Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
''Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

''Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes

Shko poshtë

''Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes Empty ''Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes

Mesazh nga Emona prej Thu 10 May 2012 - 23:50

''Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes Magnetic-hill

Ne Moncton ne Kanada, graviteti ndjek ligje te reja. Kjo koder e famshme, eshte mbiquajtur kodra magnetike jo me kot!

Kodra, e njohur me emrin "Magnetic Hill", eshte nje prej atraksioneve kryesore ne Monctron, ne Kanada. Monctron e vendosur ne rajonin e Westmorland, ne juglindje te New Brunswick, ka mbiemrin "Hub City" per pozicionin qe ka, si edhe per hekurudhen e saj historike.

Cdo vit kodra magnetike sjell ne Moncton miliarda persona kurioz per te pare dhe per te eksperimentuar fenomenin e jashtezakonshem te ketij graviteti te cmendur ne kete koder. Turistet i fikin motorrat e makinave ne fund te kodres, apo i lene ato te ndezura ne "afoglio" dhe fenomeni qe krijohet eshte qe makinat fillojne te levizin dhe ngjiten ne koder.

Ndersa ata qe e kane shijuar kete fenomen te cuditshem pa patur makinen me vete, pra jane ngjitur ne koder ne kembe, kane deklaruar qe jane ndjere sikur dicka i terhiqte ne rrugen drejt kodres, dhe nese nderronin drejtimin dhe kundershtonin forcen e cuditshme magnetike, e kishin te veshtire te avanconin, sikur dikush ishte duke i frenuar.

Ka shume opinione ne lidhje me misterin e kesaj kodre qe ka terhequr kaq shume vemendjen; ka nga ata qe pretendojne qe ky fenomen eshte thjesht nje iluzion optik ne mase, ndersa disa shkencetare kane hedhur hipotezen qe depozitat e rendesishme te uranit, prezente ne nentoke shkaktojne nje anasjellje te forces se gravitetit dhe si pasoje ndodhin keto efekte te pabesueshme. Megjithate ka edhe nga ata te tjeret qe mbeshtesin hipotezen e forcave te paidentifikuara, dhe qe kane arritur deri aty sa kane hetuar mbi prezencen apo kalimin e UFO-ve ne ate zone.

Ky zbulim magnetik eshte bere qe ne vitin 1931. Ne fundin e Luftes se Dyte Boterore, ky kilometer i rruges i cuditshem u be nje prej atraksioneve te para dhe me te rendesishme turistike dhe lokale.

Ne periudhen e viteve tetedhjete dhe nentedhjete, institucionet kane investuar nje shume te madhe parash per te ndertuar nje pike atraksioni turistesh per te terhequr edhe me shume vemendje ne kete koder; nje fushe golfi, kopsht zoologjik, dyqane suveniresh, dhe nje park ujor.

Megjithate, Magnetic Hill nuk eshte e vetmja ne llojin e saj. Anomali te ngjashme jane verifikuar edhe ne Izrael, pergjate rruges qe te con ne Jeruzalem, prane Djebel Mukaber, ne stacionin klimatik te Schleiden, ne Gjermani, ne Shtetet e Bashkuara, prane Greenfield, dhe ne Kili, e ne nje vend ne Ande te quajtur Quebrada Cardones.

Nese fenomene te tilla jane iluzione optike ne mase apo jane realitet, mbetet akoma per tu zbuluar. Nderkohe, keto fenomene jane akoma nje mister./infoal/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

''Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes Empty Re: ''Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes

Mesazh nga Anakonda prej Fri 1 Jun 2012 - 19:32

epo toka ne at menyre esht ndertuar

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi