Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ku kanë mbetur vlerat europiane? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ku kanë mbetur vlerat europiane? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ku kanë mbetur vlerat europiane?

2 posters

Shko poshtë

Ku kanë mbetur vlerat europiane? Empty Ku kanë mbetur vlerat europiane?

Mesazh nga WebMaster Tue 27 Sep 2011 - 9:33

Europa e përçarë, e destinuar të falimentojë
"Nuk na duhen zjarrfikës, na duhen edhe arkitektë", i intervistuar për "Mittelweg 36", Jacques Delors, tri herë President i Komisionit Europian, flet për "këtë Europë vlerash", triumfet dhe dështimet e saj dhe shpresën e tij që Europa federale e shteteve-kombe që ai inkurajoi gjatë mandatit të tij, eventualisht, të bëhet realitet.
- A ekziston një gjë e tillë si shoqëri europiane? Cilat mendoni se janë rrethanat në të cilat marrëdhëniet sociale europiane mund të shikohen dhe identifikohen si të tilla?
Nga një këndvështrim pastërtisht intelektual, po, ekziston akoma një gjë e tillë. Shoqëria europiane ka vlerat e saj, të cilat janë thellësisht të ngulitura në demokracinë greke, të drejtën romake, traditën judeo-kristiane, reformimin dhe sigurisht, në Francën e revolucionit. Por këto vlera gjithashtu i detyrohen diçka kontributit që islami bëri nëpërmjet influencës së madhe të tij ndaj Europës Jugore, diçka të cilën tentojmë ta harrojmë. Ju mund të gjeni gjurmë të tij në Spanjë dhe tjetërkund, por do t'i gjeni këto vlera në Ukrainë dhe në një farë mase, megjithëse disa njerëz mund të mos jenë dakord edhe në Turqi. Ne i kemi trashëguar këto tradita historike. Ekziston një mënyrë të menduari europiane për gjërat, një mënyrë që është e lidhur me këtë trashëgimi.
Unë nuk e di a do të gjenden kufijtë e kësaj Europë vlerash, por nga një këndvështrim intelektual, shoqëria europiane ekziston, edhe pse sot i kemi fshehur vlerat tona të përbashkëta. Kemi vepruar kështu nga njëra anë ose jemi të tmerruar nga globalizimi dhe nga ana tjetër pse po zhvillojmë një lloj të ri individualizmi, që është bërë më keq nga një botë e karakterizuar nga mbulimi mediatik dhe një lloj politike e bazuar mbi sondazhet e opinionit. Të gjitha këto vlera, që shkojnë për të formuar një shoqëri po shkatërrohen; ditë pas dite po shkatërrohen. Nëqoftëse vlerat e Europës janë në rënie, atëherë është Europa ajo që vuan dhe si rezultat, nëqoftëse Europa nuk ka më asnjë lloj besimi në vlerat e saj, atëherë ajo nuk do t'i mbrojë më ato. A do të bëhet Bashkimi Europian shoqëri?.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ku kanë mbetur vlerat europiane? Empty Re: Ku kanë mbetur vlerat europiane?

Mesazh nga Intriganti Tue 27 Sep 2011 - 10:30

Vlerat Europiane I ka Sali Berisha Ne xhepin e tij te vogel!!! do i nxjerr do nuk i nxjerr Ku kanë mbetur vlerat europiane? 1533221348
Intriganti
Intriganti
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Elbasan
Postime Postime : 712
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/08/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Futbolli

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi