Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dëshmitari Kabashi akuzon Tribunalin për ndëshkim viktimash People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dëshmitari Kabashi akuzon Tribunalin për ndëshkim viktimash People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dëshmitari Kabashi akuzon Tribunalin për ndëshkim viktimash

Shko poshtë

Dëshmitari Kabashi akuzon Tribunalin për ndëshkim viktimash Empty Dëshmitari Kabashi akuzon Tribunalin për ndëshkim viktimash

Mesazh nga WebMaster Mon 22 Aug 2011 - 6:01

Dëshmitari i Prokurorisë, Shefqet Kabashi, ka filluar dëshminë para Tribunalit të Hagës në rastin Haradinaj dhe të tjerët. Ai ka kundërshtuar vazhdimisht pyetjet e prokurorit Paul Rogers, duke thënë madje që dëshmia e tij e dhënë gjatë hetimeve dhe ato çfarë ka nënshkruar në fund kanë qenë të modifikuara. “Nuk ka pasur burg në Jabllanicë, ju betohem. Juve iu kanë përzier punët tuaja dhe duhet ta dini se nuk jam ai që mundem t’ua drejtoj tashti ato”, ka thënë Kabashi. Ai madje ka lutur gjykatën që ta lërë të qetë, nëse është nevoja edhe në burg, por jo të detyrojë të thotë gjëra, që, sipas tij, nuk janë të vërteta. “Këtu nuk ka drejtësi. Këto janë pallavra. Ma mirë do të ishte që këto para t’i jepen Hollywoodit për ta bërë ndonjë film të mirë, sesa kështu siç po veproni. Çdokush e ka humb besimin në ju, si në Bosnje, si në Kosovë, si dy vendet ma të prekura nga lufta. Jo pse po i mbroj ata (Haradinajn dhe të tjerët), por këtu nuk ka drejtësi. Comëni në burg edhe lërmëni atje “, ka përfunduar Kabashi. Prokurori Rogers, madje ka kërkuar nga gjykatësi një pauzë disaminutëshe, deri sa të marrë veten dëshmitari Kabashi, pasi ai ka thënë se nuk është në gjendje t’i bëjë më pyetje atij. Shefqet Kabashi, ish-pjesëtar i UÇK-së, është arrestuar javën e kaluar në Holandë për shpërfillje të Tribunalit të Hagës në vitin 2007, kur kishte refuzuar t’u përgjigjet pyetjeve të hetuesve gjatë dhënies së dëshmisë kundër Ramush Haradinajt dhe të tjerëve.
Shefqet Kabashi është transferuar dhe mbahet në Qendrën e Paraburgimit të Tribunalit të Hagës
Ka filluar dëshmia e Shefqet Kabashit, të konsideruar nga Prokuroria e Tribunalit të Hagës vendimtare në çështjen e Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkë;ufëtarëve të tij. Dëshmitari Shefqet Kabashi, i sjellë me dhunë nga SHBA, po refuzon thuaja çfarëdo përgjigje në pyetjet e prokurorit, duke e akuzuar atë dhe Prorkurorinë e Tribunalit se po ndjek e ndëshkon viktimat dhe po amniston autorët e krimeve, duke rkujtuar krimet e pandëshkuara serbe në Bugrun e Dubravës dhe masakrat e tjera. Momentalisht procesi ka kaluar në një seancë të mbyllur.

Paraqitja e tij duhej të bëhej të premten, por u shty me kërkesë të avokatit mbrojtës, i cili kishte thënë se klienti i tij ishte në gjendje të rëndë psikike dhe fizike, pas arrestimit dhe transferimit të tij në Hagë.

Shefqet Kabashi, ish-pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) akuzohet për shpërfillje të Tribunalit. Ai kishte refuzuar të dëshmonte në procesin gjyqësor ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe bashkëluftëtarëve të tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj, me arsyetim se Tribunali nuk ofronte siguri të mjaftueshme për dëshmitarët.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi