Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lidhja mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lidhja mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lidhja mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit

2 posters

Shko poshtë

Lidhja mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit Empty Lidhja mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 2 Mar 2012 - 12:09

Lidhja mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit 2_327Biondinat kanë lëkurë të ndjeshme, ezmeret kanë probleme me rënie flokësh, ndërsa flokëkuqet i ekspozohen më shumë rrezikut nga sëmundja e Parkinsonit, në to anestezioni ndikon më dobët.

Disa studime të ndryshme zbulojnë lidhjen mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit. Për shembull, femrat me flokë më të ndritshme, në fakt biondinat, kanë më shumë prirje për t’u sëmurë nga sëmundja e lidhur me plakjen dhe e cila gradualisht shkatërron pamjen qendrore.

Kjo mund të parandalohet me ndryshimin e mënyrës së të ushqyerit, me fillimin e ngrënies së lakrës, spinaqit dhe perimeve të tjera të gjelbra të cilat përmbajnë luteinë
.Gjithashtu, te biondet është më i ulët prodhimi i melaninës i cili i jep ngjyrë lëkurës dhe e mbërrin nga rrezet ultraviolete. Lëkurën e kanë më të ndjeshme, te ato ekziston rreziku u rritur nga krijimi i melanomës, pra personat me flokë të ndritshme duhet që para secilës dalje në diell gjithsesi të mbrohen me krem i cili ka faktor të lartë të mbrojtjes. Kur bëhet fjalë për ezmeret, atyre flokët u bien më shumë se sa biondeve.

Ekspertët mendojnë se kjo ndodh për shkak se ezmeret kanë më pak flokë, ndërsa edhe qimet e tyre kanë më pak rezistuese ndaj ndikimeve të jashtme. Rënia mund të parandalohet me ushqim të duhur, si dhe me konsumimin e vitaminave shtesë. Studimi i Harvardit ka zbuluar se flokëkuqet i ekspozohen më shumë rrezikut nga sëmundja e Parkinsonit. Pse? Shkakun duhet kërkuar në mutacionin e gjenit të lidhur me gjenin i cilin mban ngjyrën e kuqe të flokëve.

Me konsumim të rregullt të multivitaminave është e mundur që të ngadalësohet zhvillimi i sëmundjes. Ndërsa që nga më parë ka qenë e ditur që anestezioni ndikon më dobët në flokëkuqet.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lidhja mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit Empty Re: Lidhja mes ngjyrës së flokëve dhe shëndetit

Mesazh nga Anakonda Sun 18 Nov 2012 - 3:14

e tashi un smund me i ly flokt me u bo bjonde aaapapapa ca temash
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi