Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

+7
CuN@BosS/
T_o_n_i
Klio
Emona
Aяtємιѕα
Next
WebMaster
11 posters

Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga WebMaster Wed 30 Nov 2011 - 8:45

Dihet qe shqiptaret e kane 'fiksim' te kene djem...
Por kane dhe nje fiksim tjeter pasurine ua lene djemve pa menduar per vajzat...
Pse duhet qe djemte te jene trashegimtare te pasurise prinderore po vajzat???
Ndodh shpesh kjo ku vajzat nuk trashegojne asgje...


Postime te kendshme...
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Next Wed 30 Nov 2011 - 8:55

Nuk eshte ethen ashtu si kudo ne shum vende te botes trashegimet e marin te gjith femijet se bashku ashtu me sa di une eshte kthyer edhe ne shqiperi padushim kjo gje eshte nje gje shum e mir pasi ne nje familje prinderit punan per te gjith jo vetem per djalin ose gocen meritojn te dyja palet nese prinderit duan te shohin pak drit nga femijet e tyre trashegim familjar!
Next
Next
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2536
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/01/2009
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 30 Nov 2011 - 9:08

Une e di qe trashegimia ndahet ne pjese,sa femije jane aq e pjeset tani ndoshta djalit qe qendron ne shpi ja lene te gjitha ne disa raste se esht ai qe kujdeset per pleqte e shtepine,si pergjegjes i tyre me nje fjale..Mesa mbaj mend ne kohet e vjetra zbatohej me shume ky ligj se tani kan ndryshuar paksa gjerat lidhur me ligjet e trashegimine.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Emona Wed 30 Nov 2011 - 9:10

Eshte e vertet se trashigimija i mbete djalit te familjes ndersa shum vajza s'ju takon pasurija , per vet faktin se vajza martohet dhe si takon ti ndja pasuri dhe te qoj tek burri pasurine familjes...koheve te fundit shoh i fenomen qe vajzat kerkojn qe pasuria te ndahet me ligj baraz si per djemt edh eper vajzat.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Klio Wed 30 Nov 2011 - 9:15

Si ne Europe dhe ne Shqiperi gjithcka ndahet ne menyre te drejte dhe te barabarte.Per mendimin tim,femijet jane njesoj dhe nuk ka pse goca te mos mari pjese, e cuni gjithcka!Mami im thote gjithmone qe goca eshte me delikate,dhe nese ne te ardhmen i ndodh nje fatkeqesi te divorcohet nga burri,duhet te kete nje shtepi ku te strehohet.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 28
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga T_o_n_i Wed 30 Nov 2011 - 9:16

sikur kan nis me ndryshu gjerat tani ska me njeri i nenes e tjetri i njerkes...po barazohen edhe pasurite e po pjestohen drejte
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Next Wed 30 Nov 2011 - 9:17

EmoNa shkruajti:Eshte e vertet se trashigimija i mbete djalit te familjes ndersa shum vajza s'ju takon pasurija , per vet faktin se vajza martohet dhe si takon ti ndja pasuri dhe te qoj tek burri pasurine familjes...koheve te fundit shoh i fenomen qe vajzat kerkojn qe pasuria te ndahet me ligj baraz si per djemt edh eper vajzat.

cfar fenomeni e shihni kete ju a nuk jane te barabart..nese kuptoni thelpin dhe mendoni se si eshte me mir e verta..eshtte qe trshgminija eshte e te dyve ne shum arsye te jetes...
Next
Next
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2536
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/01/2009
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga WebMaster Wed 30 Nov 2011 - 9:18

Me sa di une ne shqiperi ky ligj eshte komplet ndryshe sepse nese femija me i vogel jeton me nene i trashigon femia me i vogel te gjitha ..sidomos kur eshte mashkull ..Nuk e di ne ka ndryshuar ligji andej se kam kohe qe nuk kam ardhur po thjeshte ka qene ky ligj qe mashkulli me i vogel ne shtepi i trashigon te gjitha -
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga T_o_n_i Wed 30 Nov 2011 - 9:20

Klea i jan hap syte te gjithve tani ska me kshu si ne kohen e xhaxhit
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Emona Wed 30 Nov 2011 - 9:22

Eri Dr shkruajti:
EmoNa shkruajti:Eshte e vertet se trashigimija i mbete djalit te familjes ndersa shum vajza s'ju takon pasurija , per vet faktin se vajza martohet dhe si takon ti ndja pasuri dhe te qoj tek burri pasurine familjes...koheve te fundit shoh i fenomen qe vajzat kerkojn qe pasuria te ndahet me ligj baraz si per djemt edh eper vajzat.

cfar fenomeni e shihni kete ju a nuk jane te barabart..nese kuptoni thelpin dhe mendoni se si eshte me mir e verta..eshtte qe trshgminija eshte e te dyve ne shum arsye te jetes...

Kuptohet qe jan te barabart..po ketej nga vendi yn ku ka shqiptare ende jetojn me ligjet E Kanunit,ku pasurija ju takon vetem djemve...dhe vajzes si takon asgje nga Pasuria e Prinderve.

Po flas me ate qe shoh ditve te sotme kan fillu me ndryshu gjerat per mire shpresojm te jete dhe pasuria te ndahet ne pale te barabarta.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Next Wed 30 Nov 2011 - 9:27

ju kuptoj pasi e di si kan qen dhe si jane por flasim em te drejten si eshte e mira per femijet ?!!thuhet ne shqiperi s e femres nuk i perket asgje se shkon tek burri?!!

pse femra mos te ket dicka te sajen nje pron qe ta komandoj vet...marim se martohet ne nje martes nuk shkon mir dhe fatkeqesisht kthehet ne ndarje..ateher cfar i perket kesaj femere flaka ne rrugg?!!jo pse sepse nese do te kishte nje prone te saj do tja dilte mban edhe me pak forca....
Next
Next
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2536
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/01/2009
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Emona Wed 30 Nov 2011 - 9:41

Po per kete gje duhet te luftojm qe gjerat te ndahen ne menyre te barabart per femjet...por fatkeqsisht them se ende egziston mentalitet i till kur femrat anashkalohen nga pasuria ...dhe favorizojn djemet e shtepis per pasurin.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Next Wed 30 Nov 2011 - 9:49

lum per tjemet e shtepis
Next
Next
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2536
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/01/2009
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Emona Wed 30 Nov 2011 - 9:50

Eri Dr shkruajti:lum per tjemet e shtepis

Ty me sap te pershatet (Shaka) rrespekte

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Next Wed 30 Nov 2011 - 9:55

po ska me mir kur fiton gjithcka lem o zot te rroj
Next
Next
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2536
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/01/2009
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 30 Nov 2011 - 10:53

Ky Mentalitet te ne Shqipetaret qe Pasuria t'i mbete vetem Vellezerve, Djemve eshte krijuar vete nga Ne.Vajzat...Prinderit nuk bejn dallim mes Femijeve... Femra eshte ajo qe e rrefuzone pasurin e prinderve te ndahet mes Vellezerve dhe Motrave....Vete fakti qe vajza Martohet me nje Burre qe e ka trasheguar nje pasuri nga Prinderit e tij, nuk pranon qe te marr pasurin e prinderve te saj tek Familja e Burrit.Jan shume te Rralla ato femra Shqipetare te cilat pranojne te marrin trashigimin e Prinderve!Ne Fund ndoshta i behet nje dasem njejte sikur dhe djalit!Por sic thash ky mentalitet mendoj se nuk qendron me sepse tani ligjet kane ndryshuar shume...

Titulli i temes u moderua nga une per arsye gabime drejtshkrimore


Edituar për herë të fundit nga Aииå në Wed 30 Nov 2011 - 10:58, edituar 1 herë gjithsej
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga CuN@BosS/ Wed 30 Nov 2011 - 11:27

Edhe cke me te A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? 462622 A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? 1751096376
CuN@BosS/
CuN@BosS/
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : - Shijak -Albania
Postime Postime : 6010
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : + Programator @ iNfO!-

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 30 Nov 2011 - 11:30

Nuk me duhet gje pasuria kur te me mungoj prindi......nuk e dua ate pasuri sepse e di 100% qe sdo ndihesha rehat me te....
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Daku Thu 1 Dec 2011 - 9:00

JO
eshte diskriminim

Sepse mendojne qe vajza merr pjese nga pasuria e burrit por nuk mendojne se neser mund te ndahen dhe burri ska pasuri ose ate qe ka e ka vene para martese dhe gruaja nuk perfiton gje dhe mbetet rrugeve.
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Eriku Thu 1 Dec 2011 - 9:19

Jo edhe ne shqipertaret e kemi shume te tepruar kete ves
Eriku
Eriku
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 572
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 24/10/2011
Mosha Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Anakonda Fri 2 Dec 2011 - 20:51

Trashegimia ndahet ne menyre te barabarte midis femijeve,por varet sesi ka marredheniet femija me prindrin qe te trashegoje trashegimine.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...? Empty Re: A eshte e Drejte qe Djemte Trashegojne gjithcka...?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi