Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mbipopullimi, Greqia do lirojë qindra të dënuar nga burgjet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mbipopullimi, Greqia do lirojë qindra të dënuar nga burgjet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mbipopullimi, Greqia do lirojë qindra të dënuar nga burgjet

Shko poshtë

Mbipopullimi, Greqia do lirojë qindra të dënuar nga burgjet Empty Mbipopullimi, Greqia do lirojë qindra të dënuar nga burgjet

Mesazh nga Durrsaku Fri 16 Dec 2011 - 7:20

Mbipopullimi, Greqia do lirojë qindra të dënuar nga burgjet Spacer
Mbipopullimi, Greqia do lirojë qindra të dënuar nga burgjet 49467_1ATHINE - Mbipopullimi dhe kushtet e këqia të burgjeve në Greqi, që janë bërë shpesh objekt kritikash nga insitucionet ndërkombëtare të mbrojtjes së të drejtave të njeriut, detyron qeverinë greke të rishikojë ligjin.

Sipas gazetës “To Vima”, ministria e Drejtësisë po përgatit një ndryshim në ligj, për lirimin e qindra të burgosurve, të dënuar deri me 10 vjet burg.

Numri aktual i të burgosurve në Greqi është 12 200, ndërsa kapaciteti 9 700 persona, gjë që do të thotë se burgjet janë të mbipopulluara dhe kjo përkeqëson kushtet e jetesës së të burgosurve.

Sipas statistikave nga 12 200 të burgosur që vuajnë dënimin në burgjet greke, 7 000 janë të huaj (ku hyjnë dhe të dënuarit shqiptarë) dhe prej tyre 4 400 janë dënuar për trafik droge.

Me amendamentin e ri, pritet të lirohen qindra të burgosur, prej të cilëve edhe shumë shqiptarë, të dënuar deri me 10 vjet burg.

Nuk përfitojnë personat që janë dënuar për terrorizëm, prekje të interesave ekonomike të vendit, korrupsion, abuzim me paratë shtetërore apo mospagim të taksave.

Në këtë vendim do të përfshihen:
- të dënuarit deri në 3 vjet, që kanë kryer 1/10 e dënimit,
- të dënuarit me 5 vjet burg, që kanë kryer 1/5 e dënimit,
- të dënuarit me 10 vjet burg që kanë kryer 1/3 e dënimit.

Filozofia e legjislacionit të ri, është lirimi i të burgosurve që nuk konsiderohen më të “rrezikshëm” për shoqërinë
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi