Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
C'eshte e verteta si mendoni? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
C'eshte e verteta si mendoni? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

C'eshte e verteta si mendoni?

5 posters

Shko poshtë

C'eshte e verteta si mendoni? Empty C'eshte e verteta si mendoni?

Mesazh nga Emona Tue 24 Apr 2012 - 4:04

A egziston e verteta?Nese po si mendoni,a eshte ajo nje iluzion qe na sherben te ecim perpara kohe pas kohe,apo ajo egziston realisht diku dhe ne nuk bejme gje tjeter vetem se i afrohemi soe largohemi pa rreshtur?Nga ana filozfike rreth te vertetes ka shume teori si prsh,pragmatistet te cilet pretendojne se e vertete mundet te quhet cdo gje qe funksionon,utilitaristat quajne te vertee cdo gje qe eshte e dobishme,idealistet te vertete konsiderojne shpirtin icili krijon idete,materialistat ,konsideroine per te vertete materien dhe organizimin e saj,empiristat si te vertete marrin vetem gjerat qe vine nga pervoja,metafiziket marrin si te vertete cdo gje qe vjen nga nje entitet superiore dhe qenja ne sintoni me te eshte e verteta,ka edhe nje grup tjeter qe per te vertete merr cdeo gje qe miratohet nga ndergjegja.Pertej ketyre jepni mendimin tuaj te argumentuar

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

C'eshte e verteta si mendoni? Empty Re: C'eshte e verteta si mendoni?

Mesazh nga Anakonda Sat 28 Apr 2012 - 18:06

jan te rrall njerezit qe e thon te verteten sado e dhimbshme apo e tmerrshme te jete;e verteta eshte nje iluzion ne mendjen e gjithkujt,qe krijohet jat jetes dhe formohet ne mendjen tone

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

C'eshte e verteta si mendoni? Empty Re: C'eshte e verteta si mendoni?

Mesazh nga WebMaster Sat 5 May 2012 - 8:41

Shum veta thone them te verteten po asnje nuk e thote kush e njeh edhe e thote te verteten jan njerez te rralle
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

C'eshte e verteta si mendoni? Empty Re: C'eshte e verteta si mendoni?

Mesazh nga dajti modh Sat 5 May 2012 - 8:42

ajo qe kundershtohet me shume ????
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

C'eshte e verteta si mendoni? Empty Re: C'eshte e verteta si mendoni?

Mesazh nga An0nim Sat 5 May 2012 - 9:11

E vërteta përkufizohet përgjithsisht si përputhja e çështjeve me faktet dhe realitetin. E vërteta është një besim i njeriut, që bazohet mbi faktet empirike (e vërejtura), fetare ose shkencore.

Ndërsa feja beson të njohë dhe shprehë të vërtetën, filozofia shtron pyetjen nëse kjo është e mundëshme. Filozofia kërkon të vërtetën, metafizika merret me natyrën e së vërtetës, arsyeja merret me mbrojtjen e saj, ndërsa epistimologjia merret me njohjen e së vërtetës. Skepticizmi dhe agnosticizmi janë kundërshtarët e së vërtetës.

Ka shumë pohime të ndryshme rreth çështjes se çfarë përbën të vërtetën, si përkufizohet dhe njihet ajo, çfarë roli luan dituria e fituar dhe e zbuluar, dhe nëse e vërteta është e kushtëzuar, përkatëse, qëllimore, apo tërësore.

Ana e kundërt e së vërtetës është gënjeshtra apo e rrema , e cila përcaktohet si thënia me qëllim e të pavërtetës.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

C'eshte e verteta si mendoni? Empty Re: C'eshte e verteta si mendoni?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi