Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Triora, qyteti i shtrigave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Triora, qyteti i shtrigave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Triora, qyteti i shtrigave

2 posters

Shko poshtë

Triora, qyteti i shtrigave Empty Triora, qyteti i shtrigave

Mesazh nga Emona Tue 17 Apr 2012 - 6:14

Triora, qyteti i shtrigave Triora-300x225Triora,nje qytet ne veri te Italise, është titulluar qyteti i shtrigave ne përsosmëri,kurre me pare ai nuk ishte asgjë,por ketu u themelua Muzeu i etnografise dhe i magjive.Rreth viteve 500 ,ne Triora kishte shpërthyer nje krize e forte urie, kështu që filloi një persekutim(gjueti e shtrigave) që përfundoi në një proces të përgjakshme,ku u masakruan mbi 250 gra te njohura si shtriga.

Kjo është bere për shkak se në të kaluarën, qyteti ka gëzuar shumë histori shtrigash, magjistarësh dhe demonësh. Siç ka ndodhur shpesh në të kaluarën, në kohë zie urie apo epidemish, ishte e zakonshme për të gjetur një fajtor dhe zakonisht akuzoheshin hebrenjtë, të huajte ose dyshohej për gra qe merreshin me shtrigeri e qe sillnin fatkeqesi.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Triora, qyteti i shtrigave Empty Re: Triora, qyteti i shtrigave

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:42

ah me qen te jem un ne ate qytet.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi