Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lexova Diku.. - Faqe 4 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lexova Diku.. - Faqe 4 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lexova Diku..

+69
Gjilanasi
Nella
rajana
LaDescarada
Bukurosh-Djal
fioll
Ariel
Malsori
Esba
Princ
Xhan
Lazdrane
valtori
pexha
Neta E
mister.albania
Arian 123
Americco
Samuela
il conte
Almira
Ludmilla
An0nim
Free spirit
Sasha
Besa
Tonii
era85
Shuke
Erii
CuN@BosS/
Next
Anakonda
Aristogata
Space
Leo_uk
Shkembi
Aяtємιѕα
Labja
tipi engjellor
ENZO
Alberti
Klio
kasperi
Durrsaku
Medina
Poeti Dhimbjes
leta
Golden
Emona
Katniss
T_o_n_i
Eliz
Docteur
Ajo goca
Daku
Arabela
Selda
Darius
Maksi
dajti modh
enigma
Yll Qielli
Єямєℓiиdå
Albert
Anila
Gjeto Gjetani
bobi 10
WebMaster
73 posters

Faqja 4 e 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Next

Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Vetem nje Mesazh..

Mesazh nga WebMaster Thu 3 Feb 2011 - 8:05

First topic message reminder :

Nje Dashuri E Sinqerte Dhe E Fituar Me Dhimbje E Pritje Te Stergjatur Eshte Prova Me E Forte E 2 Zemrave Te Dashuruara,por Dhe Qe Zgjat Sa Dhe Vete Dhimbja E Nuk Shuhet Kurre.......... 0000000


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Docteur Wed 3 Aug 2011 - 6:17

Lufto per ato qe do ...Shkaterro ate qe te sfidon...Harro ate qe ste mendon
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Thu 4 Aug 2011 - 2:04

Dhimbja e nxit njeriun të mendojë...Mendimi e bën njeriun të mençur...Mençuria e bën jetën të lehtë....

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Єямєℓiиdå Thu 4 Aug 2011 - 3:14

Njerezit fallsifikojne parate..por shumicen e rasteve parate falsifikojne njerezit.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga WebMaster Thu 11 Aug 2011 - 13:06

Vetmia është rruga drejt ferrit që shpëtim nuk ka,
që lumturinë ta vret dhe jetën ne gjysmë ta pret.


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 23 Aug 2011 - 9:06

Dikur i thashe "Te dua"...me tha nuk dua ta di.....sot erdh me tha "Te dua"..i thashe..kush je ti!!
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Arabela Tue 23 Aug 2011 - 9:13

Kur ju duhesh edhe ne erresire te shohin..kur nuk ju duhesh as ne drite nuk te njohin
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Єямєℓiиdå Thu 25 Aug 2011 - 23:53

Edhe nesë nuk ekziston me të vërtetë , njerëzimi bëri mirë që shpiki Zotin
Kemi ku të ngushëllohemi e për më tepër kemi frikë nga ndërshkimi i dikujt
kur e paramendojmë që jemi mëkatar të kësaj toke ...
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga WebMaster Wed 7 Sep 2011 - 1:30

Injoranza e ligjit nuk te shkarikon nga pergjegjesia,
ndoshta njohja e ligjit, shpesh here po.


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Medina Wed 7 Sep 2011 - 3:52

Per te kuptuar vleren e nje viti pyet nje student qe ka humbur nje vit ne shkolle.
Per te kuptuar vleren e nje muaji pyet nje nene qe ka lindur para kohe.
Per te kuptuar vleren e nje jave pyet botuesin e nje te perjavshmeje.
Per te kuptuar vleren e nje ore pyet dy te dashuruar qe presin te takohen.
Per te kuptuar vleren e ...nje minuti pyet dike qe sapo ka humbur trenin.
... Per te kuptuar vleren e nje sekonde, pyet dike qe sapo ka shpetuar nga nje aksident.
Per te kuptuar vleren e nje te milionten e sekondit pyet nje atlet qe ka fituar medaljen e argjendte ne Olimpjade.
Jepi vlere cdo momenti qe jeton, dhe jepi akoma me vlere nese e ndan me nje njeri te vecante, aq special sa ti dedikosh kohen tende dhe kujto qe koha nuk pret asnje..
Medina
Medina
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Te engjulli im mbrojtes
Postime Postime : 1046
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/09/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Sat 17 Sep 2011 - 5:17

Nje dite qytetet do te braktisen dhe te gjithe njerezit do te vdesin me gezimin qe kane ekzstuar dikur. Une do te vdes me kenaqesine se te kam njohur edhe ty ...

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Sat 17 Sep 2011 - 5:28

kur ju jeni të drejtë, askush nuk e kujton. Kur ju jeni të gabuar, askush nuk e harron. ....
Kjo me shqeteson me shume gabimet qe bejme mbeten gjate ne kujtesen e te tjereve ndersa kurt bejme veprime te drejta te tjeret i anash kalojne duke mendu se ato dine me mire se te tjeret.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Mon 19 Sep 2011 - 5:16

Nje nga te paktat gjera te shtrenjta qe kisha fatin te kem ne kete jete ... BABAI IM ! ....i pari qe ka ndjere rrahjen e zemres time, i pari qe me ka dhuruar dashuri, i pari qe ka fshire lotin tim, i pari te cilit i kam dhuruar buzeqeshje dhe i kam kushtuar fjalen e pare... I vetmi qe zoteron cdo qelize te zemres time...i vetmi per te cilin me lind deshira ta perqafoj e ta puth pa arsye... I vetmi qe njeh cdo pjesez te karakterit tim!!!!

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga T_o_n_i Mon 19 Sep 2011 - 5:18

Medina shkruajti:Per te kuptuar vleren e nje viti pyet nje student qe ka humbur nje vit ne shkolle.
Per te kuptuar vleren e nje muaji pyet nje nene qe ka lindur para kohe.
Per te kuptuar vleren e nje jave pyet botuesin e nje te perjavshmeje.
Per te kuptuar vleren e nje ore pyet dy te dashuruar qe presin te takohen.
Per te kuptuar vleren e ...nje minuti pyet dike qe sapo ka humbur trenin.
... Per te kuptuar vleren e nje sekonde, pyet dike qe sapo ka shpetuar nga nje aksident.
Per te kuptuar vleren e nje te milionten e sekondit pyet nje atlet qe ka fituar medaljen e argjendte ne Olimpjade.
Jepi vlere cdo momenti qe jeton, dhe jepi akoma me vlere nese e ndan me nje njeri te vecante, aq special sa ti dedikosh kohen tende dhe kujto qe koha nuk pret asnje..

[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Medina Mon 19 Sep 2011 - 5:19

Ne
lendohemi, pastaj sherohemi. Qajme, pastaj qeshim. Bertasim dhe pastaj
relaxohemi. Ne japim fajin dikujt, pastaj e falim. Ne largojme dike,
pastaj perqafojme. Ne refuzojme, pastaj pranojme. Ne prishim,
rregullojme. Bejme gabime dhe pastaj mesojme. Nuk dorezohemi, sepse
dashurojme
Medina
Medina
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Te engjulli im mbrojtes
Postime Postime : 1046
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/09/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga dajti modh Mon 19 Sep 2011 - 5:31

Medina shkruajti:Ne
lendohemi, pastaj sherohemi. Qajme, pastaj qeshim. Bertasim dhe pastaj
relaxohemi. Ne japim fajin dikujt, pastaj e falim. Ne largojme dike,
pastaj perqafojme. Ne refuzojme, pastaj pranojme. Ne prishim,
rregullojme. Bejme gabime dhe pastaj mesojme. Nuk dorezohemi, sepse
dashurojme
sa smart girl celebrate005 celebrate005 celebrate005 rose53 rose53 rose53 rose53
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Medina Mon 19 Sep 2011 - 5:33

Faleminderit Dajti ...qe po ma ben qefin hehehe celebrate005
Medina
Medina
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Te engjulli im mbrojtes
Postime Postime : 1046
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/09/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Єямєℓiиdå Mon 19 Sep 2011 - 10:46

Toleranca është niveli më i lartë i forcës, kurse dëshira për hakmarrje është aspekti i parë i dobësisë.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Lexova Diku..

Mesazh nga WebMaster Tue 20 Sep 2011 - 22:36

Ne kete teme mundeni te sjellni shkrime qe ju kan lene pa fjale ..po e filloj une me nje shkrim qe me pelqej shume ..


Jeta e sajë ishte e tillë punë dhe kujdesi për fëmijët, cdo gjë tjetër kishte lënë pas dore, pespse jeta e saj tani më ishin vetëm femijët, ngaqë ato tani më ishin preokupimi i saj kryesore.

Por sic thonë të vjetërit njerëzit e mirë Allahu nuk i haron sepse Allahu i don njerëzit e tillë, ajo sot është shembëlltir e përkryershmërisë dhe dinjitetit, ajo është femra më e duruar sepse vuajtjet e saj nuk mund të durohen dhe përshkruhen, ndoshta po të e fillojmë të shkruajm do të dilte një roman I plotë. Roman I cili do shitej me tirazh më të madh deri më tani.

Durimi dhe vetëbesimi i saj e bënë atë edhe më të forte sepse ajo për ti ritur dhe kujdesur për fëmijët e sajë pranoi cdo sakrificë duke pranuar që të punojë edhe si enë larese duke e përulur krenarin e saj, kush e dinë sa herë zemra e sajë është thyer, dhe është deshperuar por përsëri e ka mbajtur veten të fortë, vetëm që fëmijët e sajë te mos e ndjejnë dhembjen e sajë, dhe të mos ndjehen keq që nëna e tyre po e lodhë veten për to.

Ajo në moshën më të re mbeti e vetme, por vazhdoi pamarparashyshë të gjitha pengesave që i dolën gjatë rugëtimit te saj, e vetme e trishtuar, e humbur në një humnerë, por prap se prap kokë ngritur, sepse nuk kishte për cfarë të turpërohet. E lënë me dy fëmijë në mëshirë të fatit, duke mos e kthyer kokën për të parë se si jeton ajo. Se si munsë të jetohet e vetme me dy fëmijë, mund ta dij vetëm ajo. Netë të tëra pa gjumë, ditë të kaluara e uritur nga mungesa e ushqimit, duke u munduar që atë pak ushqim që kishte ta ruante vetëm për fëmijët. Me vite e lënë në mëshir të të tjerve,por e vendosur që të risë fëmijët e saj.

Ka pasur ditë kur së bashku me fëmijët e saj ka fjetur e uritur, në disa momente është dorëzuar duke menduar se më nuk shkon, se kjo është e tepërt, dhe se askush nuk do kishte mundur ta duronte këtë. Por çdo herë kur I shikonte fëmijët e saj thoshte me vete:”Më keq se kaq nuk ka, nëse e kemi kaluar këtë do vazhdoj të shpresoj për vete dhe fëmijët e mij.” Kjo dhe besimi që ajo ka pasur në Zotin e kan mbajtur të fortë gjatë gjithë kohës. Fëmijët vinin e riteshin por rinija e saj shembej, e detyruar të punoj aty ku do ti ofronin punë, sepse fëmijët më ishin ritur , e kishin filluar të shkonin në shkollë e për çdo gjë nevoiteshin para.

Ndoshta ka shumë femra që kanë një jetë të tillë, por e vetmja që unë njohë është kjo femër për të cilën shkruaj, dhe të cilën e admiroj për vendosshmërinë, guximin dhe forcën për t`u përbalur me shumë vështirësi të jëtës.

Bukurija është vetëm pamje që shumë pak ka rëndësi në qoftë se barazohet me bukurinë e mbrendshme që ajo mbanë brenda vetes. Bukurija e saj është e pakrahasueshme nëse do fillojmë ta përshkruajmë atë dhe ta krahasojmë me dikë tjetër. Por unë do kisha dashur të veçoj atë që ajo e bart me vete dhe e transferon në secilin që gjendet afër saj. Brenda saj ka një optimizëm, pozotivitet, hare dhe gjithçka e mirë që mund të egzistoj në këtë botë.

Ajo ka qenë ylli që ka rrugëtuar bashkë me mua tërë këto vite, do kasha dashur që së paku të merja 1 të miliontën e sajë dhe të jemë një shembull I mirë për dikë ashtu siç ka qenë ajo për mua. Çdo hap timin ajo është me mua, ajo më jep mbeshtetjen e saj edhe kur nuk është afër meje. Ajo është imotivimi dhe vetbesimiim për të vazhduar edhe në baticat dhe zbaticat që mi servon jeta, ajo është kurajoa ime në çdo aspect të jetës. Ajo është një femër e përsosur, ndoshta shumica që nuk e njohin nuk do besojnë, por për dikë që e ka afër është e pamundur mos e ndjej atë energjinë e saj pozitive. Është e pamundur që atë ta shohim të mërzitur apo të thyer.

Mund të themi se gjërat që asaj I kanë ndodhur gjatë jetës, kanë bërë që ajo të të arij statusin dhe qëndrimin e një femre të suksesshme dhe me një post të lart.

Sado që të shkruaj nuk do mjaftonin për ti përshkruar vyrtytet, shkathtësinë, ndershmërinë,dëlirësinë e shpirtit të saj.

Nëse do duhej të jepej çmimi Nobël për dikë që edhe përskaj vuajtjeve të mëdha ka qëndruar me dinjitet dhe me këmbë fortë për toke, pa dyshym se këtë çmim do jajepnin asaj sepse e meriton.

Është tortur e vërtet kur mendon se në të njëjtën kohë duhet të kujdesesh edhe për fëmijët dhe punët e shtepisë, por edhe të përgatitesh për punë. Kjo situatë është e vështir edhe për një grua e cila duhet ti kryej tër këto obligime edhe pse e ka mbështetjen e burrit, mund ta paramendojmë se ne cfarë gjendje mund të jetë një nënë

Me kalimin e kohës ajo e ariti qëllimin e vetë, e ngritën në vendin e punës, me sjelljen dhe devotshmërin e saj nuk kishte mundësi që të silleshin ndryshe më të, sepse ajo ishte një shembull i përkryer në vendin e saj te punes, po ashtu edhe fëmijët e saj nën përkujdesin e saj u bën fëmij shembullor po ashtu edhe krenari e nënës së tyre. Po si valla do mund të ndodhte ndryshe kur për to është përkujdesur me kujdesin më të madhë duke u munduar që atyre tu jap vetëm nga shembujt më të mirë, dhe duke i mësuar të keqen dhe të mirën duke e ndarë atë të lejuarën dhe të ndaluarën, të jenë të sjellshëm me të gjithë njerëzit, të respektojnë të moshuarin, dhe mos të veprojnë pa përgjegjësi. Ngase një fjalë e thënë të bënë të pendohesh tërë jetën.
Tani po ta shohim atë tani ajo është një femër me perspektive, askush nuk do besonte se ajo ka vuajtur shumë, është një femër e përkryer në plot kuptimin e fjalës. Është një menaxhere e vyer, dhe me një post shumë te lartë, por prapa kësaj figure është një grua e lënduar, e përvuajtur, e mallëngjyer, por me një karakter të fortë.

Shpresoj se gjatë jetës së sajë në vazhdim, vuajtjet nuk do kenë më vend, por do vazhdoj jeta ta befasoj me gjërat më të bukura në këtë botë, pervec asaj që është një nënë e mrekullueshme.


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga WebMaster Tue 20 Sep 2011 - 22:42

Gruaja për të cilën më këshillonte shoqja ime që të kaloja çaste me të ishte nëna ime, e cila kishte mbetur e ve që para 19 vitesh. Punët dhe obligimet e shumta si dhe tre fëmijët kishin bërë që ta vizitoja nënën time shumë rrallë. Një ditë prej ditësh, gjeta kohë që ta ftoja nënën time për darkë. Mora telefonin dhe e telefonova. Ishte bërë vonë dhe nëna u bë merak kur ma dëgjoi zërin. Nuk e kishte zakon që të fliste me dikë në kohë të vona dhe më pyeti:

-Si je biri im? -Mirë jam nënë,- iu përgjigja. -Të telefonova nga ndërgjegjja për të kaluar disa çaste me ty.

Më pyeti: -Vetëm ne të dy?

U mendua pak dhe më tha: -Më pëlqen propozimi yt.

Ditën e enjte, pasi mbarova orarin e punës, u nisa për në shtëpinë ku banonte nëna ime. Ndihesha paksa i shqetësuar... Kur arrita në shtëpinë e nënës, vërejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte duke pritur te dera e shtëpisë.Ishte veshur bukur dhe m’u duk se kishte veshur fustanin e fundit që i kishte blerë babai im pak para se të vdiste. Duke buzëqeshur si një engjëll, më tha: -Biri im, të gjithëve u kam thënë se sonte do të dal me djalin tim dhe që të gjithë janë gëzuar, andaj të gjithë me padurim presin kthimin tim për t’ua sqaruar hollësitë e këtij takimi. Shkuam në një restorant jo të zakonshëm, mirëpo i bukur dhe i qetë. Nëna u mbështet në krahun tim dhe dukej si një zonjë.
Pasi u ulëm, fillova të lexoja listën e gjellëve, ndërsa nëna mund të lexonte vetëm shkronjat e mëdha. Gjersa po lexoja listën e ushqimeve, nëna, e cila më shikonte me një buzëqeshje të gjerë, me dy buzët e saj të çara nga mosha, më ndërhyri duke thënë: -Kur ishe i vogël, unë isha ajo që lexoja për ty.-Ndërsa tani ka ardhur koha të ta kthej këtë borxh dhe ja unë po lexoj sot për ty. Çlodhu dhe pusho nëna ime- i thashë.

Gjatë tërë mbrëmjes biseduam dhe nuk kishte asgjë të rëndomtë, me përjashtim të nostalgjive dhe përditshmërisë sonë. Qëndruam aq shumë, saqë ishte bërë shumë vonë. Pasi u kthyem dhe arritëm te dera e shtëpisë, nëna m’u drejtua me këto fjalë:

-Kam dëshirë që të dalim së bashku përsëri, mirëpo me kusht që të paguaj unë.

Ia putha dorën dhe i thashë lamtumirë. Pas disa ditësh më erdhi lajmi se nëna kishte ndërruar jetë. Kishte vdekur nga një sulm në zemër.E tërë kjo ndodhi për një kohë shumë të shkurtër, saqë unë nuk munda të bëja asgjë për të. Kaluan disa ditë dhe nga posta më erdhi një letër e dërguar nga restoranti në të cilin kishim darkuar unë dhe nëna ime. Në të kishin qenë disa fjali të shkruara nga dora e nënës sime:

"Kam paguar faturën para kohe, duke e ditur se nuk do të kem rastin të takohem me ty përsëri. Me rëndësi është se bëra pagesën për dy persona, për ty dhe gruan tënde. Ti assesi nuk mund ta përshkruash vlerën e asaj nate në të cilën darkuam së bashku. Të dua shumë biri im!”

Në atë moment arrita të kuptoja domethënien e fjalës "dashuri” apo "të dua”. Nuk mund ta kuptosh domethënien madhështore të kësaj fjale derisa nga dashuria jote të mos vjelë mirësi dhe bukuri edhe pala tjetër, ashtu siç bëri nëna ime. Asgjë nuk ka vlerë më shumë se prindërit, e në veçanti nëna. Dhuroja kohën që ata meritojnë. Duhet ditur se ky është obligim i ynë nga Allahu ndaj prindërve, prandaj këto gjëra nuk shtyhen. Në këtë rast më ra ndërmend tregimi kur qe pyetur Abdullah ibën Omeri: "Nëna ime është e moshuar, nuk mund të lëvizë fare dhe më duhet ta bart në çdo vend, madje edhe kur kryen nevojën.
Nganjëherë nuk ka fuqi që ta përmbajë veten, kështu që e kryen nevojën duke qenë në duart apo në shpinën time. A mendon se e kam kryer obligimin ndaj saj?” Ibën Omeri u përgjigj: "A ke harruar fëmijërinë tënde kur edhe ti veproje kështu me nënën tënde? Ti po i shërben duke shpresuar vdekjen e saj, ndërsa ajo të shërbente ty, me gjithë mundimet dhe lodhjet që kishte, duke shpresuar jetën dhe lumturinë tënde.” Me të vërtetë dallim i madh në mes këtyre dy qëndrimeve. Shpresojmë se porosia dhe mesazhi i kësaj ngjarjeje do të arrijë edhe tek ata që ende i kanë prindërit gjallë.


Përktheu nga gjuha arabe: Mr. Feim Dragusha


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga WebMaster Wed 21 Sep 2011 - 11:34

Dola nga dera e shtepis pa u menduar mire se ku do shkoja thjeshte doja te ecja..te beja ca hapa ne shoqerin e vetes sime...te flase te qetsohem...dhe te gjeje kohe per vetveten time....nje stole nje parke dhe nje plake..buzqeshja saje kishte dicka qe me terhoqi..ju afrova dhe i thashe mirmbrema....me buzqeshi embel ..po aq embel sa pa zgjatur shume ulem dhe ..thjeshte e shikova...fetyra e saje e rrudhure jepte vitet e shumta qe kishte por shikimi i saje shikimi ishte plote jete..dhe lumturi...dhe une i them adhuroij buzqeshjen tende..ajo prape duke me qeshur me tha..te tere e kemi buzqeshjen..e perjetshme eshte dhurata qe perendija ja dha njerzimit..por thjeshte ne duhet mos ta lendojme ta lem ne syte e tone qe ata ta shohin dashurine per jeten


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Wed 21 Sep 2011 - 22:34

Jeta është porsi një valë e madhe detare që të rrëmben me sfidat që të sjell, e jona është të kujdesemi mos të zhytemi në të

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Durrsaku Wed 21 Sep 2011 - 22:36

EmoNa shkruajti:Jeta është porsi një valë e madhe detare që të rrëmben me sfidat që të sjell, e jona është të kujdesemi mos të zhytemi në të
normalisht do te zhytemi po duhet te jemi te pregatitur qe te mos mbytemi
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Wed 21 Sep 2011 - 22:39

Detyra jonë kryesore është që të mos shikojmë në largësinë e mjegullt të së ardhmes por të veprojm tash në drejtimin që e shohim

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga kasperi Wed 21 Sep 2011 - 22:43

Te mendojme ne te ardhmen,por jo aq large qe te humbemi
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Thu 22 Sep 2011 - 3:16

Njerezit jane si dritare me xhama shumengjyresh. Shkelqejne ne diell, por kur dielli perendon, e bie erresira... pikerisht atehere, zbulohet bukuria e tyre e vertete...gjithmone nese ndricojne se brendshmi.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Medina Thu 22 Sep 2011 - 3:20

Vajza:Kam Nje Operacion Zemre Sot.
Djali: E Di.
Vajza: Te Dua!
Djali: Une Me Shume . . .

Pas Operacionit, Kur Vajza U Zgjua, GjeTi Vetem Te Atin Prane Saj...

Vajza: Ku Eshte Ai?
Babai: Pse, Nuk e Di Ti Kush Ta Dha Zemren ?
Vajza: Cfare? (Qan) ...
Babai: Tallem mi Budallaqe, Ka Shkuar Deri Ne Banjo...:P
Medina
Medina
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Te engjulli im mbrojtes
Postime Postime : 1046
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/09/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Thu 22 Sep 2011 - 3:26

Lumturia ka shumë fytyra, por më e bukura është tek një fëmijë që qesh

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Thu 22 Sep 2011 - 3:45

Pakti..
.Nje djale beri nje pakt me nje vajze ...
-Qe vajza te jetontte 2 dite pa te ..dhe nqs ajo arrinte te
jetonte ai do ta donte akoma dhe me shume
-Vajza ra dakort.
-Dhe sipas paktit vajza nuk foli me te per 2 dite..por pa e ditur
qe ato 2 dite ishin ditet e fundit te jetes se tij....
sepse ai vuante nga kanceri...
-Ajo shkoi ne shtepine e tij pas 2 ditesh dhe gjithe ata njerez
,lote rrodhen nga syte e saj ..
-Ajo pa nje leter afer filxhanit te kafese ku shkruante ...
--Ti ia dole zemer ..ti jetove pa mua 2 dite keshtu qe mund te jetosh pergjithemone ....Pa mua. . .!!

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Durrsaku Thu 22 Sep 2011 - 3:46

EmoNa shkruajti:Pakti..
.Nje djale beri nje pakt me nje vajze ...
-Qe vajza te jetontte 2 dite pa te ..dhe nqs ajo arrinte te
jetonte ai do ta donte akoma dhe me shume
-Vajza ra dakort.
-Dhe sipas paktit vajza nuk foli me te per 2 dite..por pa e ditur
qe ato 2 dite ishin ditet e fundit te jetes se tij....
sepse ai vuante nga kanceri...
-Ajo shkoi ne shtepine e tij pas 2 ditesh dhe gjithe ata njerez
,lote rrodhen nga syte e saj ..
-Ajo pa nje leter afer filxhanit te kafese ku shkruante ...
--Ti ia dole zemer ..ti jetove pa mua 2 dite keshtu qe mund te jetosh pergjithemone ....Pa mua. . .!!
sa vone e paska marre vesh ai i shkreti qe kishte kancer
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga WebMaster Thu 29 Sep 2011 - 8:32

Në hapësirë është zbuluar një planet i cili rrotullohet rreth dy yjeve. Teleskopi i NASA-s Kepler ka kapur detajet e planetit gjigand, i cili ndodhet 200 vite dritë larg Tokës.

Planeti i ri është si planeti Tatooine i përshkruar në filmin “Star Wars” por ndryshe nga se përshkruhet në film atje nuk mund të ketë jetë. Planeti i emërtuar Kepler-16b mendohet se është një gjigand gazi, si Saturni.

Më para ishte menduar mbi ekzistencë e planetëve me dy diej por ky është konfirmimi i parë i këtij lloji. /albeu.com/


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Єямєℓiиdå Fri 30 Sep 2011 - 9:55

Paratë, nëse nuk të sjellin lumturi..të paktën të ndihmojë të jesh i mjerueshëm në lluks.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Medina Fri 30 Sep 2011 - 9:58

Mos e mbaj mendjen tek Ajo qe ke humbur sepse do te humbasesh edhe ate qe ke....
Medina
Medina
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Te engjulli im mbrojtes
Postime Postime : 1046
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/09/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Medina Sat 1 Oct 2011 - 2:57

"Nuk të kam parë në dynja, por të kam dashur shumë. Nuk jetova me ty, por ndoqa rrugën tënde. Nuk dija shumë gjëra rreth teje, por eca gjurmëve tua."

"O Zoti im, nëse unë të harroj ty, mos më harro ti mua"

"O Zot, më ndihmo ta them fjalën e vërtetë para të fuqishmëve dhe më ndihmo që të mos e them të pavërtetën për t’i fituar duartrokitjet e të dobtëve"
...
"O Zot, më mëso t’i dua njerëzit ashtu siç e dua vetën dhe më mëso ta gjykoj veten ashtu siç i gjykoj të tjerët"

"O Zot, nëse bëj keq ndaj njerëzve, më jep forcën e kërkim faljes, e nëse ndaj meje bëjnë keq njerëzit, më jep forcën e faljes dhe tolerancës"
Medina
Medina
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Te engjulli im mbrojtes
Postime Postime : 1046
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/09/2010
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Klio Sat 1 Oct 2011 - 3:56

Çdo ditë e jetës sate është një faqe e biografisë sate, kujdesu ta shkruash mirë, sepse një faqe e keqe ndyn gjithë librin.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga WebMaster Mon 3 Oct 2011 - 6:23

Lexova Diku qe lidhja me e sinqerte qe ekziston eshte ajo e njeriut me parane...!!!


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Maksi Mon 3 Oct 2011 - 6:23

Klea shkruajti:Lexova Diku qe lidhja me e sinqerte qe ekziston eshte ajo e njeriut me parane...!!!
edhe un kte lexova [You must be registered and logged in to see this image.]
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga WebMaster Mon 3 Oct 2011 - 6:55

Sot, sëmundjet tumorale mund të kurohen e të përballohen me sukses në shumë raste. Gjithashtu, është më e thjeshtë të ruhet edhe paprekshmëria e organeve që nuk janë prekur.
Kjo gjë po bëhet realitet edhe për një sërë patologjish të tjera, të cilat janë ende të panjohura, por që kanë një rrezikshmëri dhe vështirësi të madhe trajtimi. Të tilla janë tumoret e qafës dhe kokës, të cilat përfshijnë zonat e kavitetit oral, laringut, faringut dhe gjëndrat e pështymës.
“Në këtë fushë, hapat e parë kanë qenë mjaft domethënës, sepse sot, falë terapive të kombinuara dhe bashkëpunimit me specialistë të fushave të ndryshme, shërimi arrin nga 70-90 për qind. E rëndësishme është fakti që te pacienti kryhen operacione efikase, jo si ato që bëheshin në të shkuarën”, thotë një doktoreshë onkologe.
Fatkeqësisht, nuk ndodh shpesh kështu, sepse sëmundjet zbulohen me vonesë. “Në pjesën më të madhe të rasteve është mungesa e informacioneve që zvogëlon hetimet në diagnostikim. Nga ana tjetër, këto tumore janë delikate, nuk japin shenja fillimi, por më vonë shfaqen me metastaza. Për fat të keq, zbulimi vonë i një diagnoze sjell një rrezik të madh, që më pas duhen bërë ndërhyrje shkatërruese në laring, faring dhe gjuhë, pa llogaritur më pas strukturën e gojës. Duhanpirësit duhet t‘u nënshtrohen kontrolleve të vazhdueshme për të vlerësuar edhe shenjat më të vogla të sëmundjes si ngjirja, afonia dhe vështirësi në gëlltitje. Edhe një kontroll i thjeshtë periodik te dentisti është i vlefshëm për t‘i zbuluar këto tumore”.
Rezultatet maksimale arrihen nëse diagnoza zbulohet herët. Nëse tumori nuk është në fazë të avancuar, atëherë duhet t‘u drejtoheni qendrave të specializuara, ku janë të pranishme të gjitha specialitetet e nevojshme për të kuruar këto sëmundje: kirurgjia për gojën dhe fytin, kirurgjia maksilo-faciale, onkologjia mjekësore dhe radioterapia.
Që kjo është një strategji e arrirë e konfirmon edhe një grup doktorësh që punojnë në poliklinika të specializuara. “Në spitalin tonë, mbi revoltën e drejtimit shëndetësor, është ngritur një grup ekspertësh onkologjikë, që mblidhet çdo javë për të studiuar rastet klinike dhe zgjedh ndërhyrjen më të përshtatshme, si atë farmakologjike ose kirurgjike, ashtu dhe atë përmes radioterapisë”, shpjegon specialisti. Kohët e fundit shumë qendra për kurimin e tumoreve po bazohen mbi një kombinim të suksesshëm të kimioterapisë dhe radioterapisë.
Teknologjia e fundit që përmendëm më lart, e cila është edhe e lehtë në përdorim, fokusohet vetëm te plaga, pa dëmtuar qelizat e shëndosha përreth saj. Gjithashtu, mund të përdoret vetëm kimioterapia për të përmirësuar rezultatet e ndërhyrjes.
“Vetëm me një përdorim të kombinuar të këtij specialiteti është i mundur përqendrimi i sëmundjes në një vend, duke garantuar kështu mirëqenien e pacientit dhe paprekshmërinë e organeve të shëndetshme. Sot, terapia përforcohet edhe përmes ilaçeve të shumta, të cilat lejojnë të kontrollohet më mirë sëmundja dhe të përmirësohet mbijetesa. Tumoret në kokë dhe në qafë përfaqësojnë 5 për qind të neoplazive malinje. Sot, në shumë raste, falë ilaçeve të ndryshme mund ta rrisim përqindjen e mundësisë për të jetuar nga 40 në 70 për qind”. Trajtimi i zakonshëm i kancerit bëhet ose me operacion, kur gjëndrat e tumorit hiqen tërësisht, ose me kimioterapi. Një pjesë e tumoreve shërohen, ndërsa një pjesë tjetër jo. Për të gjetur se cilët janë faktorët që ndikojnë në zhdukjen e një kanceri duhet që të bëhen studime afatgjata dhe
është shumë e vështirë që të identifikohen gra me ndryshime të befta në situatën tumorale. Por nëse do të arrihej një sukses në këtë aspekt, atëherë do të ishte shumë më i lehtë si kurimi, ashtu edhe parandalimi i sëmundjes. Megjithatë, fenomeni në vetvete është gati në një mrekulli. Sipas mjekëve, një punë e madhe mbetet për t‘u bërë për sa i përket diagnostikimit të tumoreve. Ka raste që trajtohen si tumore malinje, pa qenë të tillë dhe kjo sjell komplikacione të padëshirueshme. Ajo që është e rëndësishme si për gratë, ashtu edhe për mjekët është fakti se të dy palët duhet ta shohin sa më gjerësisht të gjithë sëmundjen. Edhe gjetjet e reja janë pjesë e zhvillimit të sëmundjes në tërësi.

:qajjjjjj:


[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]Emri  i Forumit do t[You must be registered and logged in to see this link.] ndryshoj  [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.] [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Arabela Wed 12 Oct 2011 - 0:53

qe dikush komentoj nje foto diku,,,por nuk mori pergjigje sepse atij nuk ja mbajti nga dashnorja[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] meshkuj te trembur,,[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Emona Thu 13 Oct 2011 - 3:14

Atyre, qe i harrova, i 'flaka' ne te shkuaren me shpresen se nje dite do t'i kisha serish.
Atyre, me te cilet kam kaluar vitet e lulezimit te jetes.
Atyre, me te cilet jam rrezuar, jam vrare e me kane ndihmuar te ngrihem serish.
Atyre, me te cilet ngrenien e nje akulloreje sebashku e konsideronim sinqeritet.
Atyre, qe i zevendesova, miq 'te rinj' u bene pjese e jetes sime.

Tanime sinqeriteti mori dimensione te tjera e miqesia ishte ne kohera tranzicioni e mbijetese.

Atyre, qe pas kaq shume kohesh i ribera serish miq me shpresen qe do ti kem pergjithmone.
Le te mundohesh sa te duash t'i zevendesosh apo harrosh ,do te vije serish nje dite qe do te duash t'i takosh.
Le te gjesh miq te rinj, madje shume te afert,por asnjehere nuk do t'i gjesh aq prane teje sa ato dikur.
Miqve te vjeter,atyre qe me mesuan cfare do te thote miqesi.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Klio Tue 18 Oct 2011 - 0:18

A e din?
Trupi i nje njeriu mund te duroje 45 del (njesi) dhimbje.
Por gjate kohes se lindjes nje femer ndjen 57 del (njesi) dhimbje.
Kjo eshte e ngjashme me dhimbjen e thyerjes se 20 kockave ne te njejten kohe.
Duajeni nenen tuaj.
Gjene me te bukur ne kete bote.
Kritikuesen tende me te mire gjithashtu mbeshtetesen tende me te madhe!
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lexova Diku.. - Faqe 4 Empty Re: Lexova Diku..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi