Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Sun 31 Oct 2010 - 23:17

Myvela Dervishaj - JAM SHQIPTAR


Jam shqiptar ,
sa
burrerore kjo fjale.
Sa krenar jam
per kete emer te
rrall.
Nje dite pyeta mamin !
Pse moj mami erdhet
ketu?
Pse iket nga Shqiperia?
Ne femijet tuaj ,
ketu
do te mbetemi?
Pse moj mami
nuk eshte e bukur
Shqiperia?
Mami
te lutem me degjon?
Mami ,ulu mos bej
sikur
pastron edhe
une femija jot,
kete mendoj.
Mami
ulur ne divan krusur
ne mendime te thella ikur
ne
sy nuk mund te me shoh
e foht ,e njomur ne shi.
Mami
mori forcen e
krenarise,
fshin lotet e nxehte
prush,
me morri pran buze dridhur,
me ledhatoj me
kenge shqip.
Vargjet e kenges ishin zjarr,
Shqiperi
si ikem dhe te lam,
t'i ke kaluar furtuna e stuhi
e
pamposhtur ne shekuj.
Fusha ,ara, livadhe,
pyje me
freski
pa mbarim Shqiperi,
male te larta
ku
shqiponjat aty rin.
Te dua Shqiperi
dhe gurin tend
me te vogel,
dua token tende
te ngrohte me kripe,
dua
zogjte qe kendojne ,
i kendojne Shqiperise.
Kjo
eshte kenge malli
biri im ,e kendoj
ne mbremje der
ne agim.
Biri i mamit ,pergjigje
kam zor te, te
jap,
mos me ler mua ne faj,
mendova per lumturine
e
femijes tim.
Mos me qorto biri im,
Shqiperine e dua
sa jeta,
te premtoj se shpesh
do shkojme pran
atdheut ton
te shohesh nga afer bukurite.
Dhe kjo
toke qe ty po te rrit
eshte per ty atdhe i dyte!.
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Sun 31 Oct 2010 - 23:17

Myvela Dervishaj - KTHIMI


Nji
trast dhe morra
nga atdheu im,
asgja tjeter.
Kalun
vite,
kjo trast
mbeti
nje kupe lodi.
Kthimi
m' pret
pran dheut
dhe tjetersimi.
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Sun 31 Oct 2010 - 23:18

Myvela Dervishaj - SHKODRES TIME


Nji kange po knoj
per
Shkodren teme.
I knoj natyres,
rrugicave .
Malli
ma shume
m'shtohet.
lodi po m'lodh
ashte
tha.
Kush kthehet
asaj Shkodre
me e
pershendet,
nji dite
te guri i rinise
me
u kthy.
Vajza nuk t'haron
ka shume mall
kanget
tuja
me t'i knu..


Edituar për herë të fundit nga Tapalushe në Sun 31 Oct 2010 - 23:19, edituar 1 herë gjithsej
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Sun 31 Oct 2010 - 23:18

Myvela Dervishaj - PER KOSOVEN


Tan Kosova sot ka feste
me
flamuj te kuq ashte vesh.
Po ndihet zani i pleqnise,
i
rinise dhe i fmise,
deshmoret me i nderu
me tufa
lule me i mblu.
Te erdhi koha moj Kosove
me u gzu
dhe t'i n'Evrope.
Per sakrificen qe bat
fitut
shperblim te madh.
Dhe sot je si nusja me vello
nen
flamurin kuq e zi.


NE SHEKUJ E GZOFSH
PAVARESINE KOSOVE!
BREZ PAS BREZI U TRASHIGOFTE!
KETE
PAVARESI TE SHUMEPRITUR
PER TE GJITHE SHQIPTARET KUDO NE
BOTE.
U DERDH GJAKU I DESHMOREVE,
U DESH LUFTA E
TRIMAVE TE U. C .K-s,
U DESH PERKRAHJA E MADHE
E
AMERIKES GJIGANDE.
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Mon 1 Nov 2010 - 21:46

NE KERKIM TE GURIT TE CMUAR


Ka dite nje vajze shume e
shqetesuar!
Mendonte c'eshte guri i cmuar?
Mendoj, por gje nuk zbuloj
eshte
vetem pese vjece,nuk kupton!

Te parku i lodrave luante me shoqet

dhe filloj te pyeste me rradhe.
A e dini c'eshte eshte guri i cmuar?
U
habiten shoqet dhe njera-tjetren pan!

Vajza beri fjale me
moshataren e saje.
Ishte italiane vajza capkene ,
kur degjoj
vajzat te flisnin shqip
filloj dhe i percmoj ,gjuhen nxorri.

Vajzes
shqiptare i,u kujtua fjala e mamit
Dikur ajo i kishte thene ;
Gjuha
jone shqipe eshte aq e bukur,
eshte gur i rrende i cmuar.

I
,u drejtua shoqes italiane me inat,
T'i nuk e di, gjuha ime shqipe
eshte
e bukur ,gure i cmuar.

Capkenja italiane qeshi dhe
i tha:
Gjuha shqipe eshte gure i cmuar?
Gjuha italiane eshte e
bukur.

Per kete e vogla vajza shqiptare
pyeti mamin c'eshte
guri i cmuar?
Guri i cmuar shpirti i mamit eshte djamant,
eshte si
kjo unaze qe ndricon,

Mami ,gjuha jone eshte e bukur
si kjo
unaza jote qe ndricon?
Po me e bukur se guri djamant,
me e bukur
se c'do gur.

Eshte e rende gjuha jone?
E rende ne pesh por e
lehte si lule,
me e bukur se c'do gjuhe
kaluar c'do guri qe
ndricon.
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 6 Nov 2010 - 13:54

O-toka ime kam mall per ty!
Kete thirrje te forte dhe malet e degjojne .
Oshetimen e mallit malet e percjellin.
E degjojne fushat,gerxhet dhe strallet.

O- mall per ty Shqiperia ime .
Nga mergimi i larget e mbytur ne lot.
Dhe mali nga malli do pelciste
Une njeriu qenkam akoma e fort.

Kjo jete loti i nxete zjarr qe rrjedh,
per token time, me e embel se mjalti.
O-mall per ty Shqiperi historike.
Te puth flamurin e trasheguar prej stergjysheve.

Kam mall te shikoj si merr vrapin rinia,
te shikoj te vegjlit te atij vatani,
te shikoj zogjte ne fluturim te lire.
Te degjoj amanetin e plakut per vendin tij.

Kam mall te bisedoj me njerezit e mi.
Kam mall te sodise lulet e pranveres.
Kam mall dhe per fushat dhe per plisat.
Kam mall te pi ujin e burimit.


Po theras fort sa mall kam per ty atdhe.
Te ulem ne toke te puth flamurin tone,
e ne ate toke te ngrote dhe te embel,
te ha buke te ngjyer me kripe.


myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Sat 6 Nov 2010 - 13:57

Nderi edhe dhurata me mire qe mundem te kem te lexoj poezit e te nderuares Myvela sinqerisht te them mire se erdhe edhe faleminderit shume per poezite e tuaja qe me dhe mundesine ti postoj edhe ketu mes nesh me rrespekt Klea
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 6 Nov 2010 - 14:36

Klea edhe une kam kenaqesi te dergoj te forumi juaj poezite e mia

te peqafoj myvela !
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 22 Nov 2010 - 6:26

KRENARJA
[Kjo poezi eshte sajuar sipas disa motiveve te nje tregimi te Gorkit mbi jeten e kazakeve te Donit]

Shume krenare qe Zanfira,krenari
ne pune te saje.
Ky fustan shume i bukur,lule prilli
lule maj.
Ndizet vallja, gufon zemra qef or qef
hej or hej
dhe Zanfira ne mes te valles
nuk ka djal t'i dale tej.
-Vjen kalorsi sykalter,ky Damjani
si azgan,
hyn ne valle dhe Zanfires se ci thot
nja dy tre fjale !
-O t'i djal i im sykalter,nuk me ngjisin
keto fjale !
kerce valle bej qef edhe ik
nga ke ardh.
-Keto s'jane fjane fjale boshe ,jane thirrje
per kurore !
-flet Dmjani tere gaz,moj Zanfira
lule bore.
-Ik or djal, or Damjan,or kalores
syshkendi,
-Je i mire dhe i bukur po per mua
nuk je ti !
-Jam krenare,jam Zanfira dhe
dhe mbi vete s've njeri,
gjej nje tjeter shume te mire
qe te mbaje dhe ty ne gji .
S'barojne mire keto fjale dhe Zanfira
u keput e ra !
Dhe vallja u kthye ne mort
ketu ndodhi nje hata.!
-U keput Damjan i ziu, mbi Zanfiren
qe jepte shpirt.
I heq thiken qe i kishte ngulur
dhe ne trup te tij e ngulit !
Me mire keshtu Damjan i dashur,
dy krenari nuk jetojne tok.
-Sa krenare qe Zanfira,krenari
qe i dha mort !
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga **Jeta** prej Mon 22 Nov 2010 - 6:37

myvela dervishaj shkruajti:O-toka ime kam mall per ty!
Kete thirrje te forte dhe malet e degjojne .
Oshetimen e mallit malet e percjellin.
E degjojne fushat,gerxhet dhe strallet.

O- mall per ty Shqiperia ime .
Nga mergimi i larget e mbytur ne lot.
Dhe mali nga malli do pelciste
Une njeriu qenkam akoma e fort.

Kjo jete loti i nxete zjarr qe rrjedh,
per token time, me e embel se mjalti.
O-mall per ty Shqiperi historike.
Te puth flamurin e trasheguar prej stergjysheve.

Kam mall te shikoj si merr vrapin rinia,
te shikoj te vegjlit te atij vatani,
te shikoj zogjte ne fluturim te lire.
Te degjoj amanetin e plakut per vendin tij.

Kam mall te bisedoj me njerezit e mi.
Kam mall te sodise lulet e pranveres.
Kam mall dhe per fushat dhe per plisat.
Kam mall te pi ujin e burimit.


Po theras fort sa mall kam per ty atdhe.
Te ulem ne toke te puth flamurin tone,
e ne ate toke te ngrote dhe te embel,
te ha buke te ngjyer me kripe.
brava brava brava brava brava brava


Kjo poezi e juaja e nderuar me mallengjeu shum ta them sincerisht,sepse e gjith familja ime kemi merguar neper rruget e botes keshtu qe kur e lexova u futa thell ne ket poezi,dhe me dolen parasysh shum e shum vllezer dhe motra tona te cilet kan mall per vendlindjen e tyre....
:70900: :70900: :70900:

Te pershendes nga zemra.....
**Jeta**
**Jeta**
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Always in you're heart....
Postime Postime : 8276
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2010
Hobi Hobi : leximi,muzika...

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 22 Nov 2010 - 12:39

Edashur Jeta, te me falesh qe ju kam lenduar ,por zemra ime nuk rresht duke thurur ato vargje malli per atdheun qe me kan mberthyer trupin.
te perqafoj!
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 22 Nov 2010 - 12:41


per te gjithe ju bashkekombasit e mi!


:00000: :te puc pak :
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 24 Nov 2010 - 13:26


TRANDAFILIN E SHKODRES
E DERGOVA PERSERI

Nji trandafil qe kam per zemer
te fresket e mbajta.
C'do dite e ledhatoja
dhe me te kuvendoja.

N'Shkoder du me t'nise
nga malli t'i kryet po ul
Nuk po duron dot
do vetem pranvere.

E skicoj ne telajo
me mall ne shpirt, e lot ne sy.
C'do petale ledhatoj,
ngjyre kuqe trandafil.

Me pshehretima me mbulojne lotet.
porosi lules i jap ,
i thuj se per ty Shkoder
kam neoj shume ,shume,
me m'beshtet kryet ne prehnin tand.

Pershendeti nadje e mbramje,
pershendetI gjithe Shkodren loce,
pershendeti gjithe kopshtet me lule
dhe aty me marr arom Shqypnie.

O, miqte e mij !
e mbani te fresket at trandafil .
jo me kot e pikturova
edhe sikur neser me dek.
ai trandafil perher ka me ju pershendet.

Hodha ne telajo trandafilin
qe e morra prej Shkodres sime.
e skicova dhe me vargje,
e skicova dhe me kange,
e perfundova me lot guri te rande.


myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Wed 24 Nov 2010 - 13:29

E nderuara Myvela kam nderin tju them se poezite qe ti sjell ne kete forum me japin gjalleri te plote qe ti lexoj edhe te shpreh mendimin tim ..Te faleminderit shume sepse gjithmon kan nje domethenje me te vertet e bukur
me rrespekt Klea
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 24 Nov 2010 - 13:46

Klea je shume e mire,t'i je nje nga shtyteset qe une te vazhdoj pa rresht per te percjell te ju boshlleqet e mia.

te perqafoj nga larg
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Wed 24 Nov 2010 - 13:55

Nuk jan boshlleqe motra eshte nje nder gjerat qe njeriut mundet ti mbushet syri duke lexuar edhe fal teje kete e bejne shum veta duke i lexuar keto qe sjell faleminderit edhe njehere Myvela
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 24 Nov 2010 - 14:10

fiori010
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Wed 24 Nov 2010 - 14:30

Flm meriton me shume ti :luleperty58962 :luleperty58962 :luleperty58962
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 24 Nov 2010 - 15:54

GOJA NUK PO MUND TE FLASE.
ZEMRA NUK MUND TE TREGOJ.
SYTE VETEM LOTOJNE.
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga Єямєℓiиdå prej Sat 27 Nov 2010 - 4:34

SHQISAT E MIA KERKOJNE DICKA,
ME TE EMBEL,ME TE NGROTE


Ne mergim shikoj bukuri te pafund.
Shikoj natyren,pemet, lulet,
gradacala,metro ,kerkojne dicka
me te kthejllet syte e mi.
Kerkon zemra diellin,henen
dicka tjeter kerkon
zemra, mos te digjet.
Kerkon shpirti ret dhe shiun,
ne trup nuk thahen asnjeher.
Vetetimet,gjemimet
nuk mund t'i degjoj
te shurdhojne.
Prekin gishtattoken,lulet,
pemet,ujin,ajrin,eren,
njerez nga kombe te ndryshem,
dicka me te embel kerkojne.
Kujtimet me cojne larg
vetem ne token time,
ne Shqiperine si mjalti
per shqiptarine.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga Єямєℓiиdå prej Sat 27 Nov 2010 - 4:41

NE DRITARE QENDROJ C'DO MENGJES

Hap dritaren c'do mengjes
te marr buzeqeshjen e
qiellit tim te kalter.

Te marr ajrin e vendit tim,
te freskohem nga pyjet e larta,
te marr aromen e luleve ne lendine.

Te shkel ne rrugicat e femijerise ,
te shikoj kur fluturojne
zogjte dhe me tej nje flutur ne petale.

Dua, edhe sikur nje guralece me balte
ta mbeshtjell ne dore,
ka aromen e Shqiperise.

Te marr serish buzeqeshjen nga vendi im,
te jem midis njerezve te mi dhe shoqerise,
te pime freskuse, apo kafen e mengjesit.

Keto endra kaq te lodhshme
jo- kurr nuk mund t'i gjej ne mergim
c'do gje e kendeshme me kthehet trishtim!
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Sat 27 Nov 2010 - 6:01

Ermelinda, te falenderoj per keto thenie te bukura me plot kuptim !
te perqafoj nga arg
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga Poeti Dhimbjes prej Tue 30 Nov 2010 - 4:58

Pershendetje te perzemerta e nderuara Myvela, dhe me lejoni qe tju them,
qe eshte vertet nje kenaqesi e vacante, qe po i lexos serish vargjet e tua
te mbushura plot per plot me mallin mergimtar, mall te cilin ky shpirti im e
njeh shume mire, pasi eshte djegur e perveluar mjaft prej tij.
Sikurse jua kam shprehur edhe me pare ne komplimentet e mia, dhe ju e
dini fare mire, po jua them edhe njehere me plot bindjen se keni nje stil
shume te bukur dhe te thjeshte thurjeje, gje qe e ben vargun tuaj disi me
te pelqyer per lexuesin...

Sinqerisht me respekt:
Saimiri...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 1 Dec 2010 - 4:13

Saimir te falenderoj per komplimentat ,gjithashtu ndjehem me e papertuar
te bashkpunoj me ju nepermjet poezive.
Jeni shume te mire si ju dha Klea ne thirrjen qe me beni per te bashke biseduar.Klea ka nje favor qe eshte ne vendin e vet,kurse ne te dy qendrojme me kujtime per ate vend te dashur,qendrojme te zhurrritur per njerzit tane ,sidoemos kur je larg femijes se shpirtit.
uroj te jeni mre dhe me sa me pak stres malli .
ju perqafoj nga larg si femijet e mi
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Wed 1 Dec 2010 - 4:52

O ZOTI im !
Une robi jot vetm Ty te lartesoj !
Perher vetem Ty te perulem!
T'i me krijove mua, gjithe njerezine.
T'i je krijusi i embrionit.
T'i je krijusi i gjithe gjithesise.
Me emrin tend jetoj ne c'do cast
Me ty pran, nuk te gjen asnje e keqe.
Gjithe trupin ma ndricon.
Te lutem TY o ZOT te me falesh gabimet.
T'i di gjithcka te fshet dhe te hapur.
Une robi YT, deshmoj ,se
NJE eshte ZOTI I GJTHESISE.
Te lutem vetem TY te m'i largosh
te keqiat, mallin te ma zvogelosh.
Te lutem vetem TY
te me japesh miresi dhe shendet
ne familje dhe pasuri.
.
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 5 Dec 2010 - 5:43

PERMBYTJA E SHKODRES SIME

Gomonet ne heshtje zgerdhihen.
Uji me rrembim egersire.
Babai femijen nuk e leshon nga krahu.
Mbeshtet koken e njom te i njomi.
Kembe zbathur vargu thyer dysh.
Femi te ftot dimer, ngarkojn.
Bluzat e bardha vine rrotull.
Elikopteret zhurme shurdhuese.
Pantallona me vize hekurosur.
C'far krahasimi kjo bote.
Gomonet parkojne te trembur.
Sot keta njerez u kthyen lypsa.
Te piset, pa lar,pa ngren, sy shqyer.
Bagetit terheqin zvar prej bishti.
Dy pleq hedhin ne gomone thas kashte.
Kercitje dhembesh ,sa ftot.
Shtrengon shtepine fort ne dore.
Gomonja mos ta shperngul.
Lopen hypi mbi cati.
ujit t'i shpetoj ,te bej qumesht.
Qumeshtin ta ndajne per c'do fryme.
nga dy pika , pikatore.
Zvaraniket dalin ulerasin
te ruhen dhe ata, uria gllaberon.
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Sun 5 Dec 2010 - 5:56

Myvela te faleminderit shum per keto vargje qe ke thur sepse ata njerez kan shum nevoje tani per njeri tjetrin me te vertet keto vargje te besh te mendosh shume ..gjynah per ata qe tani po vuajne ne keto momente uroj te kaloj sa me shpejt kjo gjendje sepse me te vertet nje katasrofe
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 12 Dec 2010 - 16:21

GJETHJA U TJETERSUA

Keputa gjethen e vetmuar.
Ishte e ftot e thare.
Ngjyra ishte tjetresuar ,
e zbehte ,jo ne ngjyren e saje.

E mbajta ne dore gjethen
per t'i dhen pak shprese.
E mbulova me grusht te merrte jete.
Por ajo u be ne grimca shume shpejt.

Grimcat u shperben.
Me hi u mbush dora.
Era e ftot dhe e fort filloj,
e morri dhe e ngriti lart si re.

Sa larg shkoj reja .
Iku ,gjurme nuk la
eh sikur reja te kthehej serish,
ne gjethe si me par !


sa her qe une percjall poezi ,aq her ju pershendes !
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga WebMaster prej Sun 12 Dec 2010 - 21:06

E kam thene edhe e perseris gjithmone qe je njeri me shum vlera ..edhe nuk lodhem te lexoj keto poezi kurre ..Krenare femite e tu qe te kane nene se me te vertet je fantastike edhe te falenderoj nga zemra qe na jep mundesin ti lexojme sidomos rinia qe ndodhet ne mergim ka nevoje shum per te lexuar keto gjera qe kan vlere faleminderit edhe njehere me rrespekt Klea
Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc Pytje & Përgjigje Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 13 Dec 2010 - 4:27

Klea, te perqafoj ngrohtesisht per fjalet e medha dhe te bukura!
dhe une ndihem mire midis jush.
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Mon 10 Jan 2011 - 15:08

Zgjat syt ky njeri!!
Dicka kerkon me dore te thare.
Afrohem ngadal, ere e rrend.
I fola, syte i spjegojne.
As flet, as degjon.
Te haj ,te ndrohet valle?
I zbathur,kpuce kerkon?
Xhaket shqyer, ka ftot?
Si me dy pal pantallona !
Nje kembeshkurter, nje kmbeplot.
Ne syte e vrare lexohet.
Askush nuk me ndihmon.
Askush nuk me jep nje kore buke.
Askush nuk me shikon
vi ere e rend.
I dhash lek per nje vakt.
Vaktet jane shume.
Ze degjova brenda vetes
largohu sa me pare.
Dridhesha nga ethet.
Truri filloj te punonte me rembim.
As shtepi,uri, te ftot.
Dhe kembet kishte mbeshtjell me bore.
Kam frike nga keta fatkeq
Nuk mund t'i shikoje.
Mund t'i drekoje ja dhe per pese dite!
me shenje ja bera.
Te lutem shko ne rrugice tjeter.
Nuk i thash , nuk mund te shikoj.
Arrita ne shtepi e ftot.
Nuk kisha uri,urine ma morri ai.
Ndresat aty ishin ende.
Me thiri nje ze!!
Kujto ZOTIN, falenderoje ATE.
Te ka dhen shtepi,te hash,
te ngrohesh,te flesh ne shtrat.
Adhuroje ZOTIN disa her ne dite.
Te lutemi mos na bej fukara.
Na mundeso te kemi miresi.
Na mundeso nga pasuria jone
te ndihmojme ata qe vajtojne.
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Fri 14 Jan 2011 - 6:33

JETA SI GJETHE PEME

U nisa ne mengjes te bej vrap,
nen pemet gjethe vjeshte.
Te mbusheshen supet me dekorata,
jeshile, te kuqe, kafe dhe te verdhe.

Dhe atehere do ket kenaqesi,
Do vazhdoja vrapin ngadale.
Edhe une po kthehesha ne gjethe vjeshte.
Me nuanca te ndyshme jete.

Po psheretija ngadale e ngadale.
shume shpejt ndryshim nuance.
Vazhdojne te bien mbi mua gjethet .
nuk ngjasojne me asnji flutur.

Sa te ule vrapin do shikoj ne fytyre
nje rrudhe tjeter te gjat jete.
Dhe vrapin me nuk do ta njohe
E shkurter jeta ,pak me kujtohet.


myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga Anakonda prej Wed 13 Jun 2012 - 19:31

MUNGESE DERI NE SHPIRT

U largova nga Shqiperia ime,
ika shume larg , ne Amerike.
Me mungon c'do gje.
Me mungojne njerezit e mi,
me mungon dhe vetja ime,
me mungon trendafili me arome,
me mungon c'do lule,
me mungon ajri i vendit tim,
me mungon oksigjeni i c'do pylli,
me mungojne shpendet,
me mungon edhe dallandyshja
e pranveres

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Thu 13 Feb 2014 - 17:29


Klea pershendetje!
mirese ju gjeta e dashur,me ka marre malli shume.
te perqafoj PUCC  nana muvela
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga Anakonda prej Fri 14 Feb 2014 - 4:02

Tapalushe shkruajti:Myvela Dervishaj - JAM SHQIPTAR


Jam shqiptar ,
sa
burrerore kjo fjale.
Sa krenar jam
per kete emer te
rrall.
Nje dite pyeta mamin !
Pse moj mami erdhet
ketu?
Pse iket nga Shqiperia?
Ne femijet tuaj ,
ketu
do te mbetemi?
Pse moj mami
nuk eshte e bukur
Shqiperia?
Mami
te lutem me degjon?
Mami ,ulu mos bej
sikur
pastron edhe
une femija jot,
kete mendoj.
Mami
ulur ne divan krusur
ne mendime te thella ikur
ne
sy nuk mund te me shoh
e foht ,e njomur ne shi.
Mami
mori forcen e
krenarise,
fshin lotet e nxehte
prush,
me morri pran buze dridhur,
me ledhatoj me
kenge shqip.
Vargjet e kenges ishin zjarr,
Shqiperi
si ikem dhe te lam,
t'i ke kaluar furtuna e stuhi
e
pamposhtur ne shekuj.
Fusha ,ara, livadhe,
pyje me
freski
pa mbarim Shqiperi,
male te larta
ku
shqiponjat aty rin.
Te dua Shqiperi
dhe gurin tend
me te vogel,
dua token tende
te ngrohte me kripe,
dua
zogjte qe kendojne ,
i kendojne Shqiperise.
Kjo
eshte kenge malli
biri im ,e kendoj
ne mbremje der
ne agim.
Biri i mamit ,pergjigje
kam zor te, te
jap,
mos me ler mua ne faj,
mendova per lumturine
e
femijes tim.
Mos me qorto biri im,
Shqiperine e dua
sa jeta,
te premtoj se shpesh
do shkojme pran
atdheut ton
te shohesh nga afer bukurite.
Dhe kjo
toke qe ty po te rrit
eshte per ty atdhe i dyte!.
qenka shum e bukur po mpeelqenn

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Tue 18 Feb 2014 - 17:12


DEA DHE MACJA
-Dea e vogel  peshperin:
Te  gjithe e duam 
macen ton,
si pjesetare te shtepise.


-Eshte e bukur 
me topa kafe dhe te zinj,
e but ,e ngrohte si pellush.
nga gezimi  bishtin ngre.


-Hidhet neper shtepi,
ne shtrat  ne kolltuk,
hidhet e perdridhet 
me gezim te papare.


-Kotelja ne gjum  
gerhet ndonjeher ,
syte si shkendija ,
bukur  mjaullin.


-Dea bukuroshe 
nga deshira mendon :
Kotelja ime 
eshte motra jone?


- Dea e vogel
e mbledhur ne shtrat,
 macja vetem nuk e le
i lepin doren me gjuhen e saj.


-I jap qumesht me biberon
te rritet sa me shpejt,
te luaj me top,
t'ja hedh dhe ta prese.


-Mami :une nuk dua 
moter, as vlla tjeter,
kam kotelen bukuroshe,
me  pellush qe i shkelqen.
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga Malsori prej Thu 20 Feb 2014 - 1:21

Nje kohe te gjat nuk ju kom vizitu
Nje poete e mir paska ardh ketu
Poezit e saja me qef i kom lexu
Vendosa te kthem me e shoqeru
Pasi qe poezin shume e du
Malsori
Malsori
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Gjermani
Postime Postime : 1966
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/10/2010
Mosha Mosha : 48
Hobi Hobi : Lexim, sport, punë

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun 31 Aug 2014 - 8:58

Natyres pranverore

Qetesi e ngrohte kjo nate.
Si nje planet me rreze te bardha qe thith.
Ne driten e henes endej nje lastar argjendi.
Dhe pemet marrin fryme, shenje e jetes.

Nje pulebardhe lodron ne qiell.
Syte e mi perqafojne boten.
Malet gjigande  japin freskine.
Une e vetme,  rrethuar nga yjet levizese.

Pranvera ndryshoj boten me alabaster te bardhe.
Dhe dritat te shperndara ne erresiren e qiellit.
Pranvera ka lemuar  edhe rete ,
me shtellungat ,me gjemba te mrehta.
PUCC
myvela dervishaj
myvela dervishaj
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 39
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/11/2010
Mosha Mosha : 68

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj. Empty Re: Poezi nga poetja mergimtare; Myvela Dervishaj.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi