Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nje dashuri eshte....

+78
Xhan
il conte
Arian 123
Samuela
Almira
Kejla_mezemer
bekimi
T_o_n_i
Docteur
Ariel
Gladiola
An0nim
Sasha
Darius
Poeti Dhimbjes
bobi 10
STELIANA
Aяtємιѕα
CuN@BosS/
EMI
Shkembi
Fata
Shuke
Labja
Anakonda
Arabela
Fragolina
Space
Durrsaku
Maksi
Єямєℓiиdå
stralli
AniiSaa.!
Emona
kasperi
Prada
Ambra
Erza
Bleta
Hera
Naki
zymer
Melaqja
V-I-P
my name
Dua
Shaban Cakolli
mentor
pleshti
/:UserCode"
Gjarperesha
Roksana
MaNgUpJa
Neta E
cokollata
Tonii
Lolita
Astil1
**Jeta**
Anonim
Ardii
Binni
kristjan91
dajti modh
artin
LaDescarada
Doktori
Gangsta
WebMaster
Alberti
koli852
Aristogata
shqiponjia
OLAS
mela
Erika
feneri
qershicka
82 posters

Faqja 14 e 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Nje dashuri eshte....

Mesazh nga qershicka Tue 6 Oct 2009 - 2:15

First topic message reminder :

Ini dakort me mendimin se ....Nje dashuri eshte ,por kopje te saj ka me mijera?Ju lutem argumentoni pak...
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 70
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga il conte Fri 14 Dec 2012 - 10:19

Lazdrane shkruajti:
il conte shkruajti:Jo po te rrime bashke ..do jemi me te forte...nuk do kemi frike se do bejme ashtu... je farewww

Ok Ani se bashku ja hekum njeri tjetrit merzin hihihi Ne ato momente


Hhaahahha nuk do kemi kohe te mendojme per fundin e botes...se do ja nxjerrrim vete fundin ne ....duke bere ..... :p :p
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Lazdrane Fri 14 Dec 2012 - 10:20

il conte shkruajti:
Lazdrane shkruajti:
il conte shkruajti:Jo po te rrime bashke ..do jemi me te forte...nuk do kemi frike se do bejme ashtu... je farewww

Ok Ani se bashku ja hekum njeri tjetrit merzin hihihi Ne ato momente


Hhaahahha nuk do kemi kohe te mendojme per fundin e botes...se do ja nxjerrrim vete fundin ne ....duke bere ..... :p :p


Hhahahahahahahah Ok mir ben se me hek friken tani me nuk do te kem frik kur jam me ty hihihi hihihi
Lazdrane
Lazdrane
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Berlin City
Postime Postime : 1458
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/12/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga il conte Fri 14 Dec 2012 - 10:22

Ke frike ..ate te heres se pare...??? je farewww
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Lazdrane Fri 14 Dec 2012 - 10:23

il conte shkruajti:Ke frike ..ate te heres se pare...??? je farewww

Jo kur jam me ty me duket si me kan me engjull hihihi
Lazdrane
Lazdrane
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Berlin City
Postime Postime : 1458
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/12/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Neta E Fri 14 Dec 2012 - 10:50

Dashuria eshte nje motiv i shpreses, ne te kundert do te ishte nje jete boshe. Dashuria ka forcen te na bashkoje pa i mohuar tjetrit dinjitetin e tij, unin e tij. Vetem dashuria nuk ushtron nje ndjenje xhelozie, as
tek njerezit, as te kombet. Vetem dashuria eshte e afte te mos e ndaje njerezimin as nga ideologjia, as nga raca. Vetem dashuria mund te na jape energjite e pashtershme, te nevojshme per te zhdukur urine dhe
deshperimin.
Neta E
Neta E
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Në botën time
Postime Postime : 12610
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/10/2009
Hobi Hobi : Të dëgjoj shumë,të flas pak

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Lazdrane Fri 14 Dec 2012 - 14:25

Nje dashuri LIVE esht shum e embel e kjo me shkronja ncuk spom mbush sy hihihi
Lazdrane
Lazdrane
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Berlin City
Postime Postime : 1458
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/12/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Xhan Fri 14 Dec 2012 - 14:30

nje dashuri eshte me e mira dhe me e dashura ndaj prinderve ne rend te par ..pastaj vin kto dashurit qe jan ne rend te dyt...
Xhan
Xhan
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 4302
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga il conte Sat 15 Dec 2012 - 3:16

Xhan shkruajti:nje dashuri eshte me e mira dhe me e dashura ndaj prinderve ne rend te par ..pastaj vin kto dashurit qe jan ne rend te dyt...


Nje dashuri eshte njesoj si buzeqeshja jote...le shume per te kuptuar.... :5454787: :5454787:
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Xhan Sat 15 Dec 2012 - 4:37

il conte shkruajti:
Xhan shkruajti:nje dashuri eshte me e mira dhe me e dashura ndaj prinderve ne rend te par ..pastaj vin kto dashurit qe jan ne rend te dyt...


Nje dashuri eshte njesoj si buzeqeshja jote...le shume per te kuptuar.... :5454787: :5454787:

Eshte edhe keshtu sikur ti qe je i dashur .... te ben buzqeshjen edhe me te bukur :5454787:
Xhan
Xhan
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 4302
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga il conte Sat 15 Dec 2012 - 6:44

Nje ndienje shume e bukur qe te sjell kenaqesi...
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Arabela Sat 15 Dec 2012 - 7:05

nje kuti me bonbone,,,sa mund te hash max???[You must be registered and logged in to see this image.]
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga il conte Sat 15 Dec 2012 - 7:07

Arabela shkruajti:nje kuti me bonbone,,,sa mund te hash max???[You must be registered and logged in to see this image.]

Po mua qe me dhembin dhemballet si tja bej qe nuk i ha embelsirat.... :p :p
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Arabela Sat 15 Dec 2012 - 7:14

il conte shkruajti:
Arabela shkruajti:nje kuti me bonbone,,,sa mund te hash max???[You must be registered and logged in to see this image.]

Po mua qe me dhembin dhemballet si tja bej qe nuk i ha embelsirat.... [You must be registered and logged in to see this image.]
ska gje ,,i ha une,,per cfare e ke shoqerine ketu ti???[You must be registered and logged in to see this image.],,,dhe pastaj te falenderoj me dashuri,,,,[You must be registered and logged in to see this image.]
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Arabela Sat 15 Dec 2012 - 7:14

esh nje buzeqeshje kur nuk te buzeqeshet,,,[You must be registered and logged in to see this image.]
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga il conte Sat 15 Dec 2012 - 7:16

Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:
Arabela shkruajti:nje kuti me bonbone,,,sa mund te hash max???[You must be registered and logged in to see this image.]

Po mua qe me dhembin dhemballet si tja bej qe nuk i ha embelsirat.... [You must be registered and logged in to see this image.]
ska gje ,,i ha une,,per cfare e ke shoqerine ketu ti???[You must be registered and logged in to see this image.],,,dhe pastaj te falenderoj me dashuri,,,,[You must be registered and logged in to see this image.]

Aaaa tani po ..kjo e dyta ishte fjale me vend.....hajde pra ...cpret...?? :p :p
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Arabela Sat 15 Dec 2012 - 7:18

pres autobuzin[You must be registered and logged in to see this image.]
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga il conte Sat 15 Dec 2012 - 7:38

Si Xhani.....kaq mund te them.....
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Neta E Sat 15 Dec 2012 - 13:42

Verberuese
Neta E
Neta E
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Në botën time
Postime Postime : 12610
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/10/2009
Hobi Hobi : Të dëgjoj shumë,të flas pak

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Lazdrane Tue 18 Dec 2012 - 5:21

Dashuria e sincerte esht e embel
Lazdrane
Lazdrane
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Berlin City
Postime Postime : 1458
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/12/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Neta E Tue 18 Dec 2012 - 13:03

Ndjenja me fuqishme ne jete
Neta E
Neta E
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Në botën time
Postime Postime : 12610
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/10/2009
Hobi Hobi : Të dëgjoj shumë,të flas pak

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Xhan Tue 18 Dec 2012 - 13:04

sa nje kopsht me lule LULE
Xhan
Xhan
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 4302
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Neta E Tue 18 Dec 2012 - 23:01

Dashuria eshte aq e rendesishme s'a qe e vlen tere seriozitetin dhe rrembimin me te cilin bota terhiqet prej saj.
Neta E
Neta E
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Në botën time
Postime Postime : 12610
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/10/2009
Hobi Hobi : Të dëgjoj shumë,të flas pak

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga qershicka Sat 22 Dec 2012 - 10:38

Nje dashuri eshte ...per mua sonte eshte nje dashuri e madhe dhe e pakufi per Boten tone...
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 70
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Shkembi Sat 22 Dec 2012 - 10:54

...eshte nje iluzion.

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 42

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Arian 123 Sat 22 Dec 2012 - 10:59

Jede Liebesbeziehung lebt von der Erfüllung der Bedürfnisse des anderen.
Cdo mardhenje dashurie eshte plotesimi i deshireave dhe nevojave te partnerit/res.
Arian 123
Arian 123
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Hamburg
Postime Postime : 2998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2012
Mosha Mosha : 48
Hobi Hobi : Tenis,Bowling,Sport.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Tonii Sun 23 Dec 2012 - 8:06

... e pa perkufizuar
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Neta E Sun 23 Dec 2012 - 8:42

Ndjenj shpirtrore
Neta E
Neta E
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Në botën time
Postime Postime : 12610
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/10/2009
Hobi Hobi : Të dëgjoj shumë,të flas pak

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga serxho kasa Sun 23 Dec 2012 - 22:16

nje dashuri eshte e barabarte me nje vdekje,,,se asnjera as tjetra nuk e dine kur vine,,,bejne dhe te njejten pune ,,,,dashuria te mer zemren kurse vdekja ndalon rrahjet esaj...... k05155

serxho kasa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : atje ku me pelqen
Postime Postime : 17
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/12/2012
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : te degjo muzik pa fund dhe futbolli

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Neta E Mon 24 Dec 2012 - 4:31

Knaqesi
Ndjenj
Emocion
Neta E
Neta E
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Në botën time
Postime Postime : 12610
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/10/2009
Hobi Hobi : Të dëgjoj shumë,të flas pak

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga bobi 10 Mon 24 Dec 2012 - 4:54

Kur me thote klea mua

o yvi im :P
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Ailin Mon 24 Dec 2012 - 6:51

nje qyp me mjalte...ha ha pastaj arin atje ku ka vetem ashtu [You must be registered and logged in to see this image.]
Ailin
Ailin
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 403
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/12/2012
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga WebMaster Mon 24 Dec 2012 - 7:02

Skan mbarim fjalet te perkufizosh se cfar eshte nje dashuri
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Ailin Mon 24 Dec 2012 - 7:10

Dashuria
është ndjenjë në zemër, me të cilën njeriu nuk mund të udhëheqë.
Nganjëherë njeriu dashuron, ose urren pa dëshirën e vet. Nganjëherë ai e
dashuron një njeri ose e urren atë pa ndonjë shkas të qartë, andaj ai
që dashuron nuk është në gjendje të lirohet nga ajo dashuri, apo ai që
urren nuk mund të lirohet nga urrejtja.

Burim i dashurisë së
mashkullit ndaj femrës, ose femrës ndaj mashkullit, është simpatia e
natyrshme, të cilën Allahu i Madhëruar e krijoi te njeriu dhe e mbolli
në të. Lavdiploti ka thënë: "Njerëzve u duket e bukur vetëm ajo çka u ka
ëndja: gratë, djemtë, grumbujt me ar e argjend, kuajt e bukur, bagëtia
dhe të korrat. Këto janë të mira në jetën e kësaj bote, kurse kthimi më i
mirë është tek Allahu" (Kur'ani: Ali Imran: 14).

Kush mendon
lidhur me këtë ajet do të vërejë se pasioni për femra është përmendur
para pasioneve (epsheve) të tjera jetësore, e që dëshmon për madhësinë e
kësaj te njeriu, si dhe për atë se ajo luan rol të madh në jetën e tij.
I Dërguari, s.a.v.s., krahas madhështisë së vet, ka thënë qartë se
Allahu i Madhëruar nga gjërat e kësaj bote m'i ka bërë të pëlqyera
parfumet dhe gratë. Ai, s.a.v.s, ka thënë: "Më janë bërë të pëlqyera nga
kjo botë gratë dhe aromat (parfumet), kurse kënaqësia (qetësia) ime
është në namaz". (Hadithin nga Enesi, r.a., e transmetuan Ahmedi,
Nesaiu, Hakimi dhe Bejhekiu.)

Prandaj, i Dërguari, s.a.v.s., për
gratë ka thënë se janë sprova më e madhe së cilës do t'i ekspozohen
meshkujt. I Dërguari, s.a.v.s., ka thënë: "Nuk kam lënë pas vetes, në
mesin e njerëzve, sprovë më të madhe për meshkujt se femrat". (Hadithin e
shënuan Ahmedi dhe Taberaniu nga Usame ibn Zejdi).

Prandaj,
islami e ka ndaluar përzierjen e meshkujve me femra, ndërkaq ka
urdhëruar që femra të mbulohet para meshkujve; ia ka ndaluar mashkullit
të qëndrojë vetëm me femrën, e cila nuk është farefis i afërm, kurse
femrës ia ka ndaluar të udhëtojë vetëm, pa burrin, ose dikë nga farefisi
i afërt (mahrem).

Shembull më i mirë se dashuria dhe urrejtja
janë ndjenja, të cilat njeriu nuk mund t'i kontrollojë, është ngjarja
ndërmjet Mugisit dhe Berirës (r.a.). Mugisi e donte shumë Berirën, madje
edhe në rrugë, në prezencë të gjithëve, shkonte pas saj duke e lutur
atë, duke i shprehur dashuri, ndërsa nëpër faqet e tij rridhnin lot.
Berira, megjithatë, e urrente Mugisin aq shumë sa nuk e pranoi as
ndërhyrjen e të Dërguarit të Allahut, s.a.v.s., për të.

Tregimi
për Mugisin dhe Berirën hyn në rrëfimet më të bukura dhe më të çuditshme
që citohen në librat e haditheve. Ai nuk është fryt i imagjinatës së
shkrimtarëve, ose të tregimtarëve, por rrëfim i vërtetë për një dashuri
të sinqertë që e shënojnë përmbledhjet më autentike të hadithit.

Hero
i kësaj ngjarje është një robëreshë, bashkëshortja e Mugisit. Atë e
kishte blerë nëna e besimtarëve, Aisheja, r.a., pastaj e kishte liruar.
Kur Berira u lirua, zgjodhi prishjen e martesës dhe largimin nga Mugisi,
kurse kjo me Sheriat është e garantuar për çdo robëreshë të martuar, e
cila, kur të lirohet (kurse burri i mbetet rob), ka të drejtë të zgjedhë
ndërmjet prishjes të martesës, ose qëndrimit në të. Kur Berira fitoi
lirinë, menjëherë zgjodhi prishjen e martesës me Mugisin, i cili e
dashuronte shumë dhe ishte tepër i lidhur me të, sa që i Dërguari i
Allahut s.a.v.s., i kishte thënë xhaxhait të tij Abasit, r.a.: "O Abas, a
nuk të çuditesh me dashurinë e Mugisit ndaj Berirës dhe me urrejtjen e
Berirës ndaj Mugisit?"

I Dërguari, s.a.v.s., i kishte thënë
asaj: Sikur t'i ktheheshe atij. O i Dërguar i Allahut, a po më urdhëron?
Jo, unë vetëm po ndërmjetësoj. Ai nuk më nevojitet, ia kishte kthyer
ajo.

Ibn Abasi, transmetuesi i hadithit, thotë: "Burri i Berirës
ishte rob, quhej Mugis, sikur e shoh tani se si shkon pas saj duke
qarë, kurse lotët i rrjedhin nëpër mjekër." (Hadithin e shënuan Nesaiu,
Ebu Davudi dhe Buhariu, kurse versioni është i Buhariut.)

Ndonëse
njeriu nuk mund t'i kontrollojë dashurinë dhe urrejtjen, ai megjithatë
mund t'i udhëheqë (kontrollojë) mjetet të cilat çojnë në dashuri, e të
cilat mund të jenë shkas për paraqitjen e dashurisë dhe shtimin e saj;
ndër to më me rëndësi janë dy gjëra: shikimi dhe të dëgjuarit (dëgjimi).
Syri dhe veshi janë rruga më e mirë për depërtimin e dashurisë në
zemër. Allahu i Madhërishëm, kur flet për mirësitë që ia ka dhuruar
njeriut, në Librin e Urtë të Tij, shpesh i përmend bashkë me zemrën.
Shembull për këtë janë fjalët e Lavdiplotit: "Thuaj: "Është Ai që krijon
gjithçka dhe ju dhuroi të dëgjuarit, të parët dhe mendjen (zemrën),
kurse ju jeni pak mirënjohës" (Kur'ani, Mulk: 23).

Në Librin e
Urtë, gjithashtu, kemi ajete të cilat e urdhërojnë njeriun që t'i
shfrytëzojë mirë këto organe të veta, si në fjalët e Lavdiplotit: "Mos
iu qas asaj të cilën nuk e njeh! Të dëgjuarit, të parët dhe mendja
(zemra), për të gjitha këto do të përgjigjeni" (Kur'ani, Isra: 36).

Dashuria
reciproke e bashkëshortëve është gjë e natyrshme, e zakonshme dhe me
Sheriat e nevojshme. Secili prej tyre është i detyruar të përpiqet që ta
shtojë dhe ta forcojë këtë dashuri.

Prandaj, kur gruaja të dalë
para burrit të vet, duhet të përpiqet që pamja e saj ta gëzojë dhe
shtojë dashurinë e tij ndaj saj. Gjithashtu duhet pasur kujdes që burri i
saj të mos dëgjojë nga ajo diç që mund ta largojë nga ajo dhe të
pakësojë dashurinë e tij ndaj saj. Burri, gjithashtu, para gruas duhet
të dalë në gjendje të bukur dhe të hijshme, që i përgjigjet burrnisë së
tij, ashtu që të jetë tërheqës për gruan e vet, që ajo ta dashurojë edhe
më shumë dhe të lidhet për të. Edhe ai, po ashtu, duhet të kujdeset të
mos i thotë gruas diç që do ta shkaktonte neverinë e saj ndaj tij, ose
do ta pakësonte dashurinë e saj ndaj tij.

Të gjitha këto gjëra
janë të njohura dhe të pranuara përgjithësisht, por ajo që duhet ta
sqarojmë është qëndrimi i islamit ndaj dashurisë para martesës.

Gjatë
bisedës lidhur me këtë temë duhet t'i sqarojmë disa rregulla të
përgjithshme të Sheriatit, të cilat do të na zbulojnë qëndrimin e
islamit lidhur me këtë çështje. Njëra prej këtyre rregullave është se
njeriu nuk është përgjegjës për idetë (mendimet) e veta dhe atë që i
vjen në mendime. Atë, të cilit i shkrep ideja ta kryejë ndonjë ligësi,
por nuk e kryen, Allahu nuk do ta ndëshkojë për atë mendim.

Nëse
dikush nuk e kryen për shkak të frikës nga Allahu i Madhërishëm, Ai do
ta shpërblejë, sepse e ka braktisur atë dhe e ka lënë për hir të Tij. I
Dërguari i Allahut, s.a.v.s., thotë:"Me të vërtetë Allahu i Madhërishëm
ua ka falur pjesëtarëve të umetit tim ato për çka i nxisin shpirtrat e
tyre (d.m.th. mendimet), nëse nuk i kryejnë ato, apo nuk i flasin".

Gjithashtu,
në një hadith, duke transmetuar nga Allahu i tij i Madhërishëm, ai
thotë: "Me të vërtetë, Allahu i ka caktuar veprat e mira dhe veprat e
këqija, pastaj këtë e ka shpjeguar; ndërsa kush vendos ta kryejë një
vepër të mirë, pastaj nuk e kryen, Allahu këtë vepër ia shënon të plotë,
sikur ta kishte kryer. Por nëse vendos ta kryejë një vepër të mirë, dhe
e kryen, Allahu ia shënon prej dhjetë deri shtatëqind herë, madje edhe
më shumë. E nëse dikush vendos ta kryejë një vepër të keqe, dhe nuk e
kryen, Allahu ia shënon një vepër të mirë, e nëse vendos ta kryejë një
vepër të keqe, dhe e kryen, Allahu ia shënon vetëm një vepër të keqe".
(Të dyja hadithet i shënon Muslimi)

Kush dashurohet në një vajzë
në bazë të shikimit ose zërit që e dëgjon, Allahu nuk do ta dënojë për
këtë, gjithnjë derisa kjo kufizohet vetëm në ndjenjën (e zemrës), të
cilën njeriu nuk mund ta kontrollojë. Mirëpo, nëse kjo dashuri e shtyn
ta shikojë apo ta dëgjojë sërish, atëherë kjo hyn në rrethin e
përgjegjësisë së Sheriatit. Me këtë synim të tij ai i kalon kufijtë e së
lejuarës dhe i afrohet ndalimit sheriatik, përveç nëse e shikon për
shkak të fejesës dhe martesës me të. Në këtë rast veprimi i tij hyn në
suaza të lejimit për të fejuarin dhe shikimin e tij të së fejuarës. Këtu
duhet të theksojmë që të fejuarit i lejohet shikimi vetëm gjersa është i
fejuar, por nëse ai i ofron fejesë dhe refuzohet, atëherë shikimi nuk i
lejohet.

Islami i nxit prindërit dhe kujdestarët, në këto
situata, ta martojnë vajzën për atë mashkull të cilin ajo e do, nëse ai
ka moral të mirë dhe është i devotshëm. Vlen të përmendet hadithin, i
cili bën fjalë për martesën e sahabes El-Hansa bint Hidami, ku thuhet se
i Dërguari i Allahut, s.a.v.s., e kishte urdhëruar babanë e saj që ta
martojë me mashkullin të cilin ajo e donte.

Nëse ai që është
dashuruar nuk mund të martohet me femrën të cilën e dashuron, atëherë ai
duhet të përpiqet që këtë dashuri ta largojë nga zemra dhe vetvetja.
S'ka dyshim se shkaqet materiale kanë ndikim të madh në ndjenja.
Prandaj, lënia dhe largimi nga gjithçka që ia kujton atë, pas një kohe,
ndikon ashtu që njeriu ta harrojë dhe të qetësohet, posaçërisht nëse
është nga ata që e kanë frikë Allahun dhe frikohen prej Tij dhe që më
shumë e duan kënaqësinë e Tij sesa pasionet e veta. Me të vërtetë kjo
është ndihma më e madhe që mund të jepet për zgjidhjen e këtij problemi.
Ailin
Ailin
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 403
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/12/2012
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga dajti modh Mon 24 Dec 2012 - 8:06

o ma hoqe petllen mos fol me
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Xhan Mon 24 Dec 2012 - 8:26

sa e embel aq edhe e hidhur :O
Xhan
Xhan
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 4302
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Ailin Mon 24 Dec 2012 - 9:02

dajti modh shkruajti:o ma hoqe petllen mos fol me
kush foli mo...vetem copy e bera [You must be registered and logged in to see this image.]
Ailin
Ailin
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 403
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/12/2012
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga dajti modh Mon 24 Dec 2012 - 9:07

Ailin shkruajti:
dajti modh shkruajti:o ma hoqe petllen mos fol me
kush foli mo...vetem copy e bera [You must be registered and logged in to see this image.]
pse nuk ka mo ashtu origjinale hihihi
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Ailin Mon 24 Dec 2012 - 9:10

jo jo nuk ka...vetem ne librat e ismail kadares [You must be registered and logged in to see this image.]
dashuria eshte ndjenja me e bukur
Ailin
Ailin
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 403
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/12/2012
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga fioll Tue 1 Jan 2013 - 18:58

Nje Dashuri eshte kur mami i jep racionin e mishit me te madh babit. :P
fioll
fioll
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 352
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Anakonda Sat 5 Jan 2013 - 4:44

ndjenj shpirti

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje dashuri eshte.... - Faqe 14 Empty Re: Nje dashuri eshte....

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 14 e 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi