Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise...

2 posters

Shko poshtë

Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... Empty Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Thu 24 Feb 2011 - 5:58

Pershendetje te gjitheve.
Ne kete teme do te kisha deshire qe te sillnit vetem
Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete te ndryshme ne lidhje me Fushen e Mjeksise...

Gjithe te mirat nga une.

Sinqerisht:
Saimiri...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... Empty Re: Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Thu 24 Feb 2011 - 6:00

Kristali i syrit.

Nje opacitet i vogel i tij do te conte ne imazhe te perthyera e te çuditeshme dhe po te kishte minimumin e ngjyres do te thithte driten duke na penguar perceptimin e disa hijeve.

Struktura e tij eshte e bere ne ate menyre qe te os humbe asgje nga figura qe reflektohet.
Eshte i perbere nga 1000 shtresa qelizash trasparente.Gje pak e çuditeshme per faktin se ne brendesi te qelizes ka shume organele qe çojne ne pengimin e drites . Po ashtu ka qeliza qe thithin rreze drite te frekuencave te ndryshme qe formojne ngjyra. Po ashtu shume qeliza kane melanine qe thithin driten. Kristali nuk ka melanine dhe ene gjaku qe do te çonin ne humbje e pastertie vizioni. Po si jetojne atehere keto qeliza pa gjak? Meqenese nuk kane mitokondri,disa substanca futen me difuzion nga qelizat e jashtme ngadale. A nuk duhet te vdisnin keto qeliza nga nekroza ose apoptoza?
Te gjitha qelizat e reja te kristalit kane organele qe shkaterrohen me ane te nje proçesi qe quhet apoptoze. Ky proçes bllokohet pak para se qeliza te vdese duke e lene kristalin komplet te tejdukshem. Brenda qelizave mbetet vetem nje gel proteinash komplet i tejdukshem.Tek qelizat normale kjo gje do te çonte ne katastrofe por ne qelizat e kristalit nuk ndodh.Keto duhet te punojne gjithe jeten(rigjenerimi i tyre eshte i paket).(90% e qelizave te trupit nderrohet çdo 6 muaj)
Eshte pak i cuditshem fakti se si jane ne gjendje keto qeliza te bllokojne apoptozen si dhe si jetojne gjate gjithe jetes se njeriut duke llogaritur qe vetem nje pjese e vogel e tyre do te zevendesohet kurse pjesa me e madhe do te jetoje ne ate menyre gjithe jeten... Mekanizmat qe cojne ne kete gjendje jane akoma te paditura sepse cojne edhe ne shume pyetje te tjera si psh si bejne keto qeliza te rregullojne membranen e tyre me lipide te tjera ose me proteina te reja. Nese gjehet mekanizmi se si bllokohet apoptoza mund te sherbeje edhe per te shpjeguar nje sere semundjesh qe kane si karakteristike te pare nje numer te madh qelizash qe vdesin me apoptoze...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... Empty Re: Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Thu 24 Feb 2011 - 6:02

Pse uniforma e kirurgeve eshte jeshile?!

Eshte vene re nga psikoanaliste se ngjyra jeshile jep nje efekt qetesues te pacientet dhe mund te ndihmoje ne sherimin e tyre.per kete arsye shume mjeke dhe kirurge veshin uniforme jeshile si dhe dhomat ku rrine pacientet i lyejne jeshile.jeshilja do te thote paqe,qetesi pasterti dhe njeshmeri me natyren.
Gjithashtu ngjyra jeshile eshte komplementare ete kuqes. Kirurgeve u duhet qe gjate nje operacioni te rrine per ore te tera duke pare gjakun( i kuq) dhe kjo gje ben qe pas nje kohe te gjate te kene probleme per te dalluar ngjyrat.Dhe duke krijuar uniformat jeshile syri arrin te mos lodhet dhe te dalloj te kuqen nga jeshilja.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... Empty Re: Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Wed 9 Mar 2011 - 3:46

Punët monotone të mpijnë mendjen...

Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzve që bëjnë punë monotone, u mpihet truri. Kjo nuk është dhe aq çudi. Duke monitoruar zonën e trurit, ata janë në gjendje të parashikojnë nëse dikush do të bëjë ndonjë gabim para se ta bëjnë. "Ekziston diçka e brendshme që thotë se truri ka nevojë për pushim dhe ju s'mund të bëni asgjë për ta ndryshuar", thotë autori i studimit, doktor Tom Eichele nga Universiteti I Norvegjisë. Kur kjo ndodh, gjaku qarkullon në atë pjesën të trurit që është më aktiv në gjendje pushimi.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... Empty Re: Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Wed 9 Mar 2011 - 3:46

Sa ujë harxhojmë?


Kur prishet ujësjellësi apo kur jemi të etur, atherë jemi të vetëdijshëm se sa jemi të varur prej ujit. Numrat që pasojnë tregojnë se sa ujë na nevojitet. Sasia mesatare ditore në shtëpi për banorë sillet rreth 200 deri 300 litra. Prej tyre 20 % (40 deri 60 litra) harxhohen për pastrim, 40 % (80 deri 120 litra për higjienë personale, 10 deri 20 % (rreth 25 litra) për lajren e rrobave, 1 deri 2 % (rreth 2.5 litra) për pastrimin e enëve, kurse sasia tjetër për ujitjen e kopshtit, larjen e automobilit...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... Empty Re: Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise...

Mesazh nga Anakonda Thu 14 Jun 2012 - 5:51

Doktor Galo dhe zbulimet e tij në fushën e mjekësisë
Doktor Robert Galo konsiderohet si një nga
shkencëtarët më të mirë në Shtetet e Bashkuara. Ai është studiuesi i
biologjisë dhe mjekësisë që ka bërë zbulimet e viruseve të cilat
shkaktojnë leuçeminë dhe Sidën. Zbulimet e tij i kanë hapur rrugën një
studimi tjetër për llojin e virusit që shkakton disa forma të kancerit
tek njerëzit.

Doktor Robert Galo, studiues i virusit HIV.
"Ai ndryshon botën tuaj."
Kjo është një ditë e zakonshme pune për një nga studiuesit më të mirë amerikanë të mjekësisë.
Duke
filluar me udhëtimin e tij prej 45 minutash për në zyrë, doktor Galo
vazhdon të punojë shumë ndonëse kanë kaluar 30 vjet nga zbulimi i tij i
madh i virusit që shkakton leuçeminë.
Puna e tij çoi më vonë në zbulimin e virusit që shkakton Sidën. Ai krijoi gjithashtu analizën e gjakut për virusin HIV.
Para
10 vjetësh, doktor Galo dhe dy shkencëtarë të tjerë themeluan
Institutin e Virologjisë Njerëzore në Baltimore, për studimin dhe
trajtimin mjekësor të virusit HIV. Synimi i këtij instituti është t'i
japë fund sidës.
Doktor Galo është nderuar me më shumë se 80
çmime në fushën e mjekësisë dhe 30 grada nderi. Megjithatë, kur e pyesin
se cila është arritja e tij më e madhe, zbulimi i Sidës nuk bën pjesë
në listën e tij.
Personalisht, gjëja më e rëndësishme për mua ka qenë zbulimi i
virusit që shkakton leuçeminë HTLV-1, sepse ai ishte një ndër viruset e
para që tregonte se ishte shkaktari i kancerit.”

Motra e
doktor Galos ka vdekur nga leuçemia kur ishte fëmijë. Ai thotë se e
filloi jetën si studiues pas gjashtë muajsh të dhimbshëm si mjek kur
mjekonte fëmijët me leuçemi.
“T'i shihje ata fëmijë të vdisnin,
ndërsa kujdeseshe për ta ishte një gjë e tmerrshme dhe më bëri që të
mos doja të shihja më pacientë. Dhe ashtu ka ndodhur.”

Shkencëtarët
kanë debatuar me vite rreth punës së doktor Galos mbi virusin në vitin
1984. Edhe një shkencëtar francez tha se e kishte bërë zbulimin në atë
kohë. Debati mori fund kur doktor Gallo dhe doktor Luk Montanje nga
Instituti Pastër i Parisit u deklaruan si bashkë-zbulues.
“Kjo
është fotografi e doktor Montanjesë. Këtu jemi në Kamerun të Afrikës.
Dr. Montanje ka një fondacion dhe unë jam në bordin e tij, por ai është
edhe anëtar i këtij instituti.”

Në shtëpinë e tij, doktor Galo
ndodhet i rrethuar nga kujtime të zbulimeve të tij dhe çmime të
ndryshme. Gruaja e tij Mary Jane flet për një jetë plot udhëtime dhe
takime me udhëheqës botërorë.
“Ne jemi njohur 50 vjet më parë. E jashtëzakonshme!”
Shkencëtari
71-vjeçar i jep fund ditës së tij në fushën e tenisit me një mik dhe
koleg, Xho Brajant, i cili bën shaka me doktor Galon për mënyrën si e
godet topin dhe për shpirtin e tij konkurues. Doktor Gallo flet për
trashëgiminë që mund të lërë pas.
“Ndoshta si njeri që kam punuar për të zhdukur Sidën, por unë nuk mendoj se do të jem pjesë e kësaj.”
Ata që e njohin thonë se njerëzit do të kujtojnë personalitetin e tij të fortë dhe vendosmërinë e patundur. //

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise... Empty Re: Zbulime, Arritje dhe Kuriozitete nga fusha e Mjeksise...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi