Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Profesioni i axhustatorit dhe pasioni për gdhendjen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Profesioni i axhustatorit dhe pasioni për gdhendjen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Profesioni i axhustatorit dhe pasioni për gdhendjen

2 posters

Shko poshtë

Profesioni i axhustatorit dhe pasioni për gdhendjen Empty Profesioni i axhustatorit dhe pasioni për gdhendjen

Mesazh nga WebMaster Sun 19 Dec 2010 - 6:28

Dikur
Njeriu që i jep shpirt gurit, dikur ka punuar për 35 vjet axhustator në ish-Uzinën Metalike të Gjirokastrës. “Të punosh si axhustator është art më vete. Ne i thoshim atëherë, artisti i mekanikës. Përgatisnim lloj-lloj stampash, kallëpesh, forma të cilat përdoreshin për prerje dhe dredhje. Nga ajo kohë kam vetëm një kujtim, një autoportret të gdhendur me dorë, në një pllakë të madhe bronzi, ku për model mora një fotografi nga një revistë që kishte botuar fotografinë time si mjeshtër novator dhe racionalizator”. Nëpërmjet duarve të tij të arta janë prodhuar dhjetëra stampa jo vetëm për Uzinën Metalike, ku punoi për 35 vjet, por edhe për ndërmarrje të tjera. “Kur ishte 500-vjetori i Skënderbeut i kërkova drejtorisë që të kompozoja një model kutie metalike që të kishte të stampuar portretin e Skënderbeut. Propozimi im u pranua. Stampa u prodhua dhe artikulli, mbaj mend, u shit si suvenir në dyqanet e prodhimeve artistike. Që atëherë më lindi dëshira dhe pasioni për të skalitur dhe për t’i dhënë gurit forma dhe modele artistike”, tregon ai.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Profesioni i axhustatorit dhe pasioni për gdhendjen Empty Re: Profesioni i axhustatorit dhe pasioni për gdhendjen

Mesazh nga Anakonda Sat 22 Sep 2012 - 1:55

Tpakten e paska profesion dhe qenka i gezuar nga puna qe ben..

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi