Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Toka goditet nga trupa diellorë, priten stuhi magnetike People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Toka goditet nga trupa diellorë, priten stuhi magnetike People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toka goditet nga trupa diellorë, priten stuhi magnetike

2 posters

Shko poshtë

Toka goditet nga trupa diellorë, priten stuhi magnetike Empty Toka goditet nga trupa diellorë, priten stuhi magnetike

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 27 Feb 2012 - 5:31

Toka goditet nga trupa diellorë, priten stuhi magnetike NASA-TokaUashington, 26 shkurt 2012, NOA - Toka u godit sot nga disa trupa ndriçues, të ardhur nga hapësira në formën e fushave magnetike, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Konstatimi u bë nga NASA, e cila kishte parashikuar mbërritjen e tyre në tokë pas pesë shpërthimeve, që u regjistruan në sipërfaqen e diellit në datat 23- dhe 24 shkurt.

Këta trupa diellorë përshkuan për dy ditë distancën mes diellit dhe tokës, duke lëvizur me një shpejtësi mbi 1 mln.km/h.

Largësia mes dy planeteve llogaritet në 150 milionë kilometra.

Megjithë fushën magnetike, që rrethon planetin tokë, trupat ndriçues që mbërrijnë në tokë pas stuhive diellore mund të shkaktojnë stuhi gjeomagnetike edhe në planetin tonë.

Në fund të muajit janar një stuhi e tillë magnetike goditi tokën duke detyruar kompanitë ajrore të anullonin fluturimet si dhe të ndryshonin rrugët e kalimit të avionëve.

Po ashtu trupat ndriçues, që shkaktohen nga shpërthimet në sipërfaqet e diellit sjellin probeme edhe në sistemet satelitore si dhe ato të transmetimit të energjisë elektrike.

Pesë shpërthimet që ndodhen në 23-34 shkurt në sipërfaqen e diellit u fotografuan nga NASA, në pjesë të ndryshme të tij.

mit/noa.al
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Toka goditet nga trupa diellorë, priten stuhi magnetike Empty Re: Toka goditet nga trupa diellorë, priten stuhi magnetike

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:42

e tmerrshme ploaneti yn cka nuk po heq

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi