Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Filmi i Jolie dhe nacionalizmi serb  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Filmi i Jolie dhe nacionalizmi serb  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Filmi i Jolie dhe nacionalizmi serb

2 posters

Shko poshtë

Filmi i Jolie dhe nacionalizmi serb  Empty Filmi i Jolie dhe nacionalizmi serb

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 30 Jan 2012 - 8:26Ka qenë një film që u kundërshtua që kur ishte projekt dhe tani që ka nisur premierat nëpër botë, doemos kundërshtohet. Por më shumë se kushdo, filmi kontestohet nga serbët.

Zhurma nacionaliste në Serbi është ndezur më shumë se kurrë kur bëhet fjalë për filmin e artistes Angeline Jolie, e cila preferoi që nisjen e karrierës së saj si regjisore ta bëjë me një temë të nxehtë, sic është ajo me në qendër luftën e Bonjes.

“Në tokën e gjakut dhe të mjaltit” është një film që ka në qendër një histori dashurie, por njuk mund të mos prekë edhe atë që ishte përbërja e dhunshme e ish-Jugosllavisë në fillim të viteve ’90 dhe që ndalet në rolin e Serbisë sa i takon spastrimit etnik, një spastrim që sikundër dihet preku muslimanët.

Pasi Jolie e ka thënë fjalën e saj në film, kundërshti të ashpra kanë mbërritur nga mediat serbe të cilat janë tërësisht kundër historisë së dashurisë mes një oficeri të ushtrisë serbe dhe një vajzë muslimane të Bosnjes.

Por përvec kësaj, tanimë në lojë kanë hyrë edhe artistët serbë. Mediat në të gjithë botën kanë nisur të raportojnë gjithcka shkruhet në këtë film. Regjisori Emir Kosturica në një intervistë për gazetën Blic të Beogradit ka thënë se filmi i krijuar nga Jolie nuk është asgjë më shumë se ajo që është në thelb, propaganda e Holly?ood-it për këtë cështje.

Media të tjera kanë zgjedhur rrugën e kritikës personale ndaj artistes ndërsa disa të tjera kanë shmangur kritikat personale dhe janë drejtuar tek kritikat e historisë në tërësi duke i cilësuar ngjarjet e prekura të cekta.

Mes gjithë kundërshtive, Jolie ka deklaruar se është përpjekur të realizojë një film që rreket të tregojë një histori sic ajo ka dashur të jetë dhe nuk ka lidhje aspak me nacionalizmin apo thirrjet kundër, për të cilat flasin mediat serbe.

Filmi pritet që gjatë muajit shkurt të mbërrijë në kinematë ballkanase.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Filmi i Jolie dhe nacionalizmi serb  Empty Re: Filmi i Jolie dhe nacionalizmi serb

Mesazh nga Anakonda Sun 5 Feb 2012 - 23:45

E gjithe bota i urren serbet dhe jo vetem ne shqiptaret.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi