Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Krijesa Spring-Heeled Jack, mister i jetes moderne People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krijesa Spring-Heeled Jack, mister i jetes moderne

Shko poshtë

 Krijesa Spring-Heeled Jack, mister i jetes moderne Empty Krijesa Spring-Heeled Jack, mister i jetes moderne

Mesazh nga Emona prej Tue 22 May 2012 - 4:34

 Krijesa Spring-Heeled Jack, mister i jetes moderne Spring-heeled-jackAi dilte nga hijet gjate nates ne Londer ne shekullin e 19. I vriste viktimat e tij me gervishtje te tmerrshme dhe me pas ai largohej shume shpejt me fuqite e tij pothuajse mbinjerezore perpara se te mund te behej nje dallim i qarte apo te kuptohej me mire se cfare kishte ndodhur.

Rasti i Spring-Heeled Jack, qe eshte emri qe kjo krijese ka marre ne vendin e origjines, Angli eshte nje prej rasteve me te frikshme qe jane shfaqur gjate Anglise Viktoriane, dhe nje prej te cileve qe nuk kane arritur te zgidhen apo te shpjegohen asnjehere plotesisht.

Sipas shume prej te dhenave ne skedaret historike, sulmet e krijeses filluan ne vitin 1837 ne pjesen jug - perendimore te Londres. Polly Adam, nje punonjese ne Pub ishte njera prej tre grave qe ishte takuar me Spring-Heeled Jack ne shtatorin e atij viti. Sipas deshmive ai e kishte shqyer bluzen e saj dhe e kishte gevishtur ate ne stomak me thonj qe ngjanin si metalike apo kthetra. Viktimat e duarve te tij jepnin pershkrimet e tyre, dhe me to mund te krijohet nje portret pothuajse i cuditshem i krijeses:
menje pamje burri por me nje fytyre te neveritshme
thonj te gjate, te mrehte celiku apo kthetra
i gjate, i holle dhe i fuqishem
sy te shndritshem
kishte aftesi te nxirrte flake blu nga goja e tij
Kishte te veshur nje mantel te erret mbi nje kostum te ngushte, te bardhe mushamaje
disa prej deshmitareve kane permendur faktin qe ai kishte te veshur nje helmete te ndonje lloji
krijesa kishte aftesine qe te kercente ne distanca te pabesueshme dhe ne lartesi te jashtezakonshme

Sulmet vazhduan deri ne vitin 1838, duke i detyruar edhe veprimet zyrtare, kryebashkiaku i Londres i cili e deklaroi krijesen nje rrezik publik. U krijua te pakten nje grup vigjilimi qe mundohej sistematikisht te kapte krijesen, por gjithcka pa asnje sukses.

Thashetheme mbi shfaqje te krijeses vazhduan edhe ne vitet 1850, 60', 70'. Ne keto raste ai thuhet se eshte shfaqur, ne syte e te gjitheve dhe me pas eshte larguar duke i lene te habitur dhe te zgjenjyer ata qe po mundoheshin ta kapnin.

Eshte interesant fakti qe ne fakt, Spring-Heeled Jack, anjehere nuk ka vrare apo demtuar seriozisht nje person edhe se ai e kishte mundesine. Pervec Lucy Scales, nje vajze 18 vjecare e cila u raportua qe ishte verbuar ne menyre te perkohshme nga flaket blu qe Jack nxirrte nga goja, nuk ka patur rast tjeter te demtimit serioz.

Kush apo cfare ishte Spring-Heeled Jack? Nje maniak djallezor i zgjuar? Nje demon?

Ka mundesi qe ne te mos te mund ta mesojme asnjehere, dhe ai te ngelet nje prej krijesave me misterioze te koheve moderne./info.al

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Krijesa Spring-Heeled Jack, mister i jetes moderne Empty Re: Krijesa Spring-Heeled Jack, mister i jetes moderne

Mesazh nga Anakonda prej Fri 1 Jun 2012 - 5:05

sa e frikshme qenka si krijese....

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi