Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
"Shikimi" me rreze X. Disa njerez e kane kete aftesi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
"Shikimi" me rreze X. Disa njerez e kane kete aftesi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Shikimi" me rreze X. Disa njerez e kane kete aftesi

2 posters

Shko poshtë

"Shikimi" me rreze X. Disa njerez e kane kete aftesi Empty "Shikimi" me rreze X. Disa njerez e kane kete aftesi

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 24 Mar 2012 - 3:52

"Shikimi" me rreze X. Disa njerez e kane kete aftesi Well1J. Raoul Derosiers, nje biznesmen Kanadez, duket se ka patur talentin me te cuditshem dhe interesant nga te gjithe te tjeret e llojit te tij.

Mesa duket, Derosiers kishte aftesine te shihte thelle ne toke. Ky shikim me rreze X ne nje kohe quhej "magjepsje e ujit", por ne ditet e sotme ka marre emrin "zhytje ne uje".

Sipas historise, Derosiers kishte vuajtur gjithmone nga dhimbje te thella dhe prerese tek zona nen brinje, por edhe pse dhimbjet ishin shume te forta, ato nuk zgjasnin asnjehere shume, keshtu qe ai nuk u kishte kushtuar atyre shume vemendje.

Megjithate, ne vitin 1940, dhimbjet filluan ta kapnin me shpesh dhe zgjasnin edhe me shume, keshtu qe ai u bind qe duhet te shkonte te kontrollohej tek nje doktor.

Doktori mendoi qe problemi ishte me shume psikologjik dhe do te qetesohej duke pushuar. Ne mbeshtetje te ketij mendimi, ai i dha Derosiers-it ilace per gjume dhe ne fakt kjo duket se funksionoi per nje fare kohe.

Shikimet e para me rreze X

Mbasi kishte rreth nje muaj qe i pinte ilacet e tij, Derosiers shkoi te vizitonte fermen e nje kushuriri te tij ne Kebek. I afermi i tij po i ankohej qe mungesa e ujit po i prishte shume pune ne biznesin e tij dhe qe nese vazhdonte keshtu do te duhet te terhiqej.

Por megjithese, Derosiers ndihej keq per kusheririn e tij, ai nuk mund te bente asgje per ta ndihmuar.

Disa muaj me vone, kur te dy burrat ishin duke ecur permes nje fushe, Derosiers pati nje prej atyre dhimbjeve te tij te tmerrshme ne brinje. Nderkohe qe kjo ishte duke ndodhur, ai i tha kusheririt te tij:

"Mos me pyet se pse po ta them kete, une nuk mundem ta shpjegoj, por me duket sepo qendroj mbi nje lume me uje nentokesor... uje te mire. Uji gjendet shatedhjete kembe nen toke dhe rrjedh mbi nje shtrese guri te trashe. Nuk duhet te shposh ate gurin pasi do te humbasesh ujin."

Tre jave me vone, u hap nje pus atje ku kishte treguar Deroisers duke perdorur rrezet e tij X, dhe nje furnizim me uje te bollshem dhe te pijshem u zbulua vetem paksa me thelle nga sa kishte specifikuar ai. Nen uje gjendej vertet ajo pllaka e gurit per te cilen ai kishte folur.

Lajmet per kete ndodhi u shperndane vertet shume shpejt dhe shikimi me rreze X i Derosiers u be shume i kerkuar nga te tjeret. Ai zgjodhi vendndodhjen e me shume se 600 puseve, pa gabuar asnjehere, dhe thjesht duke ecur mbi toke dhe duke ndaluar aty ku ai e ndjente dhimbjen e tmerrshme ne brinje.

Nese te dhenat per Raoul Derosiers jane te sakta, atehere shphjegimi i vetem eshte se ai ne nje fare menyre zhvilloi nje lloj aftesie mbinatyrore per te pershkruar ne menyre te sakte shtresat e gureve, reres dhe gjithcka tjeter qe gjendeshin nen te ne momentin qe ai kapej nga dhimbja ne brinjet e tij.

Klientet e tij thone qe ai nuk ka gabuar asnjehere. Ndoshta ilacet e gjumit qe i dha doktori bene disa ndryshime tek ai te cilat i lejuan keto aftesi te jashtezakonshme te zhvilloheshin.

Megjithese metoda e tij e kerkimit me rreze X ishte shume e cuditshme, ne fakt aftesia e Derosier nuk eshte e vetme apo unike, pasi ka edhe shume te tjere me keto aftesi.

Edhe nje francez, Barthelemy Bleton, aksidentalisht i zbuloi keto talente te tij te vecanta ne moshen shtate vjecare pasi ai ndihej gjithmone i semure dhe me gjendje te fiketi kur qendrote ne nje vend te vecante. Me pas, duke germuar ne ate vend ku ai ndihej keq, u zbulua nje burim.

Nuk dihet se cfare kane te vencante keta njerez qe kane te zhvilluar keto aftesi. (F.B/Infoalbania)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Shikimi" me rreze X. Disa njerez e kane kete aftesi Empty Re: "Shikimi" me rreze X. Disa njerez e kane kete aftesi

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:49

po pra po se vec flasin kot.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi