Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kuizi i diturise !? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kuizi i diturise !? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuizi i diturise !?

+3
Anakonda
Єямєℓiиdå
An0nim
7 posters

Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Thu 3 May 2012 - 23:09

Po e rihap kete teme me qellim te mesojm gjera te reja po filloj une me tri pyetje

1.Cili eshte oqeani me i madh

2.Sa planete kemi ne sistemin ton diellor

3.malet me te larta ne ballkan?

kush i gjen pergjigjet ka te drejt te bej pyetjet e radhes respekt !!!
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sat 5 May 2012 - 6:32

Asnjeri nk i di mo ? :flakeee:

1. Oqeani me i madhe esht Oqeani Pacifik !!

2.Kemi 8 planete ne sistemin diellor !!

3.Malet me te larta ne ballkan jane : alpet shqiptare !!!
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sat 5 May 2012 - 6:33

1. Kur u botua abetarja e parë në gjuhën shqipe?Kush e botoi atë dhe si u quajt ajo?
2. Në sa vilajete u përfshinë tokat shqiptare në vitin 1864?
3. Kush ishte kryeministri i par shqipetar??
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Єямєℓiиdå Sat 5 May 2012 - 10:58

ReSpEcT shkruajti:1. Kur u botua abetarja e parë në gjuhën shqipe?Kush e botoi atë dhe si u quajt ajo?
2. Në sa vilajete u përfshinë tokat shqiptare në vitin 1864?
3. Kush ishte kryeministri i par shqipetar??1-Abetarja e parë e gjuhës shqipe u botua ne vitin 1844, me titull "Fort i shkurtër e i përdorshëm Evetar shqip", u përgatit nga Naim Veqilharxhi.


2-Vilajetet jane:
i Kosovës
i Manastirit
i Janinës
i Shkodrës


3- Ismail Qemali
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sat 5 May 2012 - 20:51

Єямєℓiиdå shkruajti:
ReSpEcT shkruajti:1. Kur u botua abetarja e parë në gjuhën shqipe?Kush e botoi atë dhe si u quajt ajo?
2. Në sa vilajete u përfshinë tokat shqiptare në vitin 1864?
3. Kush ishte kryeministri i par shqipetar??1-Abetarja e parë e gjuhës shqipe u botua ne vitin 1844, me titull "Fort i shkurtër e i përdorshëm Evetar shqip", u përgatit nga Naim Veqilharxhi.


2-Vilajetet jane:
i Kosovës
i Manastirit
i Janinës
i Shkodrës


3- Ismail Qemali

brava brava brava brava brava
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sat 5 May 2012 - 20:55

Mqse ka aktive ne kete teme do me pelqente tu angazhoja edhe pak [smile_1] !

1. Cili është dokumenti i parë i shkruar në shqip?
.2.Si quhet libri i parë i shkruar në shqip?
3. Cili prej këtyre shkrimtarëve shqiptarë konsiderohet Baba i gjuhës shqipe?

Shpresoj te kemi .. angazhime !!! 8-d-
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 9 May 2012 - 1:50

ReSpEcT shkruajti:
.2.Si quhet libri i parë i shkruar në shqip?

"MESHARI I GJON BUZUKUT"?
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Anakonda Thu 10 May 2012 - 16:57

Cila ishte arsyeja e luftes se pare boterore;kur filloi ajo?

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sun 27 May 2012 - 8:00

Єямєℓiиdå shkruajti:
ReSpEcT shkruajti:
.2.Si quhet libri i parë i shkruar në shqip?

"MESHARI I GJON BUZUKUT"?

Shum e Sakte !!
Libri i parë i shkruar shqip quhet “Meshari”. E shkroi Gjon Buzuku në
vitin 1555. Ekzemplari i vetëm i Mesharit u gjet nga ipeshkvi i Shkupit
imzot Gjon Nikollë Kazazi në vitin 1740 me rastin e një vizite që i bëri
bibliotekës së Kongregacionit në Romë. Origjinali ruhet në Vatikan kurse tri
kopje të filmuara nga Justin Rrota në vitin 1929 janë sjellë në Bibliotekën
Kombëtare në Tiranë. Mesharin e kanë studiuar shumë gjuhëtarë. Në vitin
1968 Eqrem Çabej ka bërë një studim voluminoz dhe më shumë rëndësi.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sun 27 May 2012 - 8:03

e sinqerta shkruajti:Cila ishte arsyeja e luftes se pare boterore;kur filloi ajo?

Shkaqe ..!

Ashtu si edhe Lufta e Parë Botërore, shkaqet dhe arsyet e Luftës së Dytë Botërore janë rritja e nacionalizmit dhe militarizmit. Arsye të tjera ishin edhe mos vendosja e saktë e kufijve. Më 1929 kur situata ishte akoma e tensionuar, në Gjermani dhe Itali, filluan të ngriheshin dhe të fuqizoheshin lëvizjet fashiste. Depresioni i Madh i viteve 1930 i kishte ulur moralin popullsisë gjermane, e cila për më tepër vuante edhe borxhin prej 65 miliard markave që i ishte imponuar për dëmet e shkaktuara në luftën e parë dhe kur ShBA vendosi që të ndalte kredinë e saj, situata u rëndua më shumë me Francën, që kur pa që Gjermania nuk mundi të paguante as këstin e parë dhe të dytë të borxhit, pretendoi territore nga shteti Gjerman.
Me të vërtetë Gjermania kishte firmosur Traktatin e Versajës, por ajo nuk e kishte pëlqyer kurrë këtë gjë, sidomos artikullin 231 që thoshte me pak fjalë që Gjermania pranonte të merrte për sipër të gjitha shpenzimet dhe humbjet e aleatëve, që ajo i kishte shkaktuar atyre kur forcat aleate përpiqeshin të mbroheshin. Besimi i përgjithshëm i popullit në Dolchstosslegende (një besim mitologjik i hershëm që në shqip do të thotë “thikë në shpinë”), si edhe Depresioni i Madh, solli në pushtet Partinë Socialiste Punëtore Gjermane (partia Naziste) me Adolf Hitlerin në krye.
Kur marrëveshja e Versajës po humbte vlerën e saj, shteti Anglez dhe Francez kanë një meritë në këtë mes. Franca lidhi me të vërtetë kontratë me Anglinë dhe Italinë, por të dy këta dolën nga fjala. Formimi i “Stresa”, ishte formimi i fronteve nga ana e Italisë dhe Anglisë kundra Gjermanisë, por Anglia nuk iu përmbajt kësaj marrëveshjeje. Në atë kohë në pushtet ishte Chamberlein. Ky i fundit, paraardhës i Çërçillit, ndjente simpati për partinë e re në Gjermani. Ai mendonte se ata kishin vepruar shumë rëndë mbi Gjermaninë. Gjithashtu frika e një France të gjithëpushtetshme në Evropë, ishte një arsye tjetër që këto dy vende nuk do vendosnin një marrëdhënie stabile midis njëri tjetrit. Italia do vepronte me të njëjtën mënyrë duke e lënë Francën vetëm dhe fronti “Stresa” tashmë përfshinte vetëm mbrojtjen e dobët franceze, të ndërtuar sipas stilit të Luftës së Parë Botërore, që nuk i bëri dot ballë teknologjisë së re gjermane.
Pakti Molotov-Ribbentrop midis gjermanëve dhe sovjetikëve, bëri që Gjermania të merrte e qetë Poloninë. Shtetet e bashkuara nuk arritën të vendosnin një lidhje të fortë me njëra tjetrën, duke i lënë Hitlerit kohë të fuqizohej. Më në fund Lufta e Dytë Botërore kishte filluar dhe tashmë nuk do të kishte më mundësi për negociata paqeje.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sun 27 May 2012 - 8:06

ReSpEcT shkruajti:Mqse ka aktive ne kete teme do me pelqente tu angazhoja edhe pak [smile_1] !

1. Cili është dokumenti i parë i shkruar në shqip?
.2.Si quhet libri i parë i shkruar në shqip?
3. Cili prej këtyre shkrimtarëve shqiptarë konsiderohet Baba i gjuhës shqipe?

Shpresoj te kemi .. angazhime !!! 8-d-

1.Cili është dokumenti i parë i shkruar në shqip?

Dokumenti më i hershëm i shqipes së shkruar është “ Formula e
pagëzimit” e vitit 1462. Formula është gjetur në bibliotekën Laurentiana të
Milanos nga albanologu rumun Nikolla Jorgo në vitin 1915.
Ndërsa dy dokumentet tjera nuk kanë të bëjnë me shqipen. Ilustrojnë vetëm
pyetjen tonë.
Västgötalagen është njëri prej dorëshkrimeve më të hershme në suedisht i
shkruar në vitin 1225 dhe ka të bëj me ligjet rajonale suedeze.
Hieroglifet – ishin shkronja në forma vizatimore që përdorëshin në Egjiptin e
lashtë 3000 vjet para Krishtit

3.Cili prej këtyre shkrimtarëve shqiptarë konsiderohet Baba i gjuhës shqipe?
Baba i gjuhës shqipe konsiderohet Kostandin Kristoforidhi.
Gjithë jetën e vet Kristoforidhi ia kushtoi shkollës dhe gjuhës shqipe.
Për shkollën shqipe shkroi abetaren e shumë libra tjera dhe punoi me
zell gjithë jetën si mësues. Për shqipen bëri gramatikën e saj në dy
dialekte dhe tuboi për pesëdhjetë vjet aq shumë fjalë sa arriti të botoi
edhe Fjalorin. Pra , vepra jetësore e tij është Fjalori i gjuhës shqipe.
Do përmendur edhe ndihmën që Kristoforidhi i dha albanologut të
madh Han për mësimin e shqipes dhe hartimin e fjalorit gjermanishtshqip. Ka shkruar edhe një prozë të bukur me titull “Gjahu i
malësorëve” në vitin 1902.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sun 27 May 2012 - 8:08

1. Si quhet piktori i njohur shqiptar i kohës së Rilindjes që pikturoi portretin e “Motrës Tone"?

2.Cilët artistë shqiptarë janë bërë shumë të njohur në botë me rolet e tyre filmike?

An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Єямєℓiиdå Sun 27 May 2012 - 8:11

ReSpEcT shkruajti:1. Si quhet piktori i njohur shqiptar i kohës së Rilindjes që pikturoi portretin e “Motrës Tone"?

2.Cilët artistë shqiptarë janë bërë shumë të njohur në botë me rolet e tyre filmike?


1- Kol Idromeno

2-Eliza Dushku

Jim Belushi

Robert De Niro

??Kuizi i diturise !? 2886052989


Edituar për herë të fundit nga Єямєℓiиdå në Sun 27 May 2012 - 8:16, edituar 1 herë gjithsej
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sun 27 May 2012 - 8:16

Єямєℓiиdå shkruajti:
ReSpEcT shkruajti:1. Si quhet piktori i njohur shqiptar i kohës së Rilindjes që pikturoi portretin e “Motrës Tone"?

2.Cilët artistë shqiptarë janë bërë shumë të njohur në botë me rolet e tyre filmike?


1- Kol Idromeno
brava brava
Portretin e “Motrës Tone” e bëri
piktori i njohur i Rilindjes sonë Kolë
Idromeno.
Kolë Idromeno ishte piktor, skulptor,
fotograf, arkitekt dhe inxhinier i njohur
shqiptar. U lind në Shkodër në vitin
1860. Studioi në Venedik. Në vitin 1923
në Shkodër hapi të parën ekspozitë.
Mbante letërkëmbim me Vëllezërit
Lumier nga Parisi. Hapi ekspozitë në
Budapest (1900) dhe New Jork (1939) !!!
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Ariel Mon 15 Oct 2012 - 9:00

Bravo sa interesante... Shume nga keto nuk i dija.


Kuizi i diturise !? 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Mon 15 Oct 2012 - 10:09

C'fare kuptoni me fjalen Aforizem !?
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Leo_uk Mon 15 Oct 2012 - 10:43

o network po ta falim rrembimin e sotem.. mos e vri mendjen, je i ri ti, nje dite do mesohesh edhe me aforizmen.. e cila eshte nje e vertet e shprehur ne nje sentence te shkurter shume e perdorshme nga filozofet.

dalim edhe te pergjigjia ime, qe ti nuk e kuptove.. por une te fal, vecse po bere pyetje te nje niveli te tille me, nuk te fal.. megjithese te pelqen filozofia.
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Mon 15 Oct 2012 - 10:53

Leo_uk shkruajti:o network po ta falim rrembimin e sotem.. mos e vri mendjen, je i ri ti, nje dite do mesohesh edhe me aforizmen.. e cila eshte nje e vertet e shprehur ne nje sentence te shkurter shume e perdorshme nga filozofet.

dalim edhe te pergjigjia ime, qe ti nuk e kuptove.. por une te fal, vecse po bere pyetje te nje niveli te tille me, nuk te fal.. megjithese te pelqen filozofia.

Vjetersia dhe dituria jane shume larg kete gje ta kesh parasysh ne radhe te pare !!
Ushtimi i pytjes ka te beje me c'fare posedon fjala Aforizem .. Gje qe nk ka lidhje me nje seksualitetin kete gje ta siguroj !
Sipas diturise bazohet :
Thënie a fjali e shkurtër, e goditur e me fuqi shprehëse, që përmban një mendim të përgjithësuar a një mësim të nxjerrë nga jeta.
;)
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Besa Sat 24 Nov 2012 - 8:52

Kam vene re se shumica i ngaterrojne keto dy fjale.. E dini se ku qendoron dallimi ne mes te aluzionit dhe iluzionit? Vetem zanorja e pare ndryshon a kuptimi i tyre eshte krejtesishte ndryshe....
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga An0nim Sun 25 Nov 2012 - 21:43

Besa shkruajti:Kam vene re se shumica i ngaterrojne keto dy fjale.. E dini se ku qendoron dallimi ne mes te aluzionit dhe iluzionit? Vetem zanorja e pare ndryshon a kuptimi i tyre eshte krejtesishte ndryshe....

Fjala aluzion nenkupton :
Fjalë ose shprehje me kuptim të mbuluar, e thënë tërthorazi e larg e
larg për dikë a për diçka. Aluzion i hapur. Bën aluzion për dikë (për
diçka). Flet me aluzione.
Fjala iluzion nenkupton :
Artist cirku që me zotësi, shkathtësi e shpejtësi dhe me ndihmën e
veglave e të mjeteve të posaçme, krijon te spektatorët përshtypje të
gabuara; mjeshtër që me zotësinë dhe artin e tij bën t’i duken
spektatorit si të vërteta gjëra të paqena. Iluzionist i zoti (i
dëgjuar). Iluzionist cirku.

Tani besoj se ndryshimi nuk do me shume detaje ..
Kalofsh mir ...
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Besa Mon 26 Nov 2012 - 11:36

Network shkruajti:
Besa shkruajti:Kam vene re se shumica i ngaterrojne keto dy fjale.. E dini se ku qendoron dallimi ne mes te aluzionit dhe iluzionit? Vetem zanorja e pare ndryshon a kuptimi i tyre eshte krejtesishte ndryshe....

Fjala aluzion nenkupton :
Fjalë ose shprehje me kuptim të mbuluar, e thënë tërthorazi e larg e
larg për dikë a për diçka. Aluzion i hapur. Bën aluzion për dikë (për
diçka). Flet me aluzione.
Fjala iluzion nenkupton :
Artist cirku që me zotësi, shkathtësi e shpejtësi dhe me ndihmën e
veglave e të mjeteve të posaçme, krijon te spektatorët përshtypje të
gabuara; mjeshtër që me zotësinë dhe artin e tij bën t’i duken
spektatorit si të vërteta gjëra të paqena. Iluzionist i zoti (i
dëgjuar). Iluzionist cirku.

Tani besoj se ndryshimi nuk do me shume detaje ..
Kalofsh mir ...

Mirë e ke thënë por për iluzionin kishe mundur t'a spjegosh më qartë pak...

P.S . Përfytyrim i shtrembëruar ose mendim i gabuar që kemi krijuar për dikë a për diçka pa e njohur mirë të vërtetën...

Gjithsesi të faleminderit...
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Princ Sat 22 Dec 2012 - 7:00

5 ore sa sekonda bejne ???

Kush eshte kryeeministri i xhalalabadit ??

Sa persona u vran ne luften e kosoves
Princ
Princ
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 311
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/12/2012
Mosha Mosha : 30
Hobi Hobi : Besnik behem a bes nuk zo

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuizi i diturise !? Empty Re: Kuizi i diturise !?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi