Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

+13
Maksi
Neutral_ne_politike
Emona
Anila
dajti modh
Prada
Єямєℓiиdå
bobi 10
Tonii
Katniss
Gjeto Gjetani
LaDescarada
Daku
17 posters

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Wed 16 Feb 2011 - 4:18

Pse ne Kosove se perdorin germen ç
çfare - qfare
çkemi - qkemi
çun - qun etj etj

Dhe a flasin shqiptaret e Maqedonise nje shqipe me te paster ??
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga LaDescarada Thu 17 Feb 2011 - 4:04

sa e di une kososvart e perdorim germen ç por se di ku e pate marr ti kete lajm se nuk e perdorim aa??
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Tue 22 Feb 2011 - 4:47

Ja pra nuk thone çkemi thone qkemi
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Gjeto Gjetani Tue 22 Feb 2011 - 5:07

Partizoni pse ti nuk e shkruan Partizani pra.....edhe disa forumist,por jo vetëm Kosovarë, pra edhe të trevave tjera shqiptare nuk i respektojnë rregullat e drejtshkrimit dhe drejtshqiptimit të gjuhës shqipe,kurse alfabeti i gjuhës shqipe është i njëjti për të gjithë,mirpo krejt kjo varet prej njerëzve se si e shkruajnë gjuhën që flasim ne sëbashku.
Gjeto Gjetani
Gjeto Gjetani
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Dukagjin
Postime Postime : 1969
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/12/2010
Mosha Mosha : 52
Hobi Hobi : leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Tue 22 Feb 2011 - 5:09

Ka shume njerez qe nuk mund te dallojne "ç" nga "q",perfshire ketu shqiptare ngado qofshin ato.Ndoshta dikush e ka zakon,ndoshta dikush nuk e di,mirepo nuk mund te besh nje ndarje te tille.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Tonii Tue 22 Feb 2011 - 11:39

nje gje me habit pse femrat kosovare e kan timbrin e zerit te trash
nuk e kan timbrin e te folurit te embel, ndoshta ndikon dialekti geg
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga bobi 10 Tue 22 Feb 2011 - 11:42

Calliope shkruajti:Ka shume njerez qe nuk mund te dallojne "ç" nga "q",perfshire ketu shqiptare ngado qofshin ato.Ndoshta dikush e ka zakon,ndoshta dikush nuk e di,mirepo nuk mund te besh nje ndarje te tille.

Edhe pse Calliope del kunder ketij fenomeni ,per kete jam i sigurte qe e shoh tek kosovaret,edhe s'po paragjykojme,por kjo tema qe Partizani ka hap mua gjithmone me ka munduar kjo pyetje.


Pse vjen,edhe pse s'mund te eliminohet...............?


Shoket zgjidhi me te mire se vetja te tille te konsiderojne ata ty.
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 22 Feb 2011 - 11:44

Une mendoj qe eshte thjeshte dialekti i trevave shqipetare, jug-veri ndryshojne..sbesoj qe ka te beje me kosove e keto lloj ndarjesh.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Prada Tue 22 Feb 2011 - 11:47

une mendoj qe sa per atë q qe thoni ju thjesht nuk i verin mendje aq shum jo per diqka tjeter eperdorin por ndoshta me pak por esht edhe pak pshtjellim i tastjeres e qe at Q ta vendosi ashtu as une nuk muj me gjet ne tastjer se kur baht format qe kthehet ne englisht pc ndryshojn shum germat nga si ka ka qen gjermanisht qe as une nuk gjej at shkronje qe ne at menyr
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 109
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Prada Tue 22 Feb 2011 - 11:48

kjo esht vetem qe te hap debate azgje tjeter
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 109
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga bobi 10 Tue 22 Feb 2011 - 11:49

Ermelinda shkruajti:Une mendoj qe eshte thjeshte dialekti i trevave shqipetare, jug-veri ndryshojne..sbesoj qe ka te beje me kosove e keto lloj ndarjesh.
Ermelinda

QE SHKRONJA C QE S'DI TE BEJ NE PC KU EKZAKT BEHET SHKRONJA NE FJALE zevendesohet me ate Q ,kjo gjindet e perdorur nga Shqiptaret e Kosoves,edhe kjo duket qarte.

Nje Tropojan-Mirditor nuk shkruan qfare.

Ketu thjesht e diskutojme ,,,,,,,,,?


Shoket zgjidhi me te mire se vetja te tille te konsiderojne ata ty.
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Tonii Tue 22 Feb 2011 - 11:52

ore ne fund te fundit ata e kan gjuhen e nenes ate dhe kjo ben dhe ndarjen tosk e geg pikerisht dialekti perndryshe ckuptim do kishte
esht tjeter gje qe neve sna pelqen kjo,

Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Prada Tue 22 Feb 2011 - 12:06

he more nuk kemi nderment te shesim mendje ketu dim e nukdim

Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 109
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Tue 22 Feb 2011 - 12:53

Gjithsesi nqs nuk e gjeni dot "ç" shtyp Alt+0231.

Ti thua e ka tastiera po kur shkuani nje leter me dore si e shkruani

ç'kemi Arben si je ?
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Tue 22 Feb 2011 - 12:56

Gjeto Gjetani shkruajti:Partizoni pse ti nuk e shkruan Partizani pra......


Ke te drejte une e kam shkrujt me dialekt tironas , dhe ne dialekte ndryshon ZANORJA JO BASHTINGELLORJA !
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga dajti modh Tue 22 Feb 2011 - 13:04

per nje germe ska problem .............se e kupton sec thote .
po ca ti thushe qe diku zorres i thone zorre . e diku i thone markuce .. kete hec e perktheje ..
apo domateve ..andej nga shkodra i thone molla t,arta
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Tue 22 Feb 2011 - 13:08

Atehere une mendoj keshtu per te gjithe, qe me shoqerine tone, me njerzit tone, qytetin tone le te flitet ne dialekt por kur marrim pjese ne nje komunitet njerzish nga krahina te ndryshme neper forume te flasim gjuhen letrare , une psh kur flet Enigma me nje antar se spo me kujtohet emeri nuk i marr vesh ca thone fare.
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga LaDescarada Tue 22 Feb 2011 - 23:25

partizon beso se edhe une nganjehere nuk ju marr vesh juve tu fol me dialektin qe keni hehe....dhe dua ta di a kete germen ç e perodrin shqiptaret ne mal te zi dhe maqedoni masi ti vetem ja paske ngjit kosovarve ...po nejse
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Wed 23 Feb 2011 - 7:47

Po e ndani popullaten shqiptare sikur me e ndare te bardhen nga te zeza.
Edhe une e kam verejtur,dhe e verej cdo dite ketu ne forum,qe kosovaret kane nje tendence per te perdorur "q" per cdo fjale.Kjo u eshte bere zakon tashme,dhe rende se do ta ndyshojne.Sa i perket tastatures,ne vend te "ç" mund te perdoresh "c",dhe kuptohet se cka do te thuash.
Mirepo e them prape,nuk mund t'i fusesh te gjithe ne nje thes,thjeshte sepse jane nga Kosova.Vetem se atje ka nje numer me te madh te personave qe nuk perdorin "ç" ne shkrim,ndersa vendet tjera shqiptare,numri eshte me i vogel.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Anila Wed 23 Feb 2011 - 7:53

nuk e di une se cfare eshte problemi te germa.... q c ..me rendesi eshte ce e marin vesh te gjithe
jame kosovare ,nuk e di se dhe per kete te jete e hapur nje teme pse kosovaret nuk e perdorin c

.............
Anila
Anila
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka dashuri
Postime Postime : 1643
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 24/10/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : sporti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Wed 23 Feb 2011 - 8:14

Ja nje prb ta them une eshte ne Kosove nje fshat afer kufirit qe quhet Mucibaba tani mendoje vet te ishte me germen q :P
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Anila Wed 23 Feb 2011 - 8:17

ska lidhje asgje
ai ce di dhe do ta kuptoj ate fjale ce dikush shkruan me germen q ,se ka problem fare
e ke me per katunde mu......baba apo cka.-....hahaha
Anila
Anila
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka dashuri
Postime Postime : 1643
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 24/10/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : sporti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Wed 23 Feb 2011 - 8:22

Ja ti ben gabim vet ne shkrim
nuk thua qe po shkruan ce
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Emona Wed 23 Feb 2011 - 8:25

Nuk e di pse Behet dallim i till Jo vetem Kosovare por gjysa e shqipfolseve nuk kan drejt shkrim te pastere...

Ne Kosove perdoret Germen ''ç" Por ne Shkalle me te ult te cilet jan shum te vemnedshem ne drejtshkrim...

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Anila Wed 23 Feb 2011 - 8:26

ylloooooooooo
pake rendesi ka kjo...
Anila
Anila
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka dashuri
Postime Postime : 1643
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 24/10/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : sporti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Wed 23 Feb 2011 - 8:27

Partizon,Anila dhe te gjithe,lere qe nuk perdoren drejte "ç" dhe "q",por sikur te vendoseshin presje dhe pika ne fjalite qe shkruani??Ne rastin e e pare,sido qe ta shkrush,kuptimi eshte i qarte,ndersa kur mungojne presjet dhe pikat,eshte veshtire ndonjehere te kuptosh se ckk do te thote dikush....
Nuk dua te dal nga tema,mirepo eshte dicka shume irrituese.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Wed 23 Feb 2011 - 8:37

Tani une se di pse duhet ta merrni si personale , eshte nje difekt qe duhet ta rregulloni qe gjuha shqipe te permirsohet dhe kete gje e kam vene re ne mase ne Kosove , s'keni pse te ndiheni te sulmuar ,thjesht po ju ve diçka ne evidence .
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Wed 23 Feb 2011 - 8:40

Partizoni shkruajti:Tani une se di pse duhet ta merrni si personale , eshte nje difekt qe duhet ta rregulloni qe gjuha shqipe te permirsohet dhe kete gje e kam vene re ne mase ne Kosove , s'keni pse te ndiheni te sulmuar ,thjesht po ju ve diçka ne evidence .
Partizoni,nese do te kontribuosh ne permisimin e perdorimit te gjuhes shqipe,ndoshta duhet te fillosh duke permisuar gabimin qe ke bere ne titullin e temes,dicka qe eshte ne kundershtim me morfologjine e shqipes.
geeegge
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Wed 23 Feb 2011 - 8:47

Ku qendron gabimi ma thuaj ?
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Wed 23 Feb 2011 - 8:52

Pse ne Kosove se perdorin germen "ç"
Duhet te jete --s'e--,se perndryshe ka kuptim tjeter.
E thash kete sepse,nese marrim parasysh gjithcka,do te gjejme shume gabime te cilat behen nga te gjithe ne shume shpesh.Po,pajtohem me ty,duhet te cojme gjuhen tone perpara,e jo prapa.Mirepo eshte nje kontribut qe duhet te jipet nga te gjithe ne,duke i permisuar secili gabimet e veta ne fillim,e mandej te ndihmoje ne permisimin e gabimeve te te tjereve,ashtu sic ke bere ti me kete teme,dhe e respektoj shume.


Edituar për herë të fundit nga Calliope në Wed 23 Feb 2011 - 8:57, edituar 1 herë gjithsej
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Wed 23 Feb 2011 - 8:55

Ok i drejte konstatimi s'e eshte forma e shkurter Nuk e do ish forma e gjate.
AJo qe thua eshte ajo qe duhet, pra ti pranojme gabimet si tonat si te tjereve dhe korigjimi e njeri-tjetrit na jep nje gje te mire.
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Tonii Wed 23 Feb 2011 - 9:27

une nuk me shqetesojn germat por emrat e fjalet qe kan kuptime te tjera qe ne nuk i njohim dhe kjo mua me ka penguar ne komunikim me Sh. e Kosoves
ne biseda qe kam ber me Sh. te Kosoves gjysmat e fjaleve nuk i kuptoja
kan nje dialek qe neve kteja nuk na eshte vrar shum veshi por ashtu sic themi ne per ta ashtu thone dhe ata per ne, ndersa ne forum kuptohemi jemi ok
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga dajti modh Wed 23 Feb 2011 - 9:46

Tonii shkruajti:une nuk me shqetesojn germat por emrat e fjalet qe kan kuptime te tjera qe ne nuk i njohim dhe kjo mua me ka penguar ne komunikim me Sh. e Kosoves
ne biseda qe kam ber me Sh. te Kosoves gjysmat e fjaleve nuk i kuptoja
kan nje dialek qe neve kteja nuk na eshte vrar shum veshi por ashtu sic themi ne per ta ashtu thone dhe ata per ne, ndersa ne forum kuptohemi jemi ok
.. se ketu nuk ka dialekt se gjuha shkruhet njesoj ..
e mban mend ate barsaleten ti Toni..
kur shkoi pukjoni ne korce .. ke shoku i vet qe kishin bo ushtrine ..
pa pukjoni atja shtepijat mire e bukur paster e cdo gje ne vend .. ene i tha shokut .. sa gra te mira qe keni cdo gje ne rregull shpi e pasterti..
po ju pergjigj korcari,kemi gra nikoqire ne qesh qesh ..
po vallai tha pukjoni ene ne atje ku jemi fort po i q...e, po sjane kaq te mira sa ketu ke ju qesh qesh qesh
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Tonii Wed 23 Feb 2011 - 9:56

hahahahahahahahahahahahahahahahahahaha qesh
e modhe kjo barsaleta,
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Emona Thu 24 Feb 2011 - 0:15

Calliope shkruajti:Partizon,Anila dhe te gjithe,lere qe nuk perdoren drejte "ç" dhe "q",por sikur te vendoseshin presje dhe pika ne fjalite qe shkruani??Ne rastin e e pare,sido qe ta shkrush,kuptimi eshte i qarte,ndersa kur mungojne presjet dhe pikat,eshte veshtire ndonjehere te kuptosh se ckk do te thote dikush....
Nuk dua te dal nga tema,mirepo eshte dicka shume irrituese.

Pajtohemme Ty Ne kete qe thua Ne shumicen e rasteve Nuk e kupton nese te drejtohet me Ndonje Pytje sepse harron ti ven ''?'' ...

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Thu 24 Feb 2011 - 10:34

Partizoni ka bere edhe nje pyetje tjeter:A folin shqiptaret e Maqedonise nje shqipe me te paster?
Si mendoni per kete?
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga bobi 10 Thu 24 Feb 2011 - 10:38

Calliope shkruajti:Partizoni ka bere edhe nje pyetje tjeter:A folin shqiptaret e Maqedonise nje shqipe me te paster?
Si mendoni per kete?

po

flasin

Kete e kam verejt ne ate c'ka paraqesin ne te shkruar,edhe aty mund ti dalloj disi besoj(pasi kam miq te mrekullueshem te virtualitetit)qe jane nga Maqedonia edhe nga kjo kam nxjerr ate konkluzion,,,,,,,,,,por ne lidhje me Shqiptaret e Kosoves a flasin me paster besoj po.


Shoket zgjidhi me te mire se vetja te tille te konsiderojne ata ty.
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga bobi 10 Thu 24 Feb 2011 - 10:43

Calliope shkruajti:Po e ndani popullaten shqiptare sikur me e ndare te bardhen nga te zeza.
Edhe une e kam verejtur,dhe e verej cdo dite ketu ne forum,qe kosovaret kane nje tendence per te perdorur "q" per cdo fjale.Kjo u eshte bere zakon tashme,dhe rende se do ta ndyshojne.Sa i perket tastatures,ne vend te "ç" mund te perdoresh "c",dhe kuptohet se cka do te thuash.
Mirepo e them prape,nuk mund t'i fusesh te gjithe ne nje thes,thjeshte sepse jane nga Kosova.Vetem se atje ka nje numer me te madh te personave qe nuk perdorin "ç" ne shkrim,ndersa vendet tjera shqiptare,numri eshte me i vogel.


Calliope

me lejo te te drejtohem ty,sepse shkrimi eshte i joti.

Nqs e mendon ti apo c'dokush tjeter qe diskutimi u be me sens ironie me vjen shume shume shume keq.

E di perse.

Sepse aspak s'ka qellim te tille diskutimi(te pakten flas per bobi 10-en)por ne te pergjithshmen ashtu e shoh.


Kur mendoj shqiptar te KOSOVES aspak s'eshte me shume ose me pak se dikush i Sarandes apo ai i Shkodres,edhe per kete kerkoj mirekuptim te te gjitheve.


Shoket zgjidhi me te mire se vetja te tille te konsiderojne ata ty.
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Fri 25 Feb 2011 - 0:44

bobi 10 shkruajti:
Calliope shkruajti:Po e ndani popullaten shqiptare sikur me e ndare te bardhen nga te zeza.
Edhe une e kam verejtur,dhe e verej cdo dite ketu ne forum,qe kosovaret kane nje tendence per te perdorur "q" per cdo fjale.Kjo u eshte bere zakon tashme,dhe rende se do ta ndyshojne.Sa i perket tastatures,ne vend te "ç" mund te perdoresh "c",dhe kuptohet se cka do te thuash.
Mirepo e them prape,nuk mund t'i fusesh te gjithe ne nje thes,thjeshte sepse jane nga Kosova.Vetem se atje ka nje numer me te madh te personave qe nuk perdorin "ç" ne shkrim,ndersa vendet tjera shqiptare,numri eshte me i vogel.


Calliope

me lejo te te drejtohem ty,sepse shkrimi eshte i joti.

Nqs e mendon ti apo c'dokush tjeter qe diskutimi u be me sens ironie me vjen shume shume shume keq.

E di perse.

Sepse aspak s'ka qellim te tille diskutimi(te pakten flas per bobi 10-en)por ne te pergjithshmen ashtu e shoh.


Kur mendoj shqiptar te KOSOVES aspak s'eshte me shume ose me pak se dikush i Sarandes apo ai i Shkodres,edhe per kete kerkoj mirekuptim te te gjitheve.
Bobi,as nuk me shkoi ndermend ajo.Me vjen keq mua, dhe kerkoj falje nese toni i shkrimit ka percjelluar ate pershtypje
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga bobi 10 Fri 25 Feb 2011 - 0:47

MJAFTON MIREKUPTIMI edhe kaq Calliope.

Me duhej ta beja te dukur.


S'ka gje,edhe flm nqs me ke kuptuar.


Shoket zgjidhi me te mire se vetja te tille te konsiderojne ata ty.
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi