Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet galaksia xhuxhe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet galaksia xhuxhe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet galaksia xhuxhe

2 posters

Shko poshtë

Zbulohet galaksia xhuxhe Empty Zbulohet galaksia xhuxhe

Mesazh nga Aяtємιѕα Thu 19 Jan 2012 - 10:38

Zbulohet galaksia xhuxhe Univers-noa1Astronomët kanë zbuluar një “galaksi xhuxhe” rreth 10 bilion vite dritë larg që mund të jetë e gjitha e përbërë nga materiali i mistershëm i quajtur material i zi. Galaktika xhuxh u zbulua duke përdorur një teknikë të quajtur lentëzimi i gravitetit. Kjo është galaktika e dyte e zezë e parë ndonjëherë por është edhe më e largëta.

Fakti që janë parë kaq pak galaktika të zeza, në fqinjësinë kozmike është ende një pikëpyetje në astronomi. Mbase studimi në natyrë mund ta shpjegoj këtë. Ato janë materie tepër të zeza për tu parë.

Të ashtuquajturat “galaktikat xhuxhe” mund të ndodhen shpesh në periferi të galaktikave më të mëdha. Rruga e Qumeshtit mund të ketë gjithashtu shumë të tilla.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet galaksia xhuxhe Empty Re: Zbulohet galaksia xhuxhe

Mesazh nga Anakonda Thu 26 Jan 2012 - 7:59

Ka perparuar shkenca sot dhe po zbulojne shume gjera por besoj se mund te ekzistojne edhe galaktika te tjera.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi