Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Avokado dhe arsyet e konsumumit  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Avokado dhe arsyet e konsumumit  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Avokado dhe arsyet e konsumumit

2 posters

Shko poshtë

Avokado dhe arsyet e konsumumit  Empty Avokado dhe arsyet e konsumumit

Mesazh nga Єямєℓiиdå Mon 20 Dec 2010 - 4:10

Këtu janë dhjetë arsyet pse duhet te konsumoni me shpesh avokado

1 Parandalimi i kancerit te prostatës
Avokadot kane treguar se parandalojne rritjen e kancerit të prostatës.

2 Mbrojtjes i kancerit te gojes
Hulumtimet kanë treguar se komponimet e caktuara në avokado janë në gjendje për të kërkuar qelizat para-kanceroze dhe kanceroze te kancerit ne goje dhe asgjësimin e tyre pa dëmtuar qelizat e shëndetshme.

3 Mbrojtjen e kancerit të gjirit
Avokado, si vaj ullirit eshte me permbajtje te larte te acidit oleik,dhe ka treguar se mund të parandaloje kancerin e gjirit në studime të shumta.

4 Probleme me syte
Avokadot kanë më shumë lutein karotenoid se çdo frut tjetër i konsumuar zakonisht.
Lutein mbron nga sëmundjet e moshës në lidhje me syte.

5 Avokadot janë te pasura në sitosterol beta-, një kompleks që ka treguar për nivele më të ulëta të kolesterolit.Në një studim, 45 vullnetarë përjetuan një rënie mesatare te kolesterolit prej 17%, pasi konsumuan avokadovetëm për një javë.

6 Shendeti i zemres
Një gotë me avokado ka 23% të vlerës së rekomanduar ditore ne folate. Studimet tregojnë se njerëzit që hanë ushqime të pasura me folate kanë një incidencë shumë më të ulët të sëmundjeve të zemrës se sa ata që nuk bëjnë. Vitaminë E dhe glutathione në avokado kane veti te medha per zemren tuaj.

7 Ataku ne zemer
Nivele të larta të acidit folik në avokado janë edhe mbrojtëse kundër atakeve ne zemer. Njerëzit që konsumojne folate kanë një rrezik shumë më e ulët se sa ata që nuk bëjnë.

8 Absorbimin më të mirë e perberesve te ushqyeshem
Studimet kanë gjetur se një grup i ushqyesve që përfshin Karotenin,lycopenemin, dhe beta thithen më mirë kur hahen
me avokado. Në një studim,kur pjesëmarrësit kanë ngrënë një sallatë qe përmban avokado kane absorvuar pesë herë me shumë eto perberes te ushqyeshem se sa ata që

9 Burimi Glutathione
Avokadot janë një burim i shkëlqyer i glutathionionit, një antioksidant i rëndësishëm që hulumtuesit thonë se është i
rëndësishem në parandalimin e plakjes, kancerit, dhe sëmundjet e zemrës.

10 Vitamina E
Avokadot janë burim i mirë i vitaminës E, një vitaminë esenciale që mbron kundër shumë sëmundjeve dhe ndihmon ne ruajtjen shëndetin e përgjithshëm.

Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Avokado dhe arsyet e konsumumit  Empty Re: Avokado dhe arsyet e konsumumit

Mesazh nga Anakonda Sat 25 Feb 2012 - 20:03

Un as qe i shoh dot dhe jo me ti provoj.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi