Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti

2 posters

Shko poshtë

Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti Empty Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti

Mesazh nga Docteur Wed 6 Jul 2011 - 6:45

Duke nenvizuar seriozitetin e rritjes se rasteve te cilat kane lidhje me perdorimin e aparaturave teknologjike gjate tre viteve te fundit, Prof.Dr. Mansur Beyazyurek nga spitali Rum u shpreh me keta fjale: "perhapja e kesaj vartesie vecanerisht tek te rinjte perben nje problem teper serioz per shoqerine’.

Duke pohuar se viteve te fundit fjalet me te perdorura nga familjaret e te semureve jane ‘ulet para televizorit apo kompjuterit dhe nuk di te ngrihet’ Beyazyurek u shpreh keshtu : "numri i personave te cilet nuk ngrihen per ore te tera nga kompjuteri apo tv dhe qe e harxhojne kohen ne kete menyre sa vjen e rritet me kalimin e kohes. Lidhen shume me kompjuterin apo televizorin. Ndersa ato qe nuk e leshojne telefonin nga dora , bejne fotografi apo hyjne ne internet shfaqin vartesi ne levizje.

"Shumicen e rasteve e perbejne vartesia ndaj lojerave te kompjuterit dhe internetit. Duke theksuar se shoqeria jone eshte e prirur dhe e hapur ndaj ndryshimeve teknologjike prof. Dr. Beyazyurek pohoi se pajisjet teknologjike perdoren shpejt dhe pa informacion. ‘

P.sh te gjithe kane televizor ne shtepi. Televizorin mund ta gjeni edhe ne shtepine e atyre personave me probleme ekonomike dhe te shtresave te varfra. Nuk mund te mendohet nje shtepi pa televizor. Une kam jetuar ca kohe ne Paris dhe kam pare profesore qe nuk kishin tv ne shtepine e tyre. Persona te tille nuk kane nevoje per tv. Ato e kalojne jeten me gjera te tjera dhe TV i duket i panevojshem dhe i tepert’ – u shpreh Beyazyurek.

Beyazyurek nenvizon rendesine e edukimit dhe arsimimit te femijeve , brezit te ardhshem sa me larg aparaturave teknologjike si kompjuteri, PlayStation, telefoni celular . Ai theksoi se vartesia ndaj produkteve teknologjike lidhet me edukimin dhe ndikon negativisht tek ai dhe pervec kesaj i pengon te jene persona te lumtur kur te rriten. Beyazyurek pohoi se terapia qe aplikohet per perdoruesit e tepert te teknologjise eshte e ngjashme me terapine e aplikuar tek perdoruesit e droges.

Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti Empty Re: Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti

Mesazh nga Docteur Wed 6 Jul 2011 - 6:48

Me pelqen ky shkrim
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti Empty Re: Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti

Mesazh nga Anakonda Wed 31 Oct 2012 - 5:51

Interesant,po cti boj un qe jam e vrarur ndaj forumeve

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti Empty Re: Varesia ndaj teknologjise ndikon tek shendeti

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi