Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kadri Roshi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kadri Roshi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kadri Roshi

Shko poshtë

Kadri Roshi Empty Kadri Roshi

Mesazh nga Vizitor Sun 16 Jan 2011 - 4:58

Kadri Roshi U1_KadriRoshi

Kadri Roshi lindi mλ 4 janar 1924, Mallakastλr, Shqipλri; vdiq mλ 6 shkurt 2007 nλ Tiranλ, aktor shqiptar.

Pλrfundoi studimet e larta nλ Pragλ nλ vitin 1951. Ai, e filloi karrierλn e tij si aktor nλ Teatrin Popullor nλ moshλn 21-vjeηare duke qenλ njλ ndλr krijuesit e kλtij teatri. Qλ nga ajo kohλ dhe deri sot ai numλron rreth 180 role nλ skenλ dhe kinematografi, tλ cilat pλrbλjnλ njλ jetλ tλ madhe artistike, ku ndλrthuren vλshtirλsitλ e njλ jete prej jetimi, ηiraku, portieri kinemaje dhe deri tek aktori origjinal me portretin e njeriut tλ fisλm. Nλ krah ka patur gjatλ gjithλ kohλs aktorλt e brezit tλ tij Drita Pelingu, Violeta Manushi, Tinka Kurti, Reshat Arbana, Marika Kallamata, etj.


Legjenda e skenλs
Nga shumλkush λshtλ konsideruar si legjenda e skenλs dhe ekranit shqiptar. Nλ vitin 1995 λshtλ nderuar me Ηmimin e Karrierλs nλ Festivalin e Filmit Artistik, nλ vitin 1997 me Ηmimin e Madh tλ Nderit. Ai λshtλ "Nderi i Kombit" nga viti 1999. Emri i Kadri Roshit λshtλ njλ kolos pλr filmin dhe teatrin shqiptar, ku ai la figura tλ spikatura qλ nuk do tλ harrohen kurrλ.


Filmografia

Kolonel Bunker (1998)
Mirupafshim (1997)
Ali Pash Tepelena (1997) dokumentar, por i pazbuluar, shfaqet ne 28 shkurt 2009, dy vjet pas vdekjes
Tingujt e harresλs (1996)
Mikres mθrθs - Ditλt e shkurtra (1995)
Njλ ditλ nga njλ jetλ (1994)
Dhelpra dhe rrushte - Ezopi ...teater
Vdekja e burrit (1991)
Fletλ tλ bardha (1990)
Misioni pλrtej detit (1988)
Pesha e kohλs (1988)
Rikonstruksioni (1988)
Kur ndahesh nga shokλt (1986)
Rrethimi i vogλl (1986)
Dasma e shtyrλ (1984)
Fejesa e Blertλs (1984)
Apasionata (1983)
Era e ngrohtλ e thellλsive (1982)
Dλshmorλt e monumenteve (1980)
Partizani i vogλl Velo (1980)
Ballλ pλr ballλ (1979)
Kλshilltarλt (1979)
Liri a vdekje (1979)
Gjeneral gramafoni (1978)
Njeriu me top (1977)
Shλmbja e idhujve (1977)
Zemrat qλ nuk plaken (1977)
Fije qλ priten (1976)
Lulekuqet mbi mure (1976)
Pλrballimi (1976)
Tokλ e pλrgjakur (1976)
Kur zbardhi njλ ditλ (1971)
Malet me blerim mbuluar (1971)
Tana (1958)
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kadri Roshi Empty Re: Kadri Roshi

Mesazh nga Vizitor Sun 16 Jan 2011 - 4:59

Jeta

Fλmijλria

Kadri Roshi lindi nλ 4 janar 1924, nλ njλ familje tepλr tλ varfλr. “Me tre lekλ e kam nisur jetλn nλ Ballsh”, - thoshte ai duke qeshur. Mbeti jetim qysh nλ moshλn 2-vjeηare. Fillimisht vdiq e λma e mλ pas i ati. Nλ Ballsh e mbanin vetλm dy varre.
Adoleshenca
U largua nga Ballshi nλ moshλn 17-vjeηare, pλr tλ kλrkuar tλ motrλn nλ Kavajλ. “Nλ Fier i hipa fshehurazi njλ kamioni tλ vjetλr dhe arrita nλ Kavajλ. Motra..., si motra. Mλ priti, mλ lau”,- kujton aktori. U largua prej andej dha kaloi nga njλ punλ nλ tjetrλn, nga hamall nλ pjekλs kafeje, pastrues... Pλrfshihet nλ lλvizjen antifashiste dhe provon edhe qelinλ.
Teatri
Dashuria pλr aktrimin i lindi kur punonte si portier nλ Kinemanλ e Qoseve, ku mλ vonλ u ngrit “Kinema Republika”. I shihte tλ gjithλ filmat, nλ tλ gjitha shfaqjet e tyre. Teatrin nisi ta adhurojλ, kur tλ rinj, tλ sapoardhur nga lufta, nisλn tλ luanin “thiatro”, nλ skenλn qλ kishin ndλrtuar italianλt. I shihte pas kangjellave, pa guxuar tλ hynte brenda, deri sa takoi njλ ish-mλsuesin e tij, tλ veshur ushtarak.
Prova e parλ
Kishte dhjet vjet qλ nuk zinte libλr me dorλ. Kishte bλrλ vetλm 4 klasλ shkollλ dhe audicioni i parλ ishte pλr faqe tλ zezλ. I dhanλ tλ lexonte njλ pjesλ nga “Hamleti”. “Edhe 30 vjet mλ vonλ kur luajta Hamletin nuk e kuptova dot tλ tλrin”. Kadri Roshi e lexoi rrokje pas rrokjesh monologun duke i bλrλ masakrimin mλ madhλshtor qλ mund t'i jetλ bλrλ ndonjλherλ Hamletit, princit tλ Danimarkλs. "Urdhλri ishte urdhλr. Do s'do.. do ta mbash pλr kursin 1 vjeηar tλ aktorλve qλ do tλ hapej ato ditλ. Deshi s'deshi mλ mbajti. Po unλ e ndieva qλ mλ pranoi nga halli, se dukej qλ atje pλrtej, ... kjo gjellλ ηdo gjλ mund tλ ish, po ish gjellλ pa mish... Filloi kursi njλ vjeηar. Bλri njλ kurs 1-vjeηar dhe me ndihmλn e fatit nisi tλ punonte vetλm si sufler.
Kthesa
Ishte “Martesa” e Gogolit, njλ shfaqje “klandestine”, qλ pλrgatiti ai bashkλ me miqtλ e tij, Lazλr Filipi e Naim Frashλri, qλ i hoqi vulλn e tλ “patalentuarit”. Bashkλ me Lazλr Filipin, ishin studentλt e parλ qλ shkonin tλ studionin nλ Zagreb e mλ pas nλ Pragλ. Qλ atλherλ karriera e tij mori njλ tjetλr rrjedhλ. Interpretoi rreth 120 role nλ teatλr e 20 nλ kinema, duke arritur tλ paarritshmen.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi