Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Djall pluhuri në planetin Mars People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Djall pluhuri në planetin Mars People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Djall pluhuri në planetin Mars

2 posters

Shko poshtë

Djall pluhuri në planetin Mars Empty Djall pluhuri në planetin Mars

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 14 Mar 2012 - 4:31

Djall pluhuri në planetin Mars Djall-pluhuri-ne-planetin-marsDjall pluhuri në planetin Mars Mars-reconnaissance-orbiterNjë djall pluhuri i tmerrshëm ka arritur gjysmë milje në lartësi dhe ka qenë fotografuar si një vorbull nëpër sipërfaqen e Marsit nga NASA.
Imazhi është kapur me një qartësi tepër të lartë nga kamerat më 16 shkurt të këtij viti apsi ajo kaloi rajonin Planitia të Amazonis.
Pavarësisht atmosferës në Mars ka qenë mjaft i hollë - pasi një për qind e presionit të erërave të Tokës, janë mjaft të forta për të prodhuar ngjarje dramatike të tilla që janë të dukshme si vija të pluhurosura në sipërfaqe.
Imazhi është marrë gjatë kohës së vitit marsian kur planeti është shumë larg nga dielli.
Ashtu si në Tokë, erërat në Mars janë mundësuar nga ngrohje diellore. Ekspozimi ndaj rënies së rrezeve të diellit gjatë këtij sezoni, madje edhe tani, djajtë pluhur veprojnë për të pastruar sipërfaqen e pluhurit që depozitohet në pak kohë.
Diajtë pluhur ndodhin edhe në Tokë ashtu si edhe në Mars. Ata janë tjerrje kolona ajri, që bëhen të dukshme nga pluhuri që tërhiqet në terren. Ndryshe nga një uragan, një djall pluhuri zakonisht formohet në një ditë të qartë kur toka është ngrohur nga dielli, dhe ajri mbi tokë është i ngrohtë.
Mars Reconnaissance Orbiter ka marrë deri tani 21 000 fotografi nga planeti Mars që nga mbërritja atje në 2006.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Djall pluhuri në planetin Mars Empty Re: Djall pluhuri në planetin Mars

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:39

po prandaj marsi qenka ne ngjyre te kuqe

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi