Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Grat vuajnë më shumë se Burrat! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Grat vuajnë më shumë se Burrat! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grat vuajnë më shumë se Burrat!

+5
Arabela
Klio
Maksi
Ariel
Aяtємιѕα
9 posters

Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 12 Nov 2011 - 3:38

Qe mamate apo bashkeshortet te mos vuajne nga dhimbjet e trupit, apo lodhja nervore, mire eshte mos t’i shqetesojme qe te mos vuajne me vone.

Grate jane ato qe vuajne me shume nga lodhja nervore, nga dhimbjet e trupit, nga pagjumesia, nga humbja e qetesise dhe rritja e nivelit te stresit.

çdo dite njerez normale apo paciente ankohen per dhimbjen e trupit, pagjumesi, lodhje me teper ne mengjes se ne darke, mungese deshire e aktivitetesh si ne pune, ashtu edhe gjate dites. Zakonisht mjeku ne viziten e pare do te thoshte qe kjo eshte lodhje nervore, por sipas shoqates shqiptare te dhimbjes, kjo quhet fibromialgji. “Ne vendin tone, rreth 30% e femrave dhe 7-15% e meshkujve ankohen nga kjo lloj dhimbje”, tha kreu i Shoqates shqiptare te Dhimbjes, Apostol Vaso.

Sipas tij, dhimbja eropatike shkaktohet nga vuajtja nervore. Ne institucionet tona shendetesore, mjeket, qe nuk e kane bere ne shkolle kete si lende, pershkruajne preparatet klasike si analgine, morfine etj., per trajtimin e saj, ndersa i semuri, edhe pse i merr keto ilaçe, perseri ndjen dhimbje.

Ka dy lloj dhimbjesh: akute, qe vjen si rezultat i nje demtimi indor, si dhe ajo kronike, qe vazhdon dhe pas sherimit dhe ka nje karakteristike, qe eshte aspekti kohor. Ne rast se nje dhimbje zgjat dy-tre muaj, ajo tenton te kaloje ne dhimbje kronike dhe nuk eshte me nje simptome, por nje semundje. Ne 2001, Federata Evropiane e Dhimbjes e ka deklaruar kete si nje problem madhor ne sherbimin shendetesor te te gjithe Europes dhe qe prej atehere jane bere hapa te medha ne futjen e trajtimit te dhimbjes ne sistemin shendetesor si specialitet me vete. Viti 2009 eshte viti i dhimbjes se kancerit, ndersa ne te gjithe boten po ndermerret nje fushate per kete dhimbje, si dhe per ate te fibromialgjise.

Aktualisht, institucionet nderkombetare perllogaritin dhimbjen si problemin me te madh si ne aspektin e uljes se performances, ashtu dhe ne ate te invaliditetit./cdodite/
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Ariel Sun 13 Nov 2011 - 5:16

Normal sepse si fizikisht si menderisht kane ngarkese me te madhe se burrat.
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 102
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Maksi Sun 13 Nov 2011 - 5:18

ufffffff te shkretat gra qe i boshatisen vitrinat hahah
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Klio Sun 13 Nov 2011 - 5:19

Meqe e thote dhe teta ashtu duhet te jete!
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 28
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Arabela Sun 13 Nov 2011 - 5:51

Ariel shkruajti:Normal sepse si fizikisht si menderisht kane ngarkese me te madhe se burrat.
Grat vuajnë më shumë se Burrat! 1878243948 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 1878243948
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga dajti modh Sun 13 Nov 2011 - 6:00

sa keq me vjen per grate Grat vuajnë më shumë se Burrat! 969217
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Arabela Sun 13 Nov 2011 - 6:02

dajti modh shkruajti:sa keq me vjen per grate Grat vuajnë më shumë se Burrat! 969217
Grat vuajnë më shumë se Burrat! 398758 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 398758 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 398758 avash se na mallengjeve ti,,Grat vuajnë më shumë se Burrat! 1388203807 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 1388203807 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 1388203807 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 668312 :lol!:
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Emona Mon 14 Nov 2011 - 9:01

Kujdes Teme Ju Lutem.Eshte e vertet qe Grat vuajn me shum ...kan obligime me te medha ,dhe jon i cik me te dopta per ti kapercu te gjitha...Nuk eshte e leht te perballosh Semundejt dhe vujtejt qe perjeton gjdo dite i Grua.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Mistreci_VL Mon 14 Nov 2011 - 9:02

skam fjale te te kundershtoj jam shume dakorttttttt
Mistreci_VL
Mistreci_VL
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 109
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/08/2011
Mosha Mosha : 39

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Arabela Mon 14 Nov 2011 - 10:10

Grat vuajnë më shumë se Burrat! 289718 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 289718 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 289718 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 289718 po poGrat vuajnë më shumë se Burrat! 185235 Grat vuajnë më shumë se Burrat! 185235
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Anakonda Fri 2 Dec 2011 - 21:15

Po se jane me te ndjeshme dhe me te sinqerte se meshkujt.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grat vuajnë më shumë se Burrat! Empty Re: Grat vuajnë më shumë se Burrat!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi