Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nje dashuri eshte....

+78
Xhan
il conte
Arian 123
Samuela
Almira
Kejla_mezemer
bekimi
T_o_n_i
Docteur
Ariel
Gladiola
An0nim
Sasha
Darius
Poeti Dhimbjes
bobi 10
STELIANA
Aяtємιѕα
CuN@BosS/
EMI
Shkembi
Fata
Shuke
Labja
Anakonda
Arabela
Fragolina
Space
Durrsaku
Maksi
Єямєℓiиdå
stralli
AniiSaa.!
Emona
kasperi
Prada
Ambra
Erza
Bleta
Hera
Naki
zymer
Melaqja
V-I-P
my name
Dua
Shaban Cakolli
mentor
pleshti
/:UserCode"
Gjarperesha
Roksana
MaNgUpJa
Neta E
cokollata
Tonii
Lolita
Astil1
**Jeta**
Anonim
Ardii
Binni
kristjan91
dajti modh
artin
LaDescarada
Doktori
Gangsta
WebMaster
Alberti
koli852
Aristogata
shqiponjia
OLAS
mela
Erika
feneri
qershicka
82 posters

Faqja 2 e 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Nje dashuri eshte....

Mesazh nga qershicka Tue 6 Oct 2009 - 2:15

First topic message reminder :

Ini dakort me mendimin se ....Nje dashuri eshte ,por kopje te saj ka me mijera?Ju lutem argumentoni pak...
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 70
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Tue 29 Dec 2009 - 5:35

asht jeta
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Tue 29 Dec 2009 - 6:01

Nje dashuri eshte dhe vetem nje!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga qershicka Wed 30 Dec 2009 - 7:45

Jo SmOoTHy!Oh sa emer i veshtire!Njeriu ka shume dashuri te medha e te vogla por dashuri te pare ka vetem ...nje.
Nje dashuri eshte ...shtim jete!
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 70
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Erika Wed 30 Dec 2009 - 7:47

nje dhimbje me shume
Erika
Erika
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : diku neper bote
Postime Postime : 6656
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2009
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : studente

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga qershicka Sun 10 Jan 2010 - 11:01

Nje dashuri eshte...kontradiktore sigurisht ...disa i lumturon dhe disa i trishton ...eeee s'eshte e vertete?
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 70
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga WebMaster Sun 10 Jan 2010 - 11:02

nje dashuri jam dakort me qershicken [You must be registered and logged in to see this image.]
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Sun 10 Jan 2010 - 11:05

eshte eshtrnjtt
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Mon 11 Jan 2010 - 0:39

Njje dashuri eshte e mire

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga qershicka Tue 12 Jan 2010 - 3:26

Nje dashuri eshte ...vertet e mire kur eshte nje dhe e vertete...por kur ka dy si eshte?
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 70
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Tue 12 Jan 2010 - 4:18

oksigjen i mushkerive
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Thu 14 Jan 2010 - 5:12

Nje dashuri osht nje dashuri !

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Gangsta Sat 16 Jan 2010 - 2:01

vuajtje
Gangsta
Gangsta
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 618
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/10/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Doktori Sat 16 Jan 2010 - 2:02

gjithqka
Doktori
Doktori
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 1829
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/12/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : doktor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Sat 16 Jan 2010 - 2:46

nje dashuri eshte ndjenj universale
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Sat 16 Jan 2010 - 3:59

ndjenje unike
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Sat 16 Jan 2010 - 4:07

shum e bukur

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Sat 16 Jan 2010 - 4:17

dhimbje shpirterore
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Sat 16 Jan 2010 - 4:29

lumturi
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga LaDescarada Sat 16 Jan 2010 - 10:24

eshte kur pasi qe ndalet shiu ende te dyt qe e dashurojn njeri tjetrin rrin ner qader
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Sun 17 Jan 2010 - 12:34

enderr
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga qershicka Tue 19 Jan 2010 - 11:32

Nje dashuri ARISTOGATE,eshte nje ...SHPRESE....
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 70
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Tue 19 Jan 2010 - 11:33

nje dashuri qershicka eshte nje labirint ndjenjash
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Tue 19 Jan 2010 - 11:33

...Gjeja me e mire ne bote!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Tue 19 Jan 2010 - 11:34

universale
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Tue 19 Jan 2010 - 11:35

FatalE

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga qershicka Wed 20 Jan 2010 - 10:06

Nje dashuri eshte.... e thelle ,atehere kur ajo eshte e paster...
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 70
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Wed 20 Jan 2010 - 10:14

nje dashuri eshte nje arsye per te jetuar
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Wed 20 Jan 2010 - 10:21

dashurii
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Wed 20 Jan 2010 - 11:48

Nje dashuri eshte kenaqesi!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Thu 21 Jan 2010 - 12:36

nje dashuri eshte e vertet kur eshte ne zemer dhe jo ne kok
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Fri 22 Jan 2010 - 8:30

Nje dashuri eshte dashuri!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Fri 22 Jan 2010 - 8:31

mjalti i jetes
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Fri 22 Jan 2010 - 8:32

Nje dashuri eshte e lumtur!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Fri 22 Jan 2010 - 8:33

deshire per te jetuar
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Fri 22 Jan 2010 - 8:58

e mire..!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Fri 22 Jan 2010 - 10:15

shpres per te jetuar
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Alberti Sat 23 Jan 2010 - 2:25

Nje dashuri osht e lumtur!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Aristogata Sat 23 Jan 2010 - 3:27

enderr
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga WebMaster Sat 23 Jan 2010 - 5:04

[You must be registered and logged in to see this image.]


Studimi i Harvardit, për të zbuluar lumturinë, ka zgjatur 72 vjet. Mes 268 "kavieve" ishte edhe John Kennedy. Përfundimi? Ai që do dhe duhet jo vetëm nga partneri, por edhe nga prindërit, miqtë, motrat, vëllezërit, mund të jetë i gëzuar dhe të jetojë një jetë të qetë e të lumtur .

Cili është sekreti i lumturisë? A është e mundur që të profetizosh se kush është i destinuar të jetojë një jetë të gjatë, të shëndetshme dhe me gjithë të mirat, dhe kush do të vdesë shpejt pas një ekzistence torturuese? Prej 72 vjetësh, Universiteti prestigjioz i Harvardit është përpjekur t‘u japë një përgjigje të saktë këtyre pyetjeve të vështira, përmes një studimi të quajtur "Grant Study", i cili është konsideruar edhe më i gjati i këtij lloji i realizuar deri më sot. Qëllimi? Për të sqaruar misteret që trazojnë njerëzimin që në fillimet e historisë.

Përgjigjja që japin studiuesit është shumë e qartë dhe e thjeshtë: lumturia dhe dashuria. Vetëm ai që do dhe duhet jo vetëm nga partneri, por edhe nga prindërit, miqtë, motrat, vëllezërit, mund të jetë i gëzuar dhe të jetojë një jetë të qetë e të lumtur.

"Studimi mjekësor u ka kushtuar shumë vëmendje personave me probleme mendore dhe pak rëndësi njerëzve të shëndoshë", tha në 1938-ën psikiatri i Harvardit, Arlie Bock, kur filloi zyrtarisht studimin, që e mori emrin nga manjati i magazinave të mëdha, W.T.Grant.

Për të studiuar sekretin e lumturisë dhe zhvillimin e saj përmes fazave të ndryshme të jetës, Bock përzgjodhi 268 studentët më të mirë, më ambiciozë dhe më të privilegjuar të Harvardit, duke u angazhuar që t‘i ndiqte përmes karrierës, luftërave, martesave, divorceve, nipërve dhe sëmundjeve, deri në vdekje.

Në ato kohë, Harvardi ishte një enklavë vetëm për meshkujt e pasur, elitën e Anglisë dhe katër prej studentëve që iu nënshtruan studimit u bënë senatorë, një u bë ministër dhe pjesa tjetër drejtues industrish. Mes tyre ishte edhe një President, John Kennedy (por dosja e tij nuk mund të hapet para vitit 2040); një gazetar i madh, Ben Bradlee, drejtor i "Washington Post" gjatë skandalit "Watergate" dhe një shkrimtar i famshëm, Norman Mailer.

Por emrat e nxënësve që iu nënshtruan studimit do të mbeten përgjithmonë një mister. Edhe Joshua Wolf Shenk, gazetari i parë që kontrolloi arkivat e "Grant Study", ka qenë i detyruar të mos i bënte publike emrat e nxënësve në materialin që publikoi në revistën amerikane "The Atlantic".

Megjithatë, në fund Shenk i pasqyroi rezultatet e studimit, të cila shpesh ishin kontradiktore me ato të George Vaillant, psikiatrit 74-vjeçar të Harvardit, që 30 vite më parë supozoi përfundimet e studimit, kur shumë prej studentëve të tij premtues kishin marrë rrugë të keqe.

Një tjetër studim i bërë në Harvard në vitin 1940 te 456 proletarë të getove të Bostonit (që u quajt "Glueck Study") arriti në të njëjtat rezultate. Pasi mbushin 50 vjeç, më shumë se një e treta e "kavieve" (studentëve) shfaqte simptoma të sëmundjeve mendore, alkoolizmit dhe varësisë ndaj ilaçeve. Pjesa më e madhe, pa mbushur 50 vjeç, humbën jetën duke u vetëvrarë. Arlie Bock ishte shtangur nga rezultatet: "Kur i zgjodha ishin shumë normalë", i rrëfen ai Vaillant, në një prej dokumenteve të gjetura nga Shenk.

Megjithatë, metodologjia e ndjekur nga studimi ishte rigoroze. Falë donacioneve federale dhe private për të paguar studimet e kushtueshme, çdo dy vjet Vaillant u kërkonte pjesëmarrësve të hartonin pyetësorë me pyetje të ndryshme mbi shëndetin fizik dhe mendor, cilësinë e martesës, fëmijët, karrierën, sëmundjet dhe pensionin. Çdo pesë vjet "kaviet" i nënshtroheshin kontrollit, kartelat e të cilëve plotësoheshin nga mjekët përkatës, ndërsa çdo 15 vjet duhej të jepnin intervista të gjata, duke iu përgjigjur pyetjeve personale nga çdo fushë e jetës, si praktike ashtu edhe emocionale.

Shqetësimi kryesor i Vaillant? "Të studioja më shumë mënyrën se si këta persona reagonin ndaj problematikave të ndryshme, natyrisht jo atyre personale", shpjegon Shenk. Studenti që në fillim iu duk më i përshtatshmi dhe më premtuesi nga të gjithë, është i pari që pati një fund të hidhur. Pas një fëmijërie të lumtur, në një shtëpi me 11 dhoma dhe 3 banja, burri- djalë i një doktori të pasur dhe i një artisteje -u martua dhe bëri karrierë jashtë shtetit. "Më pas filloi të tymoste dhe të pinte alkool", shkruan Vaillant në bllokun e tij të shënimeve. "Në moshën 35-vjeçare u zhduk, duke i lënë kështu përgjysmë pyetësorët tanë. Më vonë morëm vesh se papritur kishte vdekur".

Një burrë tjetër, i konsideruar si klouni i grupit, për shkak të personalitetit të tij plot gjallëri, u martua tri herë dhe prej këtyre martesave lindën tre fëmijë. Ka bërë punë të ndryshme, para se të pranonte homoseksualitetin e tij, duke u bërë më pas një lider i mirënjohur në lëvizjet për të drejtat e homoseksualëve. Ai vdiq në moshën 64-vjeçare, i alkoolizuar, duke rënë nga shkallët, pasi ishte në gjendje të dehur.

Por personi më intrigues nga të gjithë, sipas Shenk, është vetë Vaillant, shkencëtari i jashtëzakonshëm dhe më i çuditshëm i Harvardit (ndonjëherë vinte në zyrë me shapka), i cili është konsideruar shpirti i studimit, pasi në mungesë të regjistrimeve, përdorte shënimet e tij personale. I lindur në një prej familjeve më aristokrate të New England, Vaillant mbeti jetim që në moshën 10-vjeçare, kur i ati, një burrë i suksesshëm dhe i lumtur (të paktën kështu dukej nga pamja e jashtme), u vra me një plumb pranë pishinës së shtëpisë. "Nëna e tij nuk pranonte të fliste për ngjarjen", tregon Shenk. "Nuk i bënë ceremoni varrimi dhe nuk shkelën kurrë më në atë vilë". Pas tre divorcesh, psikiatri u rikthye me gruan e dytë. Fëmijët e tij e përshkruanin jetën me të atin si "një luftë civile" dhe tregonin se kishin kaluar vite pa ia kthyer fjalën. "Miqtë e tij më të ngushtë tregonin se nuk dinte t‘i ndante marrëdhëniet miqësore nga ato intime", thotë Shenk.

Edhe për këtë fakt, përfundimet e arritura janë simbolike: "Miqësia, dashuria dhe marrëdhënia e mirë me vëllezërit, motrat dhe prindërit është çelësi i lumturisë". Por Shenk nuk është kaq i prerë: "Studimi filloi me propozimin për të analizuar jetën e atyre individëve nën lenten e një mikroskopi. Por në fund ato jetë ishin shumë të mëdha, shumë të çuditshme e shumë të pasura me sfumaturë dhe kontradikta për t‘u etiketuar", shkruan ai në revistën amerikane "The Atlantic".

WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Vizitor Sat 23 Jan 2010 - 5:07

deshire,pasion,bukuria e jetes
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 2 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi