Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dante Aligieri - Ferri...

2 posters

Faqja 5 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:03

First topic message reminder :

Ne kete teme do t'ju sjell vepren e Dante Aligierit, te titulluar Ferri.

Ju uroj lexim te kendshem.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:49

U cuen e than: - Kaq dhimbje s’kem’ me ndi,
O ate, po te na hash; kta trupa t’mjere
Ti vete na I veshe, - cvishi perseri! –

Per hater t’tyne u qetesova at’here;
Ate dite dhe tjetren s’foli kush ma gjate, -
Oh, pse s’u hape, o toke e ngurte, - humnhere?

Kur zbardhi dita e katert, Gada I ngrate
Aty nder kambe te mija u hodh, tue dashe
Me u qa. Dhe tha: - Pse s’me ndihmon, o ate? –

Aty ai vdiq; e si me sheh, une pashe
Kah nje mbas nje te tre me rane famija
T’pesten e t’gjashten dite; prandej u dhashe,

Verbue, me u ende tue preke foshnjet e mija;
Dy dit I thirra mbasi ata mbaruen,
Pastaj ma e forte se dhimbja qe urija!>>

Si heshti, te dy syte iu zgurdulluen,
Fatkeqit prap ia ngjiti ne kaptine
Me dhambe, qe si te qenit kercelluen.

O Pize, o turp e marre e asaj krahine
T’hijshme, ku e si-hit ambel ndihet jona,
Mbasi fqijte tu me te ndeshkue s’po vine,

Kapraja le te dyndet dhe Gorgona,
Arnin te gryka porsi gardh ta zane, -
Ti cdo pizan nder dallge, o lum, mbulona!

N’qofte se per Ugolinin u pat thane
Se per trathti t’I lshoi ato kala,
N’ate kryq femijte ti s’duhej me ia lane!

T’rij qene, o Tebe e re, pra faj s’te ka
Brigata as Ugucioni asnje grime,
E as dy tjeret n’kange permende tashma.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:49

Tutje kaluem, atje ku gjoli I ngrime
Tjere shpirtna mizorisht mbeshtjell e ngjesh,
Jo ra permbys, - n’kokerr te shpines shtrime.

Vaji pengese aty nga vaji ndesh,
E dhimbja, neper sy ka s’gjen kalim,
Zmbrapet e ankthin con ma teper peshe;

Se t’parat lote mpiksen me nxitim
Dhe, tue u kthye ne maska kristalore,
Gropat per nen qepalla mbushin shqim.

Megjithse cingerima ne ate zgore
Permbi fytyren time akullue
Kish mpi e shue cdo ndiesi njerzore,

Ndjeva sikur nje ere e lehte ish cue,
E thashe: >

tue pa burimin e amshuem t’puhise.>>

Kur, ja, n’ate akull nje nga ata te shkrete
Briti kah na:
T’ashprin duvak ma hiqni ju me dore,
Ta shfrej kete mulla t’zemres e te aj
Para se lotet t’ngrihen n’syte e gjore!>>

E une: Rafsha ne fund te s’ngrites akullnaje!>>

E ai m’u gjegj: Ketu une hurma jam tue ngrane per fik.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:49

E ai m’u kthye:
E paska nje te mire kjo Tolome
Sepse ma pare shpesh ketu shpirti bie,
Se Atroposi shty ka kete nder ne.

Kah due qe mos te matesh asnjefije
Nga syte te ma thesh tisin kristaluer,
Ta dish: sa shpirti I futet nje trathtije,

Si une iu futa, trupi bjen nder duer
Te dreqit, qe I hyn mbrende edhe e drejton
Dersa te rroje mbi dhe ai mekatnuer.

Por shpirti I tij ne kete saranxhe mbaron;
Ndoshta atje lart trupi keti’ I shetit,
Qe tej mbas meje n’akull dimenon.

Duhet ta dijsh, se tash nga lart ke zbrite,
Ai asht ser Branka d’Oria; ka sa vjet
Qe rrin I zhytun ne kete akull t’ngrite.>>

E une: Flen, vishet, ha e pai me t’madh lezet.>>

Por ai: Ate Mikel Zanken, kur ky la nje djalle

Porsi zavendes mbrende ne trup te tij,
Keshtu edhe ai, qe kish me te nje gjak
E bashke me te pat gisht ne nje trathti.

Tashti a po ma shtrin ate dore ndopak?
M’I cel keta dy sy!>>. E u bana I mire
Keq tue u sjelle me te, - s’ia cela aspak!

Ah, gjenoveze, qe coni jete t’peshtire
Me vese e poshtersina te pafare,
Si nuk ju qesin fare ‘j here e mire?

Se, me t’Romanjes ma te ziun kobtar,
Njanin kam gjete nga ju, qe, per cka bani,
Me shpirt n ‘Kocit sot lahet si trathtar,

Kurse ju siper per te gjalle e mbani!>>
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:50

Kenga e XXXIV


perpara, n’se ne terr me sy e merrni!>>

Si kur mblon mjeglla token nganjehera,
O nata n’hemisferin tone ka ra,
Larg shihet nje mulli qe e vertit era,

Ashtu m’u duk se pashe nje si kala;
Prej eres me u fshehe qeshe detyrue
Mbas prisit tim, se s’dija c’shpelle te za.

Kishe arrite, - me tmer jam n’varg tue e vu, -
Atje ku hijet n’akull zhyten krejt
E duken fije kashte n’xham ngujue.

Disa rrijne ndeje, do tjera qendrojne drejte,
Njana me kambe perpjete, tjetra me koke,
Ndonje, ba hark, mes kambesh kryet ka ngrejte.

Kur na u futem thelle n’te shkreten toke,
Mesuesi t’me tregonte pat deshire
Ate qe qe ma I bukuri nder shoke,

Prandej u shmang e m’la n’ate ere t’veshtire,
Tue thane: >

Si u shtanga krejt I mpime e I akulluem,
Mos pyet, lexues, se s’ka kjo ndjenje, jo, mase,
Nuk dij te flas, cka pashe s’ka t’krahasuem!

As vdiqa as nuk mbeta gjalle n’ate rase:
Mendoje vete, ne pac drite fantazije, -
Me t’gjallin as me t’vdekunin s’kishe gjase.

Vete perandori I asaj te shkrete mbretnije
Dilte bel e perpjete nga aklli I zi;
Ma afer nje vigani une I rrije,

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:50

Se sa vigajt I afrohen krahve t’tij;
Sa ish I tane ti pra perfytyroje
N’kete perpjestim te pjeses me tansi.

I bukur n’qe, sa t’duket sot rrenoje,
E prap kunder Krijuesit u nderkrye,
Se vjen cdo e zeze prej tij mund t’thuesh pa droje.

Oh, sa u trondita thelle, kur pashe me sy
Se tri ftyra n’ate koke ishin radhite!
Ajo perballe ne t’kuqe dukej ngjye

E dy te tjerat, qe I rrinin ngjite,
Vareshin mbi dy supa, nder dy ane,
Bashkoheshin te kreshta tue arrite.

E djathta – as e verdhe as e bardhe tane
S’dukej, e majta – me nje ngjyre lymore,
Ashtu si zbret lugines Nili I gjane.

Per cdo fytyre – dy flatra madheshtore,
Qe me madhsine e atij shpend perkojshin:
S’kam pa kurr vela barkesh kesodore!

Me krahe te kaluriqit krejt gjasojshin;
I rrihte me furi si t’fluturote,
E prej tyne tri erna u perftojshin.

Ngrica Kocitin mbare e akullote;
Gjashte syte e mdhej vajtonin pa pushue,
E nga tri mjekrrat – gjak e jarg e lote.

Nga nje kobtar me dhambe rrinte tue blue
Ne gjithsecilen goje, mulli si t’ishte,
Hatashem te tre shpirtnat tue mundue.

Kafshuemjen ai perballe per gja s’e kishte,
Me lnuerjen pa meshire po t’krahasohet,
Qe shpinen hera-here krejt ia dermishte.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:50

kryet – mbrende ne goje, e jashte me kambe terbohet.

Nga dy tjeret, qe u varet koka mjere,
Njani asht Bruti, jashte t’zezes goje ka mbete,
Shih si shkapetet e s’bertet njehere.

Ai tjetri aq madhosh asht Kasi vete.
Nata po kthehet, me te shpejtet hapa
Te celim shteg, ketu ma s’kem’ c’me gjete.>>

Si m’urdhenoi, per qafe te tij u kapa;
E parasysh ai kohe e vend tue pase,
Kur flatrat krejt u celen porsi zdapa,

Me u kcye brijve tane qime gjeti rase,
Prej shtullunge n’shtullunge teposhte zbriti,
Kapun per lesh bri aklli zu te shkase.

E kur me veshtirsi ai ia arriti
Nder vithe, ku nis kofsha per te gjate,
At’here mesuesi im nje cas nuk priti,

Ktheu, nga kish kambet kryet vu tue dihate,
E u kap per bashke, si t’donte me u ngjite fill,
Se pata frike se zbret prap n’ferr ate nate.

prej ksaj hataje duhet na me u zgjidhe.>>

Neper vrime te nje shkambi u pershkuem,
Ne zgrip te tij m’vendosi te qendroja,
E ‘j hap bani kah une vemendshem shume.

Une ngrita syte e se po shoh besoja
Luciferrin ashtu sikur e lashe, -
E gjeta kambe perpjete, cka s’e mendoja.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:50

Ne qe se u turbullova kur e pashe,
T’cuditet gjindja e trashe, qe s’kupton dot
C’pike ish ajo neper te cilen rashe.

ne mes te terces dielli arriti sot.>>

Neper nje salle pallati tue shetite
S’po shkonim na, por n’nje lugine nen dhe
Qe ishte shkamb e gur e me pak drite.

ma hiq ti nje dyshim, per ne pac nge.

Ku asht akulli? Ky si asht ngulitun
Me koke teposhte? E valle a ma spjegon
Dielli udhen kaq shpejt si e ka persritun?>>

E ai m’u suell: Leshit te krimbit t’zi, qe boten cpon.

N’ate ane qe vetem, derisa une zbrita;
Pastaj na e kaluem piken qendrore,
Qe peshat thith, e ktheva rruge sa arrita.

E tash ke dal nen hemisfere qiellore
T’kundert me ate, qe mblon token e thate,
Nen kulm te s’ciles na u ba therore

Ai, qe leu e jetoi pa nje mekate;
Ti ke vu kamben ne te voglen sfere,
Qe asht faqja e kundert e Judekes s’ngrate.

Atje erret, ktu drita del at’here,
E ky, neper lesh t’cilit shkuem perpjete,
Qe dit’n e pare ka mbete kshtu ngule per mnere.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:51

N’kete krah nga dielli I larte ra tatepjete,
E toka qe dikur kish qene n’kete ane,
Friksue prej tij, krejt u mbulue me det

E u shperngul ne hemisferen tane;
Ndoshta ketij me I ike keshtu ka sha
Toka, ene kete vis ka ngrehe kalane.>>

Asht nje vend larg Belzebu, aq sa
Asht varri qe I ka cele vehtes se vet,
Nuk shihet dot, por njihet vec ne za

Te nje sheu, qe tue rrjedhe teposhte zbret
N’per camjen e nje shkambi qe ka grrye
Me rrymen e gjarpnon jo thik tejet.

Prisi dhe une, ne t’errtin shteg tue u shty,
U nisem ka nje bote me drite unji
E, pa mendue nje here me mbyllun sy,

Hipem, I pari ai e une mbas tij;
Nga gropa pashe, - vegim I mrekullueshem, -
Stolite qe veshin qiellin pa kufi:

E dolem prap me pa yjte e vezllueshem.

Fund

Shenim:
Kjo veper u perkthye dhe u pershtat ne shqip nge; Pashko Gjeci...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 17:58

apapa si nuk lodhesh..........

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 5 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 5 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi