Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjuha shqipe u krijua në Afrikë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjuha shqipe u krijua në Afrikë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjuha shqipe u krijua në Afrikë

2 posters

Shko poshtë

Gjuha shqipe u krijua në Afrikë Empty Gjuha shqipe u krijua në Afrikë

Mesazh nga WebMaster Thu 21 Apr 2011 - 3:16

Në botën e sotme ekzistojnë më shumë se 6 mijë gjuhë të folura, por sipas një studimi të kryer së fundmi, të gjitha ato e kanë prejardhje nga një gjuhë e vetme e folur në Afrikë 50-70 mijë vjet më parë.
Sipas Quentin Atkinson, psikolog i evolucionit në Universitin e Oklandit në Zelandën e Re, rreth 50 mijë vjet më parë paraardhësit tanë nisën të zhvillonin format e artit të parë primitive apo armë gjahu me një nivel sofistikimi.

Sipas këtij eksperti, ky shpërthim krijues krijoi një klimë të favorshme për zhvillimin e gjuhëve, të cilat në pikë të zhvillimit njerëzor ishin vetëm një mënyrë për të formuluar mendime abstrakte apo kode kyçe që evoluan nga pasthirrmat.

Gjuha e parë u krijua midis pak personave, por ndërsa fiset filluan të ndaheshin dhe të popullonin pjesë të ndryshme të kontinentit afrikan, filluan të ndodhnin evolime të pashmangshme dhe pas disa kohe, kishte fise që nuk e flisnin më fare gjuhën e paraardhësve të tyre.

Atkinson e ka aplikuar këtë teori për 504 gjuhë të njohura dhe ka zbuluar se numri më i madh i dialekteve verifikohet në Afrikë, zbulim që mbështet teorinë e tij.

Gjuhët më të varfëra në dialekte janë ato të Amerikës së Jugut dhe ishujve të Paqësorit, fenomen që mbështetet nga teoria e besuar gjerësisht se ato ishin tokat e fundit të populluara prej njeriut.

Sipas një teorie shkencore të besuar gjerësisht, specia njerëzore u shfaq në Afrikë 200 mijë vjet më parë. Midis 70-50 mijë viteve, njerëzit e parë nisën të lëviznin dhe të shtoheshin në atë masë sa që filluan të kolonizonin planetin e tyre.

Megjithatë, origjinat gjuhësore janë shumë të zbehura, pasi shumë prej tyre i kalojnë 8 mijë vjet ekzistencë dhe disa mijëvjeçarë kanë sjellë dobësimin e natyrshëm të origjinës.
Gjuha shqipe u krijua në Afrikë 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Gjuha shqipe u krijua në Afrikë 30l12rc Pytje & Përgjigje Gjuha shqipe u krijua në Afrikë 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Gjuha shqipe u krijua në Afrikë Empty Re: Gjuha shqipe u krijua në Afrikë

Mesazh nga Anakonda Sun 13 May 2012 - 17:01

Me te then te drejten se flasin afrikanet shqip tashi po e marr vesh;ca jan kto studime leshio qe gjoja shqipja ne afrike;shqipja eshte e ilirise dhe jo e botes;ca nuk po degjojm nga veshet tona.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi