Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Inteligjencës artificiale tejkaluar iq njeriut mund të vijë në çdo kohë tani. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Inteligjencës artificiale tejkaluar iq njeriut mund të vijë në çdo kohë tani. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Inteligjencës artificiale tejkaluar iq njeriut mund të vijë në çdo kohë tani.

2 posters

Shko poshtë

Inteligjencës artificiale tejkaluar iq njeriut mund të vijë në çdo kohë tani. Empty Inteligjencës artificiale tejkaluar iq njeriut mund të vijë në çdo kohë tani.

Mesazh nga Ermanda Sat 23 Oct 2010 - 3:46

Shumë specialistë në fushën e inteligjencës artificiale argumentojnë kur është UA do të mposhtin të inteligjencës njerëzore. Në të vërtetë, ka tani një sistem UA Checker Playing që mund të luajë një lojë të përkryer të damë, ne e dimë se IBM ndërtoi një makinë që luan shah mundi një lojtar i lartë njerëzor shahu, kështu disa thonë se AI ka tejkaluar tashmë e inteligjencës njerëzore.

Sigurisht këto janë vetëm lojëra dhe një mendje njerëzore është në gjendje të inteligjencës të shumta, kështu që kur një makinë do të UA të jetë aq i zgjuar sa Botërore zgjuar e njeriut? E pra, kjo pyetje është paraqitur dhe më UA shkencëtarët besojnë se do të vijnë rreth 2020 ose 2030. Unė kundërshtuan, pse ju kërkoni?

E pra, ju e dini ka i sigurt duket se pesimistët të panumërta në radhët e ngrohtë shkencëtarëve UA, në fakt duket se shumë njerëz nuk e arrijnë atë që ata kërkojnë për shkak të këtij feedback negativ. Pra, ne duhet të vërtetë e Inteligjencës artificiale për të dizajnuar një sistem inteligjent artificiale që mund të tejkaloj të gjithë njerëzit, të cilët janë mbërthyer në mendime lineare bindur veten se ajo nuk mund të bëhet deri në datën e caktuar.

Kush mund na është bindëse pse të gjithë të gjithë të tjerët nuk mund të bëhet për 2 dekada, pse? Vetëm për shkak se dikush thotë se nuk mund të bëhet nuk do të thotë se është kështu. Kur ata thonë gjëra të tilla ai vetëm do të thotë se ata besojnë se nuk mund ta bëjë këtë në më pak kohë dhe në qoftë se ata besojnë se, atëherë ata janë të drejtë, por për të tjerët për të miratuar një linjë e tillë e arsyetimit thjesht nuk ndjek ndonjë lloj i logjikës së vërtetë.

Prandaj ata që nuk mund të mendoj logjikisht, edhe pse janë ata në fushën e UA që kombinon proceset e ndryshme të njeriut menduar me makinat e logjikës? Le të thonë fund sipërme IQ e njeriut nuk është më shumë se 210, e cila realisht nuk është se e lartë kur jeni të kënaqur me të, pse nuk mund të jemi të zhvillojë një sistem që mimics mendimit njerëzor proceset duke përdorur kombinime shumë të strategjive, pse është kaq i bindur për të gjithë metodat e tyre të veçanta, të cilat shpesh mund të arrijnë një nivel të caktuar për momentin.

Duke pasur mendimet e shumë origjinal në subjekt që unë nuk e kam parë në asnjë dokumente hulumtimi, duket mua se ne jemi për një "gjysmë pushim një përmes" nga plasaritje gjithë gjë tani, jo në 20 vjet. Ajo mund të vijë në çdo kohë, më shpejt më mirë.

Subjekt gjithë është me të vërtetë interesante. Ata që parashikojnë një pikë të tillë afatgjatë i veçanti pothuajse duket të jetë promovimin e sigurisë të punës. Mjaft Njëzet vjet nuk është e mirë, që është e papranueshme. Ne nuk duhet të nxisin dobësia, dembelizmi, disfatizëm apo përpjekje për të bindur veten ne nuk mund të bëjmë diçka deri disa data larg kur gjysma e këtyre shkencëtarëve të ngrohtë ndoshta vdekur deri atëherë? Është koha për të sjellë artificiale Inteligjente për ballë tani, jo në 2-dekadave. Mendoni mbi të.
Ermanda
Ermanda
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne shtepine e Burrit
Postime Postime : 109
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 24/09/2010
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Infermjere

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Inteligjencës artificiale tejkaluar iq njeriut mund të vijë në çdo kohë tani. Empty Re: Inteligjencës artificiale tejkaluar iq njeriut mund të vijë në çdo kohë tani.

Mesazh nga Anakonda Sat 10 Nov 2012 - 5:43

sot e mora vesh se paska edehe inteligjence artificiale se gjithmon kom mendu se ka vetem kshu natyrore

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi