Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vaji i ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vaji i ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vaji i ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru

2 posters

Shko poshtë

Vaji i ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru Empty Vaji i ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru

Mesazh nga Emona Sun 2 Oct 2011 - 23:45

Vaji i ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru Vaj-ulliri1
Tregjet janë plot me perime të freskëta që paraqesin pjesë të pazëvendësueshme të ushqimit të shëndoshë. Por, për të nxjerrur dobi maksimale nga sallatat, në vend që të përdorni vajin e lulediellit, përdorni vajin e ullirit.
Duke u bazuar në rezultatet e një hulumtimi të ri, shkencëtarët vërtetojnë se konsumimi i rregullt i vajit të ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru me 41%.

Ata kanë zbuluar se njerëzit që asnjëherë nuk konsumojnë vaj ulliri janë në rrezik më të madh nga sulmi në tru, për dallim nga ata që përdorin atë në sallata ose në përgatitjet e përditshme të ushqimit.
Për të arritur në këto përfundime, hulumtuesit kishin hulumtuar rreth 8000 persona të moshës 65 vjet e më shumë. Gjatë 5 viteve, aq sa kishte zgjatur hulumtimi, 148 nga pjesëmarrësit kishin pasur sulm në tru. Në këtë hulumtim ishte marrë parasysh sa shpesh pjesëmarrësit konsumojnë vaj ulliri, aktiviteti i tyre fizik, pesha trupore dhe faktorë të tjerë të rrezikshëm.

“Sulmi në tru është paraqitje e shpeshtë tek njerëzit e plakur dhe vaji i ullirit është një mënyrë e lehtë dhe që nuk kushton shumë për ta parandaluar atë” – ka thënë Sesilia Samieri nga instituti Nacional për shëndetësi dhe hulumtime medicinale në Bordo, Francë.

Është e njohur se vaji i ullirit ndihmon në mbrojtjen nga sëmundjet e zemrës dhe artritit, por edhe e zvogëlon kolesterolin dhe shtypjen e gjakut.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vaji i ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru Empty Re: Vaji i ullirit e zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru

Mesazh nga Anakonda Thu 14 Jun 2012 - 18:49

bobo bash vajin qe kam me inat

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi