Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Prej 144 orëve histori, shqiptarëve u janë kushtuar vetëm 3 orë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Prej 144 orëve histori, shqiptarëve u janë kushtuar vetëm 3 orë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prej 144 orëve histori, shqiptarëve u janë kushtuar vetëm 3 orë

Shko poshtë

Prej 144 orëve histori, shqiptarëve u janë kushtuar vetëm 3 orë Empty Prej 144 orëve histori, shqiptarëve u janë kushtuar vetëm 3 orë

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 20 Nov 2011 - 12:21

Prej 144 orëve histori, shqiptarëve u janë kushtuar vetëm 3 orë Librat-maqedoniPrej 144 orëve mësimore nga lënda e historisë për vitet e para dhe të dyta në shkollat e mesme profesionale në vend, shqiptarëve u janë kushtuar vetëm 3 orë.

Ministria e Arsimit, gjegjësisht zëvendësministri i këtij dikasteri, Safet Neziri, nuk ka dashur ta komentoj të premten këtë lëshim. Në linjë telefonike për ALSAT-M, Neziri tha se ai gjatë fundjavës do ta takojë drejtoreshën e Byrosë për Zhvillimin e Arsimit, por pa precizuar saktë se për çfarë do të bisedojë me të, nëse do të kërkojë që këto tekste shkollore të tërhiqen.

Ndërkohë, kryetari i Shoqatës së Historianëve Shqiptarë në Maqedoni, Skënder Asani, tha se tekstet e historisë për vitet e para dhe të dyta të shkollave profesionale nuk pasqyrojnë realitetin historik. I pyetur se kush duhet të mbajë përgjegjësi për këtë skandal, Asani u përgjigj: “Ata që kanë marrë verdiktin e popullit”.

“I bëjmë apel partisë shqiptare në Qeveri që përfundimisht të shtron dy kërkesa koalicionit qeveritar.

Një - është që të hartohen programe mësimore dhe bazë të atyre programeve mësimore të shpallet konkursi dhe të botohen libra të reja dhe kërkesa e dytë - nëse nuk pranohet kjo të shkohet në libra paralel, të cilat libra do të jenë vetëm për nxënësit shqiptarë kur do të hartohen nga historian dhe nuk do të ketë, ju premtojë se ato libra nuk do të kenë asnjë fyerje dhe asnjë shtrembërim të historisë së këtyre trevave”, tha kryetari i Shoqatës së Historianëve.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi