Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Supa te ndryshme.   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Supa te ndryshme.   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Supa te ndryshme.

2 posters

Shko poshtë

 Supa te ndryshme.   Empty Supa te ndryshme.

Mesazh nga Darius Sat 11 Jun 2011 - 4:15

Supe orizi me veze dhe limon

Ne lengun e mishit ose ne uje te valuar hidhet orizi i lare e i pastruar dhe kripa, e lihen te ziejne ne zjarr te ngadalte rreth 30 minuta. Ne fund, super i shtohet pak lekure limoni e grire me rende; i jepet nje vale, hiqet nga zjarri dhe pas 5-6 minutash rregullohet me te verdhen e vezes. Per kete, ne nje ene porcelani hidhet e verdhae vezes, rrihet mire dhe, duke e rrahur, i shtohet leng limoni ose limontoz i tretur ne uje dhe pak e nga pak leng supe. Ne fund, sipas deshires rregullohet me majdanoz te grire holle dhe piper te zi.

Per 4-5 persona duhen:
Leng mishi 1.5 litra
Oriz 4 luge gjelle
Gjalpe 50g ose 1 luge gjelle
E verdhe veze 1
Limon 1/2 kokerr
Majdanoz, kripe dhe piper i zi
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Supa te ndryshme.   Empty Re: Supa te ndryshme.

Mesazh nga Darius Sat 11 Jun 2011 - 4:17

Supe me Laker Turshi

Lakra turshi selektohet, lahet dhe po te jet sjume e tharet, mbahet 1-2 ore ne uje te ftohet, shtrydhen dhe grihen holle. Pastaj vendoset ne nje tenxhere te vogel, shtohet pak leng mishi ose uje, pak yndyre, mbulohet me kapak dhe lihet te zieje. Ne nje tenxhere tjeter kaudisen qepet, karotat, selinoja, i shtohen domatet dhe pak salce, lengu i mishit sa te marre vale, patate te prera ne kubike te vegjel dhe pas 10 minutash zierje, hidhet lakra s sufuar. Duhet te kihet parasysh se patatet nuk zihen ne lengun e lakres turshi, prandaj duhet te ziejne vec. Ne rast se supa zihet pa patete, atehere zarzavatet e kaudisura hidhen drejtperdrejt ne laker se bashku me sasine e lengut te mishit ose ujit te nevojshem per supe. Ne fund te zierjes supa rregullohet me kripe, piper, dafine dhe majdanoz e koper te grire holle.

Per 4-5 persona duhen: laker turshi 500g, patate 2-3 kokrra, karota 2-3 cope, selino 1 kokerr, domate 2 kokrra ose 1/2 luge salce, yndyr 1 filxhan kafeje, kripe, piper, flete dafine e majdanoz i grire holle.
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Supa te ndryshme.   Empty Re: Supa te ndryshme.

Mesazh nga Anakonda Sat 25 Feb 2012 - 19:57

Supe me perime.

Per 4-5 persona duhen.
leng mishi ose uje 1.5l
patate 2-3kokrra mesatare,
3-4cope karrota,
kungullesha 1cope,
bizele kokerr1/2 gote,
mashurka8 cope,
selino 1kokerr,
yndyre 1 filxhan kafeje,
qepe 1 kokerr,
2-3 kokrra domate ose gjysme luge salce,
kripe,
piper,
majdanoz,
dafine.
Ne tenxhere me yndyre kaurdiset qepa,shtohen karrotat,kungulleshat,selinoja.Pas kaurdisjes shtohen domatet e fresketa te grira holle ose pak salce.Ne perimet e kaurdisura hidhet leng mishi ose uje i vluar dhe sa te marrin valen shtohen zarzavatet e tjera sipas kohes se zierjes.Ne fillim mashurkat e bizelet,pastaj patatet.
Supa lihet te zieje 15-20min.rregullohet me kripe,piper,flete dafine dhe majdanoz te grire holle.Ne rast se bizelet e mashurkat nuk jane shume te njoma,ato me pare duhet te ziejne me uje te vluar dhe pastaj ti hidhen supes.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Supa te ndryshme.   Empty Re: Supa te ndryshme.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi