Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
6-Vjecarja e sëmurë, nuk mund të jetojë nëse nuk bie shi! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
6-Vjecarja e sëmurë, nuk mund të jetojë nëse nuk bie shi! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

6-Vjecarja e sëmurë, nuk mund të jetojë nëse nuk bie shi!

Shko poshtë

6-Vjecarja e sëmurë, nuk mund të jetojë nëse nuk bie shi! Empty 6-Vjecarja e sëmurë, nuk mund të jetojë nëse nuk bie shi!

Mesazh nga WebMaster Thu 15 Sep 2011 - 19:44

BRITANI- Burimi i jetës së saj mund të thuhet të jetë shiu, pasi 6-vjecarja Sara Chapman për shkak të sëmundjes së saj nuk mund të jetojë nëse nuk bie shi. Për shkak të sëmundjes së saj së rrallë të quajtur Erythropoietic Protoporphyria, Sara e kalon cdo ditë me sytë nga qielli.Erythropoietic Protoporphyria është një sëmundje gjenetike, e cila e bën lëkurën e njeriut të ndjeshme ndaj diellit, aq shumë saqë vogëlushja nuk mund të ekspozohet ndaj rrezeve të diellit më shumë se disa sekonda, pasi menjëherë lëkura e saj irritohet, duke dhënë pasoja e skuqjes dhe irritimit të lëkurës. Sara mund të gëzojë vetëm kur të jetë shi ose kur qielln e mbulojnë retë, përndryshe ajo duhet të dalë këmbë e kokë mbuluar me doreza, cadër, krem , në mënyrë që rrezet e diellit të mos e prekin sipërfaqen e trupit t ësaj.

Ndërkohë prindërit e Sarës kanë marë masat e duhura edhe në ambientet ku familjes i duhet të qëndrojë apo të lëvizë.

E ëma e vogëlushes dëshiron të sensibilizoje opinionin publik mbi rastin e vajzës së saj në mënyrë që të mbledhë fonde që të nisin hulumtimet mbi këtë sëmundje, në mënyrë që fëmijët e tjerë të mos e kenë fatin e të bijës.
(e.m/BalkanWeb
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi