Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, krijon atllasin e ri të Gjithësisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, krijon atllasin e ri të Gjithësisë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, krijon atllasin e ri të Gjithësisë

2 posters

Shko poshtë

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, krijon atllasin e ri të Gjithësisë Empty Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, krijon atllasin e ri të Gjithësisë

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 18 Mar 2012 - 11:44

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, krijon atllasin e ri të Gjithësisë UniverseAgjencia amerikane për hulumtime kozmike NASA e ka publikuar në internet atllasin dhe katalogun e përbërë nga 18 000 fotografi të mbi 564 milionë yjeve, galaktikave,asteroideve, planetëve dhe trupave tjerë qiellorë, nga të cilët shumë syresh më parë nuk kanë mundur të shihen apo të identifikohen, si dhe ka publikuar bazën e të dhënave për ata trupa. Atllasi i ri dydimensional i universit është bërë me ndihmën e teleskopit të hapësirës WISE (Wide-field Survey Explorer).Shkencëtarë kanë zbuluar shumë objekte të reja, kurse hulumtimet kanë dëshmuar se në afërsi të planetit tonë ka më pak gurë (asteroide) të madhësisë së mesme sesa është menduar.
WISE është lansuar më 14 dhjetor 2009 dhe deri tash ka grumbulluare mbi 2.7 milionë fotografi dhe 15 trilionë bit shënimesh. Pas analizës së atyre të dhënave dhe me ndihmën e 18 000 fotove të bashkuara si mozaik, është krijuar 2D mapa, në të cilën shohim galaktikën Rruga e qumështit (galaktika jonë). Sistemi ynë diellor është i vendosur diku në rreth dy të tretat larg qendrës së diskut.
Duke pasur parasysh që secili nga mbi 560 milionë objekte mund të jetë asteroid, yll apo edhe një galaktikë e tërë, padyshim se do të mund të gjenden edhe shumë zbulime të reja.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, krijon atllasin e ri të Gjithësisë Empty Re: Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, krijon atllasin e ri të Gjithësisë

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:39

njihen amerikanet per astrologe te zote

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi