Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sonda ruse do bjerë në Tokë më 15 janar  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sonda ruse do bjerë në Tokë më 15 janar  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sonda ruse do bjerë në Tokë më 15 janar

2 posters

Shko poshtë

Sonda ruse do bjerë në Tokë më 15 janar  Empty Sonda ruse do bjerë në Tokë më 15 janar

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 4 Jan 2012 - 12:59

Sonda ruse do bjerë në Tokë më 15 janar  Phobosgrunt-marsPhobos-Grunt, sonda ruse e nisur me shumë pompozitet nga Rusia për një mision në Mars, do të bjerë në Tokë në datën 15 janar.

Kështu deklaron Ministria e Mbrojtjes ruse duke përcaktuar tashmë një datë të saktë të rënies së sondës.

Sipas agjencisë ruse të hapësirës, Roskosmos, koordinatat e rënies së sondës prej 13.5 tonësh do të jenë në 51.4 gradë në veri dhe 51.4 gradë në jug, një zonë që shtrihet në Jug-perëndim të Afganistanit.

Phobos-Grunt u nis në një mision në datë 8 tetor të vitit të kaluar, por për shkak të një avarie teknike nuk mundi dot të lërë orbitën e Tokës. Për avarinë, rusët akuzuan Shtetet e Bashkuara, të cilat sipas tyre, indirekt kishin sabotuar misionin rus për në Mars.

Shkak sipas një gjenerali rus, ishte një satelit amerikan që merrej me studimin e fushës elektromagnetike të Tokës. Pikërisht ky satelit, sipas rusëve, kishte ndërhyrë duke nxjerrë jashtë kontrollit Phobos-Grunt. Sonda nuk u përgjigjej më komandave të lëshuara nga qendra hapësinore ruse.

Nëse gjithcka do të shkonte ashtu sic ishte parashikuar, sonda ruse do të ulej në Phobos, njëri prej satelitëve natyrorë të Marsit dhe misioni ishte mbledhja e provave për cështje studimore të sipërfaqes së satelitit dhe planetit Mars.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sonda ruse do bjerë në Tokë më 15 janar  Empty Re: Sonda ruse do bjerë në Tokë më 15 janar

Mesazh nga Anakonda Thu 26 Jan 2012 - 8:01

Jane shquar ruset per poshtersite e tyre,dhe duan te sfidojne dhe amerikaet me duket.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi