Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ?

2 posters

Shko poshtë

A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? Empty A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ?

Mesazh nga Emona Tue 22 May 2012 - 4:58

A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? Planet-i-ri-ne-sistemin-diellor-nibiru-planeti-x-300x210

Një planet i pazbuluar, katër herë më i madh se toka mund të fshihet në pjesën e jashtme të sistemit tonë diellor.

Astronomi Rodney Gomes nga Observatorit Kombëtar të Brazilit në Rio de Janeiro, ka deklaruar se disa objekte ne rripin Kupier duke perfshire edhe planetin xhuxh Sedna, jane ne orbita te cuditshme dhe se nje planet i ri dhe i pazbuluar mund te jete nje prej tyre. Ai i paraqiti rezultatet e tij te Marten ne takimin e American Astronomical Society.

Shume astronome te tjere jane intriguar nga pretendimet e Gomes, dhe megjithate shumica bien dakort se duhen me shume prova per ta konfirmuar nje gje te tille. “Natyrisht, te gjesh nje tjeter planet ne sistemin diellor eshte pune e madhe,” tha astronomi Rory Barnes. “Ajo qe ai tregoi me argumentet e tij, ka shume pak te ngjare te jete e vertete.”

Per punen e tij te re Gomes ka analizuar orbitat e 92 objekteve te rripit Kupier, pastaj i ka krahasuar rezultatet e tij me modelet kompjuterike qe tregojne se si trupat duhet te shperndahen, me dhe pa nje planet shtese.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ? Empty Re: A ka ndonjë planet të fshehur në sistemin tonë diellor ?

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 4:58

qenka afersisht si planeti yne,vetem se ndryshoka nga ngjyrat...
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi