Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe

2 posters

Shko poshtë

Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe Empty Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe

Mesazh nga Emona Wed 11 Apr 2012 - 23:30

Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe White-houseAdresa me e famshme ne Amerike, 1600 Pennsylvania Avenue, eshte gjithashtu edhe nje adrese e famshme per gjuetaret e fantazmave. Presidente, gra te para, pjestare te stafit te Shtepise se Bardhe, dhe mysafire kane raportuar ndienja te prezences se fantazmave, kane degjuar zhurma te pashpjegueshme, dhe madje edhe jane perplasur me aparicione aktuale.
Abigail Adams & David Burns
Abigail Adams dhe bashkeshorti i saj John, presidenti i dyte i Shteteve te Bashkuara (1797-1801), u transferuan ne 1600 Pennsylvania Avenue nga Filadelfia. Ne ate kohe, Washington D.C. ishte akoma vetem nje qytet. Per shkak se dhoma lindore ishte dhoma me e ngrohte dhe me e thate, Abigail aty varte rrobat e lagura per tu thare. Fantazma e saj, thuhet dhe eshte raportuar shpesh se e kane pare te drejtohet per nga dhoma lindore, me krahet e hapura ne nje forme qe duket sikur eshte duke mbajtur rrobat e lara.
Nje personalitet me pak i nohur qe thuhet qe vertitet neper shtepi eshte David Burns, i cili i shiti shtetit nje pjese te madhe te tokes ne te cilen ndodhet qyteti i Washingtonit, duke perfshire edhe pjesen ku eshte rezidenca presidenciale. Lillian Rogers Parks, nje rrobaqepese e cila ka shkruar per 30 vjetet e saj te eksperiences ne Shtepine e Bardhe, ne memoriet e saj ne vitin 1961. Ajo tregoi per nje sherbetor te presidentit Frnklin D. Roosvelt i cili degjoi nje ze qe vinte nga nje distance ne Dhomen e Verdhe Ovale, duke thene "Jam zoti Burns." Gjate administrimit te Harry S. Truman, nje roje degjoi nje ze te ngjashem, duke menduar qe ishtre Sekretari i atehershem i Shtetit James Byrnes. Ai shkoi ta kerkonte, por me pas mesoi qe Sekretari i Shtetit nuk kishte qene fare ne Shtepine e Bardhe ate dite.

Andrew Jackson & Harry Truman's Ghosts
Ne vitin 1824, Andrew Jackson u mund nga John Quincy Adams ne nje prej zgjedhjeve presidenciale me te debatueshme ne histori. I zgjedhur president kater vjet me vone, Jackon vazhdoi te mbante meri ndaj atyre qe kishin mbeshtetur kundershtarin e tij. Ne vitet 1860, Zonja e Pare Mary Todd Lincol, e cila besonte shume ne okulten, dhe ka fjale qe mbante senaca ne Shtepine e bardhe per te komunikuar me shpirtrat e vdekur te djemve te saj, i tha miqve te saj qe kishte degjuar Jackson qe mallkone dhe shante neper koridoret e rezidences presidenciale. Dhoma roze, qe ka qene dhoma e gjumit e Jackson gjate kohes qe ai ishte president, duket se ka aktivitetin me te madh paranormal ne te gjithe Shtepine e Bardhe.
Per prezencen e fantazmes se Jackson ka shkruar edhe Harry Truman, presidenti i 33-te i Shteteve te Bashkuara ne korrespondencen e tij. Ne qershor te vitit 1945, Truman i shkroi gruas se tij Beth, cilesine e frikshme te rezidences se re: "Une ulem ketu ne kete shtepi te vjeter dhe punoj me marrehneiet e jashtme, lexoj raporte, dhe punoj me fjalimet; te gjitha keto duke degjuar edhe fantazmat qe vertiten lart e poshte, edhe madje edhe ketu ne studion time."

Abraham Lincoln
Deri tani fantazma qe eshte raportuar te shihet me shpesh ne Shtepine e Bardhe gjate viteve, ka qene prezenca e presidentit te 16 te Shteteve te Bashkuara, Abraham Lincoln, jeta e te cilit u pre ne mes ne menyre tragjike nga plumbi i nje vrasesi ne prill te vitit 1865.
Grace Coolidge, gruaja e presidentit Calvin Coolidge (1923-29), ka qene personi i pare qe ka pranuar qe e ka pare fantazmen e Lincoln. Sipas saj, ish presidenti po qendronte duke pare jashte nga nje prej dritareve ne Zyren Ovale. Zonja Dird Johnson, gruaja e presidentit Lyndon Johnson (1963-69) pretendon se e ka ndjere prezencen e Lincoln nje nate ndersa po shihte nje porgram televiziv mbi vdekjen e tij.
Shikimet me te shumta te fantazmes se Lincoln jane raportuar gjate administrimit te gjate te Franklin D. Roosvelt (1933-45). Zonja e Pare Eleanor Roosvelt e perdori Dhomen Lincoln si dhome te sajen dhe ajo ka pranuar qe mund te ndjente prezencen e tij nderkohe qe punonte aty naten vone.
Gjate vizites se saj ne Shtepine e Bardhe, Mbreteresha Wilhelmina e Hollandes, degjoi nje trokitje ne dhomen e saj ne mes te nates, dhe kur u pergjigj, ajo pa fantazmen e Lincoln.
Kryeministri britanik Winston Churcill gjithashtu ka prentenduar se e ka pare fantazmen mbasi ka vizituar disa here Shtepine e Bardhe gjate Luftes se Dyte Boterore.
Psikiket kane spekuluar qe shpirti i Lincoln qendron ne Shtepine e Bardhe per te qene nje dore ndihmese ne kohet e krizes, si edhe per te perfunduar punen e veshtire qe ngeli e paperfunduar nga vdekja e tij.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe Empty Re: Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:46

u bon fantazmat pjes e jetes tone.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi