Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zemrës i bën keq edhe pak edhe tepër gjumë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zemrës i bën keq edhe pak edhe tepër gjumë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zemrës i bën keq edhe pak edhe tepër gjumë

2 posters

Shko poshtë

Zemrës i bën keq edhe pak edhe tepër gjumë Empty Zemrës i bën keq edhe pak edhe tepër gjumë

Mesazh nga WebMaster Fri 13 Apr 2012 - 5:10

Personat që flenë më pak se gjashtë orë ose më shumë se shtatë orë në ditë, kanë rrezik më të madh nga problemet me zemër, se sa ata që flenë në mes gjashtë dhe tetë orëve, kanë vërtetuar ekspertët e fakultetit të mjekësisë në Çikago. Edhe disa studime më të vogla të mëhershme kanë treguar ndërvarësinë e gjumit dhe shëndetit të zemrës, por ky mund të konsiderohet si studim përfaqësues për SHBA-në sepse përfshin 3.000 persona nga regjionet e ndryshme të shtetit. Të testuarit ishin amerikanë më të vjetër se 45 vjet, të cilët janë përgjigjur në pyetjen për shprehitë e tyre në gjumë, si dhe për atë nëse ndonjëherë u është thënë që vuajnë nga dëmtimi kongjestiv i zemrës, nëse kanë përjetuar infarkt ose sulm në tru, nëse kanë sëmundjen e artereve koronare ose angina pektoris. Është dëshmuar që personat të cilët kanë raportuar që flenë më pak se gjashtë orë në ditë, kanë rrezik të dyfishtë nga sulmi në tru ose infarkti dhe 1,6 herë rrezik më të lartë nga dobësimi kongjestiv i zemrës në krahasim me ata që flenë gjashtë deri tetë orë. Po ashtu është vërtetuar që të testuarit të cilët kanë deklaruar që mesatarisht flenë më shumë se tetë orë në ditë, kanë rrezik dyfish më të madh nga angina pektoris dhe 1,1 herë rrezik më të madh nga sëmundjet e artereve koronare se sa ata që flenë në mes gjashtë dhe tetë orë.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zemrës i bën keq edhe pak edhe tepër gjumë Empty Re: Zemrës i bën keq edhe pak edhe tepër gjumë

Mesazh nga Anakonda Fri 13 Apr 2012 - 8:23

dashka me mire te qenedrosh zgjuar mesa duket

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi