spirale e madhe e ndritshme.Ky fenomen është raportuar në mediat Më poshtë foto e dritës spirale te vërejtur

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 52210cTë Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 52210b

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:19

Arka e humbur e beslidhjes

Nuk ka polemika kaq te shumta,sa ka per kete relik te lashte e quajtur Arka e beses
.
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Norm-45c58bb72ebd6-Indiana+Jones+And+The+Raiders+Of+The+Lost+Ark+%281981%29

Besohet të kenë qenë ndërtuar prej druri akacie nga Moisiu në malin Sinai ne vitin 1250 para krishtit,

Druri është lyer me ar në të dy anet,si brenda dhe jashtë. 3ft e 9inc gjate 2ft e 3 inc e gjere, ajo ka një kapak prej ari të ngurta me nje palë doreza( kerubinë) unazore floriri

Sipas historianeve ,Arka biblike përmbante dy tabelat e ligjit (dhjetë urdhërimet). Këto quhen "dëshmitë", kështu që Arka është e njohur si "anija e dëshmisë".
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 1indy-idol-ark-of-the-coven
Kur arka përfundoi se ndertuari si gjithmonë eshte mbuluar me nje vello,te perbera me lëkurat tachash (identitetin e kafshëve qe është marre lekura eshte e pasigurt), dhe një copë blu, dhe ishte e fshehur me kujdes, madje edhe nga sytë e njerëzve që e ndertuan atë.

Misteri i kesaj arke qendron tek energjia elektrike qe ajo cliron,si rezultat i mynyres se ndertimit te saj.

Askush tjetër përveç Nikola Tesla nuk mund të siguronte prova. Në studim e tij historiA e arritjeve të njeriut,në eksplorimin e sekreteve te energjisë elektrike me titull "Një përrallë e Energjisë Elektrike", i cili u botua më 9 shtator 1915,ku Tesla kishte thënë rreth Moisiut dhe Arkes:

Moisiu ishte padyshim një inxhinier elektrik praktik dhe i aftë për kohën e tij. Bibla e përshkruan saktësisht dhe hollësisht, masat dhe përbërjen e një makine në të cilën energjia elektrike ishte e gjeneruara nga fërkimi ajrore i nje perde mëndafshi dhe qe ruhej në një kuti të ndërtuar si një kondensator.

Është shumë e besueshme që të supozohet se bijtë e Aaronit u vranë nga një shkarkesë e lartë tensioni, dhe se zjarret e Romakëve u shkaktuan nga nje rryme elektrike ... "

Materialet që Arka u ndërtua, dhe mënyrën në të cilën ata ishin të kombinuara mbështesin teorinë se Arka ishte një përçues elektrik. Ari ne pjesen e jashteme te Arkes është një dirigjent i fuqishme elektrike, druri - vetëm nën floririn është një izolant i shkëlqyer.

Arka ka dy dorezat( kerubinët) në kapakun e saj te përçueshëm, duke krijuar një konfiguracion të dyfishtë në të cilën një nga kerubinët do të jetë e lidhur nga jashte me shtresen negative , e tjetra ne ate të brendshme, si një pozitiv, të izoluar nga shtresa e jashtme.

Pra, arka ishte një arritje e lashtë si pajisje elektronike..! Cudi...


.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:20

Njeriu qe nuk fle qe nga viti 1976

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Thai_Ngolc_1

Thai Ngoc është një njeri që shkenca moderne mjekësore thotë se ai duhet të kishte vdekur qe në vtin 1976,vit kur atij i kishte humbur e aftesia për të fjetur.

Njeriu vietnameze,i lindur në 1942 në një fshat të vogël të quajtur Trung Ha në Provincen Quang Nam tha se një nga aspiratat e tij më të mëdha në jetë, eshte qe një ditë ai të shohi një ëndërr. Dhe ëndrrat ende s'po i sheh...!!!!!

Edhe pse mungesa e tij e gjumit është dokumentuar gjerësisht nga ekipet mjeksore, ai pranoi një ftesë për të udhëtuar jashtë vendit për 18 muaj në mënyrë që të jete ne dispozicion te studiuesve, duke thënë se ai i frikësohet prej testeve dhe nuk e kishte lënë qytetin e tij për më shumë se 60 vjet.

Përveç kësaj, ai thotë se asnjë mjek nuk ka qenë në gjendje për të ndihmuar atë deri tani. Ilaçet e perdorura per kete për qëllim nuk kanë dhene efekt mbi të. Ai ka pasur disa vende pune ku i binte sirenave natën,në mënyrë që t'i kujtoj banoreve se dikush ka vdekur.

Dhe ende askush nuk është në gjendje të shpjegojë se si Ngoc është i gjallë apo se si ai mund të qendroi orë të tilla të gjata pa gjumë. Endrra e tij e vetme eshte qe te flere te pakten nje gjysem ore gjume.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:20

Virusi i kompjuterit infekton nje qenie humane

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 RFID_Chip_1

Për herë të parë ka ndodhur,qe në historinë e teknologjisë, një qenie njerëzore është infektuar me një virus të destinuara për një kompjuter. Sigurisht kjo duket e pamundur, se viruset kompjuterike janë plotësisht entiteteve informacioni bazë, dhe se njerëzit janë të bazuara me biologji krejtësisht të papajtueshëm me sisteme të informacionit.

Së paku kjo eshte pëme se e të vërtetë. Kur kemi filluar transplantimin nën lëkurën tonë te patateve të skuqura, ky operacion ishte mbyllur plotesisht. Tani Dr Mark Gasson ka një sëmundje te lidhur me kompjuterin në sajë të një mikroprocesori në dorën e tij semundje qe nuk nuk mund të kurohet kaq lehte..

Shkencëtaret në Universitetin e Redding kete fakt te infeksionit me dashje e kane realizuar për të demonstruar se si një sistem i tillë do të punojnë në disa pika te trupit në të ardhmen.

Sigurisht Dr Gasson ishte i interesuar gjithmonë për teknologjine si fëmijë, dhe shpejt miratoi filozofine e chipping në mënyrë që ai të mund të fitojnë më shumë qasje vetëm për të siguruar karakteristika rreth laboratorit dhe jetes personale te tij,p.sh telefonin e tij, nuk do ta punojë për cilindo tjetër përveç vehtes si një sistem brenda tij qe zbulon praninë e chip-eve te tij të veçanta, të cilat disa kërkesa nuk mund të minimizoi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:21

Stalini 'miku'i Hitlerit

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Stalin-hitler_1644235c
Plani për të sulmuar një bunker ku qendronte Hitleri në 1943 dhe 1944,nje komplot që përfshin një vrasës i cili kishte fituar besimin e udhëheqjes naziste,që të dy anullohen me urdher te Stalinit,tha ne një konference historike në Moskë të martën me 25 maj 2010 gjenerali Anatoli Kulikov.

"Një plan për të vrarë Hitlerin në bunkerin e tij ishte zhvilluar, por Stalini papritmas e ka anulluar atë në vitin 1943 mbi frikën se pas vdekjes së Hitlerit bashkëpunëtorët e tij do të nenshkruanin një traktat paqe të veçantë me Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara, " citoi agjensia e lajmeve RIA e Rusisë gjeneralin Kulikov.

Ne vitin 1944, përsëri sovjetikët komplotuan për të vrarë Hitlerin pasi një vrasës i mundshëm arriti të fitojë besimin e udhëheqjes naziste. "Një plan vrasje i detajuar ishte përgatitur, por Stalini e anulloi atë përsëri," u citua të thoshte gjeneral Kulikov

Hitleri vrau veten më 30 prill 1945, pasi forcat sovjetike rrethuan Berlinin, duke i dhënë fund luftës në Evropë dhe vendosjen e terrenit për Luftën e Ftohtë stand-off mes Rusisë dhe Perëndimit.

Rreth 27.000.000 qytetarë sovjetike vdiqën në luftën e 1941-1945 me Gjermaninë naziste. Gjeneral Kulikov ishte minister i brendshëm i Rusisë ne vitet 1995-1998 nën presidentin Boris Jelcin.

Ai tha se Klubi i drejtuesve ushtarakë, që ai drejton, do të përfshijë detaje të përpjekjeve të vrasjes në një libër të ardhshëm mbi Luftën e Dytë Botërore.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:21

Pse u mbyt Titaniku ?

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Titanic-departs_791339c

Zbulohet nje nga enigmat pse Titanic-ut nuk i erdhen ne ndihme anijet e shpetimit ne kohen e mundeshme.

Studiuesi dhe hulumtuesi Tim Maltin ka publikuar kete te enjte nje nga perfundimet e studimit te tij,se.....sinjali S O S eshte dhene me 47 minuta vonese,nga momenti qe ai u perplas me ajsbergun.

Kete vonese ai e shpjegon me faktin se kapiteneria e Titanikut donte qe te mos e percillte me shqetesim kete tragjedi,dhe duke pasur besim te tepruar mbi ngrehinen madheshtore te Titanikut (50.000 ton),ata nuk bene njoftimin ne kohe te anijeve te shpetimit.

Por kur konstatuan se Titaniku po fundosej,mbas 47 minutave kapiteneria dha sinjalin SOS,por ne ate kohe anija ishte drejt tragjedise me te madhe te shekullit.

Anija California qe ishte shume afer nga vendi i ngjarjes,ka mbrritur prane Titanikut rreth ores 5.30 min,kur perfundimisht cdo gje kish perfunduar.

Tim Maltin pretendon se,kapiteni Edward Smith,megjithe pervojen e madhe qe kishte ne lundrimin e Atllantikut verior,per kapricot e tij beri qe te sinjalizonte anijet e shpetimit me shume vonese.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:22

Telismanet dhe misteri i tyre

Besoi se te gjithe dini se c'jane Telismanet (bizhuteri),objekte me simbolike te vecante fatsjelles qe ndikojne fuqishem ne prespektiven e disa njerzve.

Fuqia e simboleve te Telismanit,jepet gjate punimit te tij,nepermjet figurave te shenjta gjeometrike,figura qe mblidhen nga mbare bota.

Perpunimi i ketyre bizhuve me te tilla figura te shenjta,percon tek adhuruesi i telismanit lumturi te shenjte,vitalite,eksitim dhe dashuri.

Bizhuteritë perpunohen me kujdes mbi nivelet e ndërgjegjshësimit dhe te nënndërgjegjesimit per të sjelle frymëzim ne jetën e njerëzve.

Telismanet ndahen ne disa grupe,ne saje te formes dhe forces se ku veprojne

Ja disa telismane sipas formes..

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Lotus-ring
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Genesa-crystal14
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Emerald-tablet-bracelet1a
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Gordian-knot Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Five-metals-ring
....unazore ....pedantes .....rrethore .......Gold ............ argjendi......Telismanet e perpunuar sipas qellimit te veprimit..

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Ring-of-love-silver
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Cats-eye-abundance-ring-gold

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Ana-bechoach-silver


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Ring-of-courage-gold

per dashuri
per bollek per mbrojtje
per force

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Inlaid-egg-of-life-gold
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 This-will-also-change-ring-silver

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Golden-mean-silver


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Genesa-crystal-gold-w-crystal

per fertilitet
per stoli

per bukuri dhe harmoni
per sherim

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Lotus-ring-silver
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Five-metal-ring-silver

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Flower-of-life-gold


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Creation-silver

per modesti e perulesi
per sukses
per unitet
per kreativite

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:22

Misteri i ngrohjes globale

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Ocean1-530x267

Besohet se dioksidit të karbonit është tretur në ujërat e oqeaneve të thellë gjatë procesit te akullzimit, dhe se ''cfryrjet'' apo "burps" e dioksidit të karbonit nga thellsia e Oqeanit Jugor ndihmon të shkaktojë një ngrohje globale çdo 100.000 vjet apo më shume..

Keshtu rezulton nga studimi i fundit deklaron...Dr Luka Skinner i Universitetit të Kembrixhit, ne nje seminar kushtuar faktorve te ngrohjes globale

Madhësia e këtyre cfryrjeve është përafërsisht e barabartë me sasine e dioksidit të karbonit te cliruar qe nga fillimi i revolucionit industrial ne planetin tone.....relaton ai

Toka ka alternuar mes moshave te akullit dhe klimave te ngrohta.

Këto ndryshime vijne kryesisht nga ndryshimet e orbites se Tokës rreth Diellit, por ata kanë qenë të përshpejtuar dhe nga ndryshimet në sipërfaqen e planetit tone.

Një nga këto ndryshime mendohet të jetë dhe tretja dhe ruajtja e madhe dhe pastaj clirimi i dioksidit të karbonit nga ana e oqeaneve.

"Nëse oqeanet e thellë sillen në të njëjtën mënyrë ne clirimin e sasirave te medha,ose ne shtimin e tretjes se dioksidit te karbonit, kjo mund të ndihmojë për të shpjeguar pse kane ndodhur proceset e shtimit te akullnajave,ose e kunderta rritjen e temperatures globale...thote Dr Luka Skinner.

Pra sipas Dr Luka Skinner,ne ngrohjen globale nuk ka ndikim vetem clirimi i dioksidit nga industria e rende mbare boterore,por dhe clirimi i tij ne sasira te medha nga fundi i oqeaneve,i cili eshte akumuluar prej shekujsh ne ujrat e thella....,

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:22

''Shi'' shpendesh te ngordhur

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Birds_1

Nje banore e fshatit Coxley Angli, kur kthehet ne shtepi tonditet pa mase kur sheh ne oborrin e shtepise dhe kopshtin e saj plot me shpend te ngordhur.

Skena të kujtonte një sëmundje biblike kur ajo pa mbi lëndinën e saj dhe vend rreth e qark i mbushur se tepërmi me zogj te ''vdekur'' dhe te lokalkizuar.

Ky fshat nuk njihet per ngjarje te jashtezakonshme,prandaj infermierja Julie habitet me kete mori zogjesh te ngordhur ne mynyre misterioze.

Sigurisht Julie është e shqetësuar për këtë incident, pasi ajo ka një nip të ri dhe dy macet që shpesh kalojnë kohë në kopsht. Nëse do të ishte një pesticid i panjohur që kishin shkaktuar incidentin, ajo shqetesohet,pasi mund të ketë një ndikim tek banorët në këtë zonë.

Ne shqetesim e siper per incidentin misterioz,ajo degjon zerin e fqinjit te saj qe iishte deshmitar i ngjarjes,ku tregon se zogjte bienin nga qielli si shi shume i dendur.

Cudia me e madhe qendron se zogjte sa po binin ne toke grumbulloheshin ne formacion te rregullt dhe pastaj ngordhshin.

Hamendesime te ndryshme thone se mund te jete nje rrufe qe i ka trullosur zogjte,ose me e forta eshte se zogjte ne qiell kane goditur nje mur te padukshem dhe te gjithe rrezoheshin prane njerit tjetrit te ngordhur.

Cudite nuk mbarojne kurre.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:23

Dy vjeçari pi 40 cigare në ditë

....INDONEZI...

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Cigarette

Eshte vetem dy vjeç, Ardi Rizal pi ne mynyre te habitshme 40 cigare në ditë dhe tashmë peshon katër kg. Foshnja nga Indonezia nuk pëlqen asgjë më shumë se sa të kete nje makinë te tij lodër dhe tymin e duhanit nga cigaret e tij.

Zyrtarët lokalë kanë ofruar familjes së tij një makinë të re, në se ajo e bënë foshnjen 2 vjece te lej cigaren, por edhe kjo nuk qe një nxitje e mjaftueshme,mbasi dhe kjo mundesi rezultoi e mërzitshme, ndërsa pushimi në timonin e kamionit të tij, atij i duket si një imitim i keq i një shofer kamioni me moshë mesatare.

Djali filloi aventuren ne moshen 18 muajshe,kur kete ves ja nxiti i jati.Me pas cdo gje mori normalitetin e nje duhanepirsi te rregullt,por me permasa te jashtzakonshme per nje femije 24 muajshe.Konsumi ditor prej 40 cigaresh eshte nje rekord boteror per grup moshen e tij

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:23

Gruaja qe u rrit ne xhungel

Rochom P'ngieng,nje shtetase Kamboxhiane,sot ajo eshte 29 vjecare.Ne moshe ende te vogel,ne vitin 1989 ajo humbet ne pyejet e dendura te Komboxhias,ndersa ne viti 2007,mbas kerkimesh te parreshtura te familjes,ajo gjendet dhe ribashkohet me familjen.Pra 18 vjet jetoi ne xhungel

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Rochom-P_ngieng_1646238c
Kjo foto eshte ber më 29 tetor 2009 ku tregon për "gruan që jeton në xhungël Kamboxhia ....'Rochom P'ngieng (qender) ulur me ndihmën e prindërve të saj në një spital në provincën Ratana


Megjithe përpjekjet për ta riintegruar ne jeten e perditeshme, kanë dështuar. Ajo nuk ka arritur te mësoi as gjuhen amtare kamboxhiane apo Phnang,por preferon të zvarritet e te ulerij , refuzon të veshin rroba dhe ka tentuar disa here për t'u kthyer në pyll, ku ajo u rrit.

Babai i saj, Sal Lou, një polic, tha se ajo kishte bërë përparim kohët e fundit, por para nje jave u zhduk perseri ne pyll."Ajo hoqi rrobat e saj dhe iku nga shtëpia pa i thëne ndonjerit nga antareve të familjes sone," tha Z. Lou,por u kthye perseri

"Edhe një ditë më parë ajo u largua nga shtëpia, e duhet të ketë shkuar përsëri në pyll dhe ne ende nuk mund ta gjejme ate. tha i ati i saj

Rikthimi dramatik dhe përpjekjet per ta integruar ate ne jeten e perditshme nga ajo qe ka jetuar në xhungël e ka shokuar Kamboxhian, ku ajo është e njohur si vajze gjysmë-kafshë, për shkak te pamjes se saj dhe faktit që ajo bën ulerimen e kafshëve në vend të folurit.

Autoritet lokale dhe fqinjët kanë ndihmuar dhe po ndihmojne familjen ne kërkimin, por xhungla e Ratanakkirit eshte nje nga me te izoluarat dhe me te 'egra' ne Kamboxhia

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:24

Djali trevjeçar, hoxha më i ri në botë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Kuran15a33a4c156f789bby

Fëmija tre vjeçar, algjeriani, Farih Abdur-Rahman, e ka mësuar tërë Kuranin përmendësh, duke hyrë kështu në librin e rekordeve të Guiness, si hafëzi më i ri në botë.

Edhe pse ai nuk di të lexojë ndonjë fjalë të shkruar, vetëm e vetëm për shkak të moshës, Farih Abdur-Rahman pa kurrfarë problemi e ka mësuar Kuranin, në saje të dëgjimit të tij, ndërsa ai e përsosi vetinë e tij duke i përsëritur në vazhdimësi ajetet Kuranore, kurse ai ende asnjë herë të vetme nuk ka shkuar në xhami.

Nëna e Farih Adbur-Rahman thotë se ajo gjatë shtatzënisë dëgjonte rite fetare, ndërsa shkencëtarët pohojnë se atë që bën nëna, ndikon drejtpërsëdrejti në fetus.

Ky është rasti i parë që një fëmijë në moshë të tillë mëson Kuranin përmendesh, duke parë zhvillimin e hovshëm të teknologjisë dhe rrjedhave të zhvillimit socio-ekonomik.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:24

Macoku(Tomi) me krahe 'engjellor'

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Flying-pussy
Te gjitha macet jane destinuar te jene besniket e njerzeve dhe te kene nente jete,por jo gjithmone ndodh keshtu.

Macoku ne fjale ka nje vertete te pasuportushme pe shumicen e njerzve qe e shohin ate. Ai ka dy krahe te bukur dhe duket si nje engjell.

E pa mundur mund te thoni ju,nuk eshte degjuar e pare qe nje macok te kete krahe,por macoku yne misterioze ka krahe,dhe biles shume te theksuar.

Krahet e tij kane dale gjate kohes se ciftimit te tyre,kur afer tij kane ardhur femra per tu ciftuar,-keshtu tregon kinezi Feng i krahines kineze Sichuan.

Ne fillim atij i dolen dy gunga te vogla,por kur kerkesa e femrave ishte e madhe per macokun,gungat filluan ti zgjaten te shoqeruara me zgjatime kockore.

Dhe nje dite macoku kinez u be me krahe shume te bukur e dukej si nje ''engjell'' i vertete.

Askush nuk jep nje pergjigje per fenomenin,por disa eksperte gjenetiste,thone se ky eshte nje deformim gjenetik dhe nuk ka asgje engjellore,njekohesisht krahet nuk i prishin cilesine e jetes macokut kinez.

Por e verteta ende nuk eshte zgjidhur,cdo pohim ngelet ne kuadrin e supozimeve.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:25

Misteri ose perbindeshi Montauk.

Banorët në një qytet të vogël kanadez janë habitur me pamjen e një krijesë te çuditshëme, i cili doli nga një liqen prane tij

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Article-0-09AC9C39000005DC-402_468x418

Kafsha, e cila ka një trup të gjatë me flokë,por tullac mbi kokën e tij,këmbët dhe fytyrën, ka bërë që te kete shume spekulime ne faqet e internetit.Disa thone se është një version më i evoluar i përbindëshit te famshem 'Montauk'.

Krijesa u zbulua nga dy infermiere në qytetin e Kitchenuhmaykoosib në Ontario, Kanada, ndërsa benin një shëtitje me qenin e tyre.

Kur qeni filloi te leh në buze te liqenit, të dy gratë filluan hetimin,kur pane se qeni u terhoq i tmerruar nga nje kafshë e ngordhur.Ne ate cast ato bene fotot e rastit

Fotografite tani janë postuar në një faqe interneti lokal, me një shpjegim i cili thotë: "Kjo krijesë u zbulua së pari nga qeni Sam, një qen lokal.

'Krijesa misterioze u zbulua javën e parë të majit në pjesën e periferike të qytetit,ku disa varketare vunë re Samin qe nuhaste diçka në ujë dhe i afrohen për të parë se çfarë Sam kishte zbuluar dhe vënë re nje krijesë me fytyrë poshtë ne uje.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Article-0-09AC9C42000005DC-376_468x522

Qeni kërcen në liqen dhe e terheq krijesën deri tek shkëmbinjt duke e terhequr zvarr dhe lene atje qe ta shohin te gjithe kureshtaret,duke e fotografuar ne pozicione te ndryshme.

Shumë njerëz kanë sugjeruar se kafsha mund të jetë një 'përbindësh i ri Montauk' - për shkak të ngjashmëritë midis këtyre fotografive dhe ato të një krijesë të ngjashme të cilat lahen deri ne Montauk, New York, në 2008.

Kafsha, i cili shpejt fitoi pseudonimin "përbindësh Montauk ', në sajë të lokacionit në plazh nuk ka qenë kurrë i identifikuar zyrtarisht - edhe me gjithe konsensusin e përgjithshëm se është një lloj rekun.

Megjithatë, bloggerë të tjera kanë spekuluar se krijesa e re e zbuluar është një lloj i chupacabras, ose 'goatsucker'.

Por pavarësisht nga këto hamendesime, shumica e biologëve dhe ekspertë te kfsheve te egra, besojnë se chupacabra është një legjendë bashkëkohore.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:25

Krokodili po ndryshon abitat.


Ndryshe sa dijme per mynyren dhe vendet e jeteses se krokodileve,kohet e fundit po verehet fenomeni i shtegtimit te kesaj kafshe zvarranike dhe ne ujrat e kripura te oqeaneve.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Salty_1651390c

Shkencetaret,si nga matrikullimi qe i eshte bere disa specieve,po ashtu dhe nepermjet kontrollit satelitor,po ndjekin rruget e levizjes se krokodilve.

Estuarini(krokodili)riten ne brigjet e lumenjve me ujra te embla dhe te ngrohta te Paqesorit Juglindor, që shtrihet nga India lindore në Fixhi ne Kinën jugore,deri në veri të Australisë.

Biologë shpesh jane habitur nga kjo kafshe e madhe grabitqare e cila mund të rritet deri në 18 metra gjatësi,se si kanë arritur të përhapet deri më tani ne shumë ishuj të izoluar,duke ditur se ky lloj zvarraniku eshte nje dembel i madh ne notim.

Shkencetaret kane vene re nepermjet studimeve te panderprera,se me gjithe kondicionet e abitatit te tyre te jeteses,ata perseri po pershtaten ne kete abjent te ri oqeanik.

Arehere si eshte e mundur qe nje mynyre jetese miliona vjecare,te abondonohet dhe te pershtaten ne kete ambjent te ri...?
Enigma ende nuk eshte zgjidhur,pervec percaktimit te distancave te levizjes se ketij lloi krokodili.


Nga studimi rezulton se ai ka migruar nga vendbanimi fillestar deri ne 350 km gjate 25 diteve.

Shume ishuj tipik oqeanik sot jane populluar nga krokodili migrator.

Nje nga faktoret qe ndihmone levizjen e tij jane rrymat e ngrohta oqeanike,ku ai qendron ne siperfaqe te ketyre rrymave dhe spostohet se bashku me to ne abitate te panjohura.

Krokodili Estuarin tashti jeton dhe me gjallesat oqeanike,por gjysmen e ushqimit ai e siguron ne toke.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:26

Gaforre a po perbindesh detar ?

Mbas 40 vjetesh,por me permasa me gjigande shfaqet nje Island Hilbre te Anglise,nje krijese monstruoze qe ka habitur te gjithe banoret e zones

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 King_Crab_1

Me shume frika dhe bezdisja,beri qe banoret e ishullit te njoftonin autoritetet per 'mikun' e pazakonte dhe te pa pare qe para 40 vjetesh,por jo me permasat e perbindeshit te tanishem.

Ngjarja ndodhi nje dite kur Suzan Rogers dhe Tina Xhons u nisen ne kerkim te kusheririt te Suzanes. Duke thirrur e duke kerkuar,ato futen ne deren e nje shpelle detare.

Ne gjysem erresire Suzanes i shkel gemba ne dicka te madhe te bute.Tmerrohet dhe me ulerima dalin nga shpella te dyja mikeshat,dhe menjehere bejne njoftimin tek autoritete lokale.


Nga vezhgimi konkret rezulton nje gafore gjigande 6m te gjate dhe 2.4 metra te gjere me dy sy te kuq te medhej.

Disa biologe te ishullit thane nje gaforre e madhe ishte kapur dhe para 40 vjetesh por sa gjysma e kesaj.Ateher ata dhane versionin se nje mutacion mund te kete ndodhur me gaforren ne fjale.

Keshtu eshte vepruar gjithmone nga shkencetaret kur nuk kane myndur ti japin shpjegim disa fenomeneve biologjike.?

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:26

Gray (balene) misterioze shfaqet ne brigjet e Spanjes.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Grey_Whale_1Njëzet e tre ditë më parë një balenë misterioze gri ishte pare në brigjet e Izraelit, dhe dje perseri është pare afër brigjeve te Spanjës nga peshkatarët të cilët ishin të lumtur për të konfirmuar ekzistencën e saj..

Balena, mendohet te jet një cryptid i pakuptueshëm dhe është konfirmuar ekzistenca e saj pothuajse 2000 milje nga ku u pa per here te parë ne muajin e kaluar ne brigjet Izraelite..

Për shkak të ndryshimit të ekosistemeve dhe faktorë të tjerë si natyrore ,ka bere qe popullata e balenave gri balenë te jenë ulur ndjeshëm dhe të atyre llojeve qe jetonin në Oqeani Paqësor duke u zhdukur më shumë se dy qind vjet më parë.Tani me shfaqen perseri te kesaj balenë mister,ngrhet një mister shume serioze në lidhje me,se nga ku ajo mund të ketë ardhur dhe çfarë është, dhe ku mund të shkojë.

Zhdukja e saj ndodhi qe ne shekullin e 19 dhe prania e asaj sot shtron shume pikpyetje..

Mundesia e vetme e ekzistences se saj qe mund te hamendesohet eshte se ka pasur nje numer te caktuar ekzistuese në fshehtësi me zonat per te shmangur plotësisht kontaktin njerëzor,

Ndjekja qe i eshte bëra nga SUBMON(vezhgimit satelitor), sugjeron se kjo krijesë eshte vërtetë balena që është parë pranë Izraelit më parë.

Dhe ende as SUBMON as ndonjë grup tjetër per ruajtjen e kesaj balene,nuk kane ndonjë ide të qartë se ku pikërisht kjo balenë mund të drejtohet dhe pse.

Por pse është ne udhëtim deri tani? dhe me çfarë rreziqesh do të ballafaqohet në mjedise të reja që duken shumë të ndryshme dhe të huaja për të?


Ka thenie se me shpejtesine e tanishme të udhëtimit, në qoftë se ajo mban sigurisht ate kurs qe ka, ajo shume shpejt do të ketë arritur Francen dhe ndoshta edhe të hyjë ne ujërat e Mbretërisë së Bashkuar në një periudhë mjaft të shkurtër kohe.

Kjo histori nuk është e fundit ne sjelljen e çuditshme të ndërmarra nga jeta detare në këto vitet e fundit.Nje ndikim mendohet te jete edhe perdorimi i radiolakatoreve per zbulimin e krijesave detare.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:26

Zbulohet mbas 39 vjetesh Anija kozmike Lunokhod,e humbur ne Hene.

Një nga misteret më të mëdha të programit rus te Hapësirë, ishte humbja e Lunokhod 1(anije kozmike) qe është zgjidhur me në fund nga Pika Apache,qe eshte Observatori Operacional Lunar Laser.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Lunokhod_1_1

Lunokhod 1,kishte humbur gjatë misionit Lunar e cila u dërgua ne vitin 1970 vetëm një vit pas Apollo 11 Zbulimi i Lunokhod,per shkencetaret rus ishte një enigmë që ka nxehur programin hapësinor dhe mund të rezultoj me zgjidhje të reja në studimin e gravitetit.

Lunokhod 1kish humbur kontaktet me ekipin e Agjensise Hapsinore ruse ne më pak se një vit pasi ajo zbarkoi në sipërfaqe te Henes Me një nevojë të dendur për të vazhduar me projektin ,ne konkurim te Apollo 11 te amerikaneve, rusët e braktisen interesin e tyre tek Lunokhodin pas humbjes së kontaktit me të.

Pasi u zbulua pas një kohë të tillë të gjatë kohore,Lunokhod 1 u bë mjaft racionale ne dergimin e te dhenave pas më shumë se 39 vjet.

Në momentet e para të vendosjes se kontaktit me platformën Tokësore ajo dergoi mbi 22.000 pako informacioni.

Nje përgjigje kaq e shpejt ishte aq intensive sa që shkencëtarët në terren menduam se duhet të jetë një gabim kompjuteri.

Pas një impulsi të dytë te nisur nga Observatori Pika Apache Lunar ne drejtim te Lunokhod,rezultoi në kthim te nje informacioni të ri, ku shkencëtarët konfirmuan se informacioni që kishin marrë me pare nuk ishte një gabim kompjuteri, dhe se ata kishin zgjidhur padashur një nga misteret më të mëdha të programin hapësinore.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Lunar_rover

Dhe tani ata e kanë vënë në përdorim shume mirë anijen e humbur Lunokhod. Ata prej saj shpresojne ende se mund të japin e marrin informacione të rëndësishëm në lidhje me distancën nga Toka në Hënë.

Do të konfirmojë apo mohojë lakimin në hapësirën te objekteve e sugjeruar nga teoria e pergjithshme e relativitetit e Ajnshtajnit dhe të na tregoi më shumë në lidhje me atë që ne kemi nevojë të dime rreth gravitetit për të ecur përpara në fushën shkencore.

Edhe mbi tridhjet vjet më parë, pasqyra e Lunokhod 1 ishin projektuar për të derguar të dhëna të sakta mbi vrojtimet në lidhje me distancën midis Tokës dhe Hënës.

Dhe cuditerisht, edhe pas se mbi 30 vjetesh kohe tepër e gjatë kohore këto pasqyra nuk kanë mbledhur ndonjë pluhur ose te ishte degraduar.

Se si kjo është e mundur është ende një mister për të gjithë ata që janë të përfshirë ne projektin Lunokhod' 1,qe duhet te ishin pengesa te pabesueshme si pasojë pasqyrat e tyre duhet ishin mbuluar me pluhur dhe duhet te ishin degradue gjatë rrjedhës së kohës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:27

Xhamia Istiqlal,me madhe ne bote.!

Nuk eshte mister,por nje e vertete,xhamia Istiqlal,ne Indonezi,eshte nje nga xhamite me madheshtore ne bote.

Gjate nje procesioni fetar mban ne hapsiren e saj te brendeshme mbi 70.000 besimtare,nje shifer tejet e madhe,sidomos kur behet fjale per masa sigurie nga elementet rreziku..

Sot Indonezia eshte nje nga shtetet me popullsi muslimane nga me te medhate ne bote.Ketu feja myslimane eshte aplikuar pe here te pare nga tregetaret,para rreth njemije vjetesh.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Istiqlal-mosque-jakarta_21078_990x742

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:27

Grerza 95 milion vjecare brenda nje qelibari.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 10wasplarge

Ajo qe shihni me lart eshte nje grerez qe ka nje moshe 95 milion vjet qe qendron brenda nje cope qelibari.

Fillimisht kY qelibar u ble nga një tregtar i gurve te cmuar austriak,me qendër në Vienë në Adis Abeba. Por nga veshtrimi i imet qe i kishte bere copes se qelibarit,tregtari kuptoi se c'vlera paleontologjike permbante malli i tij.

Atehere ai cfrytzoi rastin dhe një pjesë e madhe te qelibarit ja shiti Muzeut të Historisë Natyrore në Vjenë dhe disa pjesë të vogla paleontologijsteve të Universitetit të Vjenës.

Qelibar u pranua nga Dr Alexander Schmid se qelibari ishte krejtësisht i mbuluar me një kore të errët. Dr Alexander Schmidt thote: -"kolegja ime Saskia Jancke filloi për të hequr koren e erret ne mynyre manuale.,dhe një milimetër para se të arrijnë ne fund te cipes se erret,sheh misterin.

Ne pastaj e lëmuam me shumë kujdes dhe pame se ishte e mahnitshme se si ky insekt i mrekullueshëm ishte orientuar pothuajse paralel me sipërfaqe e lëmuar te qelibarit,si kish mundur me u ruajtur per kaq vite e pademtuar rende..?

Grenza e vogël i përkiste familjes se hymenoptereve dhe është nje rast eskluziv i zbuluar nw qelibar ne kontinentin Afrika.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 6:27

Cfare pritet te ndodhe ne komunikacionin satelitor me 2013..?

Tjeter stuhi diellore gjigante


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 SpWeatherPoster1

Sic kemi njoftuar dhe ne nje postim me lart,Dielli ka filluar nje cikel shperthimesh ne kuroren e tij.Me miliarda ton llave clirohet nga kurora e tij.Aktiviteti i tij,thone shkencetaret,pritet te jete ne rritje dhe do fuqizohet me nje fluks te papare ne vitin 2013.

Dihet qe te gjitha mjetet e komunikimit publik.si nderlidja e avaiacinit,telefonia celulare si dhe transmetimet televizive behen ne permjet sateliteve gjeostacionar.

Shkencetaret te mbledhur ne nje Forum per klimen me 8 qershor te sponsorizuar nga NASA,,kane marre ne analize me shqetesimi te madh ndryshimin ne rritje te fluksit magnetik,dhe ndikimi shkaterrues i tij ne mjetet komunikuese elektrike.

Ata jane ne dileme dhe per ndodhit qe do te kete ne sistemin energjitik tokesor ne sistemin e trasmetimeve te tensioneve te larta e cila pritet te shkaktoje nje kolaps boteror.

Një stuhi diellore e klasit te forces njëqind, paralajmërojn shkencetaret dhe Akademiiket, mund të shkaktojë dëme ekonomike njëzet herë më të larta se ato të shkaktuara nga Uragani Katrina.

Por ata japin dhe shpresa ne uljen e shkalles se se dëmit,i cili mund të reduktohet nëse drejtorët dhe shefat e qeverive te botes,mund të informohen përpara cdo stuhie magnetike..

Vendosja e satelitëve në "mënyrë të sigurt 'duke u shkëputur burimet e ushqimit,gjate flukseve maximale diellore, mund ti mbrojë këto pajisje nga dëmtimi i mbingarkesave elektrike,pra duke marre veprime parandaluese, ku kërkohen parashikime shume të sakta - një detyrë që caktuar nga NOAA

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 23:32

Rrezohet Miti i Kafkes se Kristalit,prodhim gjoja i fisit Maya.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Teschio01

Keto dite kane dale ne skene prova te reja,se kafka e Kristalte e quajtur si Kafka e Apokalipsit,i gjetur gjoja ne Piramiden e vendbanimeve te lashta Maya,eshte nje mashtim klasik,per qellime fitmi.

Ka nje korrespondencë midis Frederick Dockstader, drejtor i Muzeut American Indian, dhe Anna Mitchell-Hedges(autorja e shitjes se kafke se Kristalit) ku tregon qartë se procesi i adoptim te objektit,eshte shoqeruar me ankesë në masë, per origjinalitetin e dyshimtë dhe prejardhja e saj.

Në letrat e tyre, dukej askush nuk kënaqej me kerkesat dhe ofertat e njëri-tjetrin për të arritur qëllimin e tyre të veçantë,duke u nisur mbi disa dyshime dhe kredibilitetin e Crystal Skull.(Kafkes se Kristalit)

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Teschio02
Anna Mitchell-Hedges në 1980, i
cila tregon "kafkën e kijametit" ose Crystal Skull në Muzeun Britanik
(Paraqitur nga Jane M. Walsh)

Megjith dyshimet e drejtorit te Muzeut American Indian per një kohë të gjatë per kafkën,si dhe paralajmërimet e kolegëve te Muzeut me qëllim të mirë, kafka e Kristalit, Mitchell-Hedges ne fakt, u ekspozuar në Nju Jork për një kohë të gjatë.

Ky ekspozim i dha një legjitimitet kafkës,gje qe se kishte më parë
Pas ekspozitës dhe publikimin te librit me 1973 nga Garvin....., pronari i "Skull Apokalipsi" nisi karrierën e tij të gjatë si roje i objektit qe po behej gjithnjë e më misterioze, me fuqi të jashtëzakonshme.


Tek libri''Aleati im''thuhet qe Frederick Mitchell-Hedges e paraqeste kafkën isi nje"mishërimi i të gjithë të keqiave" dhe se "disa njerëz të cilët e kanë qeshur me cinizem,kane vdekur,dhe të tjerët kane vuajtu nga sëmundje të rënda" (1954: f. 240 ).

Natyrisht, ne nuk duhet të besojmë se çdo gjë kemi lexuar eshte e sakte,por duhet të jemi të guximshëm per te them të vërtetën.

Kafka e Kristalit e Ana- Mitchell-Hedges nuk është aspak e vjetër, as dhe shume e vjetër.Kjo është bërë ndoshta në Evropë në shekullin e njëzetë, Ajo nuk është me fuqi magjike, nuk është e frikshme dhe jo gjithçka që pretendohet se është.

Jane MacLaren Walsh është një antropolog në Muzeun Kombëtar, Institucion Smithsonian i Historisë Natyrore. Duke përdorur përvojën e saj në koleksionet arkeologjike nga Meksikë, ajo është duke u përpjekur të kuptoj se si eshte arritur te kamuflohet per nje kohe te gjate kjo kafke kristiali e paraqitur si objekt i fiseve para-kolumbiane.


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Teschio03

Përdorimi i analizave mikroskopike dhe zbulimi i fundit i dokumenteve arkivore,antropologja Smithsonian Walsh Jane ka zbuluar se kafka Mitchell-Hedges ështënjë krijim modern, në të cilën u krijua një mitologji e shpikur qëllimisht.


Nga analiza te imta me Mikroskop te permasave mikronike,rezulton se Kafka e Kristalit Mitchell -Ana-Hedges, eshte nje prodhim e viteve 1933 e realizuar me gdhendje nga diamante me shpejtesi shume te medha..

Ky eshte rezultati perfundimtar per kete kafke gjoja misterioze,per vite me rradhe,qe ka bere qe shume njerz te shprehnin habi per lashtesine e saj.
Ja qe rrezohet dhe nje tjeter mit,per gjoja arritjet dhe zhvillimin e fisit Maya,ashtu sic u rrezua dhe Profecia e tyre per undin e Botes me 2012.

Mashtrusit do te gjejne gjithmone ''pelgje me uje te ndyre''per ta paraqitur si uje te bekuar,deri sa biznesi me mashtrim po kthehet ne art me vehte.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 23:33

Pse po zhduken disa lloi gjarperinjesh..?

Nga studimet e koheve te fundit,rezulton se nje pjese e madhe gjarperinjesh po ulin populacionin mbi siperfaqen e globit.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 _48019946_snake4spl226
Piton Royal eshte nje specie ne zhdukje

Keshtu rezultojne qe tete(8)lloi gjarperinjesh po zhduken perfundimisht.Te gjithe ata qe merren me studimin e ketij fenomeni ngelen pa nje pergjigje konkrete,duike aluduar se ky fenomen ka lidhje me ngrohjen globale.

Studiesit kishin ne studim 17 lloi gjarperinjesh dhe vune re se nga keta tete kishin ulur ndjeshiem numrin,pothuaj drejt zhdukjes.

Boiloget duke analizuar kaq gjere kete fenomen,shohin te habitur uljen e popullaritetit te ketyre llojeve,por pa dhene pergjigje se kush jane arsyet reale.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Coral-snake-info0
Ja dhe kjo specie me popullacion drej zhdukjes.

"Kjo është hera e parë që të dhënat janë analizuar në këtë mënyrë, dhe ajo që ne kemi treguar,eshte se në pjesë të ndryshme të botës duket se kjo rëniepo ndodh brenda nje periudhë të shkurtër," tha kreu i projektit Chris Wrajter ,per BBC.

Ekipi Dr Wraterit i Qendrëis se MB-së për Ekologjine dhe Hidrologjine jane ne lidhje te perbashketa studimore me institucionet në Australi, Francë, Itali dhe Nigeria.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 23:33

Zbulohet nje pikture 40.000 vjecare ne nje shpelle.

Ne kontinentin Australian,ne veri te vendit,zbulohet nje pikture murale brenda nje shpelle.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 La-pittura-rupestre-ben-gunn1

Kjo pikture eshte zbuluar nga arkeologet qe para dy vjetesh,por per te percaktuar me ekzkat parametrat e moshes,ben reklamimin e saj vetem para 10 ditesh.

Shpella e Niwarla Gabarnmung gjendet në Arnhem te Australise veriore.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 282px-Arnhem_land_locator
"Në fillim ne menduam se ishte një struc i madh," thotë arkeologu Ben Gunn, një anëtar themelues i Shoqatës Australiane Rock Art Research. "Piktura dukej qe nuk ishin struc,por një Genyornis, një zog i madh, me këmbët të trasha dhe kthetra me majë gjate

Ai shton: "Ose piktura është 40.000 vjet më parë, kur shkenca ka menduar qe Genyornis eshte zhdukur, ose ai ka jetuar shumë më gjatë se sa shkencëtarët kanë qenë në gjendje te perllogarisin kohen e jetes se kesaj specie.

Sipas antropologut dhe paleontologut Peter Murray, një nga dallimet kryesore me strucin e sotem eshte vetem madhesia trupore. Genyornis ishte i madh dhe ka përdorur për të ushqyer fruta dhe ndoshta kafshë të vogla.

Piktura e zogut te vjetër ne shpelle ishte i pajisur edhe me kthetrat te medha te këmbëve Ai ishte shtatlartë me peshe me te rënd se struci aktual i Australise.

Shtrohet nje pyetje...Kush i ka bere keto piktura kaq te vjetra,kur shoqeria njerzore i ka fillesat para 10-12000 vjetesh....?

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 23:33

Kthim triumfal i anijes kozmike Hayabusa nga Asteroidi.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Hayabusa-capsule-return-asteroid-fireball_21535_600x450

Anija Hayabusa nëpër qiell natën e kesaj te Hëne.

Para shtate vjetesh ekipi i astronomeve japoneze nisin drejt nje asteroidi te tokes anijen kozmike me emrin Hayabusa.Brenda anijes ishte instaluar nje kapsule robotike,e cila kishte si qellim te vetem,marrjen e nje kampioni nga materiali i asteroidit
.

Ne mbremjen e te henes ne darke Hayabusa,kthehet nga misioni e futet ne atmosferen e tokes me nje drite si nje shiigjete e shkelqim magjik

Rreth 300 km nga siperfaqja ajo shkeput nga vetja kapsulen robotike per te mos u demtuar nga temperatura e ferkimit.

Dhe vet kapsula ishte e perbere nga materiale zjarrduruese te nje cilsie shume te larte.

Mbas pak nga shkeputja me anijen meme e cila digjet,kapsula robotike hap automatikisht nje parashute dhe ne oren 1.00(ora lokale ) te dites se hene ulet butesisht ne bazen ushtarake e njohur si Zona e Ndaluar Woomera(Australi).

Mbas 6 miliard kilometra udhetim perfundimisht Hayabusa kthehet ne toke,nga ku kjo kapsule do te cohet nga Australia per ne Japoni per analize te saj.

Ku qendron enigma e ketij misioni kaq te gjate...?

Shkencetaret dhe astronomet japonoze,thone se jemi mjaft te lumtur ne se anija ka sjelle ne Toke sikur dhe nje milimeter kub material nga asteroidi.

"Nuk ka ngutje shkencore" për të hapur kapsulen,tha nje nga shkencetaret. "Gjithkush do mundohet të jetë aq i kujdesshëm sa të jetë e mundur,per mos dëmtuar asgje nga mostra.

''Edhe nëse marrim mostren nga kapsula dhe shohim,se ajo është në kushte me të vërtetë te mira, unë mendoj se ne nuk duhet te themi -kemi arritur majat e shkences''.

Rezultat e nje pune shtate vjecare pritet te komunikohen pas pak ditesh,mbas hapjes se ''kutise se Pandores''

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 23:34

Rrathe ne grure,por me nje ide enigmatike.

Kjo vidio eshte realizuar ne nje parcele me grure ne Brekshir te U.K.(Angli)
Si edhe shihet fenomeni i rratheve eshte paksa i cuditeshem.Kjo figure nga objekte te paindentifikuara eshte bere ne te gdhire te 12 qershorit 2010.

E vecanta qendron ne bishtin e saj,qe te jep iden e nje spermatozoidi human.
Mos valle keto figura jane sinjale nga qielli,per te treguar se prejardhja e rraces njerzore eshte nga planete te tjere...?
Ndiqeni kete vidio,kuptohet qe eshte me nje ilustrim artistik.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 23:34

Marihuana,armiku kryesor i njeriut...?

Misteret e bimes se marihuanes jane te shumta.Shumkushe nga ne di vetem per perdorim personal,ne forme e nje droge te lehte. Por jo vetem kaq.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Dsc2958

Kanabis Sativa ose marihuana(kerpi)ka filluar te kultivohet qe para 10.000 vjetesh. ....Eshtë përdorur si fije për të bërë litar dhe rroba, është përdorur si ushqim, sidomos farat u përdorën per te nxjerre karburante prej tyre, pelhura kerpit janë me cilesi të shkelqyera po keshtu dhe letra kerpit. (letër që është përdorur për hartimin e Deklaratës së Pavarësisë se Amerikes).

Nga kerpi eshte prodhuar etanol, kërpi eshte përdorur si një burim energjie për të zëvendësuar të gjitha derivate e naftes. ...Sot ne te gjith boten vazhdojne te justifikojne veprimet e prodhimet e tyre berthamore duke u mbrojtur se: "Energjia bërthamore është e vetmja zgjidhje e mundshme për krizën energjitike.

Kuptohet....."Fuqite e medha duhet ta kenë energjine bërthamore për të bërë truket e tyre të pista'', ...Ne u themi atyre luftenxitesve....se, ju nuk doni te mesoni nga historia,per keto bime te vogla,qe jane shpresa e se ardhmes per nje ambjent te paster.

Në 1937, Henry Ford-i krijoi Veturen e pare prej kerpi dhe etanolit,kërp-powered, i cili ndër të tjera ishte një karburant shume miqësore me mjedisin.Njekohesisht trupi i saj eshte goditur nga një çekiç dhe nuk i eshte shkaktuar asnje deformim apo ndonje gervishje,ajo mbetet e paprekur edhe pa një pullë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 23:35

Lulja adhuruse e Dragoit.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Venetian-gardens-lily-pads_10928_600x450

Kjo foto është marrë në kopshtin venecian në Leesburg, Florida, pas një stuhie,ku qelli ishte ende i mbuluar me re te zeza.

Ai eshte zambak i bardhe uji.Thuhet se nje dragua fluturues vjen për të pire uje te embel ne qender te lules se zambakut te bardhë..

Dhe thuhet se kete veprim e perserit gjithmone ne kohet me stuhi.

............Nëna Natyra duke u kujdesur për familjen e saj.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 23:35

Si mendohet te kete qene Marsi..!

Një oqean i madh plot e përplot me uje e mikrobe mund të kenë mbuluar edhe një herë më shumë se një te treten e siperfaqes se Marsit," thonë shkencëtarët.


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Mars-global-oceans-new-map_21536_600x450

.................PAMJE IDE SE SI KA QENE HARTA E MARSIT.............

Prova të reja kane dale, nga analizat e nje delte te lumit te tharë ne Mars, keshtu qe shtohen shenjat e planetit të kuq qe dikur mund te kete qene i lagësht.

Në fakt, duke vlerësuar pikat e deltes se lashtë, shkencëtarët mund të rindërtojë nivelin e detit qe mund te kete ndryshuar me kalimin e kohes, keshtu deklarojne Brian Hynek dhe Gaetano Di Achille i Universitetit të Kolorados në Boulder.

Me përcaktimin e 52 pikave lartësi të deltes se lumit te thare në Mars, shkencëtarët gjetën afersisht lartesine e nivelit oqeanik te lashtesise ne Planetin Mars.

"Nëse ka pasur një oqean në Mars, atëherë delta duhet të jetë në një lartësi konstante-ose së paku shumica e tyre, dhe kjo është ajo që kemi gjetur," tha Hynek

Sipas percaktimit te pikave te Deltes,atehere oqeani do te shtrihej në hemisferën veriore te Marsit,dhe mendohet te kete ekzistuar rreth 3,5-3.700.000.000 vjet më parë,dhe ka nje kohezgjatje jete disa qindra milion vjet.

Shkencetaret kane hedhur idene se oqeani Marsian nuk ka qene shume i thelle,vetem nje cektine.

Idene e nje oqeani marsian shkencetaret e kane hedhur qe ne vitin 1980pas pamjeve te kreshtave te mundshme e te plazhit dhe karakteristika të tjera në imazhet e marra nga anija Viking e NASA-s..

"Në qoftë se Marsi ka pasur një det, ajo duhet të ketë pasur retë dhe shi, borë në zonat malore, kapele akulli te formuara, një sistem nentokesore te ujrave, dhe të gjitha këto gjëra që ne kemi këtu në Tokë," tha Hynek...

Jeta në Tokë filloi në oqeane dhe qëndroi per miliona e mliarda vjet në oqeane " tha Hynek.Atehere nje mundesi e tille,mund te jete provokuar dhe ne Mars."

"Nëse oqeanet për Marsin kane pas disa qindra milion vjet jete, kjo më jep shpresë më shumë që ne do të gjejmë prova të jetës së kaluar mikrobiale në Mars."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 3 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 11 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi