Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hubble fotografon një spirale të pazakontë  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hubble fotografon një spirale të pazakontë  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hubble fotografon një spirale të pazakontë

2 posters

Shko poshtë

Hubble fotografon një spirale të pazakontë  Empty Hubble fotografon një spirale të pazakontë

Mesazh nga Katniss Tue 8 Mar 2011 - 4:36

Hubble fotografon një spirale të pazakontë  F.0307141636766_210
Teleskopi Hubble ka bërë një fotografi të çuditshme të një spiraleje në gjithësi, që konsiderohet të jetë spirale e gazrave dhe substancave planetare.

Nuk bëhet fjalë për galaktikën spirale, porse për një formacion të pazakontë ‘të mjegullnajës paraplanetare” të formësuar në një nga spiralet më të përsosura të para ndonjëherë.

Mjegullnaja është quajtur IRAS 23166+1655, ndërsa është formuar në afërsi të yllit LL Pegasi (i njohur si AFGL 3068) në yjësinë Pegasus.
Hubble fotografon një spirale të pazakontë  Hibblespiral
Mark Morris nga UCLA dhe ekipi ndërkombëtar i astronomëve thonë se “ajo” që e formon spiralen lëviz me shpejtësi prej 50.000 km/h.

Astronomët besojnë se pamja është formuar pasi që LL Pegasi është sistem binar i yjeve të cilat orbitojnë njëri rreth tjetrit.

Shkencëtarët kanë llogaritur se për formimin e një shtrese të tillë të spirales nevojiten rreth 800 vjet, aq sa u duhet yjeve që të kthehen njëri ndaj tjetrit. /Telegrafi/
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hubble fotografon një spirale të pazakontë  Empty Re: Hubble fotografon një spirale të pazakontë

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 20:31

spo e kuptoj se cfare gjeje eshte;e mistershme per tu zbuluar

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi