Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A jemi te lire? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A jemi te lire? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A jemi te lire?

+5
WebMaster
Poeti Dhimbjes
Tonii
bobi 10
Katniss
9 posters

Shko poshtë

A jemi te lire? Empty A jemi te lire?

Mesazh nga Katniss Sun 1 May 2011 - 12:14

Dmth ,jo ne aspektin,nese nuk je pas hekurave ,je i lire...

Une jam e mendimit qe askush nuk eshte i lire.
Nese do ishim te lire,atehere ne trurin tone,dhe ne mentalitetin e shoqerise gjithcka do ishte e lejuar dhe do mund te kalonim pertej kufijve te se mires dhe te keqes.
Ka nje vije te kuqe ne gjithcka qe bejme,dhe perderisa skemi guxim te kalojme ate vije,jemi te burgosur ne liri.
Shume perpiqen te testojne vehten per te vertetuar kufijte e tyre te lirise,dhe te gjithe ne fund e kuptojne se prapeseprape,edhe nese arrin te behesh i lire,ne fund te fundit,perfundon i burgosur.Eshte aspekt psikologjik mbi njeriun,dhe aspekt filozofik mbi jeten.
Ajo qe i ben njerezit te mos jene te lire,ose te pakten,te mos shkojne pas saj,eshte frika nga ndeshkimi.Sepse cdo veprim pertej vijes se kuqe,sjell ndeshkim,qofte nga vetja apo dikush tjeter.Brenda ketyre kufijve jemi te lire te veprojme,dhe cdo veprim shperblehet,por jasht tyre,veprimet tona denohen.Ndodh keshtu sepse jetojme ne nje bote te rregullit,natyror dhe shoqeror.
Edhe nese nuk arrin te na denojne te tjeret,cdo qenie e cila quhet njerezore,do ta denoje vet vehten,sepse nuk do ti pelqeje liria.
"Jo te lire" jemi me te sigurte...

Jepni edhe mendimet tuaja....
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga bobi 10 Sun 1 May 2011 - 12:27

Akoma kam per te thene une??????????/

Me kane ngel ne gryke,sepse mendja thote mjaft mire e kuptoj temen,edhe fjalet s'dalin.????????????

Eshte i thelle syri yt Calliope si e ke shtruar edhe liria merr kahje te ndryshme interpretimi,por te tille lirie ia them vetes ti thyeja ato hekurat e celikta qe them nga ajo liri vjen vec kenaqesi,edhe serish strukem ne kafazin tim.

Me pelqejne aventurat si Morrison-por me ndeshkon
Me pelqejne vajzat me shume se The Queen-por me shkaterron
Me pelqen te zhytem poshte ajsbergeve te Antarktides te endem me ta,por me frikeson,,,,,,


S'jam i lire A jemi te lire? 668312
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga bobi 10 Mon 2 May 2011 - 6:52

Komentet tuaja mirepresimmmmmmmmmmmmmmmm
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga Tonii Mon 2 May 2011 - 8:09

njeriu ne te gjitha sistemet e shoqerit anjeher nuk eshte i lir
nje thenjie qe me pelqen :
Une mendoja se isha i lire por ne fakt isha i lire vetem ta mendonja
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Wed 4 May 2011 - 4:00

Pajtohem me kete qe tha Tonni me lart.
Kjo eshte e verteta dhe s'dryshon aspak.
Peshku i madh e ka ngrene dhe do e haje gjithmone peshkun e vogel.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga Katniss Wed 4 May 2011 - 5:30

bobi 10 shkruajti:
Me pelqejne aventurat si Morrison-por me ndeshkon
Me pelqejne vajzat me shume se The Queen-por me shkaterron
Me pelqen te zhytem poshte ajsbergeve te Antarktides te endem me ta,por me frikeson,,,,,,

Pikerisht......ky eshte paradoksi.Burgimi.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga WebMaster Wed 4 May 2011 - 8:31

Thjeshte te mendosh je i lire ne gjithcka po te jesh i lire edhe te shprehesh kurre
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Te jetosh i lire me veten dhe te tjeret..

Mesazh nga WebMaster Mon 23 May 2011 - 22:30

Gjdo te thote te jetosh i lire...e nise kete teme..duke shprehur mendimin personal....
Te jetoshe i lire nuk do te thote qe kete liri ta krijojne ligjet ose shteti..sigurishte keto ndihmojne por ate qe dua te trajtoj ne kete tem eshte lirija ne vetvete..forma e te menduarit...forma e te shprehurit respektimi i tjetrit..dhe mbi te gjitha sa jemi te lire dhe te sincerte ne ate qe mendojme vertet dhe asaj qe shprehim tek te tjeret...ose ne lidhje me rrjedhshmerine e jetes sone..

Kushe jane disa nga gjerat qe e vrasin lirine tone ne vetvete..

2_egoizmi
3_inferijoritet
3_hipokrizia
4_interesi
5-rracizmi
6_besimet e verbera ne dicka te caktuar
7_paditurija

e shume faktor te tjere qe rrjedhin nga keto te mesipermet..te jeshe i lire eshte nje dhurate qe i behet vetes por qe rralle e gezoijme..sepse per nje arsye ose tjeter ne gjithmone gjejme formen per te reduktuar ate qe mendoijme ne lidhje me ate qe shprehim duke futur nje krize te thelle dhe shkatrruse mes karakterin dhe shpirtin..themi shpesh ai ose ajo eshte pnevm e lire dhe e simpatizojme dhe e vlersojme ate njeri...
Liria ne vetevete eshte nje monedhe e rralle dhe e cmuar..ajo i dedikohet pjeserishte vendit ku rritesh shoqerise dhe me shume akoma familjes por mbi te gjitha kur ne behemi te pergjegjshem ne kohen e pjekuris ajo monedhe eshte perfundimishte e jona...me ac sa virtyte ka brena saije..
por kurre nuk eshte vone te mesojme te jetojme te lire dhe pa paragjykime ndij vetes apo ndaij tjetrit....
Per mendimin time nje njeri qe e quan veten me liri te plote ne vetvete..
ai gezon formen dhe thyrjen e ketyre kufive qe te bllokojne te jeshe i sincerte dhe i lire me veten.....pra..ku do qe ndodhem ne tere boten..une jame une,,,dhe..respektoij te tjeret pa dallim feje rrace dhe perkatsije ngjyre...jetoij ne kete forme se planeti toke ju perket te terve njelloij dhe eshte e jona..nuk njoh kufije ne brendesi te shpirtit..dhe...jetoij ne pace me tjetrin dhe veten..duke respektuar veten time dhe tjetrin..ashtu sic do doja te merrja une respektin nga tjetri..ketu ndoshta u pergjethsova per te dale aty ku njerzit shpeshe here kane ngjyra rracizmi ketu kame iden se kemi te bejme me humbjen e vetes sone ne kuptimin e shikimit te gjerave drejte dhe me logjike...pra ti redukton vlerat e shpitit tende per te reduktuar dhe te tjetrit ne lidhje me dicka te caktuar qe ti don ta nevlersojshe per nje arsye te caktuar.. se gjithmone kur ne fyejme ose nenvlersoijme dicka te caktuar llogjikishte ketu kemi te beijme me nje thyrje te ligjit shpirteror dhe shpeshe arrijme deri aty sa thyejme dhe vete ligjet ne kete drejtim..dhe e ter kjo sepse ne nuk arrijme te pranoijme tjetrin..ose kulturen dhe trashigimin e te terve si nje kultur dhe trashigmi botrore qe e gezojme e respektoijme te gjithe..
pavarsishte popullit apo vendit qe e disponon..ajo duhet pare si zhaner pasurimi dhe fortesimi i kultures njerzore..dhe pasurise se njerzimit me te metat dhe perparimet e saij por gjithmone kemi te bejme me nje trashigimi njerzimi pa i dhen ngjyra rrace ose kombi te caktuar..vete jeta ne diferencim e siper ka bere qe keto ndikime kulturore dhe trashigimije te kene ndikim te ndryshem ne kombe te ndryshme por kurrsesi nuk do ta shihja une personalishte si dicka qe sme takon dhe mua dhe po te dua eshte pjese dhe e imja ashtu si per te tere..ta mesoij ta njohe me ne brendesi dhe ne cofte se dicka me pelcen ta pervetsoij per te plotesur vetveten time ne ate qe une e quje te novojshme pra dituria...u ndala pake me shume ne kete pike se vertet besoj qe shume njerez shprehen rende ne kete drejtim duke futur nje game te gjere problemeshe qofte shoqerore por dhe politike...(Sote shume luftra nuk gjejne mbarim ose te vendoset pacja..dhe ka shume nga arsyet e mesiperme...per mendimin time..Te shpresojme qe nuk do gjykohemi rende nga brezat dhe i histroija qe do shkruhet ne vazhdim sepse pavarsishte shekullit ne cilin jetojme padrejtesite dhe luftrat jane akoma ne nje shkalle te rende dhe cnjerzore si lindja e mesme dhe shume vende te tjera..)
LIRIA : FJALA ME ME KUPTIM..POR JO TE GJITHE ARRIJME TJA NXJERRIM DHE PERVETSOJME KUPTIMIN E SAIJ THJESHTE E SHKRUAJME PA GABIME ARTOGRAFIKE....SEPSE NE PRAKTIKIMIN E SAIJE E LENDOIJME NE FORME KOSTANTE DHE TE PADREJTE GJITHMONE...
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga exploreri Mon 23 May 2011 - 22:49



Liria si shprehje eshte arti i te jetuarit dhe te vepruarit ne mjedisin rrethues.Por asnjehere ne nuk gezojme lirine e vertete,sepse kudo kemi kufizues dhe vije ndares te saj.Brenda ketij relativiteti,njeriu shpreh dhe shtrin lirine e dijes,te fjales,te egoizmit pozitiv.Se sa hapsire ze liria ne jeten tone,kjo per karaktere te ndryshem ka ''territore'' te ndryshme.

Diku kam lexuar nje shprehje ku thuhej ...I lumtur dhe i lire eshte ai qe di me pak...
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 42

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga Megg Mon 29 Aug 2011 - 8:09

Liria esht fjale e madhe dhe te them jam e lire plotesisht...ncc po e "lire"
duke heq pjesen ku duhet ti jap botes shpjegime ku isha ,ca bera,me ke isha...
Shqiperi hesapi :[HuH]:
Megg
Megg
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Somewhere far
Postime Postime : 45
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/08/2011
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Cazzooo nientee

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 16 Nov 2011 - 13:13

"Te jetosh i lire me veten dhe te tjeret.."
me
"A jemi te lire?"

U bashkuan pasi flitet per te njejten gje
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga Anakonda Tue 7 Feb 2012 - 19:27

Te jesh i lire nuk do te thote te sundosh boten,por te besh ate cka deshiron zemra jote te kuptosh vlerat dhe te kesh resp[ektin qe mendon.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi te lire? Empty Re: A jemi te lire?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi