Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

+3
Prada
Sick
WebMaster
7 posters

Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga WebMaster Thu 13 Jan 2011 - 2:13

Po shkruaj këtë artikull në orën 02:45 të mëngjesit, thjesht i irrituar nga disa të rinjë që thënë të drejtën më kanë bërë të ndihem shumë keq kohëve të fundit. Siç e ceka artikulli është shkruar në mëngjes, andaj mund të gjeni gabime apo ndoshta edhe mos-renditje të mirë të fjalive.

Të gjithë e dijmë se Gjuha Shqipe ndahet në dy dialekte tosk dhe geg, dhe poashtu e dimë se ekziston edhe gjuha standarte, si urë lidhëse midis dy dialekteve. Të dy dialektet, si edhe gjuha standarte, janë mrekulli e vërtetë, dhe gjuha shqipe jo rastësisht konsiderohet nga ne gjuha më e ëmbël. P.sh. shqiptarët flasin anglisht, nuk ka popull tjetër pas anglezve që mund të theksoj më mirë këtë gjuhë se ne, dhe atë sepse është gjuhë e sistemuar shumë mirë. Por, ajo që “po e prish” kohëve të fundit gjuhën shqipe është rinia shqiptare në Kosovë. Më shumë në botën virtuale të internetit, por edhe në jetën e përditshme, hasen të rinjë të shumtë që e kanë deformuar tërësisht Gjuhën Shqipe, si në të folur, ashtu edhe në të shkruar.

Shumë nga ta shkruajnë fjalë dhe forma që kurrë nuk i ka dëgjuar veshi ynë, përveç kur i kemi hasur më herët te ndokush tjetër, dhe që me të vërtetë “ta shpifin”. Kjo “gjuhë e re” që sa më përket mua nuk i përngjan aspak gjuhës së ëmbël shqipe, është duke ndikuar tek brezi e ri, që dita-ditës po deformohet. Çfarë mund të ndërrmarim ne? Fushata sensibilizimi, më shumë seminare, më shumë impenjim të gjuhës standarte nëpër shkolla, dhe mbi të gjitha ajo që mund të ndikoj më shumë është media. Ndikimi i medias në popull është padyshim shumë i madh dhe fushatat e ndryshme në këtë fushë do e bënin shumë më efikas vetëdijësimin e popullatës. Eh, ku ka përgjigje më të mirë, se vargjet e bukura të atyre që dhanë gjithcka për popullin tonë me anë të letërsisë. Shumë bukur Gjergj Fishta shprehet:

Pra, mallkue njaj bir Shqiptari,
Qi ketë gjuhë të Perendís,
Trashigim, qi na la i Pari,
Trashigim s’i a len ai fmis;
Edhe atij i u thaftë, po, goja,
Qi e perbuzë ketë gjuhë hyjnore;
Qi n’gjuhë t’huej, kur s’asht nevoja,
Flet e t’veten len mbas dore.

A ndikon gjuha e huaj në këtë dukuri? Normalisht që po. Madje mund ta quajmë “iniciator” të kësaj dukurie. Megjithkëtë ka akoma shumë shqiptar në Kosovë që nuk e kanë harruar gjuhën e ëmbël dhe që nuk do e harrojnë kurrë.

Shkruar nga: Dardan Hasku


Edituar për herë të fundit nga Klea@Love në Thu 13 Jan 2011 - 8:11, edituar 1 herë gjithsej
Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rc Pytje & Përgjigje Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Sick Thu 13 Jan 2011 - 3:23

uuuuuuuuuuuuuu ata sjan shqipater hic...mfal sdua tfyej askan as te behem raciste por ata kan gjuhen shum te trash dhe serbe.. pershembull nuk thojn..bej por bojke.thom thojke lool :S
Sick
Sick
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shkoder
Postime Postime : 51
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2010
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : Music

https://www.youtube.com/sickgail1

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Prada Thu 13 Jan 2011 - 3:25

njeriu ku don te thot diqka qe mund te jet ani shum serjoze duhet te gjej kohen edhe te jet i qet sepse fjalt e thën nuk kthehen mbrapa ma

ky autori Drdan hasku mir paska than qe esht ora shum von edhe mund te ket edhe gabime por une e them qe ky postim 80% esht i gabuar
une nuk po shkruaj mashum sepse nuk besoj qe ka njerz qe mbeshtetin ket postim

por nese esht dikush qe mendon qe vertet populli ka shkuar deri ne at mas qe thot ky une une dot ja sqaroj sepse edhe une vet jam i ri edhe i tregoj se si esht puna e tek
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 109
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Emona Thu 13 Jan 2011 - 3:37

Sick Kometi Qe ber eduhe te besh me me shum vedij sepse ajo qe thua tii eshte shum ofenduse per Nje Kosovar..P.s Ta them un Tu se paske hasur te takosh Njerz Jo kosovar prandja ke ne Mendim te till... Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 729582

Ndersa Sa I perket keti artikulli them se eshte Gjysm e se vertetes sepse shum te rinje ka ndryshuar Menyren e te shkruari dhe te folurit ...Por ka ende Person qe e ruajn ...Kulturen e te forurit shqip... Dhe pastert.
Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga WebMaster Thu 13 Jan 2011 - 3:40

Dua diskutim rreth temes edhe jo te behen keqkuptime kur e lexova kete edhe mua me beri shum pershtypje e vertet jo vetem per kosovaret po edhe per te gjithe ka ndodhur qe gjuhen shqipen e kan shkaterruar shumica kan harruar te shkruajne si un se edhe un sjam perfekte per fatkeqesi kam bere shkolle private per te mesuar gjuhen time po per fatkeqesi ata qe e kan shkaterruar ne menyren e te folurit apo te shprehurit

Prandaj nuk dua te shikoj keqkuptim po mirkuptim edhe diskutim asgje tjeter
Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rc Pytje & Përgjigje Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Vizitor Thu 13 Jan 2011 - 3:41

Prishja e vertete e gjuhes Shqipe behet me teper e theksuar nga perdorimi i fjaleve te huazuara dhe nga mos perfillja e fjaleve te veta Shqip...
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga WebMaster Thu 13 Jan 2011 - 3:46

Degjo mua e nderuar sick me vjen keq te them se nuk jan vetem kosovaret keshtu qe thua ti nje po te fus femren shqiptare ketu se ska me te poshter se ajo edhe pse une jam e shqiperise apo jo me vjen keq qe veproj ne kete menyre tani sepse sta lejoi nje gje te tille jo ty po asnje sja lejoi ofendimin ne kete menyre te uroj rruge te mbare sepse nuk je e pranueshme ketu per mendimin tim me vjen keq po ofendimet si toleroj per asnje lloj motivit


Edituar për herë të fundit nga Klea@Love në Thu 13 Jan 2011 - 3:50, edituar 1 herë gjithsej
Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rc Pytje & Përgjigje Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Emona Thu 13 Jan 2011 - 3:49

Sick Kujdes Qka flet se nuk po e Njiihshe Mire me duket veten ... S'jemi Ktu per ti vlersuar Vajzat Kosovare apo Ato shqiptare...
Mos te thote Gjo mendja qe je Me e zhgjuarse te tjerat femra

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Prada Thu 13 Jan 2011 - 3:54

syqka mendoj qe edin qe ofendimet nuk lejohen

por me sa munda ta kuptoj une ajo e thot qe femrat kosovare jan te ulta ne at kuptimin qe nuk kan shum te drejta edhe fjala e femres kosovare nuk arrin shum lart nuk ka vler te madhe por ndoshta edhe kam kuptuar gabim
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 109
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga WebMaster Thu 13 Jan 2011 - 8:11

Tema u modifikua nga une meqe flitet ne pergjesi
Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rc Pytje & Përgjigje Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Tonii Thu 13 Jan 2011 - 8:16

spo e marrim me vesh shqipen se e shkruajn gjysma gjysma ja nje shembull blloku te puc te zm te h. b.s. am . vd pe ty. y.a. ime klm.
dhe e gjith kjo me ngjan me nje kod sekret lufte 1posta :armati17:
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga LaDescarada Tue 22 Feb 2011 - 23:17

gjithkush e flet gjuhen ne dialektin e vet ...une e pranoj se shqipen se flas ne gjuhen letrare por se di a eshte ky faji im apo i kujt?? uen kam lind ne diaspor ku gjuha shqipe nuk folet dhe nuk mesohet...mua me kan mesu prinderit tu fol me mua vetem shqip prej vogjlie por edhe ata nuk e kan fol shqipen me gramatik por vetem alla kosovarce kur sikur ka then Luani se gjymsa e fjalve kan qen te huazura...dhe kur njeri njehere mesohet ne kete menyr edhe i perdor ato fjal apo si mendoni ju???

LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Katniss Wed 23 Feb 2011 - 8:04

Cdo shqiptar ka per detyre te dije te flase dhe te shkruaje gjuhen standarde letrare shqipe,kudo qe qofshin.Me tregoni,kush e ka mesuar gjuhen standarde qe ne vegjeli??Askush,te gjithe jemi rritur nen pranine e nje dialekti,dhe ate dialekt kemi folur deri ne momentin kur kemi filluar te zhvillojme aftesite e mesimit.Ajo ceshtje qe ceket me larte,ka te beje me ate qe shqiptaret sot me vetedije felliqin gjuhen,fusin barbarizma,"shqiperojne" fjale te huaja,i zevendesojne fjalet shqipe me ato.Keshtu atyre u behet zakon te perdorin fjale te huaja dhe te pakuptimta ndonjihere,ato mendojne se aty qendron modernizmi i nje kombi!!SA MENDIM I I ULET DHE OFENDUES!!!
Nese nje njeri flet me dialekt,nuk do te thote qe flet shqipe jo te sakte.Dialektet jane gjuhe e paster shqipe,nenkuptohet edhe me disa fjale te huaja,mirepo te pranuara dhe te perdorshme ne gjuhen tone.Mirepo kam verejtur qe shume shqiptare,sidomos ato te Shqiperise,kane krijuar nje lloj tjeter te shqipes,ku shumicat e fjaleve qe perdorin jane ne italisht ose gjuhet tjera latine,te pershtatura ne shqip.E kuptoj qe nese mungon emerimi i nje sendi ne shqip,atehere perdor nje fjale te huaj,mirepo per ato sende dhe dukuri qe kane fjale te paster shqipe,pse te mos perdoret ajo fjale,pse te zhduket??Per shembull,ne vend te fjales "dashuruar",ka hasur qe perdorin fjalen"enamoruar".Nuk eshte ne rrezik te madh gjuha jone nga dialektet jo te folura mire,mirepo ne rrezik me te madh eshte nga fjalet e huaja qe pranohen krahehapur.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme” Empty Re: Prishja e Gjuhës Shqipe nga “rinia e sotme”

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi