Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Manaxhimi i konfliktit. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Manaxhimi i konfliktit. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Manaxhimi i konfliktit.

3 posters

Shko poshtë

 Manaxhimi i konfliktit. Empty Manaxhimi i konfliktit.

Mesazh nga WebMaster Mon 2 May 2011 - 23:19

Manaxhimi i konfliktit.

Konflikti ndërmjet njerzëve në marëdhëniet e tyre shoqërore në familje e jashtë sal.

Konflikti:Nevojat,dëshirat dhe idetë e palëve në konlikt janë të kundërta.

Tipet e konflikteve:

1.Pseudokonfliktet.

Pseudokonflikti është i anes së jashtëme të fenomeve që ndodhin në lidhjet shoqërore,ai nuk është i vërtetë.

Janë dy lloj pseudokonfliktesh:

a.Konfliktet që vijnë nga shpotia dhe tallja në mënyrë të përsëritur me qellim mërzitjen,nxehjen dhe prishjen e humorit të tjëreve.Këta njerëz kenaqen duke shkaktuar dhimbje psikologjike tek të tjëret .

b.Konliktet që vijnë nga mospranimi dhe kundërshtimi i paargumentuar i informacionit që jep njëra palë.

2.Konflikti i vlerave.

Konliktin i vlerave mund ta përkufizojmë:

Bindjet e ngulitura të njerzëve se çfarë është “e mirë” dhe çfarë ësht e “e keqe” janë në kundërshti.

Konfliktet e vlerave janë konfliktet më të vështira për tu manaxhuar.

Në shumë tema të miat këtu në Formin Virtual janë shfaqur të dy llojet e konflikteve.Për ato të parat, nuk ja vlen barra qëranë ti disktujojmë ndërsa për të dytat po ndalem pak.

Një nga vlerat që unë kam bindje të plotë dhe i besoj asaj,është që popujt te cilët sot janë të përcarë nën mbulesën e kombeve dikur kanë qënë një popull i vetëm dhe me një gjuhë të vetmë.Për këtë unë kam argumentet e mia të bazuara në evolucionin gjuhësor njerëzor.Por jo të gjithë këtë e pranojnë sepse nuk kanë këtë bindje.

Në një drejtim tjetër sikur unë të thoshja për shëmbull që: “Shkelja e të drejtave elementare njerëzore ësht një veprim i cili duhet dënuar” të gjithë do ishin dakord.Por nëse do të thoshja që”Amerika bëri shumë mirë që sulmoi Serbinë për ceshtjen e Shqiptarëve” jo të gjithë do ishin dakord sidomos nga ta që janë me origjine jo shqiptare.Dhë nëse do ta vazhdoja të thosha “Që lufta është mjeti i vetëm për të vepruar kundër atyre që shkelin të drejta elementare njerezore” atëhere do të rritej numri i atyre që s’do ishin dakord.

Pse ndodh kjo?Sepse kemi bindje të ndryshme reth “paqes”,”luftës”,”të drejtat e njeriut”,”mënyrave të zgjidhjes se Konflikteve”.Ne kemi shkallëzime të ndryshme të vlerësimit të këtyre koncepteve dhe shkallëzime të ndryshme të rëndësisë së elementeve zgjidhës.Nëse do të vlerësonim si më kryesore “paqen” dhe për hir të kësaj të sakrifikonim një popull të tërë duke e lenë atë në dorë të vrasësit Shtet Serb atëhere ne jemi pozicionuar në një krah të asaj që ne e quajmë të “mirën” e përgjithshme të paqes europiane.Për disa të tjerë ky pozicionim është negativ sepse lejon të ndodhi një shkelje të drejtash për një grup popullsie nën mbulesën e një “paqeje” fallco,që në të vërtet hap rrug për ndodhje të mëtejshme të rastëve të ngjashme në vënde të ndryshme,në kohë të ndryshme.Kush ka të drejtë nga të dy palët?Unë mendoj se pala e dytë.

Po kështu mund të vazhdojmë në shume argumente reth kesaj pike.

Ne në thelb na duhet të njohim se cilat janë menyrat për të manaxhuar dhe shmangur konfliktin në jetën tonë të përditshme.Mendoj se mënyrat në mënyrë të permbledhur janë:

1.Ndalimi është mënyra më e thjeshtë për të zgjidhur konliktin.

Personat duhet të largohen psikologjikisht ose fizikisht prej konfliktit.Kjo metodë është mosvazhdimi I mëtejshëm nga të dyja palët sepse dikush dhuhet të jetë i fundit që të ndalojë.Ndalimi psikologjik ndodh kur njëra palë nuk mer parasysh se cfarë thotë pala tjetër dhe nuk i kundërpërgjigjet.

Të metat e kësaj metode janë që:

- ajo krijon një humbje situate sepse asnjëra nga palët nuk mund të arrijë në përfundimin se çfare ai ose ajo donte.

-marëdhëniet ndërpalëshe humbasin ose përkeqësohen dhe ngelen të tilla për një kohë të gjatë pas konfliktit.

-personat e perceptojnë konfliktin si shumë të rëndë dhe bëjnë përgjegjës njëri-tjetrin per sjelljen dhe qëndrimin e mbajtur.

Kjo metodë mund të quhet efikase kur lidhja shoqërore ose çështja që diskutohet nuk është e rëndësishme.

-Si gjithmon Vazhdon ne numrat e ardhshem.

WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Manaxhimi i konfliktit. Empty Re: Manaxhimi i konfliktit.

Mesazh nga kasperi Wed 4 May 2011 - 21:41

ta eliminosh konfliktin,duhet te jeshe i qete,dhe te largohesh ne ato momente temperamente nga ai deri sa te kaloi ajo situat dhe pastaj te bisedohet qete per zgjidhjen e tije
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Manaxhimi i konfliktit. Empty Re: Manaxhimi i konfliktit.

Mesazh nga Anakonda Tue 6 Mar 2012 - 18:05

Eshte e vertete kjo qe thua,por te tregohesh i qete dhe me respekt ta marrin per dobesi te quajne frikacak/e atehere vetem na ngelet dhuna.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Manaxhimi i konfliktit. Empty Re: Manaxhimi i konfliktit.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi