Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si te njiheni me shenjat e dehidratimit? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si te njiheni me shenjat e dehidratimit? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si te njiheni me shenjat e dehidratimit?

Shko poshtë

Si te njiheni me shenjat e dehidratimit? Empty Si te njiheni me shenjat e dehidratimit?

Mesazh nga Lolita Fri 29 Apr 2011 - 9:31

Dehidratimi mund te vije si pasoje e semundjeve, nxehtesise ose ushtrimeve. Nderkohe qe jeni te semure, konsumoni sa me shume lengje qe te mos dehidratoheni. Uji, lengu i frutave, supat dhe akulli jane idealja per te mos u dehidratuar. Perpara se te filloni ushtrime shume te lodheshme hidratohuni. Gjate motit te nxehte pini me shume lengje, sidomos uji.
Shenja te dehidratimit te lehte
Goja e thate dhe etja jane shenjat e para te dehidratimit. Mund te vuani gjithashtu edhe nga ngerci muskulor, mund te keni ndjesi te fiketi dhe marrje mendsh, dhimbje koke, lekure te thate dhe konstipacion.
Konsultohuni me mjekun tuaj
Mund te dehidratoheni nese villni me shume se dy here ne dite ose vuani nga diarreja per me shume se dy dite, sidomos nese gjate kesaj kohe nuk keni mundesi te konsumoni lengje. Dehidratimi mund te ndodhe nese keni temperature me te larte se 40 grade celcius. Konsultohuni me mjekun tuaj nese jeni duke vuajtur prej ndonje prej ketyri simptomave.
Kujdesi i emergjences
Simptomat e meposhteme te dehidratimit jane te renda dhe do tu detyrojne te shkoni ne urgjence. Keto perfshijne konfuzionin, dhimbje te torkasit dhe abdomenti. Ndalimet jane simptoma te tjera qe kane nevoje per kujdes mjeksor. Nese nuk keni urinuar per 12 ore, ose nese urina juaj ka ngjyre shume te errte, mund te jeni te dehidratuar rende. Nese syte tuaj jane te thate dhe nuk djersisni, shkoni ne urgjence. Etja ekstreme, rrahje te shpejta te zemres, frymemarrje e shpeshte, temperatura 39 grade jane shenja qe kerkojne perkujdesje mjeksore te menjehereshme.
Shkaqet e dehidratimit
Dehidratimi mund te jete pasoje e shume ndodhive. Te vjellat dhe diarreja bejne qe organizmi te humbase lengje, dhe mund te pengoje procesin e rehidratimit. Shkaqe te tjera mund te jete moti i nxehte, ushtrimet e renda si dhe mos perdorimi i lengjeve.
Lolita
Lolita
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 4479
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/10/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi