Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
-Planetet- People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
-Planetet- People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

-Planetet-

2 posters

Shko poshtë

-Planetet- Empty -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 3:56

Merkuri i percelluar nga Dielli.
Rrezet e forta te diellit e percellojne siperfaqen e Merkurit. Ketu temperatura eshte me se 400 grade C gjate dites. 24 ore te Tokes, ketu eshte gati gjys viti.

U zbulua - ne vitet 3000 p.e.r.
Zbuluesi - i panjohur.

Largesia nga Dielli - 5,79*10(7) km.
Largesia nga Dielli ne krahasim me Token - 0,387.
Largesia nga Toka(max/min) - 221,9*10(6)km/77,3*10(6)km.
Koha(per nje vit) e qarkullimit - 87 (dite/nate) e 15 ore.
Shpejtesia mesatare e qarkullimit - 47,87 km/s.
Rrotullimi - 58 (dite/nate) e 15 ore.
Kohezgjatja e dite/nate - 175 (dite/nate) e 22 ore.
Numri i Henave - 0
Sistem unazor - jo.
Shtresa - 0,3302*10(24) kg.
Shtresa ne krahasim me Token - 0,0553.
Radiusi te ekuadori - 2439,7 km.
Radiusi ne krahasim me Token(toka=1) - 0,383.
Hapesira - 6,083*10(10)km(3).
Hapesira ne krahasim me Token(toka=1) - 0,0562.
Shtresa permbushese - 5427kg/m(3).
Shtresa permbushese ne krahasim me Token(toka=1) - 0,984
Akselaracioni - 3,70m/s(2).
Akselaracioni ne krahasim me Token - 0,378.

Pesha juaj ne Toke-50 kg
Pesha juaj ne Merkur - 19kg.
[b]

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 3:56

Venera-nje planete inferno. Venera eshte si nje inferno. Eshte aq nxehte ne siperfaqe sa qe edhe Pb(plumbi) shkrihet. Shtypja eshte sa shtypja nen 1 km nen oqeane.

U zbulua - qe ne kohen para historike.
Zbuluesi - i panjohur.

Largesia nga Dielli - 108,2*10(6) km
Largesia nga Dielli ne krahasim me Token - 0,723.
Largesia nga Toka(max/min) - 261,0*10(6) km/38,2*10(6) km.
Koha e qarkullimit(koha prej nje viti) - 224 (dite/nate) e 17 ore.
Shpejtesia mesatare e qarkullimit - 35,02 km/s
Rrotullimi - 243 (dite/nate)tokesore.
Kohezgjatja (dite/nate) - 116 (dite/nate) e 18 ore.
Numri i Henave - 0
Sistem unazor - jo.
Shtresa - 4,8685*10(24) kg.
Shtresa ne krahasim me Token(toka=1) - 0,815.
Radiusi te ekuadori - 6051,8 km.
Radiusi ne krahasim me Token(toka=1) - 0,949.
Hapesira - 92,843*10(10) km(3).
Hapesira ne krahasim me Token(toka=1) - 0,857.
Shtresa permbushese - 5243 kg/m(3).
Shtresa permbushese ne krahasim me Token(toka=1) - 0,951.
Akselaracioni - 8,87 m7s(2).
Akselaracioni ne krahasim me Token(toka=1) - 0,907.

Pesha juaj ne Toke - 50 kg.
Pesha juaj ne Venere - 45 kg.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 3:57

Toka - planeta blu.
Rruzulli tokesor është i vetmi qe jemi te sigurtë se jeta egziston.

Largesia nga Dielli - 149,60*10(6) km.
Koha e qarkullimit(gjatesia prej një viti) - 365,256 (ditë/nate).
Shpejtesia e qarkullimit - 29,78 km/s.
Koha e rrotullimit - 23,9345 ore.
Dite/nate - 24,00 ore.
Numri i henave - 1.
Sisteme unazore - jo.
Shtresa - 5,9736*10(24) kg.
Radiusi te ekuadori - 6378,1 km.
Hapesira - 108,321*10(10) km(3).
Shtresa permbushese - 5515 kg/m(3).
Akselaracioni - 9,78 m/s(2).
Shtypja atmosferike ne siperfaqe - 1014 mb.
Elementet perberese te atmosferes - Nitrogjen(78,08%), Oksigjen(20,95%).
Temperatura(max/min) - +60 grade C / -90 grade C.


Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 3:58

Marsi- planeta e kuqe. Dikur kanë egzistuar lumenj, liqene dhe mbase edhe oqeane. Mbase ka egzistuar edhe jeta ne Mars. Sot, Marsi është i thate dhe i pajete ne siperfaqe. Mirëpo cfar fshihen nën siperfaqe?

Largesia nga Dielli - 227,92*10(6) km.
Largesia nga Dielli ne krahasim me Token(toka=1) - 1,524.
Largesia nga Toka(max/min) - 401,3*10(6) km / 54,5*10(6) km.
Koha e qarkullimit(gjatesia prej një viti) - 1(vit i tokes) e 322 ditë.
Shpejtesia e qarkullimit - 24, 13 km/s.
Koha e rrotullimit - 24 ore e 37 minuta.
Dite/nate - 24 ore e 40 minuta.
Numri i henave - 2.
Sistem unazor - jo.
Shtresa - 0,64185*10(24) kg.
Shtresa ne krahasim me Token(toka=1) - 0,107.
Radiusi te ekuadori - 3397 km.
Radiusi ne krahasim me Token(toka=1) - 0,533.
Hapesira - 16,318*10(10) km(3).
Hapesira ne krahasim me Token(toka=1) - 0,151.
Shtresa permbushese - 3933 kg/m(3).
Shtresa permbushese ne krahasim me Token(toka=1) - 0,713.
Akselaracioni - 3,69 m/s(2).
Akselaracioni ne krahasim me Token(toka=1) - 0,377.
Shtypja atmosferike ne siperfaqe - 6,36 mb.
Elementet perberese te siperfaqes - dioksid karbon(95,3%), nitrogjen(2,7%), argon(1,6%), oksigjen(0,1%), monoksidkarbon(0,1%).
Temperatura(max/min) - +20 grade C / -140 grade C.

Pesha juaj ne Toke - 50 kg.
Pesha juaj ne Mars - 19 kg.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 3:59

Jupiteri - mbreti i planeteve, i cili absolutisht është me i madhi nga të gjitha planetet e sistemit diellor dhe dyfish me i rëndë se të gjitha planetet bashke.

U zbulua - qe ne kohën parahistorike.
Zbuluesi - i panjohur.

Largesia nga Dielli - 778,57*10(6) km.
Largesia nga Dielli ne krahasim me Token - 5,204.
Largesia nga Toka(max/min) - 968,1*10(6) km / 588,5*10(6) km.
Koha e qarkullimit(gjatesia prej një viti) - 11(vite toke) e 315 ditë/nate.
Shpejtesia mesatare e qarkullimit - 13,07 km/s.
Koha e rrotullimit - 9 ore e 56 minuta.
Dite/nate - 9 ore e 56 minuta.
Numri i henave - 61.
Sistem unazor - po.
Shtresa - 1898,6*10(24) kg.
Shtresa ne krahasim me Token(toka=1) - 317,83.
Radiusi te ekuadori - 71492 km.
Radiusi ne krahasim me Token(toka=1) - 11,209.
Hapesira - 143128*10(10) km(3).
Hapesira ne krahasim me Token(toka=1) - 1321,33.
Shtresa perberese - 1326 kg/m(3).
Shtresa perberese ne krahasim me Token(toka) - 0,240.
Akselaracioni - 23,12 m/s(2).
Akselaracioni ne krahasim me Token(toka=1) - 2,364.
Shtypja atmosferike ne siperfaqe - Jupiteri nuk ka siperfaqe te ngurte.
Elementet perberese te siperfaqes - hidrogjen(89,8%), helium(10,2%).
Temperatura mesatare ne maje te mjegulave - -108 grade C.

Pesha juaj ne Toke - 50 kg.
Pesha juaj ne Jupiter - 118 kg.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:00

Saturni - përndryshe i quajtur zoti i unazes. Saturni perbehet kryesisht prej gazrave dhe është aq i lehtë sa qe do të lundonte mbi ujë.

U zbulua - qe nga koha parahistorike.
Zbuluesi - i panjohur.

Largesia nga Dielli - 1433,53*10(6) km.
Largesia nga Dielli ne krahasim me Token(toka =1) - 9,582.
Largesia nga Toka(max/min) - 1658,5*10(6) km / 1195,5*10(6) km.
Koha e qarkullimit(gjatesia prej një viti) - 29 vite e 174 ditë.
Shpejtesia e qarkullimit - 9,69 km/s.
Koha e rrotullimit(gjatesia prej një ditë) - 10 ore e 39 minuta.
Numri i henave - 46.
Sistem unazor - po.
Radiusi te ekuadori - 60268 km.
Radiusi ne krahasim me Token(toka=1) - 9,449.
Hapesira - 82713*10(10) km(3).
Hapesira ne krahasim me Token(toka=1) - 763,59.
Shtresa permbushese - 687 kg/m(3).
Shtresa permbushese ne krahasim me Token(toka=1) - 0,125.
Akselaracioni - 8,96 m/s(2).
Akselaracioni ne krahsim me Token(toka=1) - 0,916.
Shtypja atmosferike ne siperfaqe - Saturni nuk ka siperfaqe te ngurte.
Elementet perberese te siperfaqes - hidrogjen(96,3%), helium(3,25%).
Temperatura mesatare ne maje te mjegullave - -180 grade C.

Pesha juaj ne Toke - 50 kg.
Pesha juaj ne Saturn - 46 kg.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:01

Urani-nje planete e rrezuar. Para shume vitesh, urani rrezohet nga trupa te shumte qiellore. Tani ai dridhet anash duke u rrotulluar rreth Diellit. Nje rrotullim i tille zgjat 84 vite.

U zbulua - 13. mars 1781
Zbuluesi - William Herschel

Largesia nga Dielli - 2872,46*19(6) km.
Largesia nga Dielli ne krahasim me Token(toka=1) - 19,194.
Largesia nga Toka(max/min) - 3157,3*10(6) km / 2581,9*10(6) km.
Koha e qarkullimit(gjatesia prej nje viti) - 84 vite e 26 dite/nate.
Shpejtesia e qarkullimit - 6,81 km/s.
Koha e rrotullimit(gjatesia prej nje dite) - 17,24 ore.
Dite/nate - 17,24 ore.
Numri i henave(qe dihen) - 21.
Sistem unazor - po.
Shtresa - 86,832*10(24) kg.
Shtresa ne krahasim me Token(toka=1) - 14,536.
Radiusi te ekuadori - 25559 km.
Radiusi ne krahasim me Token(toka=1) - 4,007.
Hapesira - 6833*10(10) km(3).
Hapesira ne krahasim me Token(toka=1) - 63,08.
Shtresa permbushese - 1270 kg/m(3).
Shtresa permbushese ne krahasim me Token(toka=1) - 0,230.
Akselaracioni - 8,69 m/s(2).
Akselaracioni ne krahasim me Token(toka=1) - 0,889.
Shtypja atmosferike ne siperfaqe - e panjohur.
Elementet perberese te atmosferes - hidrogjen(82,5%), helium(15,2%), metan(2,3%).
Temperatura mesatare te majat e mjegullave - -218 grade C.

Pesha juaj ne Toke - 50 kg.
Pesha juaj ne Uran - 44 kg.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:02

Neptuni - planeta blu e gazrave. Ngjyra karakteristike blu e Neptunit vjen nga gazi metan ne atmosfere, ku erera te forta mund te zgjasin me vite. Ne hënën Triton te Neptunit temperatura arin deri me -200 grade C.

U zbulua - 23. qershor 1846.
Zbuluesi - Johann Gottfield Galle.

Largesia nga Dielli - 4495,06*10(6) km.
Largesia nga Dielli ne krahasim me Token(toka=1) - 30,047.
Largesia nga Toka(max/min) - 4687,3*10(6) km / 4305,9*10(6) km.
Koha e qarkullimit(gjatesia prej një viti) - 164 vite e 329 ditë/nate.
Shpejtesia e qarkullimit - 5,43 km/s.
Koha e rrotullimit - 16,11 ore.
Dite/nate - 16,11 ore.
Numri i henave - 8.
Sistem unazor - po.
Shtresa - 102,43*10(24) kg.
Shtresa ne krahasim me Token(toka=1) - 17,147.
Radiusi te ekuadori - 24764 km.
Radiusi ne krahasim me Token(toka=1) - 3,883.
Hapesira - 6254,10(10) km(3).
Hapesira ne krahasim me Token(toka=1) - 57,74.
Shtresa permbushese - 1638 kg/m(3).
Shtresa permbushese ne krahasim me Token(toka=1) - 0,297.
Akselaracioni - 11,00 m/s(2).
Akselaracioni ne krahasim me Token(toka=1) - 1,12.
Shtypja atmosferike ne siperfaqe - Neptuni nuk ka siperfaqe te ngurte.
Elementet perberese te atmosferes - hidrogjen(80%), helium(19%), metan(1,5%).
Temperatura mesatare te majat e mjegullave - -218 grade C.

Pesha juaj ne Toke - 50 kg.
Pesha juaj ne Neptun - 56 kg.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:03

Plutoni- nje hibrid i sistemit diellor.Plutoni eshte planeta me e larget dhe me e vogel e sistemit diellor. Eshte gjithashtu planeta qe u zbulua me ne fund dhe mbi te cilin dihet shume pak. Plutoni nuk u ngjane as 4 planeteve te brendshme as atyre 4 planeteve gazore.

U zbulua - 18. shkurt 1930.
Zbuluesi - Clyde Tombauch.

Largesia nga Dielli - 5869,66*10(6) km.
Largesia nga Dielli ne krahsim me Token(toka=1) - 39,236.
Largesia nga Toka(max/min) - 7533,3*10(6) km / 4293,7*10(6) km.
Koha e qarkullimit(gjatesia prej nje viti) - 247 vite e 310 dite/nate.
Shpejtesia mesatare e qarkullimit - 4,72 km/s.
Koha e rrotullimit - 6 dite/nate e 9 ore.
Dite/nate - 6 dite/nate e 9 ore.
Numri i henave - 1
Sistem unazor - jo.
Shtresa - 0,0125*10(24) kg.
Shtresa ne krahsim me Token(toka=1) - 0,0021.
Radiusi te ekuadori - 1195 km.
Radiusi ne krahasim me Token(toka=1) - 0,187.
Hapesira - 0,715*10(10) km(3).
Hapesira ne krahasim me Token(toka=1) - 0,0066.
Shtresa permbushese - 1750 kg/m(3).
Shtresa permbushe ne krahasim me Token(toka=1) - 0,317.
Akselaracioni - 0,58 m/s(2).
Akselaracioni ne krahasim me Token(toka=1) - 0,059.
Shtypja atmosferike e siperfaqes - 3 mikrobar.
Elementet perberese te atmosferes - metan, nitrogjen.
Temperatura mesatare - -233 grade C.

Pesha juaj ne Toke - 50 kg.
Pesha juaj ne Pluton - 2,9 kg.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:07

DY LLOJET E PLANETEVE

Egzistojne dy lloje planetesh:

Planetet e vogla te ngurta: Merkuri, Venera, Toka dhe Marsi. Gjenden me afer Diellit dhe shtresa e tyre nuk eshte mjaft e forte qe te terheqe gazra. Dielli terhoqi te gjitha gazrat. Prandaj ato mbeten ato planete te vogla te ngurta.

Planetet e medha gazore: Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni. Ne krahasim me planetet e vogla te ngurta, planetet e medha gazore gjenden me larg Diellit dhe kane shtrese te mjaftueshme per te terhequr gazra. Te gjitha kane berthame te ngurte; mirepo shtresa siperfaqesore e tyre perbehet prej gazrave, keshtu qe ato ne fakt nuk kane siperfaqe te ngurte.

Plutoni - Plutoni nuk i takon asnjerit grup te planeteve me siper, edhepse Plutoni eshte planet i ngurte. Dyshohet se Plutoni vjen prej nje sistemi tjeter, dhe se Dielli e ka terhequr. Plutoni ka nje rruge te ndryshme nga planetet tjera. Ai eshte planeta me e larget e sistemit tone diellor; per arsye te rruges se tij te ndryshme, ne kohera te ndryshme hyn ne rrugen e Neptunit.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:08

Merkuri.
Merkuri eshte planeta me afer Diellit. Largesia nga Toka eshte afer 58 milione km dhe nje rakete do i duhej rreth 127 dite te arinte atje, nese do te bente nje fluturim te nje vije direkte Toke-Merkur. Nje anije kozmike pa njerez, Mariner 10, eshte rrotulluar rreth Merkurit ne lartesi prej 700 km. Pasi qe Merkuri eshte me afer Diellit, fortesia e drites eshte dukshem me e madhe se sa ne Toke. Shtypja ne siperfaqe eshte vetem nje pjese prej 100 miliarde ne krahasim me Token. Shtresa magnetike e Merkurit eshte 100 here me e madhe se e Tokes, dhe permbushja shtreses se saj eshte deri diku e ngjajshme me te Tokes. Merkuri mund shpesh te shihet ne qiell pa perdorim te dyrbive(teleskopit), mirepo nuk do te ishte e mundur te shihet nje siperfaqe e mbuluar prej kratereve dhe shtresave te pluhurosura. Merkuri eshte gati 287 here me i vogel se Dielli dhe afer 3 here me i vogel se Toka.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:08

Venera.
Venera është planeta e dytë prej Diellit dhe do të duhej 58 ditë te arihej atje nga Toka. Planeta është e mbuluar me një atmosfere te trashe qe ne përgjithësi perbehet prej dioksidkarbonit. Nga perberja e tepert e dioksidkarbonit, temperatura është shumë e lartë(+475 grade C). Atmosfera e saj perbehet gjithashtu edhe prej argonit, neonit, hidrogjenit dhe azotit. Një anije kozmike, Venera 7, ateroi ne ne Venere ku pos tjerash mati shtypje të ndryshme te planetes. Ne lartesi prej 60 km, u mat shtypja prej 0,7 atm, ndërsa ne siperfaqe shtypja prej 0,9 atm, qe i gjason një shtypjeje prej 1000 meter thellesi deti këtu ne Toke.
Me temperaturat e larta pasojne edhe erera te forta. Këto influencojne ne një siperfaqe te sheshuar, te rrafshte te Veneres. Planeta është gati e njëjtë ne madhësi me Token dhe 115 herë me e vogël se Dielli.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:09

Toka.
Kjo planete nuk ka nevojë për introduksion pasi qe këtu njerezimi edhe qëndron. Toka është 4,5 miliarde vite e vjetër dhe gjatë kësaj periudhe ajo ka ndertuar një siperfaqe qe ka dhënë kushte të ndryshme për jetë. Atmosfera e Tokes perbehet prej tre gazrave biologjik: dioksidkarbon, nitrogjen dhe oksigjen. Jashte nga gjithesia, planeta duket e kaltert(këtu edhe nofka e saj), pasi qe 7/10 e siperfaqes se saj është e mbuluar me ujë. Organizmat e mehereshme u krijuan para 700 milione vitesh, kafshet tokësore para 350 vitesh ndërsa kafshet e gjirit para 225 milione vitesh. Sikur Dielli te hiqej nga orbita e tij, do të duhej 8 sekonda qe kjo te ndjehej ne Toke, edhepse drita leviz me një shpejtesi prej 300000 km/sek.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:10

Marsi.
Marsi është planeta e fundit nga te ashtuquajturit planete te brendshme apo te ngurte. Do te duhej 236 ditë për një fluturim nga Toka deri atje, po të ishte e mundur. Planeta është e njohur si-PLANETA E KUQE- dhe gjithmonë ka qenë baze për fantazi te gjalla se sa ka qenë e mundur qe jeta atje të kishte egzistuar. Me observime të ndryshme gjatë viteve, është besuar se kanale uji ka patur dhe nga NASA është dërguar anije kozmike qe do të mblidhte informacione te vlefshme. Mbase ne të ardhmën edhe do të mund te jetohet atje. Është e sigurtë se planeta përmban ujë. Atmosfera e holle përmban pak dioksidkarbon dhe oksigjen ndrsa njeri pol është i mbuluar me akull. Shtypja ne Mars është vetëm 1/100 pjesë e shtypjes ne Toke. Temperatura dallon diku mes +15 grade C e deri me -123 grade C. Mali me i lartë i Marsit është afër 25 km i lartë, ndërsa siperfaqja e tij është e mbuluar me kratere nga reniet e shumta te meteoreve.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:10

Jupiteri.
Pasi tejkalohet Marsi, ne rradhë vjen një brez me shkembinj te madhesive të ndryshme qe nuk kanë aritur te formohen si një planete, kur gjithçka filloi para 4,5 miliarde vitesh. Këto miniplanete thiren Asteroide. Pastaj pason Jupiteri- si planeta me e madhe e sistemit planetar dhe planeta e pare e te ashtuquajturave planeta te jashtme. Jupiteri është 317 herë me i rëndë se Toka edhepse ndërtimi i tij bazohet ne arte gazrash si hidrogjeni dhe heliumi. Berthama e brendshme perbehet prej meteries se ngurte, mundesisht hekur nën shtypje ekstreme. Një rrugetim me anije kozmike do të zgjaste 3 vjet, mirëpo aterimet nuk do të ishin te mundshme nga qe shtypja ne Jupiter është aq e madhe dhe nuk lejon një veprim te tillë. Mendohet se pikërisht shtypja e madhe ne Jupiter luan një rol te rëndësishëm ne mbrojtje te Tokes kundër renieve te kometave gjigante dhe ne këtë mënyrë Jupiteri është një lloj mbrojtje e Tokes. Ne ekuador te tij janë prezente stuhi te forta te quajtura edhe- NJOLLA TE KUQE.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:11

Saturni.
Gjiganti i dytë me rradhë për nga madhësia i sistemit planetar është Saturni. Ai njihet poashtu edhe për nga bukuria e sistemit unazor, ku disa janë male te akullta qe mund te shihen qartë me dyrbi(teleskop) astronomik. Një rrugetim deri atje do të zgjaste rreth 5 vite. Largesia e madhe prej Diellit bën qe drites i duhen 43 minuta te arije deri atje. Sondat Voyeger 1 dhe 2 u derguan nga Toka ne vitet e 70-ta. Saturni është poashtu planete gazore dhe ka një berthame te perbere prej pjeseve shkembore. Siperfaqja e Saturnit është me vija dhe e rrafshte. Temperatura është ekstreme e lartë, rreth 12000 grade C. Saturni si edhe disa planete tjera ka një numer të madh henash. Se paku janë 20 hena qe dihet me siguri se gjenden rreth tij. Fotografi të ndryshme te bëra nga sondat Voyeger u derguan pikërisht nga henat përreth.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:12

Urani.
Rrugetimi deri te kjo planete do të zgjaste plotë 11 vite. Drites i duhen afër 3 ore te arije deri te Urani dhe fortesia e drites është dukshëm me e dobët. Voyager 2 kaloi pranë planetes ne vitet e 80-ta dhe një numer i madh astronomesh mbeten te deshperuar nga qe kishin pritur risi tjera. Brendesia e Uranit mendohet te jetë e perbere prej 3 shtresave shkembore dhe hekurit. Aty egziston një det i thelle prej 10000 km prej uji te jonizuar te lengshem. Shtresa e jashtme mendohet te jetë e perbere prej hidrogjenit dhe heliumit. Kur Voyager 2 kaloi pranë Uranit, ishte kjo ne një lartesi prej 8154 km. Ajo më interesante qe solli me vete sonda ishte numri i henave përreth Uranit. Njiheshin vetëm 5, por ne fakt u observuan 10 hena.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:12

Neptuni.
Neptuni është planeta e parafundit dhe ndodhet 4,5 miliarde km largë. Një ruugetim deri atje do të zgjaste me shumë se 17 vite dhe drites do i duhej 4 ore te arije deri atje. Fotografi të ndryshme dhe informacione, u derguan ne Toke nga Voyager ne vitin 1989. Njëra prej informacioneve me te rëndësishme ishte te zbulohet aktivitet vullkanik ne ndonjeren prej 8 henave te Neptunit. Hena e madhe Triton ka një diameter prej 2700 km dhe një siperfaqe te mbushur me vullkane. Neptuni ka ciklone ku shpejtësia e eres është mbi 600 km/t dhe një shtrese magnetike përreth. Atmosfera e tij është e perbere nga gazi metan.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Parloté Wed 4 Apr 2012 - 4:13

Plutoni.
Planeta e fundit e sistemit tonë diellore është Plutoni, i cili ishte i pazbuluar deri ne vitin 1930. Rrugetimi deri atje do të zgjaste më pak 23 vjet dhe drita është aq e dobët këtu sa qe është me erret se sa një nate me hënë ne Toke. Shkenca ka qenë gjithmonë ne dyshim për prejardhjen e këtij planeti. Mendohet se planeta nuk i takon sistemit tonë diellore, nga fakti qe përmban këtë teori është se rruga e tij rreth Diellit është krej ndryshe nga rruga e 8-te planeteve tjera. Madhesia e tij nuk përputhet me sistemin gjithashtu. Nga qe Plutoni ka minimum një hënë dhe gjithashtu ka edhe atmosfere, është me e besueshme se ai është një asteroid apo një hënë e shkeputur e Neptunit. Temperatura ne te është -230 grade C. Pra afër asaj qe ne Toke quhet pika zero absolute.

Parloté
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Shqipëri
Postime Postime : 38
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/03/2012
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:35

me i bukuri nga keta planet esht planeti yne

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

-Planetet- Empty Re: -Planetet-

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi