Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

+13
Maksi
Neutral_ne_politike
Emona
Anila
dajti modh
Prada
Єямєℓiиdå
bobi 10
Tonii
Katniss
Gjeto Gjetani
LaDescarada
Daku
17 posters

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Wed 16 Feb 2011 - 4:18

First topic message reminder :

Pse ne Kosove se perdorin germen ç
çfare - qfare
çkemi - qkemi
çun - qun etj etj

Dhe a flasin shqiptaret e Maqedonise nje shqipe me te paster ??
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Fri 25 Feb 2011 - 0:52

bobi 10 shkruajti:
Calliope shkruajti:Partizoni ka bere edhe nje pyetje tjeter:A folin shqiptaret e Maqedonise nje shqipe me te paster?
Si mendoni per kete?

po

flasin

Kete e kam verejt ne ate c'ka paraqesin ne te shkruar,edhe aty mund ti dalloj disi besoj(pasi kam miq te mrekullueshem te virtualitetit)qe jane nga Maqedonia edhe nga kjo kam nxjerr ate konkluzion,,,,,,,,,,por ne lidhje me Shqiptaret e Kosoves a flasin me paster besoj po.

PO,flasin paster shqiptaret e MAqedonise.Se di nga cila pjese i miqte,mirepo a ke degjuar se cfare shqipe flasin ato te Shkupit dhe Kercoves??E folura e tyre e ka prishur shume gjuhen tone...
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Gjeto Gjetani Fri 25 Feb 2011 - 3:20

Partizoni shkruajti:
Gjeto Gjetani shkruajti:Partizoni pse ti nuk e shkruan Partizani pra......


Ke te drejte une e kam shkrujt me dialekt tironas , dhe ne dialekte ndryshon ZANORJA JO
BASHTINGELLORJA !

I nderuari Partizon, së pari kjo që thua nuk qëndron,sepse në të shkruar s'ka rëndësi zanorja apo bashkëtingëllorja,por ka rëndësi rregulla e drejtëshkrimit,kurse sipas juve kjo ka të bëjë me te folurit,që do të thotë se ju shkruani sipas mënyrës provinciale të të folurit në rrethin e Tiranës,ndërsa gjuha jonë dihet sa dialekte ka,cilat janë dhe kur u bë unifikimi i tyre,tani kemi gjuhën standarde letrare shqipe në të gjitha teritoret shqiptare.Ata të cilët nuk dinë të shkruajnë dhe të flasin drejt gjuhën shqipe,s'kemi çfarë t'u bëjmë,por do ishte më mirë për vet ata që të mësojnë rregullat e shkrimit të gjuhës sonë dhe të mos rrinë kot duke na rrëfyer përralla me mbretër.
Gjeto Gjetani
Gjeto Gjetani
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Dukagjin
Postime Postime : 1969
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/12/2010
Mosha Mosha : 52
Hobi Hobi : leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Daku Sat 26 Feb 2011 - 14:05

Mos mu drejtoni personalisht !

Une kam sjell nje problem , ju sillni nje problem tjeter qe vini re , nuk ka rendesi krahina apo shteti ku eshte, dhe te gjithe bashke rregullojme diçka , pra Gjuhen Shqipe .
Pse ne Shqiptaret kur na kritikojne se pranojme kritiken e kercejme pupthi , asnje nuk eshte perfekt,dhe siç me ka kuptuar Bobi skam asnje qellim te keq ne kete teme qe kam hapur, mos krijoni vet hendeqe artificiale.
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Neutral_ne_politike Tue 12 Jul 2011 - 7:38

Ne nuk mund te presim as te pretendojme nga nje popull, qe ka jetuar nen diktature, te realizojne cdo gje brenda dhjete viteve ne liri. Kosovaret kane vite te tera qe kane jetuar nen shtypje, kushte e rrethana te veshtira por megjithate shqipen nuk anashkalaun.
Neutral_ne_politike
Neutral_ne_politike
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Malmë
Postime Postime : 343
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/07/2011
Mosha Mosha : 30
Hobi Hobi : Fifa -futboll-

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Emona Tue 12 Jul 2011 - 7:46

Kush tha qe nuk e perdorin ??

Jo te gjithe i kushtone rendesi drejt shkrimit gjuhsore!!

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Maksi Tue 12 Jul 2011 - 8:27

sepse as ne se perdorim germen q
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Leo_uk Tue 12 Jul 2011 - 8:40

qka po shkruni pa lidhje bre? Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

a ji normal a si? Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

Mua me shkrin se qeshuri dialekti i ketyre nga Kosova..ndersa keta te maqedonis jane boring, pervecse Callit.. Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 12 Jul 2011 - 9:31

Leo_uk shkruajti:qka po shkruni pa lidhje bre? Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

a ji normal a si? Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

Mua me shkrin se qeshuri dialekti i ketyre nga Kosova..ndersa keta te maqedonis jane boring, pervecse Callit.. Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

Now lool...edhe ata i shkrin dialekti jot... Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 3189159776 ...mua psh Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 455707574

Kjo germa Ç shum problematike na ka dale......mirepo mendoj qe njerezit thjeshte nuk i kushtojne vemendje kesaj çeshtje
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Wed 13 Jul 2011 - 23:44

Leo_uk shkruajti:
ndersa keta te maqedonis jane boring, pervecse Callit.. Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

M'ke gezuar qesh qesh
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Emona Sat 16 Jul 2011 - 0:16

Leo_uk shkruajti:qka po shkruni pa lidhje bre? Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

a ji normal a si? Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

Mua me shkrin se qeshuri dialekti i ketyre nga Kosova..


Lol,Ka i here ja fut kot ky s'te shkon hiq dialekti Kosovarqe,ty Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 398758

Shihe i her ktoPse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 462622 ,C'ka ka te keqe Dialekti Kosovar a?Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 3189159776

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Besa Sun 16 Oct 2011 - 9:57

Daku shkruajti:Pse ne Kosove se perdorin germen ç
çfare - qfare
çkemi - qkemi
çun - qun etj etj

Dhe a flasin shqiptaret e Maqedonise nje shqipe me te paster ??

Pajtohem plotesisht me ju, ne lidhje me kete,shkaku qe nuk e perdorin shkronjen c,se thuajse fare ne shkollat e mesme nuk perdoret gramatika,me ka ra rasti te shoh qe edhe profesoret e gjuhes nuk e perdorin ket shkronje ku duhet,nuk eshte vetem shkonja c eshte edhe shkronja gj qe e perdorin ne vend te c-se,me ka ra rasiti te lexoj ese te nxenesve ku apsolutisht po thuajse asnje nuk e perdorin shkronjen c,ne vend se te shkruajn (pervec-perveq), pastaj as shkonjen xh nuk e perdorin po gj,nuk shkruajn Rexhep po Regjep, nuk e di emri i Behxhet Pacollit eshte keshtu apo kto e shkruajn Behgjet, po shkaku i kesaj eshte mospordorimi i gramatikes ne shkolla pasi vet jam ne ket lemi po e them se eshte mese e vertet.
Shqiptaret e Maqedonis ka vende qe nuk flasin paster gjuhen shqipe pjesa e Pollogut shum rend flet po thuajse nje shqipe qe vet e formojn,nje pjes e Struges flet paster gjuhen letrare,ndersa nje pjes tjeter flet si Kosova.


I lexova gjitha komentet dhe them se kjo nuk eshte vetem se per te hapur debat po eshte e vertet se nuk e perdorin ka raste qe edhe ne tablot e udherrefyesit ka gabime te tilla qe nuk shenohen si duhet.

Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga dajti modh Sun 16 Oct 2011 - 10:14

po mire desha me te pyet une . e kane ne KOSOVE, MAQEDONI, E MAL TE ZI.
Vendet ku flitet SHQIP.
Ne alfabet keto germa .. c xh rr dh th ll .....
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Sun 16 Oct 2011 - 10:17

Ja une te pergjigjem : Mos ndoshta flasim gjuhe tjeter ne per te mos i pasur keto shkronja ? [724516]
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Besa Sun 16 Oct 2011 - 10:30

dajti modh shkruajti:po mire desha me te pyet une . e kane ne KOSOVE, MAQEDONI, E MAL TE ZI.
Vendet ku flitet SHQIP.
Ne alfabet keto germa .. c xh rr dh th ll .....


Alfabeti nuk ndryshon askund gjitha jane,vetem se neve kur e kemi mesuar Abetaren i kemi pasur gjithas shkronjat me radh duke filluar nga: A,B,C,D.....,ndersa tani Abetarja qe eshte perpiluar nuk i kane rradhazi,se perndryshe ku ka shqiptar kane ket alfabete keto shkronja te shkruja per Kosov e Maqedoni a per Mal te zi nuk e di.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Sun 16 Oct 2011 - 10:32

besa hysenaj shkruajti:

Shqiptaret e Maqedonis ka vende qe nuk flasin paster gjuhen shqipe pjesa e Pollogut shum rend flet po thuajse nje shqipe qe vet e formojn,nje pjes e Struges flet paster gjuhen letrare,ndersa nje pjes tjeter flet si Kosova.


Me fal, ketu je gabim.
Jam banore e ketij rajoni(Struge-Oher), jam pjesmarrese e ketij grupi shqipfoles. Dhe te te sqaroj dicka.
Sa i perket Struges, Struga eshte e ndare ne dy dialekte. Nje pjese e fshatrave te Struges flasin geg, dhe sa me thelle te hush ne ato fshatra, aq me i thelle behet theksi i gegerishtes( e jo si ne Kosove ).Pjesa tjeter e fshatrave flasin tosk, dhe njejte, sa me thelle te depertosh ne to,aq me e theksuar eshte toskerishtja dhe fjalet tipike te saj (e jo gjuhe letrare). Kjo vlen edhe per shqiptaret e Ohrit, jane te perzier geg e toske.Kjo quhet DIALEKT, e jo e folur e cuditshme.
Por, per gjuhe letrare, nuk ka dyshim nje ky rajon e flet paster.

Gjuha jone standarde eshte ndertuar mbi bazat e dialekteve,dhe po habitem se si po i deboni ato tani. Ne Pollog flitet nje variant i gegerishtes, i vecante vetem per ate zone si Tetova, Gostivari. Gjuhe ne vete ????? Kjo eshte pasuri e nje populli, kultures se tij !!! Shkupi e ka prishur te foluren pak duke mos respektuar rregullat gramatikore ne t efolur ne disa raste, por, edhe atje flitet nje lloj dialekti.
Edhe dialekti geg ne Kosove eshte i ndryshem, por eshte dialekt, e jo nje gjuhe tjeter. Edhe Mal te Zi njelloj.


Edituar për herë të fundit nga Calliope në Sun 16 Oct 2011 - 10:37, edituar 1 herë gjithsej
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Leo_uk Sun 16 Oct 2011 - 10:35

Jam shume kurioz te dije per shqiptaret e Maqedonise, shume rralle i kam hasur, ndersa te Kosoves i njoh mire..

Calli flasim bashk cfare dialikti te duash... Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Єямєℓiиdå Sun 16 Oct 2011 - 10:38

Une hallen e kam te martuar ne Maqedoni......edhe vec pak dialekti ndryshon aq here sa kam pare une burrin e saj dhe e kam degjuar duke folur..asgje tjeter.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Sun 16 Oct 2011 - 10:44

Por ama ska ndryshim, gegu kupton gegun, kudo qe te jetoje,tosku kupton toskun.Keto jane bazat.

P.sh. fshati i Pohumit, flet gegerishten ngjajshem si ne Shkoder, Kukes...
Nje fshat tjeter tosk Frengova, flet si jugu i Shqiperise.
Nje shqiptar psh i Korces ose i Lezhes , merret shume leht vesh me nje shqiptar te Struges,pa problem.Leo, meqe ti je tosk, hajt flasim geg. :[LoL]:


Edituar për herë të fundit nga Calliope në Tue 18 Oct 2011 - 4:23, edituar 1 herë gjithsej
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Leo_uk Sun 16 Oct 2011 - 10:48

Jasht teme

Stafi
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga dajti modh Sun 16 Oct 2011 - 10:48

sa mire qe jom Tironas .. ene i mor vesht pak a shume te dy .. ato qe si kuptoj i fus nga xhepi ime Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 426788 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 426788 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 426788
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Leo_uk Sun 16 Oct 2011 - 10:55

Jasht teme

Stafi
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Besa Sun 16 Oct 2011 - 10:57

Calliope shkruajti:
besa hysenaj shkruajti:

Shqiptaret e Maqedonis ka vende qe nuk flasin paster gjuhen shqipe pjesa e Pollogut shum rend flet po thuajse nje shqipe qe vet e formojn,nje pjes e Struges flet paster gjuhen letrare,ndersa nje pjes tjeter flet si Kosova.


Me fal, ketu je gabim.
Jam banore e ketij rajoni(Struge-Oher), jam pjesmarrese e ketij grupi shqipfoles. Dhe te te sqaroj dicka.
Sa i perket Struges, Struga eshte e ndare ne dy dialekte. Nje pjese e fshatrave te Struges flasin geg, dhe sa me thelle te hush ne ato fshatra, aq me i thelle behet theksi i gegerishtes( e jo si ne Kosove ).Pjesa tjeter e fshatrave flasin tosk, dhe njejte, sa me thelle te depertosh ne to,aq me e theksuar eshte toskerishtja dhe fjalet tipike te saj (e jo gjuhe letrare). Kjo vlen edhe per shqiptaret e Ohrit, jane te perzier geg e toske.Kjo quhet DIALEKT, e jo e folur e cuditshme.
Por, per gjuhe letrare, nuk ka dyshim nje ky rajon e flet paster.

Gjuha jone standarde eshte ndertuar mbi bazat e dialekteve,dhe po habitem se si po i deboni ato tani. Ne Pollog flitet nje variant i gegerishtes, i vecante vetem per ate zone si Tetova, Gostivari. Gjuhe ne vete ????? Kjo eshte pasuri e nje populli, kultures se tij !!! Shkupi e ka prishur te foluren pak duke mos respektuar rregullat gramatikore ne t efolur ne disa raste, por, edhe atje flitet nje lloj dialekti.
Edhe dialekti geg ne Kosove eshte i ndryshem, por eshte dialekt, e jo nje gjuhe tjeter. Edhe Mal te Zi njelloj.

Mbase edhe e kam shenuar gabim,por nuk e kisha fjalen ne ate pjes te Struges por nje pjes tjeter e Maqedonis si psh pjesa e Kumanoves flasin si Kosova,e di ndrajen e dialekteve e sidomos ate te Struges ngaqe atje kam bere vrojtimin e gjuhes,por per dallim nga Struga qytetet tjera si Tetova,Gostivari,Kercova e disa te tjera nuk flasin as geg e as tosk,per keto thash pjesa e Pollogut te themi ne pergjithesi.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga WebMaster Sun 16 Oct 2011 - 10:57

Ju lutem shume jo temen chit chate amon se eshte per tu diskutuar edhe jo per chit chat
Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 30l12rc Pytje & Përgjigje Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Leo_uk Sun 16 Oct 2011 - 10:59

besa hysenaj shkruajti:
Calliope shkruajti:
besa hysenaj shkruajti:

Shqiptaret e Maqedonis ka vende qe nuk flasin paster gjuhen shqipe pjesa e Pollogut shum rend flet po thuajse nje shqipe qe vet e formojn,nje pjes e Struges flet paster gjuhen letrare,ndersa nje pjes tjeter flet si Kosova.


Me fal, ketu je gabim.
Jam banore e ketij rajoni(Struge-Oher), jam pjesmarrese e ketij grupi shqipfoles. Dhe te te sqaroj dicka.
Sa i perket Struges, Struga eshte e ndare ne dy dialekte. Nje pjese e fshatrave te Struges flasin geg, dhe sa me thelle te hush ne ato fshatra, aq me i thelle behet theksi i gegerishtes( e jo si ne Kosove ).Pjesa tjeter e fshatrave flasin tosk, dhe njejte, sa me thelle te depertosh ne to,aq me e theksuar eshte toskerishtja dhe fjalet tipike te saj (e jo gjuhe letrare). Kjo vlen edhe per shqiptaret e Ohrit, jane te perzier geg e toske.Kjo quhet DIALEKT, e jo e folur e cuditshme.
Por, per gjuhe letrare, nuk ka dyshim nje ky rajon e flet paster.

Gjuha jone standarde eshte ndertuar mbi bazat e dialekteve,dhe po habitem se si po i deboni ato tani. Ne Pollog flitet nje variant i gegerishtes, i vecante vetem per ate zone si Tetova, Gostivari. Gjuhe ne vete ????? Kjo eshte pasuri e nje populli, kultures se tij !!! Shkupi e ka prishur te foluren pak duke mos respektuar rregullat gramatikore ne t efolur ne disa raste, por, edhe atje flitet nje lloj dialekti.
Edhe dialekti geg ne Kosove eshte i ndryshem, por eshte dialekt, e jo nje gjuhe tjeter. Edhe Mal te Zi njelloj.

Mbase edhe e kam shenuar gabim,por nuk e kisha fjalen ne ate pjes te Struges por nje pjes tjeter e Maqedonis si psh pjesa e Kumanoves flasin si Kosova,e di ndrajen e dialekteve e sidomos ate te Struges ngaqe atje kam bere vrojtimin e gjuhes,por per dallim nga Struga qytetet tjera si Tetova,Gostivari,Kercova e disa te tjera nuk flasin as geg e as tosk,per keto thash pjesa e Pollogut te themi ne pergjithesi.O besa te lutemi shume mos na prish temen, se merzitet Klea.. Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807

Mos dil nga tema!
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Besa Sun 16 Oct 2011 - 11:03

Leo_uk shkruajti:
besa hysenaj shkruajti:
Calliope shkruajti:
besa hysenaj shkruajti:

Shqiptaret e Maqedonis ka vende qe nuk flasin paster gjuhen shqipe pjesa e Pollogut shum rend flet po thuajse nje shqipe qe vet e formojn,nje pjes e Struges flet paster gjuhen letrare,ndersa nje pjes tjeter flet si Kosova.


Me fal, ketu je gabim.
Jam banore e ketij rajoni(Struge-Oher), jam pjesmarrese e ketij grupi shqipfoles. Dhe te te sqaroj dicka.
Sa i perket Struges, Struga eshte e ndare ne dy dialekte. Nje pjese e fshatrave te Struges flasin geg, dhe sa me thelle te hush ne ato fshatra, aq me i thelle behet theksi i gegerishtes( e jo si ne Kosove ).Pjesa tjeter e fshatrave flasin tosk, dhe njejte, sa me thelle te depertosh ne to,aq me e theksuar eshte toskerishtja dhe fjalet tipike te saj (e jo gjuhe letrare). Kjo vlen edhe per shqiptaret e Ohrit, jane te perzier geg e toske.Kjo quhet DIALEKT, e jo e folur e cuditshme.
Por, per gjuhe letrare, nuk ka dyshim nje ky rajon e flet paster.

Gjuha jone standarde eshte ndertuar mbi bazat e dialekteve,dhe po habitem se si po i deboni ato tani. Ne Pollog flitet nje variant i gegerishtes, i vecante vetem per ate zone si Tetova, Gostivari. Gjuhe ne vete ????? Kjo eshte pasuri e nje populli, kultures se tij !!! Shkupi e ka prishur te foluren pak duke mos respektuar rregullat gramatikore ne t efolur ne disa raste, por, edhe atje flitet nje lloj dialekti.
Edhe dialekti geg ne Kosove eshte i ndryshem, por eshte dialekt, e jo nje gjuhe tjeter. Edhe Mal te Zi njelloj.

Mbase edhe e kam shenuar gabim,por nuk e kisha fjalen ne ate pjes te Struges por nje pjes tjeter e Maqedonis si psh pjesa e Kumanoves flasin si Kosova,e di ndrajen e dialekteve e sidomos ate te Struges ngaqe atje kam bere vrojtimin e gjuhes,por per dallim nga Struga qytetet tjera si Tetova,Gostivari,Kercova e disa te tjera nuk flasin as geg e as tosk,per keto thash pjesa e Pollogut te themi ne pergjithesi.O besa te lutemi shume mos na prish temen, se merzitet Klea.. Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807

Mos dil nga tema!

Apsolutisht nuk e hidheroj askend shume mire te tha qe eshte tem per t'u diskutuar e jo per t'u prish juve qefin apo temen kaloni bukur ne ate temen e juaj nuk pata per qellim t'u prishi temen juve.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Leo_uk Sun 16 Oct 2011 - 11:06

besa hysenaj shkruajti:
Leo_uk shkruajti:
besa hysenaj shkruajti:
Calliope shkruajti:
besa hysenaj shkruajti:

Shqiptaret e Maqedonis ka vende qe nuk flasin paster gjuhen shqipe pjesa e Pollogut shum rend flet po thuajse nje shqipe qe vet e formojn,nje pjes e Struges flet paster gjuhen letrare,ndersa nje pjes tjeter flet si Kosova.


Me fal, ketu je gabim.
Jam banore e ketij rajoni(Struge-Oher), jam pjesmarrese e ketij grupi shqipfoles. Dhe te te sqaroj dicka.
Sa i perket Struges, Struga eshte e ndare ne dy dialekte. Nje pjese e fshatrave te Struges flasin geg, dhe sa me thelle te hush ne ato fshatra, aq me i thelle behet theksi i gegerishtes( e jo si ne Kosove ).Pjesa tjeter e fshatrave flasin tosk, dhe njejte, sa me thelle te depertosh ne to,aq me e theksuar eshte toskerishtja dhe fjalet tipike te saj (e jo gjuhe letrare). Kjo vlen edhe per shqiptaret e Ohrit, jane te perzier geg e toske.Kjo quhet DIALEKT, e jo e folur e cuditshme.
Por, per gjuhe letrare, nuk ka dyshim nje ky rajon e flet paster.

Gjuha jone standarde eshte ndertuar mbi bazat e dialekteve,dhe po habitem se si po i deboni ato tani. Ne Pollog flitet nje variant i gegerishtes, i vecante vetem per ate zone si Tetova, Gostivari. Gjuhe ne vete ????? Kjo eshte pasuri e nje populli, kultures se tij !!! Shkupi e ka prishur te foluren pak duke mos respektuar rregullat gramatikore ne t efolur ne disa raste, por, edhe atje flitet nje lloj dialekti.
Edhe dialekti geg ne Kosove eshte i ndryshem, por eshte dialekt, e jo nje gjuhe tjeter. Edhe Mal te Zi njelloj.

Mbase edhe e kam shenuar gabim,por nuk e kisha fjalen ne ate pjes te Struges por nje pjes tjeter e Maqedonis si psh pjesa e Kumanoves flasin si Kosova,e di ndrajen e dialekteve e sidomos ate te Struges ngaqe atje kam bere vrojtimin e gjuhes,por per dallim nga Struga qytetet tjera si Tetova,Gostivari,Kercova e disa te tjera nuk flasin as geg e as tosk,per keto thash pjesa e Pollogut te themi ne pergjithesi.O besa te lutemi shume mos na prish temen, se merzitet Klea.. Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807 Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 1388203807

Mos dil nga tema!

Apsolutisht nuk e hidheroj askend shume mire te tha qe eshte tem per t'u diskutuar e jo per t'u prish juve qefin apo temen kaloni bukur ne ate temen e juaj nuk pata per qellim t'u prishi temen juve.

shaka (hajgare bre kosovare) Besa.. Ti mire se ka ardh.. Nuk merzitemi jo as hidherohemi.. Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 3189159776
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Sun 16 Oct 2011 - 11:07

besa hysenaj shkruajti:
Mbase edhe e kam shenuar gabim,por nuk e kisha fjalen ne ate pjes te Struges por nje pjes tjeter e Maqedonis si psh pjesa e Kumanoves flasin si Kosova,e di ndrajen e dialekteve e sidomos ate te Struges ngaqe atje kam bere vrojtimin e gjuhes,por per dallim nga Struga qytetet tjera si Tetova,Gostivari,Kercova e disa te tjera nuk flasin as geg e as tosk,per keto thash pjesa e Pollogut te themi ne pergjithesi.

Tetova dhe Gostivari flasin geg.

Tetova: majr, per t'majr, gji bojsh, bema, s'kina,tomel.... Gostivari : cish bon,tombel.... Te dyja te folmet jane geg, nje lloj i gegerishtes.
Kercova sme ka pelqyer kurre e folmja.Ne Kumanove po, flasin si ne Kosove, por , edhe ajo eshte geg.
Se di cfare dialekti mund te jete nje e folur ne gjuhen shqipe, nese nuk eshte ne njeren nga 2 dialektet kryesore.O tosk, o geg.Te gjitha te folmet,jane variante te ketyre dyjave.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga dajti modh Sun 16 Oct 2011 - 11:11

o sa mire me ken SHQIPTAR [TePuC]
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Besa Sun 16 Oct 2011 - 11:14

Tetova dhe Gostivari flasin geg.
Tetova: majr, per t'majr, gji bojsh, bema, s'kina,tomel.... Gostivari : cish bon,tombel.... Te dyja te folmet jane geg, nje lloj i gegerishtes.
Kercova sme ka pelqyer kurre e folmja.Ne Kumanove po, flasin si ne Kosove, por , edhe ajo eshte geg.
Se di cfare dialekti mund te jete nje e folur ne gjuhen shqipe, nese nuk eshte ne njeren nga 2 dialektet kryesore.O tosk, o geg.Te gjitha te folmet,jane variante te ketyre dyjave.

Keto jane eshte e vertet por disa te tjera qe nuk jane,nejse nuk jemi duke bere studime gjuhesore por nga keto kan disa qe nuk jan mirpo ata vet i kan perpiluar disa fjale mos te hym me tell se do duhen ore per te ber sqarime edhe nga ju edhe nga une,une ketu po e perfundoj se me duhet te iki ne gjum se neser se neser me pret puna.
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Katniss Sun 16 Oct 2011 - 11:20

Ke te drejte, sepse jane futur ne gjuhe barabarizma.Ne Maqedoni , ne vendet rurale i kane shqiperuar disa fjale sllave, ashtu edhe ne Kosove.Dhe prandaj duket si dicka tjeter kur e degjon,por ne thelb, kane ate qe kane te gjithe tjerat.

Naten e mire ty, flm per diskutimin :)
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Anakonda Sun 15 Apr 2012 - 3:56

edhe ne shqiptaret me raste se perdorim shkronjen c e jo me kosovaret

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse ne Kosove s'e perdorin germen  "ç" - Faqe 2 Empty Re: Pse ne Kosove s'e perdorin germen "ç"

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi