Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit

2 posters

Shko poshtë

Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit   Empty Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit

Mesazh nga Emona Sun 27 May 2012 - 11:24

Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit   Tele1-300x196

Ndoshta mund të mos jemi në nivelin e teletransportimit si në filmin “Star Trek” për ata që e mbajnë mend atë, por rezultoi i fizikanëve kinezë, përbënë një hap të madh për shkencën në fushën e kriptografisë kuantike.

Po, teletransportimi është i vërtet

Duke përdorur një lazer të fuqishëm dhe fibra optik për të manipuluar fotonet, apo njësit e dritës, shkencëtarët në Kinë, vunë një objektiv për teletransportimin e një fotoni mbi 16km dhe e arritën atë në 2010-ën.
Tashmë, një ekip tjetër nga Universiteti i Shkencave dhe Teknologjisë të Kinë, që ndodhet në Shangai, pretendojnë se e kanë thyer këtë rekord, duke deklaruar se kanë dërguar një foton më shumë se 97km.
Teletransprortimi kuanitk, që nga 1997-ta, është shumë më ndryshe nga ai që ne shikojmë në filmat fantastikoshkencorë.
Konsiderohet si “Kupa më e shenjtë e shkencës së fizike të kuantikës”. Siç dhe pohojnë shkencëtarët, teletransporti është aftësia e lëvizjes të një sendi nga njëra anë në tjetrën, pa përshkuar vendin/hapësirën ndërmjetës.

Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit   Tele2-300x200

Forbes, jep një shpjegim tjetër, sendi i vërtet, nuk lëviz nga pika A në pikën B. Në të kundërt, fotoni i largët rrezaton informacionin që buron nga fotoni i parë, ai origjinal, pra në thelb krijohet një objekt identik në hapësirë…!

Suksesi më i madh për ekipin e shkencëtarëve, nuk është e domosdoshme distanca që përshkoi udhëtimi i të dhënave, por metoda që përdoret për të shfrytëzuar 1,3-watt rreze leizer që transporton. Sa më shumë të udhëtoj një rreze, aq më shumë ai shpërndahet, duke provokuar fotonin të humbas informacionet dhe gjurmët e udhëtimit të tij.

Për të ruajtur rrezen në objekt, studiuesit krijuan një teknik e cila fokuson dhe drejton lezerin. Edhe pse teorikisht, ka aftësinë të teletransportoj deri dhe njeriun “ashtu siç në filmin Star Trek”, ajo akoma nuk është në nivelin e hartimit të përcaktuar. Kështu ata deklaorjnë se së shpejti, do të realizohet dhe kjo, pasi teknologjia bëhet akoma më shumë e aplikueshme. Sipas gjasave kjo teknik fillimisht do të praktikohet në telekomunikacionin ushtarak./albobserver.com/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit   Empty Re: Fizikanët kinezë thyejnë… rekordin e teletransportimit

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:34

epo fizikanet me ket pun do merren,.ma cfare do te merren tjeter

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi