Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëm People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëm People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëm

2 posters

Shko poshtë

Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëm Empty Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëm

Mesazh nga Docteur Thu 4 Aug 2011 - 2:05

Gjithmonë është thënë se konsumimi i ujit pengon dëmtimin e veshkave, ndihmon në humbjen e tepricës së kilogramëve, si edhe rrit koncentrimin. Megjithatë, shkencëtarët paralajmërojnë se tetë gota ujë në ditë nuk janë të mira për shëndet, madje mund të jenë edhe të dëmshme.
Ekspertët thonë se tezat e deritanishme, sipas të cilave sasia e madhe e ujit është e mirë për shëndet, janë të pavërteta.
Mjekët jo rrallë rekomandojnë pirjen e 6-8 gotave ujë në ditë, por shkencëtarët skocezë, të cilët kanë realizuar një studim të ri, thonë se rreziku nga dehidrimi është thjeshtë një ‘mit’ dhe se nuk ka të dhëna që dëshmojnë se uji parandalon problemet shëndetësore.
Sipas tyre, rekomandimet për konsumim të madh të ujit janë të bazuara në interesat e kompanive që shesin ujin.
Ata pohojnë se pirja e sasive të mëdha të ujit mund të sjellë deri te pagjumësia, sepse është e logjikshme që njerëzit që pinë shumë ujë kanë nevojë të shkojnë më shpesh në tualet, ndërsa shtojnë se uji i tepërt mund t’i dëmtojë veshkat, e jo t’i mbrojë ato.
Përveç këtyre komplikimeve, ata thonë se sasitë e mëdha të ujit mund të humbin nivelin e kripës dhe në këtë mënyrë dëmtohet edhe truri.
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëm Empty Re: Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëm

Mesazh nga Anakonda Sat 16 Jun 2012 - 18:38

epo mir sdashka me pi sshum uje;si tia bej tashi qe esht vap dhe du me pi vec uje
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi